2-й клас, автор Ганна Опанасюк, учитель біології та християнської етики ЗОШ №1 м. Рівне
Мета
Освітня: поглибити знання учнів про біблійне розуміння наставництва. Розкрити поняття «наставник», «учитель». Переконати дітей у необхідності навчання, підказати їм джерела, де вони могли б почерпнути мудрість і розум.
Виховна: обґрунтувати необхідність навчатися у своїх наставників, вміти вислухати їхню пораду і настанови. Навчити дітей слухати і шанувати наставників. Спонукати учнів до праведного життя.
Розвиваюча: розвивати в учнів почуття поваги до своїх наставників та вміння орієнтуватися в книгах Слова Божого.
Біблійна історія: Ісус і хананеянка (Мк. 7:24-30).
Ключовий вірш: «Навчання послухайте й мудрими станьте, і не відступайте від нього!» (Пр. 8:33).
Наочність: тлумачний і біблійний словники, дві склянки (велика – з водою, маленька – порожня), кольоровий папір, ножиці, клей, фломастери, смужки з написами золотого вірша, список тверджень.
Міжпредметні зв’язки: українська мова, зарубіжна література, образотворче мистецтво, історія.
Література до уроку:
Біблійний путівник для дітей. – К.: УБТ, 2004. – 122 с.
Біблія або книги Святого Письма Старого й Нового Заповіту. – К.: УБТ, 2002. – 1375 с.
Ганжелюк Л. Зернятко добра. – Дубно, 2005. – 106 с.
Зустрічі в Клубі «Суперкниги». – К.: Еммануїл, 1998.
Кузьмінський А. І. Народна педагогіка: світовий досвід. – К., 2003. – 134 с.
Рачинець С. П. Будую храм. – Луцьк, 1998. – 369 с.
Святі і свята України: словник-довідник. – К., 1995. – 239 с.
Словник української мови. – Т.5 – /За ред. І.К.Білодіда. – К.: Наукова думка, 1974. – С.198.
Християнська етика. Добро і зло. – Снятин, 1999. – 110 с.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
Вітання.
Налагодження контакту з класом.
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Актуалізація знань учнів
Форма роботи: Фронтальна бесіда учителя з учнями або робота в групах (учитель-клас або учень-учень):
А вам подобається бути… дітьми? (Відповіді дітей).
Чому подобається? (Відповіді дітей).
Хто з вас мріє стати дорослим? (Відповіді дітей).
Я теж, коли була дитиною, дуже хотіла стати дорослою, намагалася виконувати роботу дорослих, поводитися, як доросла людина, одягала мамині речі… Що б ви робили, якби стали дорослими? (Відповіді дітей).
2. Мотивація знань
Дослід
Візьмемо дві склянки: велику, наповнену водою, і маленьку – порожню. Чи можна перелити всю воду з більшої склянки в меншу?
Висновок дітей: перелити всю воду неможливо.
Так неможливо відразу «вмістити» в дитину все те, що знає і вміє доросла людина.
Наведіть приклади з життя, які переконують вас у тому, що важко виконати те, що доросла людина робить з легкістю. Наприклад, дістати книгу з верхньої полиці, приготувати обід, розв’язати будь-яку задачу. На все свій час: час бути дитиною і час бути дорослим. Дитині потрібно багато часу, щоб усього навчитися, перш ніж вона виросте.
2. Виклад нового матеріалу
Як орлята вчилися літати
Уважно послухайте і дайте відповідь на таке запитання: що було б, якби орлятко саме намагалося вчитися літати?
Ось як орел учить літати своїх пташенят. Він на своїх крилах виносить орлятко з гнізда. Потім скидає пташеня з крил, і воно падає вниз. Майже біля самої землі орел підхоплює його і підносить на крилах вгору. Там знову скидає пташеня і знову внизу підхоплює. Робить так доти, доки пташеня не почне махати крильцями і триматися в повітрі самостійно.
