На запитання «Чи ви вірите в Бога?» багато молодих людей відповість: «Так!». Значна частина так само ствердно відповість і на запитання «Чи належите ви до якоїсь конфесії?». Але коли запитаєш: «Чи часто ви відвідуєте храм, де проводять богослужіння вашої громади?», на жаль, такої одностайності у відповідях не буде.
Християни знають, що поклоніння Богові — найважливіша справа віруючої людини. Церква вчить, що кожний християнин має виділити час у своєму житті не тільки для перебування наодинці з Богом, молитви за себе та за інших, вивчення Слова Божого, добрих справ і духовного зростання, але й для участі в спільних богослужіннях. З усіх земних справ віруючих тільки поклоніння буде також звершуватись на небесах, бо саме в поклонінні навіки перебуватимуть викуплені. Воно буде продовжуватись навіть тоді, коли всі інші справи на землі припиняться (Об. 5:11-14). Однак сьогодні багато християн перебувають у стані гнітючої необізнаності: вони не знають, у чому істинний сенс поклоніння і як досягти того, щоб спільне поклоніння приносило їм більше наснаги. Як наслідок, маємо те що маємо: багато молоді залишають церкву, відверто заявляючи про відсутність інтересу до всього, що з нею пов’язано, посилаючись на те, що не бачать сенсу в богослужіннях і не розуміють їх значення. Замість того, щоб у недільному богослужінні бачити кульмінацію всього тижня, більшість уважає його нудним заходом.
«Нецікаво, нічого не розуміємо, одне й те ж щонеділі, нічого нового, не бачимо сенсу…» — ось на що найчастіше посилається молодь, аргументуючи свою відсутність на богослужіннях. Але й серед тих, хто постійно відвідує богослужіння, часто немає розуміння того, що є головним: проповідь, молитва, музичний супровід? Парафіяни не завжди розуміють зв’язок між різними частинами богослужіння, вважають, що різні його складові вибрано цілком довільно, і порядок, за яким воно проходить, дотримують лише за традицією.
Ще одна поширена думка, яка існує серед християн, що якість спільного богослужіння залежить від кількості засобів, за допомогою яких піднімають емоційний стан людини. Сучасна людина стала глядачем і споживачем. Для нас стало звичним і нормальним сидіти перед екраном телевізора й годинами дивитись телевізійні серіали, художні фільми, спортивні й шоу-програми, мультфільми тощо. У вільний час ходити в кінотеатри, на концерти, на стадіони. Тому навіть у церквах люди проявляють притаманну їм психологію глядача. Вони звикли сприймати із захопленням усе, що є цікавим і хвилює душу. Тому не дивно, що й у храмі люди намагаються отримати максимум позитивних емоцій. На їхню думку, програма богослужіння неодмінно має бути захоплюючою, а проповіді — емоційно піднесеними й запальними.
Як це не сумно, але в наш час багато церков, які приймають Біблію як Слово Боже, намагаються догоджати потребам парафіян, які, як і багато наших сучасників, захоплені спрагою видовищ. Але використання новітніх досягнень сучасності, отримання естетичної насолоди від побаченого й почутого, що само по собі не є поганим, зовсім не гарантує, що церква перебуває в істинному поклонінні. Оцінка богослужіння залежить не від того, який вплив — умиротворений чи захоплюючий — воно чинить на тих, хто бере в ньому участь, а від того, наскільки його учасники свідомі того, що вони роблять.
Кожний християнин повинен бути навченим того, в чому полягає сенс поклоніння, особливо спільного. І священики, і всі члени церкви повинні чітко розуміти значення спільного поклоніння, і також знати засоби, завдяки яким віруючі можуть виконувати вимоги святого Бога й щонеділі отримувати в церквах духовну їжу, необхідну для укріплення у вірі й зростання в пізнанні Господа.
Надзвичайно важливо, щоб наше розуміння суті спільного поклоніння у житті церкви базувалося не на людських уявленнях, а на Божих принципах, записаних у Його слові. Цікаво, що так само, як Біблія не доводить існування Бога, а є відкритим листом Творця до Свого творива, так і щодо поклоніння — Писання не переконує нас у його необхідності, а застерігає від його відсутності.
Людина створена для поклоніння Богові
Створена за Божою подобою, людина отримала великі повноваження й відповідальні завдання (володіти землею та доглядати її), однак найвищим благом для неї була честь перебувати в постійному особистому спілкуванні з Богом. У книзі Буття, де розповідається про початок земної цивілізації, немає чітких установ щодо організації поклоніння, одначе є декілька цікавих моментів, які нам дозволяють судити про поклоніння у той період.
