2-й клас, автор Наталія Рудик, учитель початкових класів та християнської етики
ЗОШ № 27 м. Рівне
Мета
Освітня: розкрити суть поняття «родина», ознайомити учнів з християнськими моральними цінностями, що лежать в основі життя родини.
Виховна: виховувати любов до ближнього, чесність, слухняність, поступливість.
Розвиваюча: формувати норми моральної поведінки у ставленні до Бога і до ближніх.
Біблійна основа: Бут. 2:20–23; Бут. 4:1–2.
Ключовий вірш: «Ухиляйся від злого та добре чини, та й навіки живи!» (Пс. 37:27).
Обладнання: Біблія, ілюстрації до уроку (див. додатки 1-2 на кольоровій вкладці), аркуші з описами життєвих ситуацій.
хід уроку
I. ВСТУП
Вітання.
Налагодження контакту з класом.
Повідомлення теми і мети уроку.
На дошці прикріплений малюнок, на якому зображений сумний хлопчик у гарно вмебльованій дитячій кімнаті з іграшками, телевізором і комп’ютером.
Учитель:
Діти, подивіться на цей малюнок і скажіть, чому, на вашу думку, цей хлопчик такий сумний? (Відповіді дітей). Але ж у нього є іграшки, комп’ютер, телевізор. Я думаю, що й у вашому житті були такі моменти, коли вам було сумно та самотньо, правда? І в моєму житті теж були такі ситуації.
Діти, ви вже знаєте, що першою людиною на землі був чоловік на ім’я Адам. Пригадайте, Хто його створив і яким чином? (Відповіді дітей).
Бог поселив Адама в раю, щоб Адам його доглядав, господарював у ньому. Крім того, від Бога він отримав завдання дати назви усім тваринам і птахам. Та інколи Адам сумував. Прочитаємо уривок з Біблії, книга Буття, 2 розділ, 20–23 вірші:
«І назвав Адам імена всій худобі, і птаству небесному, і всій польовій звірині. Але Адамові помочі Він (Бог) не знайшов, щоб подібна до нього була. І вчинив Господь Бог, що на Адама спав міцний сон, і заснув він. І Він узяв одне з ребер його, і тілом закрив його місце. І перетворив Господь Бог те ребро, що взяв із Адама, на жінку, і привів її до Адама. І промовив Адам: Оце тепер вона кість від костей моїх, і тіло від тіла мого. Вона чоловіковою буде зватися, бо взята вона з чоловіка».
Тепер Адаму не сумно. У нього є помічниця. Бог поблагословив їх дітками. Читаємо перші два вірші з 4-го розділу книги Буття:
«І пізнав Адам Єву, жінку свою, і вона завагітніла, і породила Каїна, і сказала: Набула чоловіка від Господа. А далі вона породила брата йому Авеля. І був Авель пастух отари, а Каїн був рільник».
Скажіть, а як назвати одним словом цих людей, які живуть разом? (Відповіді дітей).
Правильно. Запишіть у зошити, що Адам, Єва, Каїн і Авель — це перша на землі сім’я, яку створив Господь. Є ще одне слово, яке має те ж саме значення, що й слово «сім’я». Але справа в тому, що літери цього слова висипалися із мішечка, і вам треба їх позбирати.
На дошці намальовано мішечок і навколо нього
літери: «р», «о», «д», «и», «н», «а».
Думаю, що в хлопчика, зображеного на малюнку, теж є родина. Хлопчик перестане сумувати, коли з’явиться хто? (Відповіді дітей).
А чому присутність цих людей змінить настрій нашого героя? (Відповіді дітей).
А хто ще може проживати разом? Хто приголубить, казку розкаже? З ким можна піти погуляти, в цікаву гру пограти? (Відповіді дітей).
Учитель прикріплює на дошці малюнок, на якому зображений веселий хлопчик у колі сім’ї.
Отже, родина — це мама, тато, брат, сестра, бабуся, дідусь, які проживають разом.
Учні записують це визначення в зошити.
Сьогодні ми ще дізнаємося, якою хоче бачити родину Бог. Адже Бог створює родини.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Гра «Впіймай гарне слово»
Умови гри: учитель називає слова, що описують родину, а діти, плескаючи в долоні, «ловлять» гарні слова.
Дружна, працьовита, сварлива, щедра, велика, миролюбна, чесна, брехлива, справедлива, недружна, добра, скупа, богобоязлива, весела.