Бесіда
Батьки є наставниками дітей: вони їх вчать, виховують. Чому Господь не зробив навпаки? (Бо у дорослих більше знань і уміння, досвіду, вони мудріші. Багато чого вони вам не дозволяють робити, наказують робити те, що вам не дуже подобається робити, а то й насварять чи покарають за якусь провину). Мабуть, вони вас не дуже люблять?
Ситуація: вам доручили доглянути маленького братика, а він не слухає ваших застережень, лізе до вогню. Ви вже знаєте, що він може обпектися. Якщо ви його насварили чи силою забрали від вогню, то хіба ви не любите його, не бажаєте йому добра?
Так, ви його навчаєте, оберігаєте від опіку. Так і ваші батьки, їхні прохання, повчання і вимоги, навіть якщо вони здаються вам неправильними чи «жахливими», продиктовані любов’ю і турботою про вас, бажанням передати свої знання й уміння.
Частенько буває, що діти не слухають дорослих і роблять по-своєму або, що ще гірше, намагаються повчати їх. Як ви розумієте значення слова «наставник»? Доберіть до нього синоніми.
Учитель зачитує визначення цього слова із словника
І .К. Білодіда.
Наставник – той, хто дає поради, порадник, учитель.
Групова робота: записати на дошці вірші з Біблії для кожної групи учнів. Хто перший з дітей відшукав – зачитує.
Лк.17:13: «…Ісусе, Наставнику, змилуйся над нами!»
2 Хр. 35:2-3: «І поставив священиків… і сказав левитам, наставникам усього Ізраїлю, посвяченим для Господа…»
Лк. 8:24: «І вони підійшли й розбудили Його та й сказали: „Учителю, Учителю, гинемо!“»
Пр. 6:20: «Стережи, сину мій, заповідь батька свого і не відкидай науки матері своєї!»
– Де вони черпають цю мудрість? (У Слові Божому).
– Хто є Наставником для всіх: і великих, і малих? (Ісус Христос).
У Новому Завіті Учителем в абсолютному розумінні слова є лише Ісус Христос: «Ви звете мене: Учитель, Господь, і правильно мовите, бо Я є» (Ів. 13:13). Він довірив Слово Своє апостолам, щоб вони продовжили Його вчительську місію. «Ідіть, отже, і зробіть учнями всі народи.., навчаючи їх берегти все, що Я вам заповідав…» (Мт. 28:19-20).
ХРИСТЕ, КНЯЗЮ НАД КНЯЗЯМИ…
Христе, князю над князями,
Всемогутній Божий Сину,
Обдари з небес дарами
Українськую дитину.
Будь від зла нам оборона,
Будь нам Батько та й Учитель,
Будь від напасті заслона,
Будь Опікун, Покровитель.
Дай нам силу в наші груди,
Дай нам серце сміле й чисте,
Хай з нас вийдуть чесні люди
І Твої любимці, Христе.
Настави нас, Христе-Боже,
З неба силою кріпкою,
Хай нас зло не переможе,
Хай побідні вийдем з бою.
Завітай над нашим краєм,
Понад селами й містами,
Хай Тебе ми звеличаєм,
Христе, вольними устами.
Ю. Шкрумеляк
• 3 яким проханням діти звертаються до Сина Божого?
• Якої настанови просять вони в Ісуса?
• Для чого людині потрібні Божі настанови?
• Чи звертаєтеся ви до Бога з проханням настанови у ваших вчинках?
• Як можна звернутися до Учителя всіх християн?
Вивчення біблійного вірша
Діти називають наставників у їхньому житті, а вчитель поступово повертає смужки паперу, на яких написано вірш з Біблії: «Шануй свого батька та матір, як наказував тобі Господь Бог твій, щоб довші були твої дні і щоб було тобі добре» (Повт. Зак. 5:16).
Колективно читають вірш.
