автор Алла Кириченко, вчитель християнської етики Авторської школи М. П. Гузика (СШ № 3) в м. Южне Одеської обл.
Пояснювальна записка
Низка уроків на тему «Начальства та влади» відповідає не тільки авторській програмі, але й авторській педагогічній системі. І те, й інше потребує деякого пояснення.
Ще у 1990 p. програму для курсу основ християнської етики почав розробляти та реалізовувати в своїй авторській школі М. П. Гузик[1], а продовжила роботу над програмою О. С. Гузик, учитель християнської етики та майбутній шкільний психолог. Цю програму було затверджено в Одеському інституті вдосконалення вчителів та в МОН України. В 2005 р. програма була надрукована у вигляді книги[2] i таким чином вийшла за межі школи. В 2006 р. мені довелось перекласти її в термінах «Комбінованої системи М. П. Гузика» та розробити змісти відповідних типів і видів занять за даною системою, а саме:
▫ зміст блоків навчальної інформації;
▫ програми з опрацювання практичних складових блоків навчальної інформації;
▫ персоніфіковані програми для індивідуального опрацювання блоків;
▫ програми прикінцевого моніторингу навчальних, розвивальних та виховних досягнень дітей.
Особливістю такого перекладу є те, що в ньому не кожний окремий урок має свою самостійну тему, а певна тема об’єднує в собі низку уроків. Тобто тема «Начальства та влади», в якій протягом чотирьох різнотипних уроків вивчаються три споріднені питання (Громадянська влада та громадянський обов’язок. Ставлення до роботи та начальства. Духовна влада), в загальноприйнятій системі становила б три окремі однотипні уроки з подальшим уроком узагальнення.
Авторська педагогічна система, яка має назву «Комбінована система організації навчально-виховного процесу М. П. Гузика», для багатьох нова i незнайома. Вона включає в себе таку організацію навчання, коли його зміст i технологія розвиваються навколо певних природних компетентностей, які пов’язані з конкретним талантом дитини [1, с. 13].
Кожна дитина, як творіння Боже, талановита за означенням. Але цей або ці таланти даються їй не в готовому вигляді, а як задатки, здібності або природні компетентності. Вони або розвиваються у відповідний талант, або, не пробуджені до активних дій, гинуть. Покликання кожного вчителя – вчасно розпізнати i пробудити ці майбутні таланти, створити необхідні умови для їxнього розвитку i розквіту i направити їх використання в бік добра.
Які ж компетентності ми вирізняємо? Це чотири основні типи – духовна компетентність, моральна, розумова і вольова, які зумовлюють людське єство, та сім обслуговуючих, які торкаються безпосередньо дитячих талантів. До них відносяться наступні типи задатків таланту: академічна компетентність, мистецька, компетентність «золоті руки», спортивна, стратегічно-просторова, соціальна та внутрішньоособистісна (інтуїтивна) [1, с. 10]. Оскільки дух, совість, воля i розум приводять у дію всі природні психодуховні та психофізичні комплекси, вiдповідальні за конкретний талант дитини, то саме вони й обрані за основу в такій інтерпретації компетентностей.
Тому зусилля шкільного навчання i виховання необхідно направляти не тільки на той чи інший академічний предмет, оминаючи морально-духовні аспекти, а безпосередньо на талант дитини, задіюючи повною мipою її дух, совість, розум i волю. Відтак академічний предмет буде слугувати інструментом для досягнення такої мети. Зрозуміло, що окpiм таких кардинальних змістових удосконалень потрібно не менш радикальним чином змінити (саме змiнити, а не вдосконалити) i саму технологію навчання. За цією технологією весь дидактичний цикл розбивається на три періоди.
▫ Перший період присвячується навчанню дитини. Він поділяється на 2 етапи, а саме:
1. вивчення і засвоєння теоретичних основ певного блоку навчальної інформації (уроки розбору блоку навчальної інформації);
2. засвоєння учнем стандартних зразків практичних умінь та навичок (уроки фронтального опрацювання практичної складової блоку навчальної інформації).
