Мета
Освітня: дати дітям узагальнююче поняття про родину.
Виховна: показати, що сім’я – це Божа установа, за яку нам потрібно дякувати Творцеві.
Розвиваюча: спонукувати дітей виявляти любов до членів своєї родини.
Біблійна основа
Вірші з Біблії: Лк. 2:41-42; Мт. 2:13-15; 1 Ів. 3:23.
Словник понять і термінів: родина.
Обладнання: рушник, квіти, Біблія, ілюстрації до уроку, матеріали для витинанки.
Міжпредметні зв’язки: розвиток мовлення, читання, ручна праця.
Література до уроку:
Біблія / Пер. проф. І. Огієнка. – К.: УБТ, 2002.
Біблія для дітей. – К., 1992.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
Вітання
Налагодження контакту з класом.
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Учитель читає вірш Леоніда Полтави «Родина»
і прикріплює на дошці кольорову ілюстрацію (додаток 1 на вкладці).
Родина
Ліси виростають родинами в горах,
Чайки відлітають у вирій гуртами,
Родинами плавають риби у морі,
І хмари гуртами летять над містами.
І десь астронавт у безмежнім просторі,
І десь мореплавець у чорну годину,
І сивий дідусь у самотньому горі,—
Усі вони мріють про рідну родину…
Ста друзів не стане у справжньому горі,
Заваляться плани, мільйони й палати,
Та сяйвом рятунку в життєвому морі
Завжди для нас будуть родина і мати.
– Про що йдеться у цьому вірші? (Відповіді дітей). Що таке родина? (Відповіді дітей).
Так, перше значення, яке дає тлумачний словник: «Родина – це група людей, що складається з чоловіка, жінки, дітей та інших близьких родичів, які живуть разом; сім’я». Але є ще й інше, ширше значення: «Родина – це група людей, народів, націй, згуртованих дружбою, спільною діяльністю, спільними інтересами».
Давайте спробуємо зобразити родину-сім’ю у вигляді пелюсток (учитель приклеює або малює на дошці чи ватмані пелюстки і на них пише слова «мама», «тато», «брат», «сестра», «бабуся», «дідусь» тощо). Це найдорожчі для нас люди, які нас люблять і для яких ми дорогі. І ми не можемо уявити свого життя без них. Кожна пелюстка символізує члена вашої родини.
Що потрібно, щоб ці пелюстки зібрати в квіточку? (Відповіді дітей).
Так, серединка, адже без неї пелюстки розлетяться. І в центрі кожної родини також має бути середина, яка з’єднувала б усіх її членів. Цією серединкою повинен бути БОГ, Який їх об’єднує Своєю любов’ю (малює серединку і пише слово «Бог»).
Християни звертаються в молитві до Бога і просять благословення для своїх сімей. Давайте і ми звернемося до нашого Небесного Отця і попросимо благословення для наших сімей.
Молитва
– Сьогодні я хочу розповісти вам про одну чудову родину, яка жила дуже давно. Це була найкраща родина на землі, вона є для нас прикладом того, якою повинна бути сім’я. Вона була святою. Це сім’я нашого Спасителя Ісуса Христа. Можливо, хтось із вас назве членів цієї родини? (Відповіді дітей).
– Ісус, Його мати Марія та її чоловік Йосип. Я не випадково назвала першим Ісуса, хоча Він ріс у сім’ї як Дитина і завжди слухався Своїх батьків, Він є Богом і Він був центром цієї сім’ї.
Я переконана, що всім вам знайоме зображення святого сімейства на різдвяних листівках: новонароджений Ісус лежить у яслах, над ним схилилися Марія і Йосип, поряд пастухи, мудреці з дарами. Відчувається атмосфера миру, спокою, радості. А зараз я хочу показати вам іншу картину, на якій зображена ця ж сім’я.
Учитель показує ілюстрацію «Втеча в Єгипет» з «Біблії в гравюрах Гюстава Доре1)» (додаток 2 на вкладці).
Подія, зображена тут, описується у 2-му розділі Євангелія від Матвія. Цар Ірод вирішив вбити Ісуса – новонародженого Царя, боячись за свій престол, а оскільки він не знав, де саме перебуває Ісус, то наказав повбивати всіх хлопчиків віком до двох років. Ангел Господній уві сні попередив Йосипа про небезпеку і наказав, щоб він встав, взяв Дитятко та матір Його і втікав до Єгипту і там залишався до певного часу. Йосип послухався голосу Божого і виконав усе, що сказав йому ангел. Марія також без зайвих слів покорилася Господу та чоловікові. І сім’я була врятована.
