Урок для старших класів
автор Зоя Наконечна, вчитель української мови та літератури
і християнської етики ЗОШ № 19 м. Рівне
Мета
Освітня: спонукати учнів до розуміння того, що народження Ісуса Христа є найвизначнішою подією в історії людства.
Виховна: виховувати почуття вдячності Богові за Його Сина Ісуса Христа, бажання ділитися Доброю Новиною з усіма людьми.
Розвиваюча: розвивати вміння аналізувати, мислити, висловлювати власні думки.
Біблійна основа: Лк. 2:1–20; Мт. 2:1–12.
Міжпредметні зв’язки: українська література, музика.
ХІД УРОКУ
I. ВСТУПНА ЧАСТИНА
З’ясування емоційної готовності учнів до уроку.
Запропонувати учням привітати своїх однокласників, що сидять поруч, і сказати їм кілька хороших слів.
Звучить запис різдвяної пісні «Тиха ніч».
Учні діляться своїми враженнями.
Учитель:
Ці прості слова і надзвичайно мелодійні звуки є зворушливим зразком божественного натхнення. Пісня передає бентежний стан душі автора, його мрії і сподівання.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Оголошення теми і мети уроку (спільне формулювання цілей заняття).
2. Бесіда «Незакінчене речення»:
Різдво для мене — це …
Учні висловлюють власні думки.
Різдво — це час мрій та сподівань. Мрії пов’язані з чимось дуже приємним, світлим, святковим. Піднесення душі ми відчуваємо під час Різдва ще з раннього дитинства.
У кожній країні існують свої традиції святкування Різдва. Які з них вам відомі?
Відповіді учнів.
Чехія. Перед святкуванням проводять генеральне прибирання. Обов’язково прикрашають ялинку. Спочатку для гарного настрою дарують одне одному подарунки, тільки потім усією сім’єю вечеряють. На столі обов’язково запечений з кмином короп.
Данія. Підготовка до свят розпочинається за два місяці. На вулицх і площах з’являються прикраси із паперу і шовку, багато вогників, а також солом’яні козлики. У кожному вікні засвічуються різнокольорові лампи. На головній площі — ялинка, а під нею — великий скляний ящик, куди збирають кошти для бідних дітей з інших країн.
США. У цій країні дарують дуже багато подарунків на Різдво. Їх складають під ялинку впродовж тижня, а в Різдвяну ніч дітям приносить подарунки ще й Санта Клаус. В Америці збереглася гарна традиція ходити в гості одні до одних і виспівувати різдвяні пісні. За святковим столом обов’язково запечена індичка.
Австрія. 24 грудня в першу чергу всі збираються та йдуть до церкви, тільки після богослужіння, прийшовши додому, дозволяють собі підкріпитися. У кожному домі — велика радість. Усі одягають карнавальні костюми. А ще у цей день у австрійців завжди відчинені двері, на випадок якщо до них завітають далекі родичі чи друзі.
— Що ви знаєте про святкування Різдва в нашій країні? Які традиції існують у ваших сім’ях?
— Пригадайте оповідання «Ялинка» М. Коцюбинського. Які страви готували на Святий вечір? («У печі тріщав вогонь та сичав борщ. Олена крутила голубці на вечерю. Василько сидів долі та м’яв мак до куті»).
— Назвіть відомі вам твори про Різдво (Ч. Діккенс «Різдвяна пісня в прозі», М. Гоголь «Ніч перед Різдвом», Е. Т. А. Гофман «Лускунчик і мишачий король», музичні твори Й. С. Баха, В. А. Моцарта, П. І. Чайковського). Про що свідчить той факт, що Різдво оспіване в художній літературі, музичних творах?
Коли ми говорили про святкування Різдва у різних країнах, чи звернули ви увагу, на що робиться головний акцент. (Відповіді учнів.) Це — подарунки, приготування особливих святкових страв, організація дозвілля, дотримання традицій і виконання обрядів. На жаль, найголовніше, сама сутність свята відступає на задній план або й взагалі нівелюється. Тому пропоную зараз звернутися до біблійного тексту, щоб ознайомитися з досить детальним описом цієї надзвичайної події в історії людства, яку ми називаємо Різдвом.
3. Вивчення біблійного тексту
Лк. 2:1–20 — виразне читання.
Як ви вважаєте, яке значення має той факт, що євангеліст Лука вказав ім’я тодішнього правителя Сирії? (Це історична подія.)
1. На вашу думку, чи випадково первісток Марії народився у заїзді? (Бог став доступним для всіх людей.)
2. На основі 9-го вірша поясніть, що для вас означає «слава Господня».
3. Як ви гадаєте, чому ангелові було важливо повідомити людям у таку пізню годину звістку про народження Дитини?
4. Як ви розумієте слова, що «радість станеться всім людям»? А себе ви відносите до цих «всіх» людей?
5. Як небо зустріло народження Спасителя?
6. Як відреагувала на повідомлення пастухів Марія?
7. Що вам відомо про те, як народження Ісуса Христа вплинуло на хід історії людства?
8. Чи може цей історичний факт змінити ваше життя?
4. Самостійна дослідницька робота
Прочитайте Мт. 2:1–11. Порівняйте даний текст із прочитаним раніше (Лк. 2:1–20). Зробіть власні висновки.
5. Інсценівка оповідання Макса Лукадо «Прихід».
