Розглядаючи тему любові в Біблії, не можна обминути Книгу Пісня над піснями, яку можна назвати піснею любові. Ця невелика за обсягом книга займає особливе місце серед інших книг Святого Письма, залишаючись такою ж загадковою в Старому Завіті, як і книга Об’явлення Івана Богослова — у Новому Завіті.
Стародавні християнські екзегети вбачали в ній містичний зміст. На їхню думку, настільки чиста, глибока й піднесена любов непритаманна жодному людському серцю, а в усій своїй повноті властива лише Богові, тим більше, що порівняння взаємин Бога й людей з подружніми стосунками звичне для біблійних текстів (Пс. 44; Іс. 62:5; Єр. 3:1; Єз. 16:23; Ос. 2; Мт. 9:15; Ів. 3:29; Гал. 3:28). Ті, хто вбачав у Пісні над піснями духовний зміст, проводили відповідні паралелі: Бог і ізраїльський народ, Христос і Церква, Христос і людська душа, предвічне Слово (Логос) і Його пречисте Тіло і навіть Христос і Пріснодіва Марія. Інша категорія християнських теологів сприймає цю книгу буквально й захоплюється її унікальним описом краси людських стосунків, цінності любові як Божого дарунка, чистоти шлюбу й святості сімейних уз.
Шановний читачу, в наш час, коли Біблія є загальнодоступною книгою, ви маєте всі можливості для того, щоб скласти свою думку щодо цієї дивовижної перлини єврейської поезії. Сподіваємося, що поданий нижче розширений план книги допоможе вам краще зрозуміти її зміст. Будемо раді, якщо поділитеся з нами своїми роздумами й відкриттями з Божого Слова.
Головна теза: благий Божий задум щодо шлюбу в житті Соломона і його дружини Суламіти: залицяння, шлюб і зростання в шлюбі.
1. Вступ: у заголовку книги її автором названий Соломон (1:1).
2. Зустріч і залицяння: стосунки між Суламітою й Соломоном виростають із почуттів, які виникли в них при зустрічі, особистого прагнення одне до одного, вияву кохання. Також ці стосунки включають необхідність терпіння, марення втрати й сам шлюб (1:2 — 3:5).
2.1. Почуття, яке виникло в Суламіти до царя, коли вона опинилася в царському палаці, посеред гарему, який хвалить Соломона (1:2–4).
2.2. Зніяковілість Суламіти через те, що її зовнішність виявляла, що вона працювала в полі (1:5–6).
2.3. Зустріч Соломона з Суламітою: потяг одне до одного взаємний і вони обмінюються похвалами (1:7–17).
2.4. Перші вияви кохання: продовжуючи хвалити одне одного, вони висловлюють своє кохання одне до одного, і Соломон закликає гарем дати коханню зростати природним чином (2:1–7).
2.5. Побудова стосунків: Соломон і Суламіта проводять час разом (2:8–17).
2.6. Страшний сон: перед весіллям Суламіті наснилося, що вона відділена від свого коханого, але знайшовши його, вона привела його в дім своєї матері (дім шлюбу). Коли вона прокинулася, то нагадує собі про необхідність бути терплячою (3:1–5).
3. Шлюбна церемонія й поєднання: опис весільної процесії і завершення шлюбу у фізичних стосунках (3:6 – 5:1).
3.1. Яскравий опис славної весільної процесії Соломона до нареченої (3:6–11).
3.2. Соломон чудово описав свою наречену в першу шлюбну ніч, а потім вони вдвох з Божим благословенням завершили шлюбну церемонію (4:1 – 5:1).
3.2.1. Краса дружини царя (4:1–7).
3.2.2. Запитання до царя (4:8).
3.2.3. Цар хвалить кохання своєї дружини (4:9 –11).
3.2.4. Цар хвалить чистоту своєї дружини (4:12 –15).
