З юного віку я знала, що є Бог-Отець, Бог-Син, Бог- Дух Святий, але що Він має ще інші імена, через які виявляє Свою сутність, я не знала й навіть про це ніколи не замислювалася. Але в якийсь момент Господь звернув мою увагу на те, що люди по-різному звертаються до Бога, хтось називає Його Бог-Творець, хтось Всевишній, Адонай, Єгова тощо. Мені стало цікаво, чому вони Його так називають і звідки вони знають стільки імен Бога?
Господь допоміг мені дослідити це питання, і не лише теоретично. У різних життєвих ситуаціях, особливо в труднощах, невдачах, хворобах, складних випробуваннях, Він відкривався мені в різних Своїх якостях. І тепер на запитання: до кого звернутися за допомогою? — я можу впевнено сказати: «Господнє Ім’я — сильна башта: до неї втече справедливий і буде безпечний» (Пр. 18:10).
Творець (Елохім)
У біблійні часи ім’я було відображенням характеру людини. Боже ім’я відображає Божий характер, Його сутність, Його природу. Знати Його ім’я — значить знати Його. Хвалитися Його іменем — значить бути впевненим у Ньому.
Коли я прийшла до Бога, Він мені відкрився як Елохім — Творець. Це одне з імен Бога в Старому Завіті: «Бо Господь, Бог (Елохім) ваш — Він Бог богів і Пан панів. Бог великий, сильний та страшний, що не подивиться на обличчя, і підкупу не візьме» (Повт. Зак. 10:17). Закінчення імені Елохім — «хім» має важливе значення. В єврейській мові воно означає множину: три або більше. Бог-Отець, Бог-Син, Бог-Дух Святий — благословенна Трійця, яка створила небо і землю. По суті та за характером — Один, насправді — три Особи, об’єднані в одне.
Бог відкрився мені як Творець з перших сторінок Біблії: «І сказав Бог (Елохім): Створімо людину за образом Нашим, за подобою Нашою…» (Бут. 1:26). Я також була вражена тим, що кожен із нас — унікальне Боже творіння, неповторне, створене для слави Божої. «Бо Ти вчинив нирки мої, Ти виткав мене в утробі матері моєї. Прославляю Тебе, що я дивно утворений! Дивні діла Твої, і душа моя відає вельми про це!» (Пс. 138:13–14). І зараз, коли задумуюся над цими словами, моє серце переповнює вдячність Богові й бажання славити Його.
Всевишній (Ель Еліон)
Наступне ім’я Бога, з яким я хочу вас познайомити, це — Ель Еліон — Бог Всевишній, Вседержитель. Це ім’я характеризує Бога як Владику Всесвіту, нічого не може статися в нашому житті без Його відома. Ель Еліон панує над усім. Наведу лише декілька уривків із Слова Божого, які показують, над чим панує Ель Еліон:
«Він зміняє часи та пори року, скидає царів і настановляє царів, дає мудрість мудрим, і пізнання розумним. Він відкриває глибоке та сховане, знає те, що в темряві, а світло спочиває з Ним» (Дан. 2:21–22) — над змінами пір року, над царями;
«Пам’ятайте про давнє, відвічне, бо Я Бог, і немає більш Бога, й нікого, як Я, що звіщаю кінець від початку, і наперед що не сталося ще, і що говорю: Мій замір відбудеться, і всяке жадання Своє Я вчиню, що хижого птаха зо сходу прикликую, з краю далекого мужа Своєї поради! Так, Я сказав — те й спроваджу, що Я задумав був — теє зроблю!» (Iс. 46:9–11) — над історією, над часом, над подіями від початку й до кінця;
«Побачте тепер, що Я є Той, і Бога немає крім Мене. Побиваю й оживлюю Я, і не врятує ніхто від Моєї руки» (Повт. Зак. 32:39) — над життям та смертю;
«…Анні давав частину подвійну, бо любив її. Та Господь замкнув її утробу. А її суперниця розпалювала їй гнів, щоб докучати їй, бо Господь замкнув її утробу» (1 Сам. 1:5–7) — над дітонародженням;
«…щоб дізналися зо сходу сонця й з заходу, що крім Мене немає нічого; Я Господь, і нема вже нікого, Я, що світло формую та темність творю, чиню мир і недолю творю, Я Господь, Який робить це все!» (Iс. 45:6–7) — над стихіями, над світлом та темрявою.
Ще можна навести багато уривків із Божого Слова, які розкривають те, що Він є Вседержитель усього видимого й невидимого, а якщо це так, то ми повинні зрозуміти й прийняти, що «…тим, хто любить Бога, хто покликаний Його постановою, усе допомагає на добре» (Рим. 8:28), і за будь-яких обставин дякувати Богові.