▫ Другий період служить для організації процесу учіння дитини. Він поділяється на 3 етапи, залежно від змістів персоніфікованих програм учіння, а саме:
1. різнорівневі програми, які дозволяють засвоїти виключно академічні компоненти блоку навчальної інформації (програми «А», «В», «С»);
2. інтегровані програми, в яких повторюється академічна інформація внутрішньопредметного рівня з такими видами навчальної діяльності учня, в яких реалізується відповідний тип природних задатків таланту дитини;
3. інтегровані програми міжпредметного змісту, які включаються в ті чи інші специфічні види діяльності, в процесі яких реалізуються і розвиваються ті чи інші види талантів, характерних для учнів даного класу.
▫ Третій – проведення підсумкового моніторингу досягнутого рівня знань, інтелектуального розвитку та стану виховання дитини.
Яким чином реалізується другий період? Під час таких уроків учитель пропонує учням різнорівневі персоніфіковані програми, зміст яких за можливістю інтегрується з тими компетентностями, які опікуються наявними у них типами природних талантів. Учні за бажанням обирають персональну програму і самостійно її виконують. Якщо дитина не встигла повністю виконати свою власну програму на уроках, то доопрацювання переноситься або на спеціальні позаурочні заняття, або на домашню роботу. Під час реалізації програми учневі дозволяється користуватися всіма доступними джерелами інформації, включаючи консультування з учителем, учнями, однокласниками тощо. Він також використовує свої персональні стилі навчання.
Нижче я наведу для прикладу зміст блоку навчальної інформації (перший період) та відповідні програми індивідуального опрацювання блоку навчальної інформації (другий період) з курсу 11-го класу. Ця тема є третьою і, як було зазначено, на неї припадає 4 уроки:
▫ 1 урок – розбір матеріалу блоку навчальної інформації;
▫ 2-3 уроки – фронтальне опрацювання блоку навчальної інформації за відповідною, загальною для всіх учнів програмою;
▫ 4 урок – індивідуальне опрацювання блоку навчальної інформації за відповідними різнорівневими програмами з елементами персоніфікації.
Під час цих уроків усі учні мають мати ксерокопії блоку навчальної інформації.
Блок має складатися з назви теми, девізу, питань для вивчення, використаної літератури та опорного конспекту. Мета уроку не виписана в блоці явно, а закладена в девізі уроку. Вона розкривається вчителем на початку уроку під час розгляду матеріалу блоку. Обладнання також не вказується – на цьому уроці воно ж бо складається з блоку та Біблії. Опорний конспект відповідно до вказаних питань має бути розбитий на тези, які мають бути відповідно пронумеровані. Біблійна основа зазвичай вказана у вигляді посилань, біблійний текст яких опрацьовується протягом уроків фронтального та індивідуального опрацювання. Ключові або опорні слова виділені напівжирно.
Блок навчальної інформації №3
Заняття 1
Тема: НАЧАЛЬСТВА ТА ВЛАДИ
Девіз: «Сила не творить права, і люди зобов’язані підкорюватись
тільки владі законній»
Жан–Жак Русо
Питання для вивчення:
1. Громадянська влада та громадянський обов’язок.
2. Ставлення до роботи та начальства.
3. Духовна влада.
Література:
1. Біблія: Книга Ісуса Навина; 2 Книга хронік; Книга пророка Даниїла; Євангеліє від Матвія; Євангеліє від Івана; Дії святих апостолів; Послання до римлян; 1 Послання до коринтян; Послання до галатів; Послання до ефесян; Послання до колосян; 1 Послання до солунян.
2. Дэвид Гудинг, Джон Леннокс. Библия и нравственное воспитание. – The Myrtlefield Trust Newtownards, UK, 1995.
Опорний конспект
I.1. Зразкова модель наших обов’язків перед громадянською або земною владою – віддавати кесареві кесареве, а Богу Боже (Мт. 22:17-21):
ú сплачувати податки;
ú бути законослухняними та чесними в особистому житті;
ú якщо є до того здібності, служити на державній службі всіх рівнів, включаючи політику (Дан. 2).
1.2. Всяка земна влада встановлена Богом (Рим. 13:1-7). Її пряме призначення – оберігати мир та спокій людей – громадян своєї країни, обмежуючи зло та утримуючи людей від вбивств, насилля, крадіжок, осудження невинних тощо. Тому служити в міліції чи в армії подобає будь-якій людині.
