(до 1032-ї річниці хрещення Київської Русі – України таз нагоди Всесвітнього року Біблії)
Актуальність проведення. 1032 роки тому відбулося хрещення Київської Русі. З того часу християнство назавжди визначило історичний і культурний розвиток українського народу. Після здобуття Україною незалежності в державних школах розпочалося викладання основ християнської етики. За короткий час було підготовлено тисячі вчителів, навчальні програми, посібники, підручники, навчально-методичні комплекси. За результатами численних соціологічних досліджень, курси з основ християнської етики стали улюбленими для сотень тисяч українських дітей. Останніми роками предмети духовно-морального спрямування починають витіснятися з державної школи. Громадяни України, більшість із яких складають християни різних конфесій, втрачають можливість виховувати своїх дітей на християнських моральних цінностях.
Мета заходу: сприяти широкому залученню дітей до вивчення основ християнської етики.
Завдання: привернути увагу українського суспільства до предметів духовно-морального спрямування на християнських цінностях; розкрити суспільству ефективність предметів духовно-морального спрямування; розширити викладання предметів духовно-морального спрямування.
Дати проведення (липень – листопад 2020 р.): 12 липня: День першоверховних апостолів Петра і Павла – інформування про захід; 28 липня: День хрещення Київської Русі–України, св. Володимира – старт заходу; 4 жовтня: День учителя, завершення заходу; 23 листопада: міжнародна онлайн-конференція до Всесвітнього року Біблії.
Організатори: ГО «Всеукраїнська асоціація педагогів і психологів із духовно-морального виховання»; християнський духовно-просвітницький часопис «Слово вчителю»
Учасники: діти, учні, студенти, батьки, учителі та викладачі основ християнської етики, керівники і члени Церков та релігійних організацій, керівники держави та місцевих органів влади, депутати різних рівнів, науковці, керівники освітніх закладів, освітяни, громадські організації, інформаційні ресурси.
Написи на плакатах (приклади): “Основи християнської етики – важливий предмет у школі”, “Люблю християнську етику!”, “Я хочу вивчати християнську етику!”, “Я хочу викладати основи християнської етики!”, “У нашій школі викладають християнську етику”
Географія: усі області України
Партнери: Церкви і релігійні організації, державні установи, освітні установи, батьківські організації, громадські організації, медіаресурси
Розміщення інформації. Висловлюйте свою позицію на всіх доступних вам інтернет-ресурсах, а посилання скидайте нам: в коментарі на сайт “Слово вчителю” або на сторінку “Слово вчителю” у ФБ, на ел. пошту ([email protected]; [email protected]) чи на вайбер (+380967478901) з позначкою #ХристиянськійЕтиціБути.
Учні Рівненського НВК “Колегіум” за предмет “Основи християнської етики” в школі Поліна Попович – заступник директора з навчально-виховної роботи Рівненського НВК “Колегіум” Тивончук Лариса – учителька музики і християнської етики Рівненського НВК “Колегіум” Герасимчук Дарія, Рівненський НВК “Колегіум” Мохнач Дмитро та Анастасія, Рівненський НВК “Колегіум” Кравчук Віолетта і її сім’я, м. Рівне Марина Антонець, м. Полтава Клімчук Дарина, м. Рівне Людмила, м. Полтава Наталія, м. Полтава
Чи потрібні християнські цінності у вихованні молоді
Коли народжується дитина, батьки в першу чергу переймаються питаннями «Яке майбутнє у дитини?», «Ким вона стане коли виросте?», «Яким буде її місце в суспільстві?». Відповідь на ці питання лежить в сфері освіти і виховання. Якщо з освітою все більш-менш зрозуміло, то з виховання справи дещо складніші. Дуже часто питання виховання батьки перекладають на установи освіти – дитсадок, школу. Ставлячи перед ними орієнтири – комунікабельність, чесність, повага, ввічливість та інші.
В основі кожної виховної системи лежать цінності суспільства, це її «альфа» і «омега». Мова, культура, традиції – головні складові виховання молоді. Особливо популярною в Україні є тема козацтва. В закладах освіти створюються козацькі республіки, учні вивчають історію, звичаї, бойове мистецтво козаків. З 2012 р. в районах, областях проводяться щорічно етапи Всеукраїнської військово-патріотичної гри «Джура», яка вже охоплює всі три вікові групи школярів. Але при цьому ми упускаємо дуже важливий момент в житті українського козацтва – християнський світогляд.
Християнські цінності завжди відігравали велику роль в історії українського народу:
В часи Давньої Русі сприяли розвитку писемності, культури (архітектура, живопис, мініатюра, мозаїка і т.д.), міжнародних зв’язків.
