автори: Оксана Ярмушко, учитель біології Костопільського спортивного ліцею,
Оксана Грицюта, учитель фізики та математики, м. Рівне
Мета: з’ясувати причини конфліктів між батьками та дітьми; пояснити біблійну доктрину стосовно цієї проблеми; показати переваги послуху батькам над непослухом.
Біблійна основа: 2 Сам. 13; 14:21–33; 15:1–12; 18:8–15; 19:1.
Ключовий вірш: «Шануй свого батька та матір» — це перша заповідь з обітницею, — «щоб добре велося тобі і щоб ти був на землі довголітній» (Еф. 6:2–3).
Обладнання: картки для гри, картки з біблійними текстами.
ХІД УРОКУ
I. ВСТУПНА ЧАСТИНА
Привітання. Перевірка домашнього завдання
Молитва
Мотивація навчальної діяльності
Гра «Сім’я»
Заздалегідь підготуйте картки з написами «мама», «тато», «дитина». Запропонуйте бажаючим взяти по одній картці, утворити «сім’ю» і розіграти, відповідно до вибраних ролей, міні-сценку, в якій спробувати показати найпоширеніші сімейні ситуації.
Обговорення:
— У чому причина сімейних непорозумінь і конфліктів?
— Причини конфліктів можуть бути:
одяг;
зачіска;
музика;
уроки;
оцінки;
друзі;
невчасне повернення додому;
фільми;
мова тощо.
Учитель записує відповіді учнів на дошці.
ІI. ВИКЛАД НОВОГО МАТЕРІАЛУ
На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо декілька уривків з Біблії про життя Давида й розглянемо його історію як батька.
Давид. Один із найвеличніших царів. Людина «за серцем» Бога (1 Сам. 13:14 ). Його ім’я у перекладі українською означає «улюбленець». Усе своє життя він намагався жити праведно, відповідно до волі Божої. Країною він керував дуже мудро, проте мав великі проблеми в стосунках зі своїми дітьми.
Батьки і діти… Діти і батьки… Вічна тема. Скільки існує людство, стільки ця тема розглядається.
Відомий письменник Марк Твен говорив: «Коли мені було сім років, мій батько знав усе. Коли мені стукнуло чотирнадцять, мій батько не знав нічого. Але коли мені виповнився двадцять один, я був просто вражений, як багато батько зміг дізнатися за попередні сім років».
Іноді нам здається, що батьки про нас нічого не знають і нас не розуміють, самі ніколи не були в нашому віці, або ж забули, що це значить бути 12-ти, 14-ти, 16-річною людиною. Дослідження показали, що більше 20% підлітків відчувають дуже сильне бажання сперечатися зі своїми батьками; 77% підлітків постійно конфліктують з батьками, причому 53% з них щоденно.
Бувають випадки, що, з одного боку, ти захоплюєшся своїми батьками, а з іншого, вони тебе дратують. З одного боку, ти їх любиш, з іншого — обурюєшся через їхнє ставлення до тебе.
Повірте, бути батьками підлітка не така вже й легка справа. І вашим батькам можна поспівчувати, частенько вони відчувають розгубленість, не знаючи, що робити, частенько відчувають, що «наламали дров», тобто наробили помилок. На жаль, не завжди це визнають.
У царя Давида було багато дітей. Деякі дослідники стверджують, що чим численніша сім’я, тим більша ймовірність конфліктів. Можливо, і так, адже всім приділити належну увагу важко.
Отже, Давид і його діти: Амнон та Авесалом.
Учитель або кілька учнів читають уголос біблійний текст: 2 Сам. 13; 14:21–33; 15:1–12; 18:8–15; 19:1.