Учитель:
Діти, родина буде щедрою, працьовитою, доброю, якщо в ній пануватиме любов. Господь навчає: «Люби свого ближнього, як самого себе» (Мт. 19:19).
Послухайте оповідання і скажіть, чому Бог тішиться такою родиною?
2. Розповідь
Був вихідний день — субота. Сонячні промені вже давно заглядали крізь шибку до нашої кімнати. Але ми ще спали. Тільки нявчання нашого котика Кузьки змусило нас пробудитися від сну. Ми схопилися, вмилися.
На кухні нас чекав сніданок. Мама приготувала, а сама поїхала з татом в село, до бабусі. Там вони мали копати картоплю. Але й ми не сиділи, склавши руки. Оксана — найстарша, помила посуд, зварила обід. Іринка прибрала в кімнатах. Юрко почистив акваріум.
Ввечері батьки повернулися, вони були дуже втомлені, але задоволені.
Як ви думаєте, як ця родина закінчила день? (Відповіді учнів).
Після вечері вони помолилися Богові, прославили Його і подякували Йому. Це справжня християнська сім’я. Тому що в ній є взаєморозуміння, бо в ній усі люблять Бога та одне одного.
3. Робота в групах
Учитель:
Зараз ми ще раз задумаємося над тим, що ж означають Ісусові слова: «Люби свого ближнього, як самого себе». Про ці слова повинен пам’ятати кожен, хто має родину.
Учитель об’єднує дітей у групи і кожній групі дає аркуш паперу, на якому записана певна життєва ситуація. Учні мають прочитати, розібратися, дати відповідь на запитання та зробити висновок.
Ситуація 1
Мама купила Насті новий велосипед. Половину коштів дав Настусин брат Роман. Отже, велосипед — спільний.
— Я маю їхати до свого друга, — сказав Роман.
— Ти вчора їздив цілий день, сьогодні велосипед мій, — відказала Настя.
— Чому ти завжди чіпляєшся? Не буде так, як ти хочеш! — вигукнув Роман і поїхав до друга.
Настя залишилася вдома і безутішно плакала.
Ситуація 2
Андрійкова мама лежала хвора. Хлопчик часто підбігав до мами, тулився й обнімав її.
Одного зимового дня до Андрійка прийшли друзі і запропонували йому покататися на ковзанах по замерзлій річці. Андрійко попросив дозволу у мами, але мама не дозволила, адже це було небезпечно.
Тоді Андрійко гримнув дверима і вибіг з хати.
Ввечері, весь мокрий, він повертався додому. Біля свого будинку хлопчик побачив машину швидкої допомоги.
Ситуація 3
Марійка живе з батьками і бабусею Ніною. Бабуся вже дуже старенька і погано бачить.
Якось вона отримала листа і попросила внучку прочитати його. Марійка саме дивилася мультик і сказала, що прочитає пізніше. Після мультика їй зателефонувала подруга і вони добру годину балакали, а потім вирішили піти погуляти.
— Марійко, прочитай, будь ласка, листа, — ще раз попросила бабуся, — він недовгий.
Але дівчинка лише рукою махнула, мовляв, поспішаю. Повернулася вона пізно і про лист так і не згадала.
Запитання:
Чи можна сказати, що герої цих розповідей дотримуються Божих заповідей? Чому?
Як слід поводити себе дітям, щоб у родині панували мир, злагода і любов?
III. Підсумок
Як висновок з усього сказаного на уроці, пропоную вам прочитати мудрий вислів з Біблії. Для цього вам потрібно скласти речення зі слів: «злого», «від», «добре», «ухиляйся», «будеш», «чини», «навіки», «й», «живи», «та».
«Ухиляйся від злого та добре чини, та й навіки живи» (Пс. 37:27).
Пам’ятайте, діти, що коли ви не слухаєтеся батьків, не виявляєте поваги до старших, сваритеся з братами і сестрами, — ви грішите проти Бога. Наш Господь Бог — Святий, тому гріх неминуче буде покараний. Але щире каяття і віра в Спасителя нашого Ісуса Христа не лише звільнить вас від покарання, але й змінить ваші сердечка і зробить їх здатними не грішити.
IV. Домашнє завдання
1. Скласти розповідь про свою родину.
2. Прочитати з Біблії для дітей розповідь про Каїна і Авеля. Подумати, чому в першій родині на землі не було згоди?