Автори Оксана Ярмушко, учитель біології Костопільського спортивного ліцею, Оксана Грицюта, учитель фізики та математики, м. Рівне
Мета: з’ясувати різницю між коханням і закоханістю; показати переваги справжньої любові — такої, яку задумав Бог; пояснити точку зору Біблії на любов і її види.
Біблійна основа: 2 Сам. 13; 1 Кор. 13:4–8.
Ключовий вірш: «Води великі не зможуть загасити кохання, ані ріки його не заллють… » (Пісн. 8:7).
Обладнання: символи ключового вірша (листівки-сердечка); 2 пакетики чаю («оригінал» — чорний «Ліптон» і «підробка» — суміш трав); 2 чашки; гаряча вода.
ХІД УРОКУ
I. Вступна частина
Привітання.
Вирішення організаційних питань.
Перевірка домашнього завдання.
Молитва.
II. Мотивація навчальної діяльності
Зробіть дві склянки чаю: «оригінал» — чорний цейлонський чай, «підробка» — трав’яний. Запропонуйте учням визначити методом проб, де оригінал, а де підробка. Обговоріть дослід.
Бесіда з учнями на тему: «Бог дав нам почуття: кохання і закоханість. Як визначити, де справжнє почуття, а де «підробка»?»
III. Вивчення нового матеріалу
Учитель читає розповідь «Краса та Гидота», завчасно роздрукувавши його для кожного учня.
Краса та Гидота
Одного дня на пляжі зустрілися Краса та Гидота.
— Скупаймося в морі, — запропонувала Гидота Красі.
Роздягнулися й попливли морем.
Через якийсь час Гидота вийшла з води, взяла одяг Краси й пішла собі своєю дорогою.
А Краса вийшла з води і, не знайшовши свого одягу, взяла вбрання Гидоти.
Та й вона пішла своєю дорогою.
К. Жібран
Ще й сьогодні чоловіки й жінки замінюють Красу Гидотою. Але є й ті, хто бачив справжнє обличчя Краси й пізнає її, незважаючи на одяг. Є й ті, хто пізнає обличчя Гидоти, і навіть вбрання не ховає її перед їхніми очима.
Висновок: у нашому житті часто справжня краса любові спотворена й підмінена фальшивкою. Як сказав Ф. Ларошфуко, любов одна, але підробок під неї — тисячі.
Запитання для обговорення
— Що ж таке справжня любов?
— Чим відрізняється кохання від закоханості?
Учитель разом з учнями складає таблицю відмінностей між коханням та закоханістю.
Закоханість Швидко минає. Егоїстична. «Сліпа» — бачить лише хороші риси. Забирає багато часу. Вимоглива. Виникає раптово. Шукає досконалості. Проявляє знаки уваги. Це сюрпризи, очікування, невідомість. | Кохання Вічне. Жертовне. Бачить недоліки, але все одно любить. Спонукує досягати чогось у житті. Віддає. Виростає, як квітка. Прощає помилки. Проявляє щиру турботу. Надійне. |
— Як перевірити, чи справжнє почуття? (Відповідь: найкраще часом).
Учитель. На сьогоднішньому уроці ми будемо розглядати один з біблійних прикладів закоханості, а саме текст із Другої книги Самуїлової.
Учні читають 13 розділ Другої книги Самуїлової (розповідь про Амнона та Тамару).
Зауважте, що Тамара була дуже гарною й ця краса підштовхнула Амнона до недобрих думок. Амнон не мав права думати про подібне, адже за Законом Мойсея шлюби між родичами заборонені, тим більше зло, яке задумав юний принц.
«Любити — це значить жити життям того, кого любиш», — говорив відомий письменник Л. М. Толстой. Але Амнон так не вважав. Його пристрасть узяла гору над розсудливістю та сумлінням. Він керувався лише своїм бажанням, немов мала вередлива дитина: «Хочу!» Хіба таке почуття можна назвати любов’ю?
Сьогодні у світі переважають хибні уявлення про любов. Ознаками сучасного й модного юнака чи дівчини вважається швидка перемога. Уранці познайомилися, а ввечері — уже «кохання» в ліжку. Таке розуміння любові переконливо нав’язується нам засобами масової інформації через «мильні опери», бульварні романи, реклами. Сучасна культура підтримує цю оману. Хтось сказав, що сьогодні підліток «щоранку дорогою до школи зіштовхується з такою кількістю сексуальних спокус, про які його дід і мріяти не міг, коли підлітком ішов у суботу на танці. Сьогодні тільки який-небудь відлюдько може надіятися уникнути лавини спокусливих образів, які щоденно проносяться в нас перед очима». Це справді так. Навколо нас безліч спокусливих образів. Статисти підрахували, що за 10 років людина, яка регулярно дивиться телевізор, може побачити 92000 зображень сексуального характеру. Сьогодні, як ніколи, телебачення пропагує секс, але не афішує при цьому, що тисячі людей щоденно заражаються хворобами, які передаються статевим шляхом.