Виготовлення виробу
Дітям роздано кольоровий папір, на якому нанесено контури серця, ножиці, клей. Вирізати з паперу серце, склеїти і фломастерами написати вірш. З одного боку написати: «Шануй батька та матір, як наказував тобі Господь Бог твій»; на зворотному – «щоб довші були твої дні і щоб було тобі добре».
Розучування вірша в парах за зразком учителя.
Учитель: Знаєш, що каже нам Слово Боже?
Учень: Що?
Учитель: Ось дивися (показує на напис на паперовому серці).
Учень (читає): А навіщо?
Учитель читає напис на зворотному боці серця.
Учень: І я прочитаю.
Учитель і учень міняються ролями.
3. Закріплення знань, виховання характеру.
– Наведіть приклади з літератури чи творів мистецтва, де відображено роль наставника в житті дитини.
– Пригадайте з Біблії такі приклади: Ісус та учні, Марія і Йосип з Немовлям, жінка турбується про дочку (Мк.7:24-30), блудний син.
Біблійна історія: Ісус і хананеянка (Мк. 7:24-30)
Зачитати з Дитячої Біблії чи переглянути відеосюжет
або мультфільм.
Ця історія відбулася у Сирофінікії – маленькій країні, яка межує з Галілеєю, батьківщиною Ісуса Христа. Сирофінікію населяли язичники – люди, які поклонялися багатьом богам і ідолам. Ісус з учнями проходив цю місцевість. День за днем йшли вони, ніким невпізнані. Як раптом їх гукнула жінка – жителька тих місць. Вона стала просити Ісуса зцілити її дочку. Ісус пройшов мимо жінки і нічого їй не відповів. Жінка бігла за ним і продовжувала прохати. Учні стали говорити: «Ісусе! Хіба тобі не набридло, як вона кричить?» Ісус відповів учням: «Я посланий тільки до народу Ізраїлевого (тобто до єврейського народу)». Жінка, коли почула слова Ісуса, не образилася, ні. Вона підійшла до Ісуса, впала перед ним на коліна і далі молила: «Господи! Допоможи мені!» – «Недобре взяти хліб у дітей і кинути його собакам (собаками називали язичників, бо собаки в Ізраїлі вважалися нечистими тваринами)», – відповів їй Ісус. Жінка сказала: «Так, Господи! Але ж і собаки їдять крихти, які впали зі столу господаря…» Тоді Ісус сказав жінці: «Велика твоя віра! Буде так, як ти просиш. Злий дух вийшов із твоєї доньки». Щаслива мати подякувала Ісусові і побігла до своєї доньки. Вона вимолила зцілення для своєї дитини. Ніщо не зупинило її і не змогло перешкодити їй – адже серце матері було повне бажання допомогти своїй рідній дитині.
Діти, ви завжди повинні пам’ятати, як люблять вас ваші батьки, як вони щиро бажають вам добра.
Гра «Чи довіряю я батькам?»
Хід гри: 5-6 дітей стають у шеренгу обличчям до вчителя. Учитель стоїть навпроти них за 10-15 кроків. Він зачитує твердження, а діти реагують: «так» – крок уперед, «ні» – стоять на місці. Отже, ті з них, що підійшли до вчителя найближче, намагаються слухати своїх батьків, шанують їх.
Список тверджень
1. Я не перечу батькам.
2. Я п’ю ліки, які виписав лікар, хоча б тому, що батьки на цьому наполягають.
3. Я не гуляю далеко від дому, бо батьки забороняють.
4. Я не ховаю свого шкільного щоденника від батьків.
5. Для мене важливіша думка моїх батьків, ніж думка моїх друзів.
6. Я з вдячністю їм усе, що приготують батьки.
7. Я погоджуюсь одягати шапку на прохання батьків.
8. Я дивлюся телевізор стільки, скільки мені дозволяють батьки.
9. Я повертаюся з прогулянки, як тільки мене кличуть.
10. Батьки мають рацію, коли кажуть, що я повинен їх слухати і поважати.
Що нового ви дізналися чи навчилися за останній час і від кого?