Переказ оповідання Макса Лукадо «Прихід»
Сьогодні шум і метушня почалися в містечку раніше, ніж звичайно. Коли ніч поступилася місцем світанку, люди були вже на вулицях. Торговці займали місця там, де було найбільш людно, а власники крамниць широко відчиняли двері, запрошуючи перехожих. Діти прокинулися від гавкання собак та криків віслюків.
Власник невеликого готелю прокинувся раніше за всіх. Готель був переповнений людьми: всі місця зайняті, всі матраци і ковдри роздано. Невдовзі мешканці готелю прокинуться, буде багато роботи.
Невідомо, про що розмовляв власник готелю зі своєю дружиною і дітьми за сніданком. Чи згадав хоч хто-небудь про приїзд однієї молодої сім’ї? Чи поцікавився, як почуває себе та вагітна дівчина, яка сиділа на віслюкові? Можливо. Але, по великому рахунку, нікому не було до них діла. Вони були всього-навсього однією з тих сімей, яким тієї ночі не вистачило місця для нічлігу.
Та і хто міг думати про них, коли в повітрі відчувалося таке збудження? Всі були надто зайняті. Кесар Август, підписавши наказ про перепис населення, зробив велику послугу Віфлеєму. Ще ніколи в цьому містечку не велася така жвава торгівля!
Наступав день. Треба було думати про хліб насущний. Треба було впоратися з домашніми справами. Треба було багато чого встигнути. І просто ніколи було думати про те, що трапилося неймовірне: Бог прийшов у світ Немовлям.
Але якби комусь довелося зайти того ранку до овечого хліва, що на окраїні Віфлеєма, то він побачив би незвичайну картину! У тому хліві був такий самий запах, як і в усіх інших. У повітрі — сморід і запах гною. Тверда долівка. Розкидана солома. Павутиння на стінах і стелі. Час від часу прошмигне миша. Важко знайти гірше місце для народження.
З одного боку сидять пастухи: мовчать, чи то від здивування, чи від благоговіння. Їхня нічна сторожа була раптово перервана вибухом світла з неба — ангельською симфонією. Бог приходить до тих, хто має час слухати. Тому цієї безхмарної ночі Він прийшов до пастухів.
Поряд з молодою мамою сидить утомлений батько. Він засинає. Він навіть не може пригадати, коли востаннє мав змогу відпочити. Коли минуло хвилювання і Марія з Немовлятком заспокоїлися, він прихилився до стіни хліва, очі його заволокло втомою. Ще не все вклалось у його голові. Загадкові події не дають заспокоїтися. Але він неспроможний знайти відповіді на всі запитання. Найголовніше, що у Немовляти все добре, Марія у безпеці. Засинаючи, він пригадує ім’я, яке йому назвав ангел — Ісус. «Ми назвемо Його Ісус».
Марія не спить. Лишень поглянь на неї, яка вона молоденька! Її голова схилилася на м’яку шкуру сідла. Чудо приглушило біль. Вона вдивляється в обличчя Немовляти, її Сина. Господа. Його Величності. Ця дівчина, майже підліток, у смердючому хліві як ніхто інший розуміє, що зараз робить Господь. Вона не може відвести від Нього погляду. Якимось чином Марія знає, що тримає на руках Божого Сина. Ось Він. Вона пригадує слова ангела: «І Царству Його не буде кінця».
Він нічим не нагадує царя. У Нього синювато-червоне обличчя. Його плач, хоч і голосний, все ж такий жалібний — як плач безпорадного немовляти. Він у всьому залежить від Марії.
Велич серед усього земного. Святість серед запаху поту і гною. Божественність увійшла в світ на долівці хліва через утробу дівчини-підлітка в присутності теслі. Вона доторкається до обличчя Немовляти-Бога.
Яким довгим був Твій шлях!
Це Немовля бачило увесь всесвіт. Залишивши Свій золотий трон, Він віддав перевагу брудній підлозі овечого хліва. Ангели були замінені простими пастухами.
Тим часом місто гуде. Торговці не знають, що Бог прийшов на землю. Власник готелю ніколи не повірив би, що це Його він нещодавно мало не відіслав у холодну ніч. А люди засміяли б кожного, хто сказав би, що Месія лежить на руках дівчини на окраїні Віфлеєма. Однак усі вони були надто зайняті, щоб думати про це.
Усі, хто пропустив прихід Його Величності тієї ночі, пропустили його не зі злого умислу. Ні, вони пропустили через те, що не помітили.
Мало що змінилося за дві тисячі років, чи не так?
6. Обмін думками і побажаннями
— Люди дарують на Різдво подарунки одне одному. Чому?
— Як ви думаєте, Ісус Христос чекає від нас подарунка? Обґрунтуйте свою думку.
— Чи може особисто від вас залежати здійснення чиєїсь мрії?
— А що ви робите для здійснення своєї заповітної мрії?
Різдво… Час зупинився, і все навколо завмирає в тиші, красі, загадковості. А чи не хочеться вам зупинитися і подумати про життя, оцінити свої думки та вчинки, зануритись у спогади?
7. Рефлексія
Закінчіть речення:
Після сьогоднішнього уроку я відчуваю…
Думаю…
Зрозумів (не зрозумів) …
Мені дивно…
Я вважаю…
На мій погляд, слід ознайомитися…
З’явилося бажання розповісти…
III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Твір-роздум «Твої найзаповітніші мрії у серці Творця!»