Всевидячий (Ель Роі)
Трапляється, що з нами поводяться несправедливо або нас обманюють люди, яких ми любимо. Ми намагаємося подолати в собі негативні емоції і заспокоюємо себе, що, мовляв, нічого страшного, все з часом минеться й владнається.
Але наша пам’ять, на жаль, має здатність дуже довго зберігати весь той біль та страждання, які завдали нам люди. Ми ховаємо їх десь глибоко в нашому серці, щоб ніколи про них не згадувати, але як тільки виникає якась стресова ситуація, у нашій пам’яті відразу спливають ті неприємні моменти, образи й приниження, які ми переживали, — адже їх так багато. Як можна звільнитися від цього та отримати зцілення? Та й чи можливе таке зцілення взагалі? — запитаєте ви. Так. Я можу ствердно відповісти, що можливе! Але людина не здатна сама собі допомогти. Це може зробити лише Ель Роі — Бог Всевидячий.
Ім’я Ель Роі вперше в Біблії зустрічається, коли Бог повеліває Агарі повернутися в дім її господарів та залишатися там (прочитайте цю драматичну й повчальну історію в 16-му розділі книги Буття). Бог бачить усе. Ми повинні знати Його, вірити Йому та надіятися на Його ім’я, тому що Він не залишає тих, хто шукає Його: «І на Тебе надіятись будуть усі, що Ім’я Твоє знають, бо не кинув Ти, Господи, тих, хто шукає Тебе!» (Пс. 9:11).
Доки Бог не відкрився мені як Всезнаючий, як Той, Хто все передбачив, мені ніколи й на думку не спадало, що з Богом потрібно ділитися навіть дрібничками свого життя. Я завжди розділяла Божі справи та свої справи, а зараз я прошу пробачення в Нього за це й хочу навчитися довіряти Йому повністю все своє життя.
Всемогутній (Ель Шаддай)
Коли в моєму житті настають важкі моменти і здається, що вже немає виходу (не виплатили зарплати, звільнили з роботи, загрожує небезпека для життя, трапився нещасний випадок…) і земля втікає з-під ніг, тоді я звертаюся до мого Ель Шаддая — Бога Заступника. Це Він підтримував мене, коли мене зрадили найближчі люди, допомагав ростити донечку, завжди був і є моїм Порадником. Він підбадьорює мене, коли я занепадаю духом та втрачаю надію. Не залишає мене ніколи. Коли б я не прийшла до свого Ель Шаддая, я завжди знаходжу в Ньому втіху та спокій.
Чи зустріли ви свого Ель Шаддая? Якщо ні, знайте — Він чекає на вас і розкрив для вас Свої люблячі, турботливі обійми. Поспішіть до Нього, не запізніться.
Суть, яка закладена в імені Шаддай, говорить нам про силу, але не про жорстоку, деспотичну силу, а про багату щедротами. Найперше значення слова Шаддай — «повногрудий», Той, Хто виливає з надлишком (маються на увазі благословення як повсякденні, матеріальні й фізичні, так і духовні).
Ель Шаддай — Бог, Який виливає Себе на Своє творіння та наділяє Своїм Духом, говорить: «Прийдіть до Мене та пийте», і ще «Відкрийте уста і Я наповню їх». Той, Хто пожертвував Собою, роздає Себе та Своє сокровенне тим, котрі готові прийняти Його, щоб таким чином здійснилася Його досконала воля.
Благословенне Таїнство Христового Тіла та Крові залишене нам на свідчення для того, щоб ми пам’ятали, що Він постійно віддає нам Себе. Коли «…споживаємо тіло Його, що за нас ломилося… та п’ємо кров, що за нас проливалася…» (1 Кор. 11:24–25), ми «перебуваємо в Ньому, а Він в нас».
Тільки тоді, коли ми абсолютно зрікаємося себе та своєї волі, у нашому житті стає можлива влада Всесильного Бога над нами, і тоді немічні стають сильними, відмова від усього заради Нього повертається повною компенсацією з Його боку. Знання Бога Ель Шаддая допомагає нам сильніше пройнятися словами апостола Павла: «І сказав Він мені: Досить тобі Моєї благодаті, бо сила Моя здійснюється в немочі. Отож, краще я буду хвалитись своїми немочами, щоб сила Христова вселилася в мене. Тому любо мені перебувати в недугах, у прикростях, у бідах, у переслідуваннях, в утисках через Христа. Коли бо я слабий, тоді я сильний» (2 Кор. 12:9–10). Це важко пояснити словами, але я можу засвідчити, що Божі слова правдиві, бо переконалася в цьому на власному досвіді.