Подивіться, з якою любов’ю та ніжністю мама Марія тримає Синочка, намагаючись захистити Його від небезпеки, а Йосип, як мудрий провідник, показує їм дорогу. Те, що Марія з Ісусом сидять на ослику, а Йосип іде поряд, показує його любов і повагу до дружини.
Ісус виховувався в атмосфері Божої любові і покори Божому Слову. Його сім’я і Він Сам любили ходити до храму. У Євангелії від Луки читаємо: «А батьки Його щорічно ходили до Єрусалиму на свято Пасхи. І коли мав Він дванадцять років, вони, за звичаєм, на свято пішли» (2:41-42).
Так як квіточка не може триматися без серединки, так і родина не може існувати без Божої любові.
Учитель читає вірш Григорія Сковороди
«Де згода в сімействі».
Де згода в сімействі, там мир і тишина,
Щасливі там люди, блаженна сторона.
Їх Бог благословляє, добро їм посилає,
І з ними вік живе, і щастя їм дає.
Де згоди немає, там мир не царить,
Там Бог не витає, добра їм не дарить.
Руйнуються пожитки: добро їх, їхні дітки, –
Все марно пропаде, все марно пропаде…
У Слові Божому вказані принципи, на яких має будуватися християнська родина. Центральне місце в житті кожної сім’ї має займати молитва та читання Слова Божого. Адже недаремно говорять, що родина – це перша церква в житті кожної людини. Саме тут ми дізнаємося, що є Бог, що Він подарував для нас Біблію, вчимося молитися. Добре, якщо сім’я має спеціально відведене місце, де б вона збиралася для читання Святого Письма та молитви. Коли сім’я разом молиться, то вона ніби відчиняє двері своєї оселі для Господа. Бог радіє, коли бачить, що сім’я збирається кожен день для прославлення Його Імені. Родина, в центрі якої завжди перебуває Господь, живе мирно, там усі з любов’ю ставляться одне до одного, як написано: «І оце Його заповідь, щоб ми вірували в Ім’я Сина Його – Ісуса Христа, і щоб любили один одного, як Він нам заповідь дав!» (1 Ів. 3:23). Найменші зміни, які людина намагається внести в Божі заповіді, ведуть за собою лихо для самої ж людини і для родини.
III. Ручна праця на уроці
Попередньо вчитель готує для кожного учня роздатковий матеріал і кладе його в окремі конверти, так, щоб кожен учень мав індивідуальний матеріал2).
– А зараз настав час для витинанки. У кожного з вас на парті в конвертиках лежить червоне серце і біленькі смужечки паперу. Серце символізує Бога, Його любов, а білі смужки – членів вашої родини. Зараз ми з вами спробуємо відобразити християнську родину, яку об’єднує Божа любов. Хто з вас уже вміє писати, напишіть на смужках імена членів своєї родини.
Доки учні виготовляють свої вироби, вчитель переплітає велике серце класної родини, у нього на смужечках написані імена всіх дітей класу. Готовий виріб прикріплюється на дошці.
Учитель показує велике серце класу і наголошує на тому, що ми також є великою родиною, в центрі якої живе Господь.
IV. Підсумок уроку
– Що нового ви дізналися на уроці? (Відповіді дітей).
– Хто має бути в центрі кожної родини? (Відповіді дітей).
– Яка родина для нас є взірцем? (Відповіді дітей).
– Як можна виявити свою любов до кожного з членів вашої сім’ї? (Відповіді дітей).
Сім’я – це Божа установа, за яку нам потрібно дякувати Господу і просити Його, щоб Він керував нею.
V. Домашнє завдання
Маленькі переплетені сердечка візьміть додому, покажіть їх своїм батькам і обов’язково розкажіть, що вони означають.
1) Гюстав Доре (1832-1883) – французький живописець та графік, один з найвидатніших ілюстраторів другої половини XIX століття. В п’ятнадцять років розпочав кар’єру художника в Парижі, працюючи в одному із столичних гумористичних журналів. Згодом отримав професіональну освіту художника. Всесвітню відомість принесли йому гравюри до різних класичних творів. Серед найвідоміших робіт Гюстава Доре гравюри на біблійні сюжети, до «Божественної Комедії» Данте, «Дон Кіхота» Сервантеса тощо.
2) Етапи виготовлення сердечка:
З червоного паперу кожному учневі вирізаємо сердечко діаметром 10 см.
З білого паперу вирізаємо смужечки шириною 2 см, довжиною 5-7 см.
По горизонталі розрізаємо сердечка так, щоб можна було просунути біленькі смужечки.
автор Руслана Ковальчук, викладач християнської етики