Мета: розкрити сутність поняття «моральні чесноти» і «цінності»; навчити школярів розуміти значення моральних чеснот у своєму житті та житті суспільства, оцінювати свої дії; удосконалювати вміння аналізувати, працювати в групі; виховувати бажання розвивати християнські чесноти; формувати соціальну, громадянську та життєву компетентності.
Обладнання: мультимедійна презентація, добірка цитат із Біблії, роздавальні матеріали, фліптчарт, стікери, маркери.
Біблійна основа: Іс. 58:7; Мт. 5:16, 42; 13:44-48; Рим. 12:9; Флп. 2:3; Кол. 3:9; Як. 5:16.
ПЕРЕБІГ ЗАНЯТТЯ
Мораль і духовні цінності не можуть бути відкладеними на завтра. Вони завжди потрібні сьогодні.
Українська хартія вільної людини
Учитель. У сучасному українському суспільстві, охопленому низкою криз, неабияк відчувається втрата моральних ціннісних орієнтирів. Дедалі очевиднішим стає те, що будь-які порушення або відсутність культури поведінки, недотримання загальноприйнятих етичних норм негативно відбиваються на моральному й емоційному стані суспільства, його фізичному та психічному здоров’ї. Відтак моральні знання мають не менш важливе значення для нашого повноцінного розвитку, ніж знання з конкретних навчальних предметів. Як казав свого часу відомий філософ Г. С. Сковорода: «Що може бути шкідливіше за людину, котра володіє знаннями найскладніших наук, але не має доброго серця».
Сьогодні поговоримо про моральні християнські чесноти та цінності, які необхідно формувати/розвивати в собі для того, щоб бути «людиною з добрим серцем».
— А що ж кожен із нас розуміє під словом «чеснота» і «цінність», які асоціації в нас виникають, коли ми чуємо ці слова?
Вправа «Асоціації»
Учні записують по 2‑3 асоціації до слів «чеснота», «цінність» маркером на фліпчарті або на стікерах і кріплять їх на фліпчарт.
Чеснота (доброчесність) — це позитивна моральна якість людини. Чеснота є якістю або властивістю, яка вважається морально доброю і, таким чином, оцінюється як основа моральних законів, принципів і цінностей. Це результат виявлення необхідних і загальних ознак стійких позитивних моральних якостей людини.
Визначень сутності поняття «цінності» є багато. Наприклад, цінність — будь-яке матеріальне або ідеальне явище, яке має значення для людини чи суспільства, заради якого вона діє, витрачає сили, час, гроші, здоров’я тощо, заради якого вона живе. У найзагальнішому розумінні, цінності — це те, що особливо важливе для людини.
— Як співвідносяться чесноти та цінності?
Чесноти — моральні якості, які є основою цінностей. Цінності слугують базовими орієнтирами й підказками до дії. Це своєрідний дороговказ. Уявлення про добро і зло, щастя, мету та сутність життя, красу, честь і гідність тощо складають систему цінностей, формуючи яку, ми тим самим стверджуємо, на яких засадах прагнемо будувати своє життя.
З’ясувавши сутність понять «чеснота», «цінність», подумаємо, які людські моральні якості можна вважати християнськими моральними чеснотами, і складемо перелік таких чеснот. (Відповіді учнів, записи на дошці.)
— Що про моральні чесноти нам говорить Біблія?
Вправа «Про яку чесноту йдеться»
«З голодним своїм хлібом поділися; введи в дім бідних, безпритульних; побачивши голого, вдягни його; від брата твого не ховайся» (Іс. 58:7) (Щедрість)
«Хто просить у тебе — дай йому, а хто хоче позичити в тебе — не відвертайся від нього» (Мт. 5:42) (Щедрість)
«Не робіть нічого через суперечки або ради марної слави, але в смиренномудрості шануйте один одного вище себе» (Флп. 2:3) (Смиренність)
«Любов нехай буде нелицемірна; ненавидьте зло та туліться до доброго!» (Рим. 12:9) (Любов)
«Не кажіть неправди один на одного, якщо скинули з себе людину стародавню з її вчинками» (Кол. 3:9) (Чесність)
«Признавайтесь один перед одним у своїх прогріхах, і моліться один за одного, щоб вам уздоровитись. Бо дуже могутня ревна молитва праведного!» (Як. 5:16) (Чесність)
Слова з Біблії дуже глибокі за змістом і змушують нас багато над чим задуматися й багато що переосмислити.