Під час перебування українських земель під владою Речі Посполитої саме церква сприяла збереженню української самобутності, мови, культури і традицій. Церковні братства стали осередками культури, освіти і духовності в українських землях. «Пересопницьке Євангеліє», «Буквар», «Апостол», «Острозька Біблія» – ось неповний перелік пам’яток не лише вітчизняного, а світового значення.
Об’єднання козаків навколо ідеї захисту всіх християн від агресії Османської імперії, а українців ще й від католицької Польщі, стало можливим саме після будівництва церкви в Запорізькій Січі за часів гетьмана Петра Сагайдачного. Саме під впливом зростання духовності відбувається і вдосконалення військової майстерності козаків. Розуміючи це, Сагайдачний великих зусиль докладав для відновлення Київської митрополії та зростання авторитету церкви в українському суспільстві. І саме такими діями було закладено в суспільстві потенціал духовності, на грунті якого піднялись Т. Шевченко, І. Франко, Леся Українка…
Духовність вкорінилась в українців на генетичному рівні. Саме завдяки їй вдалось вистояти в страхіттях ХХ століття. Дві світові війни, Голодомори, репресії … І четверте місце за кількістю Праведників світу.
Але роки комуністичного атеїзму залишили свій негативний слід в свідомості суспільства. Більшість українців, що вважають себе християнами, не дбають про свій духовний розвиток. Зовнішня обрядовість, ходіння до церкви на свято – ось і все християнство. Відсутнє не лише розуміння вчення Ісуса Христа, а й читання Біблії. Натомість – страх перед уроками християнської етики і навіть небажання зрозуміти, що християнська етика і релігія, церква – це зовсім різні речі. І це нерозуміння часто об’єднує людей віруючих і невіруючих. Перші аргументують свою позицію – «Та що там ваша християнська етика! Після неї не знають, ні як в церкву зайти, як і яку свічечку поставити, якому святому поклонитись…». І т.д. Але це не питання християнської етики. Це питання недільних шкіл різних конфесій. Невіруючі ж противники уроків християнської етики говорять: «Церква відділена від школи. Не потрібна нам ваша релігія».
Церква – це віра, конфесійність, догматизм, обрядовість. Цього можна навчитись, відвідуючи недільну школу при церкві.
Об’єднуючись проти виховання дітей на християнських цінностях, обидві сторони висувають діаметрально протилежні аргументи і не чують один одного.
Християнська етика – це можливість познайомити дітей з Біблійними цінностями, основу яких складають десять заповідей Старого Заповіту та дві заповіді любові Ісуса Христа. Це можливість розказати про життя Ісуса Христа, прочитати його притчі, сформувати ціннісне ставлення до життя, пошану до батьків, нетерпимість до будь-яких правопорушень.
Тож, перш ніж забороняти, давайте подумаєм, яке покоління ми хочемо сформувати – з міцним внутрішнім стержнем духовності, здатне протистояти корупції, злочинності, розпусті, алкоголізму… Чи «перекотиполе», яке не має ціннісних орієнтирів?
Якщо перше, то формування християнських цінностей повинно бути не лише на уроках християнської етики, а й у виховній системі закладу освіти. Це повинен бути пріоритет, як державної політики, так і запитів суспільства. Що ж то за козак, без християнських чеснот.
Андрій Жук, Івано-Франківська Духовна Семінарія УГКЦ.
СЛАВА ІСУСУ ХРИСТУ!!!
Вельмишановні пані та панове!
Особливо ті, хто вважає що коронавірус зробив собі осідок у Церкві – хочу вас запевнити: Він там постійно не перебуває!(Я там буваю досить часто). Не буду приводити до прикладу заклади харчування, велелюдні магазини-супермаркети, транспорт, а тим більше бази відпочинку (про ці “безкоронавірусні” місця зовсім інша розмова), хочу лише звернутися до Вас: – НЕ РОБІТЬ ЦЕРКВУ “ВОРОГОМ НАРОДУ”‼️
І не треба до цієї теми банально приписувати коронавірус, ба більше щей робити його, винним, бо це абсурд! Якщо ви хочете робити черговий наступ на ЦЕРКВУ – це буде найбільшою помилкою сьогодення‼️
Вже був один епізод в історії нашої держави, коли церкву проголосили “опіумом народу”, і до чого це привело??? Так, Церква зазнала переслідування, гоніння та вбивств, але чи була Вона знищення??? – Зовсім ні. Лише постраждала держава, адже її керівництво своїми діями поставило велику пляму в її духовному та моральному розвитку!
