Автор Галина Левицька, м. Ізяслав, Хмельницька обл.
Цей матеріал підготовлений для кількох уроків, метою яких є:
а) показати дітям, як Бог у Своїй мудрості розкриває різні грані спілкування;
б) навчити дітей самостійно шукати місця з Писання, запам’ятовувати та аналізувати їх;
в) навчити бачити духовні паралелі в усьому навколишньому світі.
(Радимо проводити уроки у формі діалогу між учителем та учнями. Це заохочує до активності та міркування! Наприкінці кожного уроку дається відповідне завдання, щоб знайти певний уривок із Писання, записати чи прочитати його.)
Вступ
Біблія багато говорить про Церкву. Що це чи хто це? (Відповіді дітей.)
Часто слово «церква» асоціюється з місцем проведення богослужіння, тобто з якоюсь спорудою, збудованою людьми.
Однак у перекладі з грецької слово «церква» означає «зібрання людей для спільної діяльності».
Чому в Новому Завіті Бог говорить про Церкву, використовуючи багато різних образів? Наприклад, наречена, будівля, сім’я, дерево, тіло, отара овець…
Тому що Сам Бог багатогранний і премудрий. Він бажає відкрити нам можливість різновекторних стосунків зі Собою через різні образи. І Він є пречудовим Художником та Дизайнером. Він креслить не просто сухий ескіз: отак слухатися, отут обмеження, тут заборона. Він малює чудові картини: Наречена… Сім’я… Дерево… Будівля… Тіло…
Справжні, глибокі стосунки будуються на основі любові, довіри, поваги та пізнання. Бог бажає мати такі стосунки зі Своєю Церквою, із кожним із нас. Через ці різноманітні образи, як чудові картини, Бог показує нам можливість багатогранного спілкування з Собою.
ЦЕРКВА ЯК НАРЕЧЕНА
Біблійна основа: Пісн. 6:3; 2 Кор. 11:2; Еф. 2:8–10; 4:13; 5:25–27; Повт. Зак. 12:28; Мт. 22:1–14; Іс. 61:10.
Кілька учнів читають вірші з Писання, де написано про Церкву як Наречену (наприклад, Іс. 62:5; Єр. 2:2; Пісн.4:12; 5:1; Ів. 3:29; Об. 21:2, 9; 22:17).
— Як ви думаєте, коли дівчину можна назвати нареченою? Так, коли вона заручена зі своїм нареченим.
Шлюбний заповіт починається із заручин, коли молоді люди оголошуються нареченими. Це дуже важливо й відповідально. Дівчина ще не є дружиною свого нареченого, але вона вже належить тільки йому. Пригадайте стосунки Марії та Йосипа, земних батьків Ісуса Христа.
Коли ми говоримо про стосунки Ісуса та Церкви як Його Нареченої, — що є моментом заручин? Коли людина, яка вірить в Ісуса, як Свого Спасителя та Господа, входить у стосунки з Ісусом як зі Своїм Небесним Нареченим?
Це водне хрещення. Це входження в Завіт із Богом, коли віруюча людина каже, що обіцяє служити Богові від чистої совісті. «Я належу своєму коханому, а мені — мій коханий…» (Пісн. 6:3).
Важливо! Основою заручин є любов та добровільне бажання з обох сторін належати одне одному.
Апостол Павло говорить коринтянам: «Бо я ревную про вас ревністю Божою; я бо заручив вас одному мужеві, щоб чистою дівою привести перед Христа» (2 Кор. 11:2).
— Хто така «чиста діва»? (Наречена)
— Хто такий «один Муж»? (Ісус)
— Про які заручини йдеться? (Про водне хрещення)
— Яке слово зустрічається в цьому тексті Писання двічі? (Ревную, ревність)
— Що таке ревність? Це добре чи погано?
Спочатку подивимося на це почуття, як воно виявляється в людських стосунках.
Ревнощі — почуття пристрасної недовіри, сумнівів у коханні та вірності; заздрість до успіхів іншої людини.
Ревнива людина зазвичай тривожна, емоційно нестійка; боїться, що її можуть зрадити; підозріла, вимагає доказів вірності. Ревнощі можуть бути не тільки в стосунках між чоловіком та жінкою, але й між близькими друзями: «дружи тільки зі мною, і не дружи більше ні з ким!»
Тобто, якщо ми дивимося на ревнощі в стосунках між людьми, це негатив.