Низку сюжетів, тією чи іншою мірою присвячених моральним чеснотам, зустрічаємо в художніх творах українських і зарубіжних авторів. Для прикладу, пригадаймо твір видатного французького письменника Антуана де Сент-Екзюпері «Маленький принц», головний герой якого розмірковує про цінності дорослих людей, які він не може зрозуміти: «Дорослі дуже люблять цифри. Коли розповідаєш їм, що в тебе з’явився новий друг, вони ніколи не питають про головне. Ніколи вони не скажуть: «А який у нього голос? В які ігри він любить грати? Чи ловить він метеликів?». Вони питають: «Скільки йому років? Скільки в нього братів? Скільки він важить? Скільки заробляє його батько?». І після цього вважають, що пізнали людину…»
А чи замислювалися ви:
• На що кожен із нас звертає увагу, характеризуючи ту чи іншу людину, на її внутрішні якості, чесноти чи все ж на зовнішні (кількісні) ознаки?
• Що ми найбільше цінуємо в людях? Які моральні чесноти для нас є важливими в людях?
• Біблія нас учить, щоб ми турбувалися про свій внутрішній світ, тобто більше турбувалися про Царство Небесне. На що ми витрачаємо своє життя?
Учитель зачитує учням притчу про скарб та перлину.
Притча про скарб та перлину
«Царство Небесне подібне ще до захованого в полі скарбу, що людина, знайшовши, ховає його, і з радости з того йде, та й усе, що має, продає та купує те поле.
Подібне ще Царство Небесне до того купця, що пошукує перел добрих, а як знайде одну дорогоцінну перлину, то йде, і все продає, що має, і купує її.
Подібне ще Царство Небесне до невода, у море закиненого, що зібрав він усячину. Коли він наповниться, тягнуть на берег його, і, сівши, вибирають до посуду добре, непотріб же геть викидають» (Мт. 13:44-48).
Бесіда
– До чого подібне Царство Небесне?
– Що відчуває людина, яка знаходить скарб?
– Яких перел шукає купець?
– Що відбувається, коли він знаходить найціннішу перлину?
– З чим порівнюється скарб, перлина, поле?
– У чому полягає цінність небесних скарбів?
– Що найцінніше в нашому житті?
Досліджуючи притчу, можемо з упевненістю сказати, що скарб і перлина — це Царство Небесне, це Ісус Христос. І той, хто Його знаходить, є щасливою людиною, він залишає все та йде, щоб більше дізнатися та зберегти те, що знайшов.
Віра та єдність з Богом є найбільшим скарбом і повнотою життя. Коли людина примиряється з Богом, вона віддає Йому своє серце, і Господь поселяється в ній Духом Святим. Ми перестаємо жити для себе, а, наслідуючи приклад Христа, живемо для Бога.
Це видно в тому, як змінюються наші цінності.
Коли ми довіряємо своє життя Богові, Він наповнює нас плодом Святого Духа, який виблискує в нашому житті, неначе діамант.
Вправа «Діамант»
Об’єднати учнів у групи. Кожна група отримує набір карток, на яких записані християнські чесноти (любов, радість, мир, віра, надія, милосердя, співчуття, справедливість, довготерпіння, поміркованість, мудрість, доброта, правдивість, миролюбство та ін.). Їх треба розташувати у формі діаманта й охарактеризувати.
Запитання для обговорення
– Яку чесноту ви поставили на 1‑ше місце у своєму житті? Чому це для вас важливо?
– Що ви відчували, коли виконували цю вправу? Як вам працювалося в групі? Чи враховували думки один одного?
Немає неправильних діамантів. Під впливом різних життєвих ситуацій, умов та обставин, наш «діамант» може обертатися, змінюючи свою ієрархію, набуваючи нових ознак і цінностей. Важливим є те, що саме від праці майстра — кожного з нас — залежить, яким буде цей діамант.