Таких випадків гоніння на Церкву можна назвати безліч, вже починаючи від святих апостолів, але всі вони зазнавали гучного фіаско. А знаєте чому??? Тому що Церква це Божа інституція на землі! Якби людина не хотіла її руйнації Вона залишиться непорушна, бо стоїть на скелі…
Я більше як впевнений, що наша Церква витримає ще одне переслідування чи, Борони Боже, підпілля, але чи встоїть наша нація після такого?, – дуже сумніваюся… Варто вже зрозуміти, і після всіх лихоліть які спіткали нашу державу, навернутися, поставити на перше місце моральний та духовний розвиток, щоб унеможливити деградацію нації!
Якщо хтось не бажає визнавати Церкву, не хоче молитися тощо, то, будь ласка, не робіть Церкву – ВОРОГОМ!!! Бо ворогом в цьому випадку будете ви ж самі!!! Краще будьте осторонь…. Всіх благ і мудрості! 🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸 Ps: А щодо коронавірусу, то ми всі бачимо, що Церква чинить найбільше протиепідемічних заходів, ніж будь хто інший, і не треба на це закривати очі, ба більше щей в чомусь звинувачувати!!!
ХРИСТИЯНСЬКА ЕТИКА: НЕ ЛИШЕ ФОРМОЮ, АЛЕ Й ЗМІСТОМ
20.08.2020 відбувся у круглий стіл щодо викладання предметів духовно-морального спрямування в Івано-Франківську. Дякуємо міському голові Руслан Марцінків та депутату ВР Оксана Савчук, яка також є співголовою міжфракційного об’єднання “Цінності. Гідність. Родина”, за їх активну позицію у розбудові суспільства із моральними цінностями. Завжди Західна Україна вирізнялася саме моральними, християнськими цінностями. Щоправда, на всеукраїнському рівні – не одноразово були спроби нівелювання важливості цього предмета серед інших шкільних дисциплін. І нам вкотре потрібно захищати наші цінності. Такий предмет як християнська етика потрібен та актуальний для школярів. Але важливо, щоб рівень викладання був якісним. Потрібна не лише форма – форма уроку, але й зміст – те наповнення, яке викладатимуть дітям. На майбутнє для популяризації предметів духовно морального спрямування будемо організувати конкурси та олімпіади. Зі свого боку міський голова і міська рада готові сприяти у виділенні цікавих призів для переможців таких конкурсів.#ЯрославДубас
Чернівецька область долучилася до Всеукраїнського марафону «Християнській етиці – бути!» Школярі Буковини надіслали свої малюнки на підтримку марафону.
Учні Ропчанського ліцею Чернівецької області, вчитель та учні Спаської гімназії Старожинецького району Чернівецької області, учні Нижньопетровецького ліцею № 2 Старожинецького району Чернівецької області підтримали Всеукраїнський марафон «Християнській етиці – бути!».
Цуркан Софія -7 років 2-А клас Теребовлянська ЗОШ І–ІІІ ступенівПереможці олімпіади “Юні знавці Біблії”, 3 та 5 клас Вікнинського НВК «ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ступенів», що в Катеринопільському районі Черкаської області, на чолі із вчителькою Нетребенко Тетяною Іванівною долучаються до Марафону за християнську етику в кожній школі 2020.
Всеукраїнський марафон «Християнській етиці бути» підтримали дітки, які відвідують недільну школу «Чадо» при Михайлівському Золотоверхому монастирі. Особливу подяку за його невтомну працю і підтримку марафону висловлюємо керівнику недільної школи диякону Петру Лопатинському. Допоки діти прагнуть Бога – то Україна в нас – жива!Рівненська сім’я Віктора та Інги Сьохів підтримує християнські цінності в освіті. Їхні діти, учні ЗОШ № 17: Женя (2 кл.), Ліля (6 кл.), Тимофій (8 кл.) і Давид (11 кл.) за християнську етику в школі.
Учні Тернопільського НВК “Школа-колегіум Йосифа Сліпого” підтримують викладання християнської етики в школі.Учителька 1 класу, англійської мови та зарубіжної літератури Валківської ЗОШ І-ІІІ ст. Полтавського р-ну Полтавської обл. Сухомлин Світлана Віталіївна поговорила з п’ятикласницями про важливість християнських цінностей у їхньому житті.Зубко Олена Борисівна, вихователь дошкільного закладу № 71 “Вишенька” м. Полтава – про християнські цінності в освіті.Учні Ярославського НВК “Дошкільний навчальний заклад – ЗОШ I–IIст.” Шполянської районної ради Черкаської обл. підтримують викладання християнської етики в школі.
“Всеукраїнське мотиваційне онлайн-дійство-марафон на підтримку християнських цінностей в освіті” кількість коментарів: 7
Скажіть, будь ласка, куди надсилати плакати?