Бо корінь людських ревнощів захований в егоїзмі: люби мене, дружи зі мною, щоб саме мені було добре.
Але апостол Павло говорить: «Бо я ревную про вас ревністю Божою…»
— Що таке Божа ревність?
Коли Бог дає Своєму народу Десять заповідей і суворо наказує, щоб не поклонялися іншим богам, ідолам, кумирам — Він називає Себе: Бог ревнивий.
Він ревнує про нас, щоб нам було добре.
«Виконуй і слухай усі ті слова, що я наказую тобі, щоб було добре тобі та синам твоїм по тобі навіки, коли будеш робити добре та справедливе в очах Господа, Бога свого» (Повт. Зак. 12:28)
І Його ревність про нас — це благо для нас. Бо коли ми вибираємо любити тільки Його і поклонятися тільки Йому, ми перебуваємо під Його захистом, знаходимося в Його благодаті.
Бог ревно бажає, щоб ми належали тільки Йому зараз і у вічності.
— Яке ставлення Ісуса як Нареченого до Своєї Церкви?
Бог першим полюбив нас! Він віддав заради нас Свого Сина! Жертва Ісуса — це явлена любов до Його Нареченої.
Прочитати Еф. 5:25–27: «Чоловіки, любіть своїх дружин, як і Христос полюбив Церкву, і віддав за неї Себе, щоб її освятити, очистивши водяним купелем у слові, щоб поставити її Собі славною Церквою, що не має плями чи вади, чи чогось такого, але щоб була свята й непорочна!»
— Які особисті якості важливі для Нареченої? Чому?
Святість (відділеність від світу для Ісуса); чистота (без плями чи вади); вірність; терплячість в очікуванні; залежність від Господа; жертовність (готовність віддати своє життя за Ісуса, як Він віддав Себе за Церкву); духовна зрілість.
— Чим вирізняється наречена на весіллі? (Своїм вбранням)
— А в якій одежі приходять гості на весілля? Чи можуть гості прийти на свято в робочому, брудному одязі? Чому це важливо? (Повага до господаря та інших гостей)
Прочитати Мт. 22:1–14 (діти мали прочитати цей уривок із Писання вдома)
— Чому не прийшли на весілля ті, кого покликав цар? Чому повбивали царевих рабів?
Робимо акцент на Матвія 22:11–12: «Як прийшов же той цар на гостей подивитись, побачив там чоловіка, в одежу весільну не вбраного, та й каже йому: «Як ти, друже, ввійшов сюди, не мавши одежі весільної?» Той же мовчав».
Двері Божого Царства відчинені для всіх — і злих і добрих. Але без щирого покаяння ніхто не зможе ввійти на весільний бенкет. Весільний одяг ми не можемо придбати власними зусиллями. Весільний одяг кожному з нас дарує Ісус. Це одяг Його спасіння та праведності.
«Я радісно буду втішатися Господом, нехай звеселиться душа моя Богом моїм, бо Він зодягнув мене в шати спасіння, і в одежу праведності мене вбрав, немов молодому, поклав Він на мене вінця, і мов молоду, приоздобив красою мене!» (Іс. 61:10).
Отож ми побачили, що гості на весіллі мають бути зодягнені в певний одяг. Тобто, щоб прийти на весілля, навіть земне, гості мають приготуватися. І тим більше наречені ретельно готуються до свого весілля. Також час приготування до весілля — це час, коли вони можуть поглиблювати свої стосунки, дізнаватися більше одне про одного, відкривати грані взаєморозуміння. Іде перевірка любові, вірності, відданості, терплячості.
Якщо ми говоримо про Церкву як Наречену Христа, то вона має бути достойною свого Нареченого і бути подібною до Нього (Еф. 4:13).
Ще один важливий момент в підготовці нареченої до весілля — її весільна сукня! Цю сукню наречена готує собі сама.
Прочитати Об’явлення 19:7–9:
«Радіймо та тішмося, і даймо славу Йому, бо весілля Агнця настало, і жона Його себе приготувала! І їй дано було зодягнутися в чистий та світлий вісон, бо вісон то праведність святих. І сказав він мені: Напиши: Блаженні покликані на весільну вечерю Агнця! І сказав він мені: Це правдиві Божі слова!»