1.3. Пацифізм – це неприйняття кровопролитної війни та особистої участі в ній. В історії відомі випадки, коли воєнні битви вигравались силою віри, молитви і хвали Богу (II Хр.20:20-23; Єг.6:15-20). Але будувати свою зовнішню політику таким чином можна тільки тоді, коли народ у цілому слухняний Богу.
1.4. Коли громадянська влада не надає свободи для служіння Богу і поклоніння Йому, вона втрачає надане їй Богом право управляти своїми громадянами. Тоді людина вправі не підкорятися владі (Дії.4:18-20).
II.5. На будь-якій роботі ми маємо працювати як для Господа (I Кор.10:31), догоджаючи Богу, а не людям (Гал.1:10; I Сол.2:4).
2.6. Робітники та роботодавці мають поважати одні одних, пам’ятаючи «золоте правило» християнської етики: «Тож усе, чого тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, те саме чиніть їм і ви» (Мт.7:12).
III.7. Земна влада підкоряється небесній або духовній владі. Бог – це духовна істота, і Його влада – перш за все духовна. «А всі мешканці землі пораховані за ніщо; і Він чинить за Своєю Волею серед небесного війська та мешканців землі, і немає нікого, хто спротивився б Його руці та й сказав би Йому: «Що Ти робиш?» (Дан. 4:32).
3.8. Окрім Бога і Його небесного війська також існує ціла ієрархія духовних начальств і духовної влади, які протистоять Богу, – «світоправителі темряви», «піднебесні духи злоби» (Еф. 6:11-12; Дан. 10:13-20). Їхнім князем є падший ангел – сатана або диявол (Ів. 14:30).
3.9. В ієрархії якої б то не було духовної влади Ісус Христос займає головуючу позицію (Еф. 1:20-23; Кол. 2:10). Своєю смертю і воскресінням Він дав можливість кожній людині позбутися влади пітьми і ввійти в Його Царство, підкоряючись із цього моменту цілком іншому законодавству (Кол. 1:13-17).
Урок індивідуального опрацювання матеріалу блоку або
Семінар
Заняття 4
Тема: НАЧАЛЬСТВА ТА ВЛАДИ
Девіз: «Не будь переможений злом, але перемагай зло добром»
Ісус Христос
Програма «С» («1» – «4» бали)
Завдання 1. (на «1» бал)
Користуючись блоком навчальної інформації і вказаними в ньому біблійними посиланнями, письмово дайте відповіді на запитання:
1.1. Який обов’язок кожного громадянина перед земною владою?
1.2. Що означає слово «пацифіст»?
1.3. Будучи людьми підлеглими, як ми маємо навчатись, а потім і працювати?
1.4. Що таке духовна влада?
Завдання 2. (на «2» бали)
2.1. Виконайте завдання 1.
2.2. Для чого Бог встановив земну владу?
Завдання 3. (на «3» бали)
3.1. Виконайте завдання 2.
3.2. Запишіть своїми словами «золоте правило» християнської етики.
Завдання 4. (на «4» бали)
4.1. Виконайте завдання 3.
4.2. Перелічіть відомі вам види влади. Чи в них єдина глава? Якщо є, то вкажіть її. Підтвердіть свою відповідь біблійними словами.
4.3. Наведіть приклади на питання 1.4, 2.2, 3.2.
Програма «В» («5» – «8» балів)
Завдання 1. (на «5» балів)
Користуючись блоком навчальної інформації і вказаними в ньому біблійними посиланнями, письмово дайте відповіді на запитання:
1.1. За яких умов земна влада втрачає дане їй Богом право управляти своїми громадянами?
1.2. Чи сумісна служба в армії з вірою в Бога?
1.3. Біблія говорить про існування на землі двох царств: царства світла і царства пітьми. Назвіть правителів цих царств. Кожна людина народжується підданою царства пітьми. Що дає їй право позбутися влади цього царства і стати підданою царства світла? Підтвердіть свою відповідь словами із Біблії.
Завдання 2. (на «6» балів)
2.1. Виконайте завдання 1.
