Автор Зоя Мечкало, вихователька ЗДО № 33 м. Рівне
Мета: продовжувати навчати дітей розуміти значення моральних чеснот у своєму житті. Формувати розуміння великодушності на прикладі біблійного героя Йосипа. Дати поняття про прощення в сучасному світі. Показати, що ці чесноти формуються через пізнання біблійної істини та їх практичне застосування. Формувати бажання наслідувати зазначені чесноти.
Розвивати мовлення, мислення, бажання робити добрі вчинки, оцінювати свої дії. Виховувати чесноти в дітей та оцінювати прояви чеснот у житті інших людей.
Обладнання: ілюстрації про життя Йосипа, макети двох дерев, картки у формі яблук із малюнками добрих та поганих учинків, сердечка, солена та солодка вода, фотографії братиків і сестричок дітей, ліхтарик, Біблія.
Використані інтернет-ресурси: http://www.freebibleimages.org/
ПЕРЕБІГ ЗАНЯТТЯ
Організаційний момент
Діти стають у коло.
Вихователька. Любі діти, виростайте мудрими і щирими,
Гріхів у душу не пускайте і будьте щасливими.
Бог послав нас у цей світ лиш добро творити.
Ви – Його творіння цвіт. Вам бажаю у Його любові жити!
Сьогодні продовжимо розмову про стосунки між людьми, поговоримо про людські чесноти. Назвіть мені, будь ласка, які ви знаєте чесноти?
Інтерактивна гра «Клубочок»
Діти стоять у колі. Розмотуючи клубочок, називають чесноту й передавайте клубочок далі. (Дружба, любов, скромність, вірність, працелюбність, турботливість, повага до старших, любов до Батьківщини, милосердя, совість та ін.)
Вихователька. Я певна, що ці чесноти стануть для вас, дітки, бажаними. Я знаю, що кожний із вас учиться бути чесним та добрим, ввічливим та дружелюбним.
Мотивація (вихователь бере до рук ліхтарик)
— Сьогодні я взяла зі собою на заняття ліхтарик, який дає світло. А для чого нам світло? (Щоб світити в темряві.) А ви знаєте, що є світло, яке може просвічувати кожну людину, що живе у світі? І не лише тіло, як рентген, але й душу. Хто є цим світлом? (Бог)
— Так, Бог знає кожну людину й просвічує її думки, але думки бувають різні: добрі й не дуже. Та лише Боже світло здатне змінювати людину, коли вона чинить неправильно, здатне змінювати її думки. А як це відбувається, ми сьогодні дослідимо на занятті. Візьміть, будь ласка, сердечка, які є символом людського серця, прикріпіть їх до свого одягу, і вони будуть наповнюватися світлом Слова Божого. (Прикріплюють сердечка до грудей.)
— Хто мені скаже, звідки найкраще можна навчитися людських чеснот? (Очікувані відповіді: від Бога, мами, бабусі, дорослих, вихователів, друзів, із книг, із Біблії.) Правильно, саме Біблія навчає всіх людей уже тисячоліттями, від дідів та прадідів, які й передають її істину.
Діти сідають на стільці півколом перед магнітною дошкою, на яку вихователь послідовно виставляє ілюстрації.
— Сьогодні хочу розповісти вам про людську чесноту — великодушність, а для цього познайомлю вас із людиною, яка дуже великодушно поставилася до своїх найближчих родичів — братів. Цю людину звати Йосип. А вся ця історія описана в Біблії.
Основна частина
Розповідь вихователя з використанням ілюстрацій
Ілюстрація 1: гарний одяг
З усіх своїх синів батько любив найбільше Йосипа, він зодягнув його в барвисту одежу, а брати заздрили Йосипові, сердилися на нього і, зрештою, просто зненавиділи.
Ілюстрація 2: сон про снопи
Якось наснився Йосипові сон, і він розповів його братам. «Ось ми серед поля в’яжемо снопи. Мій сніп встав, а ваші снопи, що стояли довкола, поклонились моєму снопові». Це було Боже Слово, хоча Йосип до кінця не розумів, що це означає, а брати ще більш озлобились та зненавиділи Йосипа.
Одного разу брати пішли пасти отари й у пошуках пасовища відійшли далеко-далеко. Батько, переживаючи за своїх синів, посилає Йосипа провідати братів. Йосип погодився.
Ілюстрація 3: продаж Йосипа
Щоб позбутися Йосипа, брати вирішили продати його в рабство в іншу країну.
Ілюстрація 4: порваний одяг
А батькові вони сказали, що Йосип загинув, що його роздер дикий звір.
Йосипові довелося пережити дуже тяжкі моменти життя, але скрізь, де б він не був, Господь був із ним, а Йосип вірно служив людям, до яких потрапляв. Та одного разу Йосипа оббрехали, тому він потрапив до в’язниці, де зустрічався з різними людьми, приміром, один із них був слугою фараона, і навіть виясняв їм сни.
Ілюстрація 5: сон фараона
Фараонові було слово від Бога в сні, але ніхто не міг його розтлумачити, і цей слуга згадав про Йосипа і покликав його. Бог відкрив Йосипові значення цих снів: сім років буде великий достаток у Єгипті, а потім сім років великого голоду на землі, і буде дуже тяжко всім людям. «Тому, фараоне, постав мудрого чоловіка, який зміг би зробити запаси їжі, і нехай ці запаси зберігаються у містах, а як настане голод, то не загине край від голоду».