Амнон мав зведених брата Авесалома та сестру Тамару. Тамара була дуже вродливою, і ця краса підштовхнула Амнона до недобрих думок. До кого він іде за порадою? До Бога? — Навіть не згадує про Нього, хоча за Законом Мойсея він не мав права думати про подібне (шлюби між родичами були заборонені, а тим більше зло, яке він задумав). До батька? — Не прийшов. Як часто ми йдемо за порадою до батьків? Вони нічого не розуміють? А в Давида подібне падіння було й він, як ніхто інший, міг розповісти про тяжкі наслідки цього. Та Амнон не пішов до батька. Зате знайшов «друга», який запропонував йому підступний план, підштовхнувши на шлях насильства.
Поміркуйте про те, що відбувається у вашому житті? Я впевнена, що знаходяться друзі, які так порадять, що наслідки будуть надто гіркі… Рідко можна почути, щоб батько дав шприц із наркотиком своєму синові чи налив склянку горілки. Але знаходяться Йонадави, які плетуть хитрі плани, схиляючи до зла.
Амнон (це ім’я означає «надійний, вірний») — перший, улюблений син Давида. До перших дітей батьки часто особливо вимогливі. Такі діти не мають права на помилки, від них зажди очікують правильних учинків. Можливо, саме через це ці діти йдуть за порадою не до батьків, а до друзів, перед якими не потрібно критися, а можна бути самими собою, такими, як є насправді. А насправді в невідродженої людини грішне серце, здатне на будь-яке зло. Давид, як батько, не спрямував серце свого сина до Бога, а пустив усе на самоплив.
У результаті Амнон послухався поради Йонадава, розіграв сцену хвороби, і батько не зауважив хитрощів сина, пішов у нього на поводі. Сліпа батьківська любов узяла верх, улюбленець захотів — нехай буде так. І зло сталося. Батько розгнівався, — всі люди це бачили, — але до сина не пішов, сина не покарав, у конфлікт не втрутився. На жаль, іноді батьків більше цікавить, що думають чи говорять люди. До ображеної Тамари він також не йде. У дочки «зламалося» життя, а батько не реагує. Вона зустрічає свого рідного брата, і він просить її мовчати (13:20). Вона мовчить і живе в його домі. Але ж конфлікт не вирішений. Він, немов гнояк, розвивається і обов’язково в якийсь момент «прорве».
Так трапилося й у цьому випадку. Авесалом два роки мовчав, але в серці виношував план помсти. А той же Йонадав знав про це, але мовчав (хороший друг Амнона?). Через два роки Авесалом вирішив свій план здійснити. Знову ж батько міг зупинити цей гріх, адже Авесалом прийшов до нього, але Давид не захотів відгукнутися на запрошення сина (цей улюбленцем не був). Якби Давид покарав Амнона, трагедії не було б, але він не зробив цього і спровокував Авесалома на братовбивство. Авесалом не мав права цього робити, але не розібрався зі своїми почуттями, не звернувся до Бога, не запитав поради, а діяв за порадою почуттів. Авесалом, що в перекладі значить «батько миру», став убивцею і утікачем.
Авесалом — син Маахи, доньки гешурського царя Фалмая (3:3), тобто, він мав царське походження по материнській лінії; був наділений надзвичайною красою та розкішним волоссям. Зовні відповідав ідеальному образу царя. Проте серце його, позбавлене дотику Божої благодаті, було грішним і здатним також лише на зло. Крім того, над його життям нависла тінь батьківського гріха (Давид убив Урію) і Божого суду над Давидом за вчинений злочин. Ігнорування поганих учинків синів підсилило дію вини та суду. І якщо Давид після свого злого вчинку щиро покаявся, то Авесалом — ні. Часто у своєму житті ми повторюємо помилки і гріхи своїх батьків, не зупиняючи руйнівної сили гріха в родині (батько п’є — син також, хоча в дитинстві сам страждав від цього й бачив мамині сльози тощо).
Авесалом утікає. Чи допоможе це? Є підлітки, які також утікають з дому в надії на вирішення проблем, але криза лише поглиблюється.