Як ви повинні ставитися до людей, які вас наставляють? (Шанувати, слухатись, бути вдячними).
У мене в руках необроблений і оброблений камені бурштину. Ви знаєте, що таке бурштин? Це смола давніх хвойних дерев. Бурштин добувають у нас на Рівненщині. Це пам’ять Землі, бо він, як камінь органічного походження, зберігає немало таємниць минулого.
Як ви думаєте, що роблять для того, щоб зробити цей згусток смоли таким прекрасним? (Очікувані відповіді: огранюють, відсікають лишнє, обробляють спеціальними речовинами, шліфують).
Так і дитина: поки стане прекрасною людиною у повному розумінні цього слова, огранюється, шліфується своїми вчителями і наставниками.
УЧИТЕЛЮ
Учителю, який легкий ваш труд,
Коли дитячі очі світяться завзяттям.
Все хочуть вміти, все бажають знати.
Тоді, учителю, легкий твій труд.
Який приємний, вчителю, твій труд,
Коли ти відчуваєш душ єднання.
Збулись у дітях мрії й сподівання.
Тоді твій, вчителю, приємний труд.
Буває, вчителю, святим твій труд,
Коли маленьке серденько дитяче
Відчує біль чужий, з біди чужої плаче.
Тоді, учителю, святий твій труд.
Який важкий, учителю, твій труд,
Коли в очах дітей байдужість бачиш,
Коли і сили, й розум ти даремно тратиш,
Тоді, учителю, важкий твій труд.
П.Савчин
• Чи можна вчителя вважати наставником?
• Чи легка праця педагога? Як про це говорить автор вірша?
• Що можна сказати про Ісуса Христа як Наставника й Учителя?
• Заповніть схему: «Хто є наставники?»
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
• Кого вважаємо наставниками дитини і що входить до їхніх обов’язків?
• Чого навчають наставники дитину?
• Як ви ставитесь до своїх духовних наставників?
• Кого християни називають Учителем?
• Запишіть прислів’я та приказки про наставників.
• Підготуйте вітальну листівку для свого улюбленого вчителя.
• Складіть тематичну «павутинку» до слова «наставник».
• Вивчіть напам’ять вірш Володимира Масляка «Українській дитині».
УКРАЇНСЬКІЙ ДИТИНІ
Учися, дитино, бо вчитися треба!
Учися, голубко, хай розум не спить,
Хай серце, і воля, і дух росте в силу,
Хай книжка розкрита любові навчить.
Учися, дитино, Бог буде з тобою,
З любов’ю тебе шануватиме світ,
Учися, щоб сіять добро поміж люди, –
І житимеш вічно, не згине твій слід!
Учися, дитино, бо вчитися треба,
Шукай сонця правди, хай розум не спить:
Того, що навчишся, – воді не розмити,
Не взяти розбоєм, вогнем не спалить!
В. Масляк
III. ПІДСУМОК УРОКУ
– Про кого ви дізналися сьогодні на уроці?
– Що вони роблять для вас?
– Як ми повинні ставитися до тих, хто дає нам поради, вчить?
Якщо діти цього не роблять, то порушують настанови Бога. Які? (Повторення вивченого вірша, Повт.Зак. 5:16).
Оцінювання роботи на уроці
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Запишіть у зошит вірш Пр. 8:33 і вивчіть його напам’ять.
Запишіть коротеньку розповідь про випадок наставництва у вашому житті та про ваше ставлення до своїх наставників. Поясніть, як ви розумієте наведені прислів’я і приказки:
ПРИСЛІВ’Я ТА ПРИКАЗКИ
Читання – ось найкраще навчання.
Не кажи – не вмію, а кажи – навчуся!
Наука кожному придасться.
Розум більший над силу.
Школа – дорога до знань.
Вчись не для вчителів, а для себе.
Добре того вчити, хто хоче все знати.
Кого хоч день мав за вчителя, поважай як батька рідного.