Ілюстрація 6: перстень влади
Фараон побачив, що Йосип мудрий, розумний і з ним Бог, тому поставив його керувати над усією країною і дав перстень влади.
Ілюстрація 7: зберігання врожаю
Йосип почав частину врожаю складати в сховища. За словом Бога, голод настав на землі, і в краї, де раніше Йосип жив з батьком та братами, теж не стало хліба. Дізнавшись про те, що хліб є в Єгипті, батько послав туди синів, щоб вони купили хліба.
Ілюстрація 8: поклоніння братів, які прийшли за хлібом
Брати прийшли в ту країну, де жив Йосип, поклонились йому й попросили хліба. Йосип відразу впізнав своїх братів, але вони його не впізнали. Тоді Йосип пригадав сни про снопи.
— Як ви думаєте, діти, як учинив Йосип? Чи дав братам хліба? Чи пригадав їм їхнє зло? (Очікувані відповіді дітей: «Ні, він образився».)
— Діти, Йосип дав їм хліба! Брати також завезли хліб батькові та своїм родинам. Але минуло трохи часу, і хліба знову не стало. Брати вдруге прийшли до Йосипа, і тоді він їм відкрився, сказавши, щоб не жалкували, що продали його в рабство, бо це Бог послав його перед ними, щоб зберегти їхнє життя.
Ілюстрація 9: простягнуті руки Йосипа до братів
Йосип пробачив братів і обіцяв, що попіклується про них і їхні родини.
Отже, біблійна розповідь про Йосипа відкриває нам прояв великодушності — це прощення та піклування про людей після цього прощення. Хай що ваші недруги зробили у своєму житті, варто прощати та надалі спілкуватися з ними, дружити, турбуватися про них. Великодушність Йосипа виявилась у прощенні братам та бажанні з радістю їм допомогти, турбуватися про них та їхніх дітей, дати їм краще життя в достатку.
На магнітній дошці розміщено картинки з життя Йосипа.
Фізкультурна хвилинка в колі
Хай би що — пробачте
І не лише друзів, але й ворогів.
Ближнім помагайте, ворогів любіть.
Помсту не плекайте, злості не носіть.
Щиро віддавайте все, що Бог дав вам.
Що прощення в серці, доведіть життям.
Інтерактивна гра «Асоціативне дерево»
Вихователька. Діти, станемо в коло та подивимося на сьогоднішній світ, чи всі люди вміють виявляти великодушність і прощати, як Йосип. З’ясувати це нам допоможуть ці дерева (макети двох дерев на ватмані без плодів, корінь схований у траві).
На них немає плодів, але ви зараз їх прикріпите. Плодами життя людей є їхні вчинки. Розгляньте всі картинки й прикріпіть на перше дерево картинки з хорошими вчинками, а на друге — з гріховними вчинками. (Діти виконують завдання.)
Вихователька. Дякую, ви правильно оцінили вчинки, але чому в одного дерева хороший плід, а в іншого — гріховний? Я вам це покажу (відгортає корінь на дереві). Що це? (Корінь). Так, це корінь, що живиться чистою водою (прикріплює малюнок — склянка з чистою водою), яка дає дереву сили, щоб приносити добрий плід. А через інший корінь дерево споживало брудну воду (під другим деревом прикріплює картинку із брудною водою) і плоди стали поганими.
У нашому житті чистою водою є Боже слово і Сам Бог. Йосип, про якого ми сьогодні говорили, тримався за Слово Боже, боявся засмутити Бога, порушити Його заповіді, тому зрештою Бог повищив його, він залишився з хлібом під час голоду, ще й виявив великодушність і допоміг багатьом людям. А вчинки братів Йосипа привели їх до того, що під час голоду вони залишилися без хліба. Але прощення Йосипа змінило їхнє життя.
Та ще кращим прикладом, ніж приклад Йосипа, є для нас життя Божого Сина Ісуса Христа. Він Своїм життям заплатив за наше спасіння. Він прощає й приймає кожного, хто звертається до Нього. Він є для нас справжнім Хлібом Життя.
Практичне застосування отриманих знань
Вихователька. А тепер, діти, зазирніть у свої сердечка, чим вони наповнені? У вас теж є братики й сестрички, можливо, вони вас образили, або ви їх. Раджу вам просто зараз ухвалити рішення простити їм, а якщо потрібно — попросити в них пробачення. Та спершу зробіть ковток води із цих склянок.
Діти підходять і ковтають підсолену воду.
— Яка ця вода на смак? (Несмачна, гірка, солена.) Це ви ніби ковтаєте сльози тих людей, кого образили. Гірку чашу за всі людські гріхи випив Ісус Христос, помираючи за нас на хресті. Тому зробіть так, як навчав Ісус, як зробив Йосип — простіть і примиріться.
Охочі діти говорять про своє прощення.
— Як стало у вас на душі? (Легко, приємно, добре.) Тож підійдіть до столу й візьміть ці скляночки з водою, скуштуйте цю воду. (Діти п’ють солодку воду.) Вам смакує? Ось так і прощення дає нам утіху й насолоду.
Підсумок
Вихователька. Скажіть, діти, яка чеснота відтепер житиме в нашому серденьку? У кого ви її навчилися? (У Йосипа та в Ісуса Христа)
Один Господь, Творець єдиний,
Правдивий Бог на світі є,
Йому, дитино, поклоняйся,
В Його руках життя твоє.