Бут. 2:2–3 — Бог відділив сьомий день від усіх інших днів, благословив і освятив його, і тим самим установив перший особливий обряд поклоніння. Це відбулося відразу ж після створення людини, ще до гріхопадіння. Згодом «субота» стала знаменням особливих стосунків Господа з Ізраїлем, нагадуванням про обітницю спокою, в який Бог бажав увести Свій народ через Ісуса Христа.
Жертвоприношення в поклонінні
Бут. 4:3 — під час поклоніння Богові почали приносити жертви. Дехто вважає, що Бог запровадив принцип жертвоприношення, коли зробив шкіряні одежі й зодягнув у них перших людей Адама та Єву. Так чи інакше, жертвоприношення почало відігравати головну роль у всьому богослужінні Старого Завіту та вказувало на єдину досконалу жертву, яку приніс Сам Син Божий.
Ми не знаємо, наскільки глибоко розуміли пророчий і символічний зміст своїх жертвоприношень перші покоління людей. У Старому Завіті немає детальних відомостей про те, що складало віру праведних людей в епоху до Авраама. Але ми знаємо, що Бог дав Адаму обітницю про майбутнього Спасителя і про Його перемогу над сатаною (Бут. 3:15).
Бог дав людині жертвоприношення не тільки як засіб поклоніння, але й як спробу зрозуміти глибоку істину про велику прірву, яка відділяє грішну людину від святого Бога, і про те, що «без пролиття крові немає прощення» (Євр. 9: 22). Згідно з Божим задумом, усяке жертвоприношення у старозавітному поклонінні вказувало на жертву Ісуса Христа — єдину достатню для спокутування гріхів людини. Отож, жертвоприношення грало головну роль у поклонінні дітей Божих від початку творіння й до смерті Христа.
Бут. 4:26 — люди почали збиратись для спільних богослужінь: «Тоді зачали були призивати Ймення Господнє».
Поклоніння звершували згідно з Божими вказівками
Бог дав синам Адама певні вказівки щодо їхнього поклоніння. Він не бажав, щоб люди поклонялися Йому так, як хотілося їм самим. Без вказівок Господа Авель не міг би принести свою жертву «вірою» (Євр. 11:4). Свідома непокірність Каїна є яскравим доказом того, що людина від початку днів противиться Богові, вважаючи, ніби Творець мусить приймати все, що забагнеться творінню.
Бут. 4:16 — «пішов Каїн від лиця Господнього», Бог не приймав поклоніння таким, як того хотіла сама людина.
Мільйони людей у наші дні приносять Богові те, що їм до вподоби, нехтуючи Божими повеліннями, записаними у Його Слові.
Поклоніння після потопу
Бут. 8:20 — Ной із сімейством побудував жертовник Господу. Це був особливий знак його благоговіння й подяки за те спасіння, яке Бог дав йому самому та його родині. У поклонінні Ноя ритуал жертвоприношення ускладнюється, зазначено про будівництво жертовника, а також про спалювання жертви. Ной приніс у жертву тільки «чистих» тварин, які були з ним у ковчезі. У цій дії є вказівка на те, що Бог може приймати від людини тільки чисту й позбавлену вади жертовну тварину.
Якої жертви хоче Бог? — Тільки чистої. Багато років потому псалмоспівець скаже: «Хто зійде на гору Господню, і хто буде стояти на місці святому Його? — У кого чисті руки та щиреє серце» (Пс. 23:3–4). Ми повинні утримуватися від поклоніння, якщо наші серця нечисті від гріхів, в яких ми не розкаялися перед Господом Ісусом Христом.
Поклоніння древніх євреїв
Досліджуючи життя Авраама, Ісака, Якова, ми можемо багато дізнатися про поклоніння древніх євреїв.
Бут. 12:7 — поклоніння Авраама стало відгуком на те, що Бог явився йому та відкрив Свою волю щодо його життя. Авраама справедливо називають «людиною шатра й жертовника». Де б він не ставив свого намету, він будував жертовник, щоб виявити свою віру через поклоніння (Бут. 12:8; 13:17–18; 26:25). Богословський характер його поклоніння заслуговує особливої уваги. Про його поклоніння написано: «І прикликав ім’я Господа». Аврааму були відкриті деякі імена Бога:
Бут. 14:18-19 — Ель Еліон, Бог Всевишній;
Бут. 17:1 — Ель Шаддай, Бог Всемогутній;
Бут. 21:33 — Єгова Ель Олам, Бог Вічний;
Бут. 22:14 — Єгова-Іре, Господь нагледить.
Призивати ім’я Бога означало визнавати все, що пов’язано зі значенням Його імен, вірити в це й шанувати Його за все, на що вони вказують.
Бут. 14:18–20 — згадується десятина як елемент поклоніння Богові.
Бут. 28:22 — Яків дає обітницю віддавати Богові десятину — і це є актом поклоніння.
Лев. 27:30 — «…десятина… належить Господу; це святиня Господня».