«На це питання ми дивимося по-іншому, — скажуть молоді люди, — у нас інша мораль, інша етика». Але це лише порожні слова, гарний фасад, а за ними — біль, руйнація душі, темрява біди. Ми повинні навчитися не сліпо вірити сучасній рекламі, а протистояти шкідливому впливу та власній пожадливості. Для цього потрібна неабияка мужність.
Учитель пропонує учням проаналізувати результат стосунків Амнона й Тамари.
Учні. Після здійсненого вчинку залишилося розчарування, біль, горе.
Учитель. А все тому, що одне залишається незмінним: гріх є гріхом у всі часи. Якщо я грішу, то це гнітить мою совість. Як би ми не намагалися на зло одягнути маску добра, сутність його залишається незмінною.
Уранці Амнон виганяє Тамару. Чому? (Відповіді учнів.)
Коли кажуть: «Я розлюбив», це означає тільки одне: «Я і не любив». Любов вірна своєму вибору. Вона не насміхається, не зазіхає на чуже. Любов — не пристрасть. Вона горить рівно, ясно й упевнено, як свічка в храмі. Любов — не плід фантазії, не гра, не просто статеве задоволення, як у Амнона.
«Любов — почуття сердечної, самовідданої прив’язаності, що витікає зі стосунків близької духовної спорідненості й дружби, заснованої на спільних цілях і намірах. Це щире бажання принести себе в жертву іншому, не чекаючи нічого натомість», — говорив Олександр Савченко.
Учні читають біблійний текст — 1 Кор. 13:4–8.
— Чи легко так любити? (Відповіді учнів.)
Учитель малює на дошці чи ватмані піраміду
«Види любові».
«Агапе» — жертовна любов, «філіо» — дружня любов, «ерос» — любов між особами протилежної статі.
— Чи всі види любові необхідні в шлюбі? Чому? (Відповіді учнів.)
Якщо шлюб побудований лише на «еросі», то він не буде довготривалим (якщо піраміду перевернути — вона впаде). Любити — не така вже й легка справа. Любов не сліпа, але вона вміє прощати, вміє любити попри всі недоліки характеру. «Любов — це голос Бога» (Грейс Аквілар).
IV. Вивчення ключового вірша
Чудовий гімн справжній любові звучить у Книзі Пісня над піснями. Цар Соломон та Суламіта — двоє закоханих, які дуже ніжно та бережно ставилися одне до одного, між ними виникло велике поетичне кохання.
«Води великі не зможуть загасити кохання, ані ріки його не заллють…» (Пісн. 8:7).
V. Закріплення та узагальнення знань
Бесіда:
У скільки років людина може закохатися?
У скільки років людина може полюбити по-справжньому?
Як на вашу думку, почуття, яке є у вас сьогодні, — це «оригінал» чи «підробка»?
Чи буває любов з першого погляду?
Чи сваряться люди, які люблять одне одного?
Учні читають та обговорюють розповідь Коліна Уркхарта «Правильний час» .
Правильний час
Хлопець глянув на гору. Вона, здавалося, височіла просто над ним і була такою величною та непорушною.
— Можна, я підіймуся на цю гору? — запитав він свого батька.
— Чому ти цього хочеш? — почув хлопець зустрічне запитання. — Ти ще дуже юний. Ти не розумієш, як це небезпечно.
Хлопець був розчарований.
Збігали роки, а він усе дивився на цю гору, з нетерпінням чекаючи часу, коли стане достатньо дорослим, щоб звершити сходження…
Одного разу він рушив і почав підніматися на нижні схили. Минуло небагато часу, як хлопець зрозумів, що йти надто важко і він змушений повернутися додому, визнавши поразку. Його мрія знову залишилася нездійсненною.
— Чому ти такий засмучений? — запитав батько.
— Я намагався зійти на гору, — відповів син, — проте недалеко я дійшов.
Батько обійняв хлопця за плечі…
— Хіба я не говорив тобі, сину, що підійматися на такі гори небезпечно й важко? Це завдання надто складне для людини твого віку.
— Але я хочу піднятися на цю гору, — наполягав хлопець.
— Ти піднімешся, — переконливо сказав батько, — але не зараз. Коли настане потрібний час, я поведу тебе, і ти зійдеш на цю гору разом зі мною. Почекай, доки прийде час, сину.
Висновок
Коли наше почуття засноване не на умовах, які хтось повинен виконати, а на рішенні присвятити себе іншій людині, — ось тоді ми готові любити по-справжньому. На це потрібна зрілість духовна, моральна й фізична. І не варто прискорювати події. Краще думати про Того, Хто дає нам любов, без Кого життя на землі не мало б сенсу. Бог є любов. Він один може навчити нас любити по-справжньому. Якщо покладатимемося лише на свої емоції та почуття, а в Бога не будемо просити поради, то легко можемо згрішити. Тому сьогодні, як ніколи, актуальні слова апостола Павла: «Примиріться з Богом!» (2 Кор. 5:20) і Він благословить вас, й у виборі супутника життя також.
VI. Домашнє завдання.
1. Вивчити ключовий вірш.
2. Написати твір на тему: «Чи може любов бути гріхом?»