Три роки Авесалом провів на чужині, і його серце краялося від туги за домом. Ми потребуємо любові, захисту, тепла, яке можуть дати рідні. І знову ж таки, Бог чекав на його навернення (14:14), Він готовий був простити, а земний батько, Давид, наче й простив, але бачити сина не хотів (14:24, 28). Авесалом не витримав такого ігнорування. Як часто ви чуєте: «Не заважай», «Іди, займись чимось», «Чому ти не можеш знайти собі заняття?». Я думаю, що ви зрозумієте, що відчував Авесалом і як «горіла» його душа. Він намагався привернути до себе увагу, але не міг.
Чи не тому ви буваєте неслухняними, що хочете привернути увагу дорослих? Розберіться у своїх почуттях. Не будьте в житті такими сліпими кошенятами. Авесалом не розібрався і почав кампанію проти батька. 4 роки він збирає людей на повстання. (Єрусалим на той час — це досить маленьке місто — 1, 5 км на 5 км). Давид не міг не знати про цей факт, але знову мовчить…). Це був тупик для Авесалома. Душа дійшла до краю прірви.
Авесалом переступив межу, відведену Богом для нього, і почав війну. Війну проти батька. Це війна, у якій нема переможених і переможців. Бог не дозволяє цього робити. І коли батько навіть грішний, з багатьма помилками та проблемами, спіткнувся чи навіть упав, пам’ятайте: судити батьків — це не ваша компетенція. Це особисті стосунки батька й Господа. Ваша рука не повинна карати батьків. Пам’ятайте: батьківський статус — священний. У Бога є Свої методи впливу на батьків і Свій шлях виправлення. А завдання дітей — діяти в рамках закону Божого, і тоді не буде міжусобних війн між батьками та дітьми. І ви від цього лише виграєте. Єдина Божа заповідь з обітницею — це: «Шануй свого батька та матір свою, як наказав був тобі Господь, Бог твій, щоб довгі були твої дні, і щоб було тобі добре на землі, яку Господь, Бог твій дає тобі» (Повт. Зак. 5:16). Якщо будеш шанувати — твоє життя на землі буде довгим і добрим, і батьки не ридатимуть над твоєю могилою, як Давид оплакував Авесалома.
III. ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ
Підсумок уроку
— У чому були помилки Давида як батька?
Відповідь:
Не розпізнав хитрощів свого сина Амнона й не зміг запобігти трагедії (13:6–7).
Мав улюбленців серед своїх дітей.
Не втручався і не вирішував конфлікти між своїми дітьми.
Стосунки між Давидом та його дітьми були ніби стосунки царя та підлеглих, а не батька та синів (14:33).
Ігнорував погані вчинки своїх дітей, не дисциплінував, не виправляв і не виховував.
— Що у старших є таке, чого немає у молоді?
Відповідь: досвід, набутий роками. Тому розумніше за порадою звертатися до батьків, хоча вони іноді надто вимогливо ставляться до своїх дітей, що применшує бажання відкривати свої сердечні таємниці або ж проблеми.
— Чим володіє молодь, а у старших це відсутнє?
Відповідь: здатністю швидко пристосовуватися до нового.
— Чому діти повинні слухатися батьків?
Відповідь: це заповідь Божа з обітницею, це благословення для дітей. Ісус — Бог, проте виявляв послух Своїм земним батькам.
Роздайте учням картки з біблійними текстами
Пр. 1:8–9; Пр. 17:6; Пр. 19:26; Пр. 23:22–25; Пр. 30:17,
Еф. 6:2–3, Лк. 2:41–51. Обговоріть і підсумуйте.
Вивчення золотого вірша: «Шануй свого батька та матір» — це перша заповідь з обітницею, — «щоб добре велося тобі і щоб ти був на землі довголітній» (Еф. 6:2–3).
Домашнє завдання: написати разом із батьками внутрішні правила для своєї сім’ї (не лише для дітей, а й для дорослих, адже Бог розглядає обидві сторони в Своєму Слові).
Наприклад:
Діти, шануйте своїх батьків…
Батьки, не дратуйте своїх дітей…
Не говоріть поганих слів… .
Поважайте один одного…
Поважайте владу…
Будьте щедрими…
Робіть добрі діла…