Автор Руслана Ковальчук, учитель християнської етики КЗ «Клеванська спеціальна школа № 1 I–III ст.» та Рівненської української гімназії
Мета: розкрити зміст слова «свято»; вчити розумінню того, що є свята родинні та християнські, розкрити їх зміст; вказати на найважливіші свята для християн та ставлення до цих свят; виховувати культуру спілкування.
Ключовий вірш: «Завжди радійте!» (1 Сол. 5:16).
Біблійна основа: Бут. 2:2‑3; Мт. 1:21‑23; Дії 2:1‑4; Рим. 4:24‑25; 1 Сол. 5:16.
Обладнання: Біблія, кошик із різними дрібними предметами, картки з написами свят, робочий зошит, кольоровий папір, клей.
Література
1. Біблія.
2. Кучма Л.Є. Зошит з основ християнської етики. 2 клас. Вид. 2-е, без змін. Тернопіль: Мандрівець, 2015. С. 17–18.: іл.
I. Організаційний момент
Привітання. Налагодження контакту з класом.
II. Мотивація навчальної діяльності
Інтерактивна гра
У кошичку лежать предмети, які асоціюються з різними святами, учні об’єднані в групи, по черзі підходять до кошичка, вибирають предмети та разом зі своєю групою пригадують назви свят.
Бесіда
— Звідки ми дізнаємося про свята? (Відповіді учнів.)
— Які родинні свята ви знаєте? (Відповіді учнів.)
— Як ви готуєтеся до свят? (Відповіді учнів.)
— Що найбільше вам подобається на святі? (Відповіді учнів.)
— Який настрій панує у вашій родині під час свята? (Відповіді учнів)
ІII. Цілепокладання
Учитель. Як ви вже здогадалися, на уроці ми будемо говорити про свята. Тема уроку «Свято в родині».
Наші завдання
— дізнатися про зміст і значення родинних та християнських свят;
— навчитися розповідати про особливі свята в нашому житті.
IV. Цілереалізація
Учитель. Слово «свято» асоціюється в нас із зустріччю з рідними, гостиною за святковим столом, святковими вітаннями, побажаннями й подарунками, молитвою, співом, відвідуванням Божого храму. Ви назвали багато свят, а зараз спробуємо об’єднати їх у групи.
Учитель під назвою теми уроку прикріплює назви свят, групуючи їх навколо ключового слова, яке діти мають самостійно назвати в ході уроку (див. схему на с. 28).
Про свята, які учні знають, вони розповідають самі, учитель доповнює й розкриває зміст і значення маловідомих для учнів свят.
День народження:
сім’ї — річниця одруження батьків;
членів родини;
держави — День незалежності України;
24 серпня 1991 року Верховна Рада УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, що прийнято вважати датою створення держави Україна в її сучасному вигляді. Упродовж майже 70 років Україна входила до складу Радянського Союзу як одна з 15‑ти республік, а тепер стала самостійною державою, втіливши свою споконвічну мрію про свободу й незалежність.
Ісуса Христа — християнське свято Різдва;
Різдво — це день народження нашого Спасителя. Божий Син Ісус Христос прийшов на землю, щоб спасти нас від наших гріхів. Про це ще задовго до Його народження провіщали пророки. І це записано в Біблії, у Старому Завіті. Ангел Гавриїл сповістив про це Йосипові, чоловікові Діви Марії: «І вона вродить Сина, ти ж даси Йому ймення Ісус, бо спасе Він людей Своїх від їхніх гріхів» (Мт. 1:21). Це також записано в Біблії, але вже в Новому Завіті.
Церкви Христової — християнське свято Трійці, або День П’ятидесятниці.
Це одне з головних християнських свят. Свою назву свято дістало на честь сходження Святого Духа на апостолів, якого їм обіцяв Ісус Христос перед своїм Вознесінням на небеса, до Отця. На п’ятдесятий день після воскресіння Ісуса Христа Дух Святий зійшов на апостолів. Таким чином це свято нагадує про святу Трійцю: Бог Отець, Бог Син, Бог Дух Святий. У Біблії, у Книзі Дії святих апостолів читаємо: «Коли ж почався день П’ятдесятниці, всі вони однодушно знаходилися вкупі. І нагло зчинився шум із неба, ніби буря раптова зірвалася, і переповнила ввесь той дім, де сиділи вони. І з’явилися їм язики поділені, немов би огненні, та й на кожному з них по одному осів. Усі ж вони сповнились Духом Святим, і почали говорити іншими мовами, як їм Дух промовляти давав» (2:1–4). Саме зі сходження Святого Духа на апостолів починається історія першоапостольської Церкви, від якої походять усі сучасні християнські церкви на нашій планеті.