Отже, ми знаємо, що кожному віруючому Ісус дарує весільний одяг, щоб ми могли бути радісними і щасливими (блаженними) на Його весіллі. Тобто, ми маємо спасіння та праведність як дар благодаті через віру. І ніхто не може похвалитися, що цей «весільний одяг» придбав своїми праведними ділами. («Бо спасенні ви благодаттю через віру, а це не від вас, то дар Божий, не від діл, щоб ніхто не хвалився», Еф. 2:8–9)
— І що ж тоді? Добрі справи й праведні діла неважливі? (Відповіді дітей.)
Важливо! Ми говоримо про вбрання Нареченої Христа. Ми читали, що вона приготувала себе. І зодягнулася в чистий та світлий вісон, бо вісон то праведність святих, тобто праведні діла святих. «Бо ми Його твориво, створені в Христі Ісусі на добрі діла, які Бог наперед приготував, щоб ми в них перебували» (Еф. 2:10).
Висновок
Отже, кожен віруючий, який увійшов у Завіт із Богом, має у своєму серці праведність Ісуса, тобто має свій особистий весільний одяг. А коли він робить діла праведності, добрі справи заради Бога, то це як ниточка у весільному вісоні Нареченої Христа! Одяг Нареченої ще тільки готується. Тому кожному з нас важливо бути вірним у тих справах праведності, до яких нас покликав Бог! І всім своїм життям поклонятися Богові та прославляти Його!
Наречена Христа сяє в Його славі, радіє в Його присутності!
ЦЕРКВА ЯК БУДІВЛЯ
Біблійна основа: Об. 21:1–3; Євр. 11:10; 1 Петр. 2:5; Іс. 57:15; 1 Цар. 6:7
Прочитаємо: Об. 21:1–3: «І бачив я небо нове й нову землю, перше бо небо та перша земля проминули, і моря вже не було. І я, Іван, бачив місто святе, Новий Єрусалим, що сходив із неба від Бога, що був приготований, як невіста, прикрашена для чоловіка свого. І почув я гучний голос із престолу, який кликав: Оце оселя Бога з людьми, і Він житиме з ними!»
Тут ми бачимо два образи: Небесне місто Новий Єрусалим і прикрашена, приготовлена Наречена. І ці два образи зливаються в один: Новий Єрусалим як Наречена Христа! І далі ми читаємо, що це — оселя Бога з людьми, і Він житиме з ними.
Важливо! Це бажання Бога — жити разом із людьми.
Пригадаймо, хто перший очікував Небесного Єрусалима? (Підказка: він жив у шатрах… з своїми синами… Ісаком та Яковом). Авраам.
Авраам очікував місто, яке має міцний фундамент. І його Творцем, Архітектором, Дизайнером та Будівничим є Сам Бог (Євреїв 11:10).
У 21‑му розділі Об’явлення є опис Небесного Єрусалима. Форма міста схожа на правильний куб. Висота, ширина і довжина однакові. Побудоване місто з різноманітних дорогоцінних каменів та чистого прозорого золота. У місто є вхід через 12 воріт. І кожні ворота зроблені з однієї величезної перлини. Це місто освітлює слава Господня. Надзвичайна краса і неперевершений Божий дизайн.
Прочитаємо вірш Писання 1 Петра 2:5.
— Який будівельний матеріал використовує Бог для будівництва Небесного Єрусалима?
«І самі, немов те каміння живе, будуйтеся в дім духовий, на священство святе, щоб приносити жертви духовні, приємні для Бога через Ісуса Христа».
— Що є найдорогоціннішим у всесвіті? (Люди)
Тільки ми створені Творцем за Його образом та подобою. Бог оцінив вартість людини ціною крові Свого Сина Ісуса.
Отож, Бог протягом віків будує Своє Небесне місто з людей, які вірять у Нього і вірні Йому.
Проведемо паралелі між тим, що ми бачимо навколо нас та духовним світом.
Учень розповідає про утворення перлин.
Суть розповіді: перлини утворюються в молюсках із піщинок або інших частинок, які потрапляють під стулки мушлі. Піщинка ранить ніжне тіло молюска, але він терпляче огортає піщинку особливим перламутровим розчином. Процес росту перлини триває дуже довго. Отож, проводячи духовну паралель, можна сказати, що перлина символізує чудову якість характеру християнина: терпіння.
Учень розповідає про утворення алмазу.
Презентація «Алмаз. Від земного до вічного». Основні акценти: алмази утворюються з графіту за особливих умов: при високому тиску та високих температурах у глибинах землі. Для того щоб алмаз став діамантом, призначеним для чудових ювелірних виробів, його старанно обробляють, шліфують. Це довга та ретельна праця. Духовна паралель: графіт нашої душі може стати алмазом тільки під високим тиском і за високої температури.