— А як називають ознаки стійких негативних моральних якостей? (Моральні вади або пороки).
Вправа «Знайди пару»
Робота в групах. Кожна група отримує набір карток, на яких записані моральні чесноти (доброчесності) і моральні вади, які необхідно зіставити й знайти протилежності. Якщо слово-антипод відсутнє, група має запропонувати власний варіант.
Роздавальний матеріал
Моральні чесноти (доброчесності) і моральні вади: любов, віра, надія, милосердя, співчуття, справедливість, поміркованість, мудрість, доброта, правдивість, миролюбство, байдужість, заздрісність, самовпевненість, жадібність, брехливість, нетерпимість, агресивність, лихослів’я, жорстокість, підлість, користолюбство, підступність та ін.
Розрізняють:
— моральні вади, що виявляються в схильності до проступків розумом (свідомістю): байдужість, самовпевненість, жадібність тощо;
— моральні вади, що виявляються в схильності до проступків словом: брехливість, нетерпимість, лихослів’я тощо;
— моральні вади, що виявляються в схильності до проступків ділом: жорстокість, користолюбство, підступність тощо.
Запитання для обговорення
– Як християнські чесноти впливають на наше життя?
– Як впливають на життя моральні вади?
– Який вплив чесноти та вади мають на розвиток нашого суспільства, нашої держави?
Християнські чесноти наповнюють наше життя змістом, змінюють його на краще. Однак, за словами Г. Гегеля, людина, здійснивши моральний учинок, ще не стає доброчесною: вона тоді доброчесна, коли цей спосіб поведінки є постійною якістю її характеру. Тому добродій є творцем добра. Прийнято вважати, що добро роблять комусь. Насправді, результати добрих учинків істотно впливають на духовний світ і характер буття як того, хто «одержує» добро, так і того, хто його «дарує». Результати добрих учинків (добро) оприявлюються в духовній і матеріальній культурі народу й людства загалом.
Знецінення християнських чеснот, розвиток і поширення моральних вад призводить до руйнування особистості, сім’ї та держави.
А тепер з’ясуємо:
Які моральні чесноти та моральні вади притаманні нашому класу? (Відповіді учнів.)
Що кожен із нас робить для того, щоб моральні чесноти розвивалися, реалізовувалися й змінювали якість нашого життя?
Вправа «Моральні чесноти нашого класу»
Робота в групах. Кожна група отримує картки з таблицею, яку треба заповнити. Після виконання вправи представник від кожної групи презентує роботу групи.
– Які прояви моральних чеснот спостерігаємо в нашому класі? Назвіть конкретні приклади.
– Що ви робите для того, щоб вони розвивалися, реалізовувалися?
– Що необхідно робити для розвитку цих чеснот?
Моральна чеснота Яким чином вона виявляється? Що необхідно робити для її розвитку?
Справедливість
Доброта
Правдивість
Любов
Милосердя
Щедрість
Ваш/інший варіант
Вправа «Компліменти»
Стаємо в коло, називаємо ім’я сусіда праворуч і притаманну йому чесноту.
Учитель. Знання про християнські чесноти мають спонукати нас бути добрішими, більш чуйними, реагувати на потреби інших. «Що більше добра ми робимо оточуючим, то більше самі буваємо щасливі» (К. В. Гуфеланд).
Важливо пам’ятати, що християнські чесноти можуть проявлятися в нас лише завдяки Христу. Без Нього ми не можемо виявляти Його характеру. Він не просто приклад для наслідування, це не тільки система цінностей, але й Сам Творець цих цінностей. Він і Його Слово мають бути для нас найвищим авторитетом, адже кожна людина відповідає перед Богом за свої вчинки, за свою поведінку. Це потужний стимул вийти з нашого егоїзму, який природний для людини, і перейти на інший рівень цінностей, тобто любити іншу людину. Бо саме це є основою життя християнина.
Бажаю кожному з нас пам’ятати слова з Біблії: «Отак ваше світло нехай світить перед людьми, щоб вони бачили ваші добрі діла, та прославляли Отця вашого, що на небі» (Мт. 5:16).