2.2. Чому учні Ісуса Христа, знаючи, що людині потрібно підкорятися державній владі, не підкорились забороні начальників, і мали слушність? Де про це сказано в Біблії?
Завдання 3. (на «7» балів)
3.1. Виконайте завдання 2.
3.2. Чи можливо працювати, нікому не догоджаючи? Поясніть свою відповідь, посилаючись на біблійні слова.
Завдання 4. (на «8» балів)
4.1. Виконайте завдання 3.
4.2. Прочитайте уривок, в якому йдеться про царювання Навуходоносора, царя Вавилонської імперії (Дан. 4). Чому цар став безумним? Завдяки чому він зцілився від такої недуги?
Програма «А» («9» – «12»)
Завдання 1. (на «9» балів)
Користуючись блоком навчальної інформації і вказаними в ньому біблійними посиланнями, письмово дайте відповіді на запитання:
1.1. Чи має громадянин право не підкорятися земній владі? А духовній?
1.2. Прочитайте уривок, в якому йдеться про царювання Валтасара, сина царя Навуходоносора (Дан. 5). Чому його життя так трагічно обірвалось? Який урок ми маємо з цього винести?
1.3. Ґрунтуючись на біблійних текстах (Кол. 3:22-24; 4:1; Еф. 6:5-9), складіть перелік правил, які регулюють взаємовідношення між робітниками і роботодавцями.
Завдання 2. (на «10» балів)
2.1. Виконайте завдання 1.
2.2. Якщо у вас була погана звичка (вада) стосовно навчання або шкільного начальства, і ви з нею боролись, то опишіть, як ви з цим справились або не справились, що заважало, а що допомогло. Також укажіть, чи є у вас відповідна хороша звичка (чеснота). Напишіть, кому і чому ви цим завдячуєте, що так добре вплинуло на вас.
Завдання 3. (на «11» балів)
3.1. Виконайте завдання 2.
3.2. Складіть за текстом блоку кросворд (не менше 18 слів). Запитання помістіть нижче кросворда, відповідні слова-відгадки запишіть у клітинки кросворда.
Завдання 4. (на «12» балів)
4.1. Виконайте завдання 2.
4.2. Складіть анкету для своїх однокласників на тему «Моє ставлення до навчання». Проведіть анкетування на класній годині і складіть звіт.
Програма для художників та комп’ютерників
Завдання 3. (на «11-12» балів)
1.
2.
3.
3.1. Виконайте завдання 2.
3.2. Створіть команду з художника та комп’ютерника. Намалюйте ілюстрації до переліку правил та створіть і роздрукуйте буклет на тему «Взаємовідносини на роботі». Вимоги до буклета: формат А4, три колонки.
Програма для законодавців, журналістів та комп’ютерників
Завдання 3. (на «11-12» балів)
4.
5.
6.
1.
2.
3.
3.1. Виконайте завдання 2.
3.2. Створіть команду з законодавця, журналіста та комп’ютерщика. За допомогою диктофона візьміть інтерв’ю у законодавця щодо ефективності біблійного переліку правил (завд. 1.3), за допомогою фотокамери зробіть необхідні знімки або відео та з отриманого матеріалу створіть відеоролик або презентацію. Продемонструйте по шкільному телебаченню.
Програма для поетів
Завдання 3. (на «11-12» балів)
7.
8.
9.
4.
5.
6.
1.
2.
3.
3.1. Виконайте завдання 2.
3.2. Напишіть вірш, використовуючи історії про Навуходоносора (Дан.5.) або його сина Валтасара (Дан. 5), створіть власну поезію.
Висновки
Які переваги такої побудови навчально-розвивального процесу?
1. Навчання та учіння (самостійне виконання програми за власним вибором).
2. Теїстична основа змісту навчання.
3. Вияв та проектування таланту дитини.
Джерела:
1. Гузик Н.В. Десять ключових компетентностей, які обслуговують особистість та її природний талант: реалізація в умовах шкільного навчання. – К.: Київський університет, 2006. – 146 с.
[1] Див. «Слово вчителю. – № 1/2009. – С. 4-7.
[2] Гузик О.С. Основи християнської етики. – О.: ХГУ, 2005. – 84 с.