автор Інна Олійник, учитель християнської етики Боремельського НВК «ЗОШ І–ІІ ступенів-колегіум»
Мета
Освітня: розкрити зміст поняття «заповідь» як основи християнської моралі; показати спорідненість правил повсякденного життя й Божих Заповідей.
Розвиваюча: спонукати дітей до дотримання Божих Заповідей.
Виховна: виховувати в учнів любов і повагу до Божого Слова, формувати вміння й навички підтримки та збереження міжособистісної злагоди.
Біблійна основа: Десять Заповідей Божих (Вих. 20).
Ключовий вірш: «Якщо ви Мене любите, — Мої заповіді зберігайте» (Ів. 14:15).
Словник понять і термінів: скрижалі, заповідь.
Обладнання: Біблія, робочі картки для кожного учня, розмальовки, плакати до гри «Займи позицію».
Міжпредметні зв’язки: читання, художня праця, основи здоров’я.
Література до уроку:
1. Біблія або книги Святого Письма Старого й Нового Заповіту. — К.: Українське Біблійне Товариство, 2002. — 1375 с.
2. Новий тлумачний словник української мови, т. 1–3. — К.: Аконіт, 2001.
3. Основи християнської етики. 5 клас: Навчальний посібник. — К.: Літера ЛТД, 2007. — 224 с.
4. Уроки з християнської етики для школярів: Навчально-методичний посібник. — Острог, 2003. — С. 119–132.
5. Християнська етика: Посібник для вч., 3 (4) клас. / За ред. Б. Г. Скомороського. — Снятин: Прут Принт, 1999. — С. 33–37.
6. http://www.coloring.ws/christian.htm [Розмальовки на біблійну тематику].
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
Привітання, налагодження контакту з дітьми.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація знань.
Захист проектів: попередньо учні були об’єднані в групи, кожній із них дано завдання: пояснити зображене на розмальовках (див. додатки) відповідно до прочитаних розділів книги Вихід:
1 група — 2–4 розділи: народження Мойсея, втеча до мідіянського краю, з’явлення Бога Мойсеєві на Хориві, повернення пророка до Єгипту;
2 група — 6–11 розділи: Мойсей постає перед фараоном, десять кар Господніх;
3 група — 12–14 розділи: вихід євреїв із Єгипту.
Учитель. Діти, ви — молодці, чудово впорались із завданням! Але є ще одна подія в житті пророка Мойсея, найважливіша, про яку не сказав жоден із вас. Ось погляньте на цей малюнок (учитель демонструє малюнок, на якому забражений Мойсей зі скрижалями в руках). Цікаво, що у нього в руках? Хочете дізнатися? Саме про це ми поговоримо на сьогоднішньому уроці.
2. Оголошення теми та мети уроку. Виклад нового матеріалу.
Бесіда
— Діти, чи знаєте ви гру, у якій були б відсутні будь-які правила?
— А для чого нам потрібні правила?
— Як називаються діти, які дотримують правил?
Гра «Займи позицію»
На дошці прикріплені плакати «ТАК», «НІ», «НЕ ЗНАЮ». Учитель називає проблемне питання, а діти стають біля того плаката, напис на якому збігається з їхньою думкою.
Учитель. Чи можемо ми обійтися без правил? (Діти займають відповідні позиції.) Поясніть, будь ласка, чому ви зробили саме такий вибір? (Пояснення учнів.)
Я вам хочу розповісти історію про те, як люди спробували обійтися без правил, а наприкінці уроку ми знову повернемося до наших плакатів. Хтозна, можливо, ваші думки дещо зміняться. (Під час розповіді учитель прикріплює на дошці такі ключові слова: «крадіжка», «лінь», «обман», «убивство», «непослух батькам», «безлад».)
Оповідання
В одному селі людям набридли всілякі правила.
— Усе обмежене правилами, — нарікали вони, — коли потрібно вставати, коли йти на роботу, коли припадає неділя, а коли — робочий день.
Діти висловлювали незадоволення, що, згідно з правилами, у школах розпочинається навчання, вони повинні носити в наплечниках підручники й виконувати домашні завдання, а вдома чистити зуби й мити руки.
Одного дня мешканці села сказали:
— Досить!
Того ж дня урочисто проголосили: «Відсьогодні немає жодних законів і правил. Розпочинаємо нове, щасливе життя».
Зрозуміло, що школа відразу спорожніла, бо діти не мали бажання вчитися. Люди повиставляли столи посеред вулиць, бо там було найбільш сонячно. Молоді люди ввімкнули приймачі й магнітофони, сиділи перед будинками й слухали голосну музику двадцять чотири години на добу. А коли після купання в річці Петрик вийшов на берег і хотів одягнутися, то не знайшов своїх штанів. Виявилося, що їх одягнув Андрій.
— Немає жодних правил! — вигукнув злодюжка й чкурнув додому.
Галинка повернулася додому й застала у своїй кімнаті Марійку, сусідську дівчинку, яка саме робила лезом операцію її улюбленій ляльці Мальвіні.
— Що ти робиш? — обурено запитала Галинка.
— Немає жодних правил! — відповіла Марійка, а потім поклала Мальвіну до своєї торбинки й пішла.
В іншому будинку розсерджені батьки запитували в сина, де він вештався цілісінький день.
— Я був у школі, — виправдовувався Марко.
— Не обманюй! — гримнув тато. Він знав, що син, виходячи з дому, навіть не взяв із собою наплечника.