Фотографуйте й розміщуйте на всіх доступних вам інтернет-ресурсах, посилання скидайте нам: на сайт (коментар), на пошту ([email protected]; [email protected]), на сторінку ФБ, на вайбер (+380967478901)
Я вважаю, що предмету “християнська етика” не місце у загальноосвітніх закладах. Школа в Україні відокремлена від церкви. Україна світська держава і будь-які перекоси в сторону тієї чи іншої конфесії наносят суттєву шкоду.
Предмет “Основи християнської етики” офіційно був затверджений Міністерством Освіти України ще в 2000 році. Його викладають вчителі загальноосвітніх шкіл, які здобули відповідну освіту. Церква і біблійні школи не мають до цього предмета прямого відношення, тому що підручники підготовлені саме освітянами. https://espreso.tv/news/2020/05/23/u_minosvity_likvidovano_komisiyu_z_osnov_khrystyyanskoyi_etyky_dokument Ми з повагою ставимось до людей, які не бажають, щоб їх діти вивчали цей предмет. І влада передбачила, що його викладають лише дітям, батьки яких напишуть заяву директору школи з проханням про викладання предмету “Основи християнської етики” і при наявності вчителя з данного предмету. Також ми маєм можливість бачити позитивний виховний вплив цього предмету на дітей та молодь, їх батьків. Це видно і в особистому спілкуванні і під час освітянських заходів та учнівських олімпіад, зокрема Всеукраїнської олімпіади “Юні знавці Біблії”, яка щороку відбувається в стінах Національного Університету “Острозька Академія”.
Християнська етика – це дуже цінні уроки, що збудовують та формують підростаюче покоління на правильних моральних цінностях. Саме на таких уроках 2003-2004 років, я навчився цінувати людину також почув та усвідомив про необхідність шанування своїх батьків. Подібні уроки приносять користі всьому суспільству, адже це не наука релігії чи конфесії, – це наука про мораль, про добро та зло на основі християнських цінностей. І якщо подібні уроки несуть розуміння добра і зла – саме в школі їм місце.
У сучасній школі мають бути уроки християнської етики. Це важливо для молоді – набуття біблійної мудрості, адже переконання є основою моральних цінностей суспільства. Вивчення предмета дасть дітям нові знання, пояснить духовні поняття, вплине на моральний та духовний стан. Заперечувати може лише людина, яка не обізнана зі змістом курсу.
Скажіть, будь ласка, куди надсилати плакати?
Фотографуйте й розміщуйте на всіх доступних вам інтернет-ресурсах, посилання скидайте нам: на сайт (коментар), на пошту ([email protected]; [email protected]), на сторінку ФБ, на вайбер (+380967478901)
Я вважаю, що предмету “християнська етика” не місце у загальноосвітніх закладах. Школа в Україні відокремлена від церкви. Україна світська держава і будь-які перекоси в сторону тієї чи іншої конфесії наносят суттєву шкоду.
Предмет “Основи християнської етики” офіційно був затверджений Міністерством Освіти України ще в 2000 році. Його викладають вчителі загальноосвітніх шкіл, які здобули відповідну освіту. Церква і біблійні школи не мають до цього предмета прямого відношення, тому що підручники підготовлені саме освітянами. https://espreso.tv/news/2020/05/23/u_minosvity_likvidovano_komisiyu_z_osnov_khrystyyanskoyi_etyky_dokument Ми з повагою ставимось до людей, які не бажають, щоб їх діти вивчали цей предмет. І влада передбачила, що його викладають лише дітям, батьки яких напишуть заяву директору школи з проханням про викладання предмету “Основи християнської етики” і при наявності вчителя з данного предмету. Також ми маєм можливість бачити позитивний виховний вплив цього предмету на дітей та молодь, їх батьків. Це видно і в особистому спілкуванні і під час освітянських заходів та учнівських олімпіад, зокрема Всеукраїнської олімпіади “Юні знавці Біблії”, яка щороку відбувається в стінах Національного Університету “Острозька Академія”.
Християнська етика – це дуже цінні уроки, що збудовують та формують підростаюче покоління на правильних моральних цінностях. Саме на таких уроках 2003-2004 років, я навчився цінувати людину також почув та усвідомив про необхідність шанування своїх батьків. Подібні уроки приносять користі всьому суспільству, адже це не наука релігії чи конфесії, – це наука про мораль, про добро та зло на основі християнських цінностей. І якщо подібні уроки несуть розуміння добра і зла – саме в школі їм місце.
Чому на Рівненщині набуває популярності факультатив “Християнська етика”?https://www.youtube.com/watch?v=9rVXuJk57P8
У сучасній школі мають бути уроки християнської етики. Це важливо для молоді – набуття біблійної мудрості, адже переконання є основою моральних цінностей суспільства. Вивчення предмета дасть дітям нові знання, пояснить духовні поняття, вплине на моральний та духовний стан. Заперечувати може лише людина, яка не обізнана зі змістом курсу.