Подібно як Бог говорив з Авраамом тисячі років тому, так Він говорить і з нами: «…Я Бог Всемогутній (Ель Шаддай)! Ходи перед лицем Моїм, і будь непорочний!» (Бут. 17:1).
Сущий (Єгова)
У багатьох людей, які чують ім’я Бога — Єгова, виникає настороженість, але коли розглянути детально значення цього прекрасного імені, то зникають усякі сумніви й острах. Із усіх існуючих імен Бога, Єгова — найбільш вживане в Старому Завіті. Ім’я Єгова походить від «хава», що означає «існувати», «ставати». Відповідно, ім’я Єгова говорить про Боже існування та сутність.
Єгова є Сущий — «…Я Той, що є…. Сущий…» (Вих. 3:13–14). Він — вічне «Я Є», Альфа й Омега, Той Самий, що вчора, сьогодні та повіки вічні. У Ньому джерело життя. Він Бог, Який зберігає Свій завіт. «А Господь (Єгова) зійшов у хмарі, і став там із ним, та й покликав Ім’ям Господа (Єгова). І перейшов Господь (Єгова) перед лицем його, та й викликнув: Господь (Єгова), Господь (Єгова), Бог милосердний, і милостивий, довготерпеливий, і многомилостивий та правдивий, що дотримує милість для тисяч, що вибачає провину й переступ та гріх, та певне не вважає чистим винуватого, бо карає провину батьків на дітях, і на дітях дітей, і на третіх, і на четвертих поколіннях» (Вих. 34:5–7). Коли читаєш ці рядки з Біблії, то по тілі пробігають «мурашки» від того, настільки великий Господь і наскільки ми мізерні.
Єгова — Сущий, у Ньому джерело життя, але Він також і Єгова-Іре, Єгова-Цидкейну, Єгова-Ніссі, Єгова-Раах, Єгова-Рафа, Єгова-Шалом, Єгова-Саваоф, Єгова-Шамма, Єгова-Мекаддишкем. Що означають ці імена? Кожне з них поєднується з іменем Єгова і показує, що закладено в самій Його природі.
«Господь нагледить» (Єгова-Іре)
Єгова-Іре — «Господь нагледить». Часто в Старому Завіті «Іре» означало «бачити», «передбачати», але з давньогрецької мови означає «забезпечувати». Він — Бог, а якщо Він бачить, значить Він і передбачить, і забезпечить. Це ім’я Бога мало важливе значення в житті Авраама тоді, коли Господь звелів Авраамові принести в жертву єдиного сина Ісака на горі Морійя (Бут. 22:1–19). Читаючи цей уривок Слова Божого, ми можемо простежити, як усе починалося, як Господь говорив до Авраама і якою була відповідь Авраама. Мене вражає слухняність Авраама, він любить свого одинака, але коли Господь дає йому повеління, він його виконує без жодних сумнівів і нарікань. Тут показана довіра Авраама Богові та те, що Авраам знає Бога, бо коли вони підіймалися з Ісаком на гору, де мало відбутися жертвоприношення, Авраам на запитання сина, де жертовне ягня, з впевненістю відповів: «…Бог нагледить ягня Собі на цілопалення, сину мій!» (Бут. 22:8).
Так любов, поклоніння та слухняність стають одним цілим!
Гора Морійя стала знаменитою не тільки через те, що там Аврааму потрібно було принести в жертву свого сина Ісака, але й тому, що багато років потому Соломон збудував на ній храм Господній (2 Хр. 3:1). Кожне ягня, кожне теля чи інша тварина, яка приносилася в жертву в цьому храмі, символізувала головну та остаточну жертву. Яку саме?
Оскільки кров биків та телят не могла змити гріхи людей, Бог передбачив для цієї мети Тіло Свого Сина (Євр. 10:4–5). Призначеного часу, в день Пасхи Єгова взяв Свого Єдинородного Сина, Якого Він безмірно любив, і повів Його на гору, яка зветься Голгофа. Тут Він поклав Його на хрест. Цього разу не було голосу з неба, щоб зупинити руку смерті, не було й заплутаного в кущах барана, щоб зайняти Його місце. Цей Агнець був передбачений Єговою-Іре як жертва за людські гріхи.
Живучи на землі, ми здатні певною мірою забезпечити себе всім необхідним, але не можемо гарантувати собі вічне життя з Богом. Це за нас може зробити Єгова- Іре, адже Він єдиний, Хто дає нам, грішникам, можливість жити. Він довів це, коли передбачив: «Оце Агнець Божий, що на Себе гріх світу бере!» (Iв. 1:29).
