Розробила вчитель основ християнської етики Любов Венета КЗ Великоберезовицька ЗОШ І–ІІІ ст. Тернопільської районної ради Тернопільської обл.
Мета: допомогти дітям усвідомити значення народження Ісуса Христа для людства; виховувати в дітей любов до Бога, почуття доброти та милосердя до ближніх; спонукати учнів вивчати національні традиції українців, пов’язані з Різдвом Христовим.
Біблійна основа: Мт. 1:18–2:11; Лк. 2:1–20.
Ключовий вірш: «Бо сьогодні в Давидовім місті народився для вас Спаситель, Який є Христос Господь» (Лк. 2:11).
Обладнання: Святе Письмо, фонограми різдвяних пісень, малюнки та плакати про Різдво Христове, відеофільм «Різдво Христове» (Церква Бориса і Гліба смт В. Березовиця Тернопільського р-ну Тернопільської обл.)
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Вступна частина
Християнське вітання.
Спільна молитва за Боже благословення на урок.
ІІ. Основна частина
Актуалізація опорних знань
Учитель. Сьогодні ми повернемо колесо історії на 2020 років назад, станемо свідками події, про яку говорили давні пророцтва і на яку з нетерпінням чекало все людство. Можливо, хтось уже здогадався, про яку подію йдеться? (Різдво). Саме так називається свято, яке ми святкуємо взимку, але воно є дуже тепле і ніжне.
— Що означає саме слово «Різдво»?
— Хто є головною особою в цьому святі? (Ісус).
— В якому місті народився Ісус? (Вифлеємі).
— Хто бажав смерті Немовляті й чому? (Ірод, думаючи, що Ісус відбере в нього владу).
Учитель. Вам не видається дивним, що доросла людина боїться маленької дитини? Це було б так, якби йшлося про звичайну дитину. Але ж це Немовля незвичайне, і ви знаєте чому. Це — Син Божий, про якого сповістив архангел Гавриїл Марії. На появу цієї Дитини чекало все людство багато століть. Про те, що має народитися Спаситель, час Його приходу і прикмети знали старозавітні пророки, це підтверджує Святе Письмо.
ІІІ. Виклад нового матеріалу
Учитель. У галілейському місті Назареті шум і гамір — люди жваво обговорюють указ римського імператора Августа про перепис населення. Багатьом доведеться вирушити в інші міста, щоб зареєструватися. Серед них і тесля Йосип, який належав до роду Давида, і тому мав вирушити в юдейське містечко Вифлеєм. Дорога була неблизька. Йосип зажурився, бо його дружина Марія чекала дитя. Та указ є указ, і Марія з Йосипом, поклавши надію на опіку Бога, вирушили в далеку дорогу.
Вони прибули у Вифлеєм… Надходив вечір… Марія була дуже втомлена і відчувала, що ось-ось має народитися дитя. Терміново треба було знайти місце для відпочинку. Постукали у двері до одних родичів — місця немає, до других — теж немає. Звернулися ще до декількох знайомих, але всюди їм відмовили… Так і до сьогодні Господь стукає в наші серця, а ми часто є дуже зайняті й не маємо для Нього ні часу, ні місця…
Уявіть собі стан Йосипа. Тривога за Марію і дитя охопила його. Та тут трапився подорожній, який сповістив, що на околиці міста є стаєнка, в якій вони можуть зупинитися. Марія з Йосипом зраділи і швидко вирушили до вказаного місця.
Звучить мелодія пісні «Свята ніч»
Надворі була незвична ніч… Стояла дивна тиша… Небо було всіяне зорями, але одна з них була така велика і ясна, миготіла яскравим світлом, розсипаючи іскорки навкруги. Ті, хто її бачив, були вражені від такого дива.
А в повітрі бриніла дивна мелодія, яка немов линула з висот на землю…
У маленькій стаєнці притихла худібка. Павутиння на стінах виблискувало срібним сяйвом… Щаслива Марія спеленала прекрасне дитя, пригорнула до себе, ніжно поцілувала личко. Син… Прошепотіла: «Ісус»… Підняла голову і подала немовля на руки усміхненому Йосипові. А він, заколисавши немовля, положив в ясла (місце, в яке худібці кладуть сіно) — першу колиску Божого Сина…
У цей час неподалік стаєнки пастухам, які пасли череду, з’явився ангел Господній і сповістив новину про народження Спасителя. Раптом поруч з ангелом постало численне небесне воїнство, що хвалило Бога: «Слава Богові на небі, а на землі мир серед людей, яких Він уподобав!»
Пастухи спочатку перелякались, бо слава Божа їх осяяла. Та тільки ангели полинули на небо, вони поспішили привітати новонароджене Дитя і його батьків.
