Питаєш мене, чоловіче Божий, про причину і значення нинішньої кризи. Хто я такий, що ти питаєш мене про цю велику таємницю? «Говори, якщо маєш щось більше від мовчання», — сказав святитель Григорій Богослов. І хоча я вважаю, що зараз мовчання вище всякого слова, але з любові до тебе напишу, що я думаю з цього приводу.
«Криза» — слово грецьке, в перекладі воно означає «суд». У Святому Письмі слово «суд» вживається багато разів. Так, ми читаємо у псалмоспівця: «Ось тому то не встоять безбожні на суді» (Пс. 1:5). Відтак: «Я виспівувати буду про милість та суд» (Пс. 100:1). Мудрий цар Соломон пише, що «від Господа суд для людини» (Пр. 29:26). Сам Спаситель сказав: «Бо Отець і не судить нікого, а ввесь суд віддав Синові» (Ів. 5:22). Апостол же Петро пише: «Бо час уже суд розпочати від Божого дому» (1 Пет. 4:17).
Заміни слово «суд» словом «криза» і читай: «Я виспівувати буду про милість і кризу», «від Господа криза для людини», «Отець… всю кризу віддав Синові», «Бо час уже кризу розпочати від Божого дому».
Колись європейці, коли траплялося їм якесь лихо, вживали слово «суд» замість слова «криза». Зараз слово «суд» замінили на слово «криза», зрозуміле слово — на менш зрозуміле. Траплялася засуха, говорили: «суд Божий!», повінь — «суд Божий!». Починалась війна чи епідемія — «суд Божий!»; землетрус, саранча, інші біди, завжди одне — «суд Божий!». Отож, криза через засухи, криза через повені, через війни й епідемії. І на нинішню фінансово-економічну катастрофу народ дивиться як на суд Божий, але називає її не «судом», а «кризою». Щоб примножилось лихо від нерозуміння! Адже доки використовувалося зрозуміле слово «суд», була зрозуміла і причина, яка призвела до біди, і Хто є Суддею, і мета, заради якої біда була допущена. Після підміни слова «суд» словом «криза», малозрозумілим для більшості, ніхто не може пояснити ні від чого вона, ні від кого, ні для чого. Лише цим і відрізняється теперішня криза від кризи, пов’язаної із засухою і повінню, війною або епідемією, сараною чи іншою напастю.
Ти питаєш про причини нинішньої кризи чи суду Божого? Причина завжди одна. Причина всіх засух, повеней, епідемій та інших бід та ж, що і нинішньої кризи, — боговідступництво. Гріх боговідступництва призвів і до цієї кризи, і Господь допустив її, щоби пробудити, протверезити людей, щоби вони спам’яталися і повернулися до Нього. Які гріхи — така й криза. Справді, Господь використав сучасні засоби, аби напоумити сучасних людей: Він ударив по банках, біржах, по всій фінансовій системі. Перекинув столи міняйлам усього світу, як колись Він зробив це у Єрусалимському храмі. Вчинив небувалу паніку серед торговців і міняйл. Обурив, скинув, змішав, збентежив, навів страх. І все задля того, щоб пихаті європейські й американські мудреці пробудились, опам’ятались, згадали Бога. Для того, щоб вони, заколисані в гавані матеріального благополуччя, згадали про душі, визнали свої беззаконня і поклонилися Богові Вишньому, Богові живому.
Скільки триватиме криза? Доки гордовиті винуватці не визнають перемоги Всесильного. Доки люди не здогадаються незрозуміле слово «криза» перекласти своєю рідною мовою і з покаянним зітханням не вигукнуть: «Суд Божий!».
Назви і ти, чесний отче, «кризу» «судом Божим», і все тобі стане зрозуміло.
Вітання тобі і мир від Господа!
Святитель Микола Сербський
Лист до священика К. про світову кризу 1929 р.
Джерело: http://www.taday.ru/text/140161. html
З Харкова
Підміна одних слів іншими, ніби синонімічними, а, насправді, практично змінюючими суть того чи іншого поняття стали для нас, на жаль, настільки звичними, що більшість з нас майже не помічає цих змін, і не надає значення тлумаченню того чи іншого слова.
…
Я вважаю, що перша криза для людей наступила ще в Едемі, після порушення заборони куштувати пліз з дерева пізнанян добра і зла.
Криза чи суд посилаються Богом за непослух Йому, для переосмислення способу життя, для переосмислення пріорітетів, для правильного розуміння головного і другорядного в житті.
…
Криза це свого роду гіркі ліки., “хірургічне” втручання в життя людства, після якого завждки наступає переломний момент.
…