Випробувань не треба боятися, адже вони приводять до внутрішніх перемін.
Метаморфоза: крихкий графіт стає міцним кристалом. Вугілля горить у вогні — алмаз не згорає. Воля Божа в тому, щоб усі віруючі були живими каменями. Бог готує нас для вічності, щоб ми були не земними, а небесними. До того ж ретельно обробленими, відшліфованими, сяючими в Його славі.
Бог завжди бажав жити разом із людьми…
Чи знаєте ви, яку першу будівлю побудували євреї як місце перебування Бога з людиною? І які ще будівлі були побудовані як місце поклоніння Богові?
Учень розповідає про будівництво скинії.
— Хто був ініціатором влаштування скинії? (Сам Бог)
— Кому і де Бог дав указівки з облаштування скинії? (Бог тричі повторює Мойсеєві, щоб він усе зробив за тим зразком, як йому було показано на горі.)
— Що було в скинії? (ковчег, стіл, світильник)
Опис ковчега. Херувими. Важливість ковчега. Числа 7:89: «А коли Мойсей входив до скинії заповіту, щоб говорити з Ним, то він чув Голос, що говорив до нього з-понад віка, яке на ковчезі свідоцтва, з-поміж обох херувимів говорив Він до нього».
— Хто облаштовував скинію? (Бецаліїл та його помічники, яких Бог наповнив мудрістю від Божого Духа)
Презентація «Скинія».
Учень розповідає про будівництво першого храму.
— Хто був ініціатором будівництва першого храму? (Давид)
— Хто збудував перший храм? (Соломон)
— Чи знав Соломон, де та як треба будувати цей храм? (Так, бо Господь указав Давидові місце та дав у видінні креслення храму.)
Цікава та важлива деталь у будівництві першого храму: камені добували в каменоломні й там обтесували до потрібних розмірів та вже готовими привозили на будівництво (1 Цар. 6:7). Тут ми бачимо духовну паралель: нас, як живі камені, видобувають у земній каменоломні та обтесують до потрібних розмірів, щоб ми були готові та щоб у Небесному Єрусалимі були покладені на певне місце.
— Що відбулося під час першого служіння в храмі? «І не могли священики стояти й служити через ту хмару, бо слава Господня наповнила дім Божий!» (2 Хр. 5:14).
Учень розповідає про будівництво другого храму (за Книгою Ездри)
— Чому був зруйнований перший храм? (Непослух живому Богові царів та всього єврейського народу. За це вони пішли в полон у Вавилон на 70 років, 2 Хр. 36:15–23).
— Кому Бог повелів будувати другий храм? (Цареві Кіру)
— Чи знав Кір, де та як треба будувати цей храм? (Так, бо Господь збудив його дух і дав розуміння, де треба будувати і як треба будувати. Дух Божий дав Кіру розуміння, що потрібно збудувати храм Богові Небесному в Єрусалимі на тому місці, де приносяться жертви, на основі першого храму, ширина та висота: 60 на 60 ліктів. Посуд Божого дому, який було винесено до Вавилону, має бути повернений у Божий храм! (Ездра 1:1–2; 6:3–5).
— Хто будував другий храм? (Юдеї, дух яких Бог збудив, щоб вони повернулися з Вавилону в Єрусалим, Ездр. 1:5)
Висновок. Усе облаштування скинії, храму, двору, святого, святого святих указують на досконалу жертву Ісуса Христа! У святе святих неможливо було ввійти без жертви. Зараз Бог не живе в рукотворних храмах, але шукає серця, які смиренні перед Богом (Іс. 57:15).
«Бо ви храм Бога Живого, як Бог прорік: «Поселюсь серед них і ходитиму, і буду їм Богом, а вони будуть народом Моїм!» (2 Кор. 6:16).
Тести до уроків за темами: «Церква як Наречена» та «Церква як будівля»
- Слово «церква» (грецькою «еклезіа») має значення:
А) Група людей.
Б) Будівля, де проводять богослужіння.
В) Зібрання людей для спільної діяльності. - Хто з віруючих належить до Церкви як Нареченої Христа?
А) Ті, хто ходять на богослужіння.
Б) Ті, хто увійшов у заповіт з Богом і служить Йому від чистої совісті.