3.2.5. Завершення шлюбної церемонії (4:16 –5:1).
4. Виникнення труднощів та їх вирішення: коли наречена відмовляється від близькості, між нею і чоловіком виникає відчуження, яке зникає після того, як вона починає шукати його, згадавши про своє кохання до нього й усвідомлюючи його кохання до неї. Вони зустрічаються в саду, в якому Соломон чекав на Суламіту (5:2 – 6:13).
4.1. Виникнення труднощів: можливо, одного разу після шлюбної церемонії наречена відмовилася впустити чоловіка в свою спальню, але коли вона змінює свою думку, він уже пішов, тому вона починає його шукати (5:2–8).
4.2. Нагадування про значення стосунків з ним: у пошуках свого чоловіка наречена прийшла в гарем, який нагадав їй про його натхненне бажання, спрямоване до неї, яке виливається в екстатичний опис нареченого (5:9–16).
4.3. Інтуїтивне підтвердження вирішення проблем: коли гарем запитує Суламіту, де Соломон, вона відповідає, що він у його улюбленому саду й що з їхніми стосунками все гаразд (6:1–3).
4.4. Вирішення проблеми: коли наречена пішла в сад, щоб шукати Соломона, він побачив її і вибухнув словами хвали, якими досяг врегулювання їхніх стосунків (6:4–13).
5. Поглиблення стосунків і зростання в шлюбі з плином часу: хоча любов Соломона і його нареченої поглиблюється і виражається по-новому, відображаючи особисте зростання, усе ж вони повинні навчитися терпінню у своїх стосунках (7:1 – 8:14).
5.1. Посилення кохання: кохання між Соломоном і Суламітою поглиблюється, коли він висловлює своє кохання з точки зору її нового статусу — цариці, а вона відчуває свободу, щоб висловити свою любов до нього в полях та виноградниках. Їм, як і раніше, потрібно терпіння, щоб кохання продовжувало щоденно розвиватися (7:1- 8:4).
5.1.1. Вияв кохання Соломона: ще раз, приблизно через рік після першого залицяння (порівн. 2:12 — 7:12), Соломон описує фізичну красу своєї дружини (7:1–9)
5.1.1.1. Царська краса дружини Соломона (7:1–6).
5.1.1.2. Бажання Соломона (7:7–9).
5.1.2. Початкова відповідь Суламіти: Суламіта реагує на слова Соломона, пропонуючи йому себе, але не там, де вони зараз є (швидше за все, у спальні), а в полях і виноградниках (7:10–13).
5.1.3. Постійна відповідь Суламіти: вона висловила бажання постійно виявляти свою прихильність до Соломона, як вона показує її для брата в громадських місцях, але підтверджує, що любов повинна розвиватися природним чином (8:1–4).
5.2. Зрілість у шлюбі: хоча кохання між Соломоном і Суламітою дозріло і є багато спогадів, все ж вони продовжують зростати (8:5–14).
5.2.1. Оточення: коли Соломон і його наречена підійшли до її колишнього дому, сільські жителі, здається, здивувалися, побачивши її з Соломоном (8:05).
5.2.2. Згадка про першу зустріч: Соломон пригадує свої перші почуття, коли зустрів Суламіту (8:5).
5.2.3. Бажання дружини Соломона: Суламіта бажає бути його найціннішим володінням (8:6–7).
5.2.4. Турбота братів: наречена згадує про турботу братів про її чистоту і як вона здобула прихильність Соломона (8:8–10).
5.2.5. Прохання пам’ятати про її сім’ю: наречена описує, що її родина працювала для Соломона, але тепер вона віддає своє життя Соломонові й тільки просить, щоб він пам’ятав про її сім’ю (8:11–12).
5.2.6. Непохитна любов: Соломон і його наречена описують міцність і свіжість свого кохання, яке не згасло з того дня, як вони зустрілися (8:13–14).
http://bible.org/article/argument-song-songs