Заклик шанувати Господа «десятинами і приносами» не повинен сприйматися віруючими як порожні слова. Бог відплачує тим, хто віддано служить Йому десятиною.
Істинне християнське поклоніння звершується тільки тоді, коли Бог перебуває зі Своїм народом. Порівняйте два біблійні тексти, записані в Старому й Новому Завітах: «І снилось йому, — ось драбина поставлена на землю, а верх її сягав аж неба. І ось Анголи Божі виходили й сходили по ній… І прокинувся Яків зі свого сну, та й сказав: „Дійсно, Господь пробуває на цьому місці, а того я й не знав!“» (Бут. 28:12, 16) і «Поправді, поправді кажу вам: Відтепер ви побачите небо відкрите та Анголів Божих, що на Людського Сина підіймаються та спускаються» (Ів. 1:51). Ісус Христос Сам є Бог, Він перебуває зі Своїм народом. І одночасно Він є тим мостом, тією драбиною, яка поєднує нас із Небом. Тільки в присутності Христа, Який пообіцяв, що перебуватиме всюди, де двоє чи троє зібрані в Його ім’я, може відбуватися істинне християнське поклоніння.
Поклоніння в часи Мойсея
Вихід із Єгипту був визначною подією в історії ізраїльтян, який не тільки утвердив їх віру й сенс життя, але й поклоніння. Саме через цю подію Бог відкрив Своєму народу, що значить бути викупленим.
Десять заповідей — моральний закон народу Божого — починається такими словами: «Я Господь, Бог твій, Котрий вивів тебе із землі Єгипетської, із дому рабства» (Вих. 20:2). Божий народ завжди поклонявся Богові як народ викуплений, і це відрізняє древнє єврейське та християнське поклоніння від будь-якого культу, що будь-коли існував у світі. А це означає, що істинна біблійна релігія завжди починається з діянь Бога, а не з вимог, які Бог пред’являє людям, і не з того, що люди побажали б принести Йому.
Якщо в часи, описані в книзі Буття, згадки про спільні поклоніння можна кваліфікувати як фрагментарні, то книга Вихід знаменує початок нових взаємовідносин Господа і Його народу. Ці відносини задумав Сам Господь, Який тепер ще більше відкрив Себе вибраним. Тепер Він показав Себе не тільки через Свої діла, але й словами, переданими через Мойсея.
Господь спас Своїх людей від єгипетського рабства й пов’язав Себе з ними узами завіту. Завдяки цій події ізраїльтяни зрозуміли, що Бог був для них перш за все Богом- Спасителем. Він з ласки Своєї викупив їх. Їхнє поклоніння, по суті, було зворотною дією, викликаною почуттям вдячності за визволення. Отже, істинне поклоніння можливе тільки в рамках завіту.
Скинія і система жертвоприношень
Через обряди богослужінь Бог особливим чином навчав Своїх дітей вічних духовних принципів. Засобами складної системи жертвоприношень і навіть засобом побудови скинії у пустелі, а згодом єрусалимського храму, Він відкрив їм велич Особи майбутнього Спасителя, Який повністю й навіки виконає вимоги Божої праведності.
Бог повелів Мойсею піднятися на гору для того, щоб поклонитися Йому й отримати настанови щодо будівництва скинії. Однак перед цим Мойсей дав розпорядження принести цілопалення й мирну жертву, окропив кров’ю жертовник, прочитав із книги заповіту та окропив людей кров’ю (Вих. 24:8). Кров була не тільки печаткою завіту, але й засобом, завдяки якому люди мали відчути, що завіт складено з ними тільки через пролиття крові й окроплення нею. Бог приймає їх тільки завдяки викупній жертві. А всі благословення Божого завіту стають їхнім надбанням лише завдяки Його благодаті.
Сьогодні ми не приносимо кривавих жертв і не окроплюємо кров’ю на наших богослужіннях. Навіть думка про це бентежить і шокує. Наш Спаситель прийшов і пролив Свою кров за грішників один раз і назавжди! Поклоняючись Богові живому, ми не повинні забувати, що своїм спасінням цілком завдячуємо пролитій крові Господа Ісуса Христа (1 Петр. 1:18–19).
Поклоняючись, пам’ятаймо про вічну жертву Христа.
Писання нагадує нам про те, що наше поклоніння й служіння Богові є відгуком на Його благодать і милість. І нам слід намагатися, щоб цей відгук був достойним.