В) Ті, хто вірить, що Бог є, і моляться до Нього. - Який мотив людських ревнощів?
Це егоїзм: люби МЕНЕ, дружи зі МНОЮ, щоб МЕНІ було добре - Який мотив Божої ревності?
А) Бог бажає покарати всіх, хто не належить Йому.
Б) Жертовна Божа любов.
В) Його щире бажання, щоб нам було добре. - Для кого відчинені двері Божого Царства згідно з Матвія 22:1–14?
Для всіх: і злих, і добрих. - Який весільний одяг дарує нам Ісус?
А) Одяг спасіння та праведності.
Б) Одяг радості та вічності.
В) Одяг новий і красивий. - Як ми можемо отримати цей одяг?
А) Багато молитися.
Б) Через віру в Ісуса та щире покаяння в гріхах.
В) Чинити багато добрих справ. - Згідно з Ефесян 2:8–9 ми отримуємо спасіння як
А) зароблену милість;
Б) заслужений заробіток;
В) дар Божий. - Згідно з Ефесян 2:10, чи важливі добрі справи у житті віруючої людини?
ТАК чи НІ - Одяг Нареченої Христа на весіллі:
А) чистий та світлий вісон;
Б) подарований Ісусом;
В) золотий з діамантами. - Згідно з Об’явлення 19:7–8 Наречена Христа:
А) приготувала себе;
Б) зодягнулася у праведні діла святих;
В) не задоволена своїм вбранням. - Хто є Творцем, Архітектором, Дизайнером та Будівничим Небесного Єрусалима? — Сам Бог!
- Який будівельний матеріал використовує Бог для будівництва Небесного Єрусалима (1 Петра 2:5)?
А) Небесні будматеріали.
Б) Це люди, які вірять у Нього та вірні Йому.
В) Живі камені. - На яку якість характеру вказують ворота Небесного Єрусалима?
А) Братолюбство.
Б) Терпіння.
В) Милосердя. - Духовна паралель, яку ми бачимо в перетворенні графіту в алмаз?
А) Випробування приводять до внутрішніх перемін.
Б) Випробування не дають жодного результату.
В) Випробування руйнують нас. - Кому і де Бог дав указівки з облаштування скинії?
А) Мойсеєві в пустелі.
Б) Давидові вві сні.
В) Мойсеєві на горі. - Хто облаштовував скинію?
А) Мойсей та Ісус Навин.
Б) Бецаліїл та його помічники.
В) Давид і Соломон. - Яке найважливіше місце в скинії? Святе святих!
- Хто був ініціатором будівництва першого храму? Давид
- Хто збудував перший храм?
А) Соломон.
Б) Майстри, які мали здібності від Божого Духа.
В) Давид. - Камені для будівництва першого храму обтесувалися до потрібних розмірів прямо на будівництві
ТАК чи НІ? - Що відбулося під час першого служіння в храмі (2 Хронік 5:14)?
А) Левити співали.
Б) Слава Господня наповнила дім Божий.
В) Священники не могли вести служіння. - Чому був зруйнований перший храм?
Через непослух Богові - Кому Бог звелів будувати другий храм?
А) Цареві Кіру.
Б) Зоровавелю.
В) Соломону. - Як цар Кір називав Бога, Якому він бажав відбудувати храм у Єрусалимі?
А) Богом Усемогутнім.
Б) Богом Небесним.
В) Богом Милосердним. - Хто будував другий храм?
А) Юдеї, дух яких Бог збудив, щоб вони повернулися з Вавилону в Єрусалим.
Б) Цар Кір.
В) Соломон. - Без чого не можна увійти в Святе Святих?
А) Без жертви.
Б) Без віри.
В) Без упевненості. - Де зараз живе Господь?
А) У рукотворних храмах.
Б) У серцях, які смиренні перед Богом.
В) На будь-якому місці. - Вставити пропущені слова:
Бо ви храм Бога Живого, як Бог прорік: «Поселюсь серед них і ходитиму, і буду їм Богом, а вони будуть народом Моїм!» (2 Кор. 6:16).
Бо я ревную про вас ревністю Божою; я бо заручив вас одному мужеві, щоб чистою дівою привести перед Христа (2 Кор. 11:2).
Я радісно буду втішатися Господом, нехай звеселиться душа моя Богом моїм, бо Він зодягнув мене в шату спасіння, і в одежу праведності мене вбрав… (Іс. 61:10).