Чарівна яскрава зоря в небі вказувала шлях і трьом мудрецям-пророкам, що поспішали з різних сторін привітати Царя світу. Дорогою вони завітали до царя Ірода, який, почувши новину про народження Царя світу, вирішив, що це дитя загрожує йому втратою влади і вирішив випитати в мудреців місцеперебування Немовляти, щоб його вбити. Попросив їх, коли вони будуть вертатися назад, сповістити і йому, бо він теж хоче вклонитися Маляткові. Гості, не знаючи справжніх задумів Ірода, погодилися.
Через деякий час мудреці дісталися місця, де перебували Марія, Йосип та Дитятко Ісус. Вони вклонилися Йому і поклали свої дари, які мали особливе значення: золото — символ того, що Ісус — Цар, але не земний, а небесний; ладан — Ісус стане священником, через Якого люди навертатимуться до Бога, миро (пахуча олія) — указувало на смерть Ісуса Христа, а також на те, що Його тіло буде змащене запашною олією перед покладанням до гробу.
Уві сні мудреці були попереджені, щоб не повертатися до царя Ірода й іншими дорогами повернулися до своїх країв.
ІV. Закріплення знань
Робота з текстом Святого Письма
Учитель. Різдвяне диво наближається до нас. Зараз ми ще раз осмислимо цю подію в своєму серці, читаючи текст Євангелії від Луки 2:1–20. Читаємо кожен про себе вдумливо, не поспішаючи.
Діти під музику читають самостійно текст.
Учитель. Люди в далекі часи, чуючи пророцтва про прихід Спасителя, думали, що прийде Спаситель, який розв’яже їхні проблеми, а в кожного вони різні. Але Той, Хто спасає, мав іншу місію — спасти людей від гріхів, через які вони мали потрапити в пекло. Маленьке Дитя прийшло у світ, часами такий жорстокий, щоб допомогти кожному з нас звільнитися, очиститися від гріха. Покаятися. Навчитися бути слухняним волі Божій. І найголовніше — зрозуміти, що Господь любить мене так сильно, що жертвує єдиним Сином задля того, щоб моя душа була врятована, щоб після завершення земного життя я міг (могла) б бути щасливим із Ним у небі. Зверніть увагу на ключовий вірш нашого уроку: «Бо сьогодні в Давидовім місті народився для вас Спаситель, Який є Христос Господь» (Лк. 2:11). Для нас усіх Син Божий Ісус є Спасителем. Дитятко Боже простягає свої маленькі, але сильні рученята, щоб обняти і наповнити серце кожного безмежною любов’ю. Адже минуть роки, і ці руки, прибиті до Голгофського хреста, візьмуть на Себе гріх усього світу.
Діти записують ключовий вірш у зошити.
Робота з підручником
2.1. Учитель. Події народження Божого Сина присвячено багато творів мистецтва: художніх картин, оповідань, легенд, пісень, створено фільми і мультфільми. Майстрів слова, пера і пензля притягує і буде притягувати ця тема, як і кожного з нас, бо вона дає нам надію на вічне життя з Богом. А ще вона дуже ніжна і добра. Вона навчає нас бути милосердними. Не зачиняти двері свого серця перед тими, хто стукає до нас і просить про допомогу. Навчає бачити самим потреби інших і спішити на поміч.
Розглянемо репродукції картин, які вміщені на с. 110–111 підручника.
2.2. Учитель. Український народ славиться дуже гарними традиціями святкування події Різдва. Одна із них — це спів колядок, пісень, що прославляють народження Дитятка Ісуса. І зараз ми з вами проспіваємо знайому вам колядку, в якій указується і де народився Ісус, і хто Його вітав.
Виконання пісні «Нова радість стала» під фонограму.
2.3. Учитель. Уже зовсім скоро Різдво постукає у наші двері. Пильнуймо, щоб ми відкрили їх щиро і з радістю. Знайдімо час для сповіді, для добрих справ, для розучування нових колядок, пошуку давніх, можливо забутих. Будьмо добрими дітьми Божими і справжніми українцями, які вивчають, знають і зберігають традиції свого роду і народу. Переглянемо відеофільм, який був створений на базі нашої церкви св.Бориса і Гліба, який так гарно відтворює давні звичаї нашого краю.
Перегляд відеофільму «Різдво Христове» (Церква Бориса і Гліба смт В. Березовиця Тернопільського р-ну Тернопільської обл.).
V. Підсумок уроку
Учитель. 2020 років тому мудреці принесли в дарунок маленькому Ісусові свої дари: золото, ладан, миро; пастушки привітали ласкавими словами; ви на сьогоднішній урок принесли малюнки, які створювали з любов’ю. Це ваш дарунок Божому Сину, а ще ми подаруємо Йому молитву подяки і щиро попросимо, зігріти кожне зболене серце, особливо маленьких дітей-сиріт, хворих, самотніх, воїнів АТО та членів їхніх сімей. Попросимо в Господа, щоб це Різдво 2020 року принесло Україні мир.
Спільна молитва