— Але ж немає жодних правил! — нахабно відповів син. — А тому я не роблю нічого поганого, коли кажу неправду.
Настав вечір. Люди полягали спати, але приймачі, увімкнені на повну гучність, не давали змоги заснути. У багатьох мешканців почали зникати гроші, а діти не поверталися додому. На дорогах постійно сигналили авта, бо водіям перешкоджали столи, що стояли посеред вулиць. Дедалі частіше можна було почути, як хтось гукав:
— Де діти?
— Хто зіпсував мій улюблений стіл?
— Куди поділися мої гроші?
— Де поліція?
Однак у відділенні поліції ніхто не чергував і нікому було приймати телефонні дзвінки. Поліціанти переселилися до іншої місцевості. Коли немає правил, то не потрібні ті, хто стежить за порядком.
Наступної ночі якийсь хуліган шарпнув за мотузку — і на церковній дзвіниці забили дзвони. У нічній тиші їхній звук лунав доволі грізно. Люди зірвалися з ліжок. Коли зібралися всі разом, один із мешканців вигукнув:
— Це неможливо витримати!
— Так далі жити не можна! — підхопили інші.
— Ми повинні ввести якісь правила, щоб у нашому селі знову запанував лад!
Так повернулися правила. Діти знову слухалися батьків, а батьки піклувалися про своїх дітей. Заборонено було кривдити один одного, а також говорити неправду.
Так, ці правила нам потрібні. Вони справді добрі.
Бесіда
— Що не так робили мешканці цього села, коли відмінили правила?
— Чому ж людям погано жилося без правил?
— Чи варто було відміняти правила?
— Що сталося з мешканцями села?
— Чи можна обійтися без правил?
У нашому житті є чимало правил, яких ми намагаємося дотримуватися повсякчас. На дорозі дотримуємося яких правил? (Правил дорожнього руху.)
— А які правила дорожнього руху вам відомі?
— Як називаються правила, які слід виконувати, щоб не виникла пожежа? (Правила протипожежної безпеки.)
— А в школі, удома, у будь-яких громадських місцях, у транспорті яких правил потрібно дотримуватися? (Правил поведінки.)
Господь Бог дав Мойсеєві найважливіші правила — це правила життя, на них базуються всі правила поведінки, які вам уже відомі. Пропоную вам подивитися фрагмент мультфільму про Мойсея (перегляд фрагменту мультфільму).
Учитель. (Демонструє картинку «Мойсей зі скрижалями».) Отже, яка ж важлива подія у житті Мойсея зображена на цьому малюнку? (Відповіді дітей.)
Цілком слушно, Господь дав Мойсеєві скрижалі із Заповідями. Як ви думаєте, а що таке заповідь? Щоб дати відповідь на це запитання, звернімося до наших словничків християнських понять.
Робота зі словниками
Гра «Хто швидше». Учитель об’єднує дітей у дві групи. Одна шукає значення слова «заповідь», інша — «скрижалі».
Заповідь — правило морального життя, угода Бога з людиною, укладена на горі Синай.
Скрижалі — кам’яні плити, на яких Бог написав Заповіді.
Учитель роздає дітям картки «Десять Божих Заповідей», учні вклеюють їх у зошити.
Робота з ключовим віршем
Учитель. Господь через пророків закликає кожного з нас дотримуватися Божих Заповідей, бути чемним, тоді наше життя на землі буде добрим. Саме про це говорить апостол Іван. Його слова є ключовими на сьогоднішньому уроці, але щоби прочитати ключовий вірш, його потрібно спершу скласти.
Гра «Пазли».
Учитель пропонує скласти ключовий вірш і записати його в зошити.
«Якщо любите Мене, то виконуйте заповіді Мої» (Ів. 14:15).
3. Закріплення знань.
Учитель. Пригадайте оповідання про життя без правил. Чому ж у селі чинився безлад, крадіжки, обман, непослух? (Відповіді дітей.)— Чого нас навчають Божі Заповіді? (Очікувана відповідь: шануй батька і матір, не вбивай, не кради, не заздри, не кажи неправди на ближнього твого.)
— Отже, чи перечать Божі Заповіді правилам життя? (Очікувана відповідь: ні.)
— Як ви думаєте, для чого потрібно дотримуватися Заповідей і бути слухняним перед Богом? (Відповіді дітей.)
Отже, давайте підіб’ємо підсумки уроку.
ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Бесіда
— Назвіть ім’я пророка, який отримав Божі Заповіді. (Мойсей.)
— Де відбулася ця подія? (На горі Синай.)
— Хто дав людям Заповіді? (Бог.)
— На чому були написані правила життя? (На скрижалях.)
— Назвіть Заповіді, які вам найбільше запам’яталися.
— Хто з апостолів закликає дотримуватися Божих Заповідей? (Апостол Іван.)
— Прочитайте ключовий вірш уроку.
Учитель. На початку уроку кожен із вас мав змогу висловити свою думку, зайнявши відповідну позицію «ТАК», «НІ», «НЕ ЗНАЮ». Чи змінилися ваші погляди? Отож, чи можемо ми обійтися без правил? (Діти займають відповідні позиції, хто змінив вибір позиції — пояснює чому.)
Учитель. Божих Заповідей потрібно дотримуватися і дорослим, і дітям. Адже це — основні правила поведінки стосовно Бога та інших людей. Не забувайте цього, тоді ваше життя буде щасливим.
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Розфарбувати розмальовку «Мойсей зі скрижалями», вивчити Десять Божих Заповідей.