Дорога мамо, сестро, бабусю, а також усі ті, хто хоча б якимось чином вкладається в маленьку людську душу, беручи участь у процесі виховання наших дітей. Дозвольте поділитися з вами тими думками і почуттями, які переповнюють мене після зустрічі з книгою Теда Тріпа «Пастирування дитячого серця». Насамперед хочу сказати, що я сама — мама, і ми з чоловіком виховуємо донечку Юліану, якій скоро виповниться чотири роки.
Для мене особисто виховання — це дуже важливий, хоча і нелегкий, процес у моєму житті. Коли з’являється на світ таке маленьке Боже чудо, ти так починаєш любити його, що готовий віддати все, аби ця дитина була щасливою. Я дуже люблю свою донечку і вдячна Богові, що Він подарував її нам. Разом з тим я усвідомлюю, що Господь дає нам дітей на певний час. Прийде день, коли вони залишать батьківський дім і підуть у цей жорстокий, спотворений гріхом світ, щоб будувати власне життя. Усвідомлюючи це, я постійно думаю, як мало в мене часу. Часу для того, щоб вкласти у це маленьке сердечко істинні принципи життя, життя такого, яке хоче бачити Бог. Адже дуже важливо усвідомлювати, що виховувати дитину ми повинні не на наш власний розсуд, а відчуваючи велику відповідальність перед нашим Творцем.
Прочитавши книгу, я ще довго переосмислювала своє ставлення до поглядів Теда Тріпа. Варто відзначити, що інформація, яка подається автором, дуже цікава. Книга легко читається. Для мене особисто у ній було багато нового, точніше усе те, що я знала про дисципліну, відкрилося мені в новому світлі. Я маю на увазі те, що у нашій сім’ї ми дотримувалися біблійних принципів виховання, але чіткої позиції не мали. Після глибокого вивчення цього питання, ми з чоловіком дійшли висновку, що виховувати дітей згідно з Божими стандартами доволі-таки нелегко. Це має бути цілеспрямований процес, чітко визначена позиція батьків тощо.
Покарання та настанова — основні чинники виховного процесу, процесу творення дитячих душ, їхнього майбутнього. Ось основні складові виховання, яке представлене у Біблії. Дослідивши це питання разом з Тедом Тріпом, нам було досить важко усвідомити, що за непослух ми повинні карати нашу маленьку доню, але тепер впевнені, що робимо правильно, черпаючи натхнення із Божого Слова, й очікуємо «плодів» у майбутньому. Біблія говорить: «До юнакового серця глупота прив’язана, та різка картання віддалить від нього її» (Пр. 22:15). Смисл цього вірша показує нам, що саме в серці дитини є гріх і воно потребує ви-правлення, і засобом виправлення в першу чергу є робота з серцем дитини, а не лише покарання. Біблія також ясно показує звідки виходять усі наші проблеми: «Бо зсередини, із людського серця виходять лихі думки, розпуста, крадіж, душогубства, перелюби, здирства, лукавства, підступ, безстидства, завидющеє око, богозневага, гордощі, безум. Усе зле це виходить зсередини, і людину опоганює!» (Мк. 7:21-23).
Яка важлива істина звучить у Божому Слові — життя людини відображає стан її серця! Ми, батьки, настільки будемо успішними у вихованні дітей, наскільки добре засвоїмо цю істину. Саме у серці дитини проходить ця невидима боротьба. Все, що діти говорять і роблять, є відображенням того, що переповнює їхні серця: «Добра людина із доброї скарбниці серця добре виносить, а лиха із лихої виносить лихе. Бо чим серце наповнене, те говорять уста його!» (Лк. 6:45).
Завдяки цим віршам із Святого Писання ми можемо побачити, що основна проблема полягає не в поведінці, а в тому, що є в серці дитини. Як часто ми, батьки, припускаємось помилок у вихованні юних душ, звертаючи увагу лише на поведінку, а серце залишається без гідної уваги. Часто мета, яку ми ставимо перед собою — покарати, а як наслідок цього — виправити поведінку дитини. З точки зору Бога — це неправильно. Чи Ісус не засуджував лицемірство фарисеїв?