У Писанні досить багато уваги приділено цьому важливому питанню: у книзі Вихід дано вказівки щодо облаштування місця для поклоніння; у книзі Левит — правила, які роблять поклоніння угодним Господу. Псалми — книга поклоніння, молитовник і збірник гімнів Божого народу. Пророки також багато говорили про поклоніння Богові. Вони суворо докоряли людям за те, що ті допускали серйозні помилки у своєму поклонінні (Іс. 1:11–14; Мих. 5:13; Єр. 7:9–10). Основа поклоніння — чисті серця, інакше це — мерзота перед Господом. Гріх приходити до Бога в поклонінні, виявляючи безцеремонність, не усвідомлюючи того, що включає поклоніння, без сповідування гріхів і прохання про очищення (Пс. 33:19; Пс. 65:18).
Новозавітне поклоніння
Оскільки поклоніння — це найважливіше покликання кожного християнина, кожний із нас має проаналізувати, як відбувається поклоніння в нашому особистому житті.
Поклоніння завжди підпорядковане вірі.
Наше поклоніння завжди залежить від того, у що ми віримо, оскільки поклоніння — це засіб, який дозволяє нам віддати Богові честь і хвалу, виявити любов і упокорення, на які Він заслуговує.
Основою новозавітного поклоніння є слова Господа Ісуса Христа, сказані в бесіді з самарянкою: «Але наступає година, і тепер вона є, коли богомільці правдиві вклонятися будуть Отцеві в дусі та в правді, бо Отець Собі прагне таких богомольців. Бог є Дух, і ті, що Йому вклоняються, повинні в дусі та в правді вклонятись» (Ів. 4:23–24).
Істинне християнське поклоніння неодмінно свідчить про те, що віруючий розуміє значення атрибутів Триєдиного Бога, які відкриває нам Святе Письмо.
«Я Господь, — оце Ймення Моє, і іншому слави Своєї не дам, ні хвали Своєї божкам» (Іс. 42:8). Маємо розуміти, що пізнавати Бога можна тільки в Ісусі Христі й через Нього, Котрий є Господь і Спаситель. Тому Бога задовольняє тільки таке поклоніння, яке випливає із спасаючої віри в Ісуса Христа, єдинородного Сина Божого.
Поклоняючись Ісусові Христу, ми повинні пам’ятати про Його сутність і природу, про Його втілення, про Його земне життя, діла, служіння викуплення, смерть, воскресіння, друге пришестя, про таїнства, які Він постановив для Своєї Церкви.
Зміст спільного поклоніння
Людина легко може спотворити уяву про єдиного й істинного Бога й при цьому вважати, що поклоняється Йому. Часто вона сама встановлює собі свої стандарти поклоніння й при цьому переконана, що Бог приймає їх. У наш час мільйони людей вірять в бога, але їх бог — не Бог Писання, не Бог Отець Господа й Спасителя нашого Ісуса Христа, не Бог — Особистість, незмінно праведний і справедливий і водночас безкінечно люблячий. Богові не угодне поклоніння, яке є плодом думок людини або її душевних і тілесних сил.
Сутність християнського поклоніння в тому, що Святий Дух, Який діє у народженій згори людині, дарує їй здатність поклонятись Богові. Тому поклоніння не є дія суто людська. Якщо ті, хто поклоняється, не покладаються на Святого Духа, їхнє поклоніння не можна назвати християнським.
Дух Святий об’єднує християн в одне Тіло й веде до спільного поклоніння Богові. Кожний віруючий — член Тіла Христового, член Божої родини. Він виконує своє призначення лише тоді, коли виконує свої обов’язки, покладені на нього як на члена Тіла Христового.
Спільне поклоніння дещо відрізняється від особистого поклоніння окремого християнина. Відомі слова Мартіна Лютера: «Коли я вдома, я не відчуваю в собі особливого бажання поклонятися, але коли я приходжу в церкву, де збирається багато людей, у моєму серці спалахує вогонь і виривається назовні».
«Не кидайте збору свого.., але заохочуймося, і тим більше, скільки більше ви бачите, що зближається день той» (Євр. 10:25), — радить нам Святе Письмо. Християнське спілкування приносить нам благословення й підбадьорення, спільне поклоніння зміцнює та надихає нас, «бо де двоє чи троє в Ім’я Моє зібрані, — там Я серед них» (Мт. 18:20). Ця обітниця дана не для одного християнина, який поклоняється наодинці, а для зібрання віруючих.
Християнин не може жити відокремлено від інших віруючих. Видимим проявом Тіла Христового, вселенської Церкви, є помісна церква, навіть якщо вона складається з невеликої кількості віруючих.
Цінність спільного богослужіння полягає не в тому, що воно дає його учаснику, а в тому, що воно несе Богові!
«А Тому, Хто може вас зберегти від упадку, і поставити перед Своєю славою непорочними в радості, Єдиному премудрому Богові, Спасителеві нашому через Ісуса Христа, Господа нашого, слава, могутність, сила та влада перше всього віку, і тепер, і на всі віки! Амінь» (Юди 1:24–25).
Наталія Зайчук