Захист:
День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, або День перемоги;
Державне свято в Україні, яке офіційно відзначають 9 травня. Вдячність тим, хто зупинив нацистів у їхній спробі заволодіти світом, вшанування пам’яті всіх загиблих, усвідомлення трагедії тих, хто переживав те страшне лихоліття, має застерегти людство від повторення подібного, закликати до мирного співжиття народів. Символом святкування є квітка червоного маку.
День захисника України;
14 жовтня вшановуємо мужність і героїзм людей, які стояли й стоять на захисті незалежності й територіальної цілісності України. Упродовж історії чимало іноземних загарбників зазіхали на нашу землю, і зараз триває війна на Сході України, тому постійно є необхідність у захисті наших кордонів. Це роблять особливо відважні люди.
Пасха, Христове Воскресіння
Чому люди часто ненавидять одне одного, заздрять, хочуть заволодіти тим, що є у ближнього, а відтак сваряться, конфліктують, розпочинають війни? Причина одна — через те, що людське серце інфіковане гріхом. Переданий нам ще від наших прабатьків Адама і Єви, гріх нікуди не зникає, а передається з покоління в покоління, і тільки по‑різному проявляється. І так само в усі часи є лише один засіб, який може захистити й звільнити нас від гріха, — це жертва Божого Сина Ісуса Христа. І якщо під час різдвяних свят ми згадуємо народження Ісуса, то під час пасхальних свят — Його смерть і воскресіння. Ми, християни, «віруємо в Того, Хто воскресив із мертвих Ісуса, Господа нашого, що був виданий за наші гріхи, і воскрес для виправдання нашого» (Рим. 4:24–25).
Пошана:
День батька — щорічне свято на честь татусів, відзначаємо в третю неділю червня;
День матері — відзначаємо в другу неділю травня;
неділя — святий день для Бога.
Після створення світу за шість днів Бог Сам відокремив цей день для Себе. «І скінчив Бог дня сьомого працю Свою, яку Він чинив. І Він відпочив у дні сьомім від усієї праці Своєї, яку був чинив. І поблагословив Бог день сьомий, і його освятив, бо в нім відпочив Він від усієї праці Своєї, яку, чинячи, Бог був створив» (Бут. 2:2–3).
— Що зробив Бог, коли скінчив працю Свою? (Відповіді дітей.)
— Що маємо робити сьомого дня тижня? (Відповіді дітей.)
Так, ми дуже добре робимо, коли цей день присвячуємо Богові: ідемо всією сім’єю до храму, молимося до Бога, славимо Його, роздумуємо про те, що Бог зробив для нас і що ми робимо для слави Господньої, кожен перевіряє, чи належить його серце Богові.
Учитель. Ми назвали далеко не всі свята, тому вдома ви можете доповнити схему.
Учні записують схему в зошити.
Кожне свято має свій зміст, значення, емоційне навантаження, розмах, час і традиції святкування. Але є дещо невіддільне від самого поняття «свято». У конвертах, які лежать на ваших партах, заховане повеління від Господа для кожного з нас.
Учні відкривають конверти, розшифровують криптограму й записують у зошити: «Завжди радійте!» (1 Солунян 5:16).
А В Д Е Ж З И І Й Л Н
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
О Р С Т У Я ! 1 5 : 16
12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
6 1 2 5 3 7
З А В Ж Д И
13 1 3 8 9 15 4 18
Р А Д І Й Т Е !
19 14 12 10 16 11 17 11 20 21 22
1 С О Л У Н Я Н 5 : 16
Учитель. То яке ж повеління дав нам Господь? (Відповіді учнів.)
Вивчення ключового вірша методом «Ехо»
Учитель. Яке свято ви не святкували б, воно має приносити радість. Під час святкування має панувати радісна атмосфера. А для цього треба постаратися, щоб усі були залучені, допомагали одне одному в організації, проведенні й прибиранні, якщо потрібно. Не треба бути пасивними й чекати, що свято організує хтось інший, і не варто нав’язувати комусь свою думку й бачення. А головне — треба все робити з пошаною до Бога й любов’ю до ближнього.
V. Закріплення нових знань
Робота учнів у зошитах
VI. Підбиття підсумків
Бесіда
Про які нові свята ви дізналися на сьогоднішньому уроці? (Відповіді учнів.)
Що таке свято? (Відповіді учнів.)
Який зміст родинних та християнських свят? (Відповіді учнів.)
Яке значення свят у нашому житті? (Відповіді учнів.)
VII. Домашнє завдання
1. Доповнити схему (за бажанням).
2. Написати мінітвір «Улюблене свято моєї родини».