Чи прийшли ви до свого Єгова-Іре, щоб вірою придбати спасіння від гріхів та визволення від смерті? Адже смерть будь-кого з нас неминуча, але «хто вірує в Сина, той має вічне життя; а хто в Сина не вірує, той життя не побачить, а гнів Божий на нім перебуває» (Iв. 3:36).
Єгова-Іре, наш вічний Бог, всевидящий, всюдисущий, знає від самого початку, що нас чекає в кінці нашого життя. Він — Бог, Він — за нас, а не проти нас. При будь-яких випробовуваннях без сумніву біжіть до Бога, із смиренням схиліть коліна в молитві перед Єговою-Іре, знаючи, що Він передбачить усе.
Господь Цілитель (Єгова-Рафа)
Ми з вами маємо великі гріховні рани! Всі люди страждають від них із покоління в покоління. Немає кому їх утішити. Ніхто не може їм допомогти, крім Єгови-Рафи — Господа Цілителя.
Читаючи Біблію, ми знаходимо прекрасні слова в книзі пророка Єремії, 8 розділ, 22 вірш: «Чи немає бальзаму в Гілеаді? Чи ж немає там лікаря? Чому нема вилікування для доньки народу Мого?» Звісно, є і бальзам в Гілеаді, є там і лікар. Його ім’я Єгова-Рафа — Господь Цілитель. Я була просто щаслива, коли дізналася про цього Лікаря. Я зрозуміла, що в своєму житті багато разів зверталася до багатьох лікарів, а до Головного Лікаря забувала звертатися. Тепер дякую Богові за просвітлення розуму й серця.
Чи знаєте ви про Нього? Що в дійсності означає це ім’я? Що Він лікує?
У Біблії розповідається про те, що Єгова-Рафа зцілює:
— землю, на якій живуть люди (2 Хр. 7:14);
— недуги людей (Iс. 19:22; Пс. 102:1–3);
— розбиті серця (Пс. 146:3);
— зруйновані гріхом душі (1 Петр. 2:24–25).
Дорогий читачу, якщо в тебе є скорботи, переживання, недуги як фізичні, так і духовні, тобі особисто потрібен лікар. Знай, є бальзам у Гілеаді, є Лікар, Який може тебе зцілити. Ім’я Йому — Єгова-Рафа, Господь Цілитель. Він вірний та праведний, і якщо Він обіцяє, то завжди виконує. «І сказав Він: Коли дійсно будеш ти слухати голосу Господа, Бога твого, і будеш робити слушне в очах Його, і будеш слухатися заповідей Його, і будеш виконувати всі постанови Його, то всю хворобу, що Я поклав був на Єгипет, не покладу на тебе, бо Я Господь, Лікар твій!» (Вих. 15:26).
Господь Миру (Єгова-Шалом)
Зрозуміти це ім’я Бога Єгова-Шалом мені допомогла історія Гедеона. Ви теж можете прочитати її в Біблії — у Книзі суддів, 6–7 розділи. У важкі часи історії ізраїльського народу Бог відкрився Гедеону як Господь Миру.
Гедеон, молодий чоловік, належав до найменшого ізраїльського племені — племені Манасії. У той час справи ізраїльтян були надто поганими, вороги повністю спустошили їхню землю. У час, коли стає невимовно важко, коли сковує страх перед тим, що буде далі, як жити, де шукати виходу із ситуації, люди згадують про Бога. На щиру молитву Господь завжди відповідає. Гедеонові з’явився ангел Господній і сказав: «Мир тобі, не бійся, не помреш!» На тому місці Гедеон збудував жертовника й назвав його Єгова-Шалом. А далі через Гедеона Бог послав визволення ізраїльському народові, і на землі запанував мир.
Ми ніде не можемо знайти миру, лише у спілкуванні з Господом нашим Ісусом Христом. Він є наш Мир, що зруйнує будь-який мур.
Він дає мир, незалежно від обставин, оскільки мир цей перебуває в Ньому Самому. Він пообіцяв: «Я тебе не покину, ані не відступлюся від тебе! Тому-то ми сміливо говоримо: Господь мені помічник, і я не злякаюсь нікого: що зробить людина мені?» (Євр. 13:5–6).
Куди ви направляєте свої кроки, коли вам потрібен мир? Ви можете його мати лише в Єгові-Шалом. Він забезпечить вам повний мир, якого ви ніде не знайдете, і ніщо й ніхто не зможе замінити його. Шукайте Його! Заховайтеся в Ньому! Надійтеся на Нього! Нехай Бог миру буде з усіма вами. Амінь.
Руслана Ковальчук