Зовнішність у них була привабливою, поведінка і стиль життя відмінним. А їхня душа? Задумаймось на хвилину… То кого ж ми виховуємо у наших дітях? Людей, серця яких будуть широко відкриті для роботи Божої, чи лицемірів, з вигляду ідеальних та святих, та з пороками всередині?
І ще одне дуже важливе для мене питання. Як карати і наставляти в процесі виховання дітей? Чимало людей підтримують відомі всім ідеї гуманізму, які сьогодні панують у навчальних закладах: «Людина та її особистість понад усе, ніщо не повинно завдавати болю людській особистості!» На мою думку — це крайність, яка відвертає людей від Бога і дає забути, хто ми насправді. Процес покарання — це не биття дітей на свій власний розсуд, це не знущання у гніві над маленькою людиною, це не демонстрація своєї переваги над нею. Це процес, у якому на першому місці, насамперед, стоїть любов. Якщо ми любимо наших дітей, ми не зробимо цей процес неправильним. Варто відзначити, що для кожного етапу розвитку дитини є своя певна методика і творчий підхід у вихованні. Це означає, що до кожної дитини певного віку ми повинні знаходити правильні шляхи впливу. Якщо у трирічному віці «метод різки» ми ще можемо застосувати, то у віці 16 років він уже не буде доцільним, тому шукаймо мудрості у Бога, адже саме Він доручив нам цю нелегку місію.
У праці Теда Тріпа ми знаходимо розроблену методику для кожного окремого етапу розвитку дитини. Неможливо не помітити ту мудрість, з якою написана ця книга. Автор зосереджений виключно на Біблії, і це для нього найважливіший авторитет. Зауважу, що я прочитала багато літератури з виховання дітей, але коли мені у руки потрапила ця книга, вона перевершила всі мої очікування: кожна сторінка пронизана істиною з Божого Слова, підтверджена багатьма яскравими життєвими прикладами. Моя порада для усіх батьків — прочитайте цю книгу, і ви не пожалкуєте.
І ще одне, давайте будемо пам’ятати, що час швидкоплинний. Кожний день — це велика цінність для нас, як для батьків. Саме зараз, саме в цю хвилину ми можемо приділити час для спілкування з дитиною, виявити їй свою любов. Саме сьогодні їй 3 (6, 9… і т.д.) роки, а завтра вона вже буде іншою, і ми не зможемо ніколи більше повернути цей час назад. Саме тому для мене цінний кожен день нашого спільного життя, адже в мене є мета, яку доручив мені Бог — виховувати і наставляти, вчити вічних духовних цінностей, розвивати і спонукати бути такою людиною, яку хоче бачити в моїй дитині наш Творець! Тож не втрачаймо дорогоцінного часу, який нам даровано, щоби потім не було занадто пізно: «Навчи нас лічити отак наші дні, щоб ми набули серце мудре!» (Пс. 89:12).
Інна Павлович
Пастирування дитячого серця
Тед Тріп
У книзі «Пастирування дитячого серця» Тед Тріп, спираючись на свій понад двадцятирічний досвід роботи пастора, консультанта, шкільного адміністратора і батька, пропонує реальну, надійну, основану на Божому Слові допомогу батькам, які готові реально вкладатися у виховання своїх дітей. Книга вчить, що потрібно вести розмови з дітьми, наочно демонструє, як за допомогою слів і вчинків схилити дитину до послуху, показує, що при мудрому підході дружнє спілкування і покарання доповнюють одне одного.
«Пастирування дитячого серця» — це книга про те, як звертатися до серця дитини, адже все, що дитина говорить і робить, виходить із її серця, як написано у Євангелії від Луки: «Бо чим серце наповнене, те говорять уста його!» (6:45). Автор переконує читачів у тому, що навіть у наш складний час можна і потрібно ростити дітей, привчаючи їх до благочестивого, богоугодного життя.
Тріп Т. Пастирування дитячого серця. — Львів, 2001. — 226 с.
ISBN 1-879737-19-1
де можна взяти кн Т Тріпа?
Поцікавтеся в книгарнях та інтернет-магазинах, наприклад:
https://www.livelib.ru/author/589163/top-ted-tripp
https://knigionline.com/autors/ted-tripp/