Автор Любов Венета, учитель основ християнської етики, української мови та літератури КЗ Великоберезовицької ЗОШ І–ІІІ ст. Тернопільської районної ради Тернопільської області
Мета (формувати компетентності): предметні: читацька: навички дослідницької роботи з текстами Святого Письма та поемами «Катерина», «Наймичка» Т. Г. Шевченка, культуру зв’язного мовлення, навички виразного читання; пошуково-дослідницька: уміння порівнювати різні типи втілення теми жіночої долі у творчості поета з сьогоденням і з Божими Заповідями; емоційно-ціннісна: виявлення особистого ставлення до прочитаних, побачених, почутих творів, вміння передавати настрій та враження; соціальна: здатність зрозуміти й підтримати людей, котрі потребують допомоги; життєва: розуміння особистої відповідальності перед Богом за своє життя та життя ближніх; вміння аналізувати ситуацію, керувати своїми бажаннями; ключові: пізнавальна: уміння вчитися, навички пізнавальної діяльності та критичного мислення; комунікативні: уміння висловлювати власну думку, навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до почуттів та думок оточення, писати листи; загальнолюдські: усвідомлення того, що дошлюбна чистота, вірність у коханні, пошана батьків — загальнолюдські цінності; моральна: дотримання Божих Заповідей — дарує людині відчуття справжнього щастя.
Обладнання: Святе Письмо, «Кобзар» Т. Г. Шевченка, портрет Т. Г. Шевченка, ілюстрація картини Т. Г. Шеченка «Катерина»; відеоролик «...казка про КАТЕРИНУ» (https://youtu.be/kZQzZwNXGMQ).
ПЕРЕБІГ УРОКУ
“Хіба не знаєте, що ваше тіло — храм Святого Духа, який живе у вас? Його ви маєте від Бога, тож уже не належите до самих себе” (1 Кор. 6:9–10)
І. Організаційний момент
Спільна молитва
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
Учитель. Кохання — почуття, яке за красою й ніжністю можна порівняти з яблуневим цвітом… Але цвіт із часом осипається, даючи плоди. Часами солодкі, часами гіркі… А кохання? Осиплеться чи дасть плід? Якщо дасть, то який? Від кого це залежить? (Відповіді дітей.)
Ви, діти, тільки починаєте квітнути. Прошу Бога, щоб не обпалило вас це почуття, а дарувало крила. Та й не тільки я переживаю — переживають ваші батьки. У своїх творах переживання висловив і Тарас Шевченко. У цьому ви переконаєтеся сьогодні на уроці, бо ми розпочинаємо вивчення теми жіночої долі та еволюції (вдосконалення) жіночого образу у творчості поета. Рано залишившись сиротою, бачачи важке життя сестри-кріпачки Катерини, будучи самотнім, поет у своїх творах із неймовірною ніжністю змальовує портрет ЖІНКИ — тієї, що дарує світові життя, у якій втілена краса, тепло і любов, переплетені з душевним болем.
Першим на шляху нашого дослідження еволюції жіночого образу у творчості Тараса Шевченка буде поема «Катерина». Розглянемо його крізь призму Божих Заповідей. (Учні записують тему в зошити.)
Сьогодні до вас звертається Господь із застереженням не зруйнувати своє життя й життя своїх рідних. Як не стати на шлях страждань, попереджає і Тарас Шевченко.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Бесіда
— Які почуття виникали у вас, коли ви читали поему «Катерина»?
— Вам жаль головної героїні? Чому?
— А батьків? Ви вважаєте, що вони вчинили жорстоко?
— А хто з персонажів викликав почуття гніву чи осуду? І чому?
2. Робота з текстом
— До кого звертається автор? (Учні зачитують рядки тексту.)
— Що звучить у цих словах? (Пересторога)
— Як ви думаєте: це звернення стосується лише дівчат часів Шевченка чи й сучасних? Аргументуйте свою відповідь.
— Даючи заповіді, Бог застерігає людину бути обережною в почуттях? Озвучте ці заповіді. («Не чужолож або Не чини перелюбу» і «Не пожадай жінки ближнього свого…»)
— Заповіді стосуються лише жінок?
Учитель. Господь чітко наказує. Він не просить, а наказує. Чому? (Бо Він знає, що буде далі. Він знає все про людину.) Тарас Шевченко попереджає про біду й хоче вберегти.
Людське серце — глибока криниця. Яка в ній вода — не взнаєш, допоки не спробуєш. Ми не можемо знати точно, що на думці в людини, які бажання. Але дотримуючись Божих наказів, слухаючи батьків, маємо шанс не накоїти лиха.
— Нам жаль Катерини, правда? (Відповіді дітей.) Так. А чому ні? Ми ж милосердні… Тільки от питання: «А кого пожаліла Катерина? Яка ціна її кохання? Яка ціна порушення дошлюбної чистоти тоді і сьогодні?» Дослідимо це.
3. Робота з таблицею і текстом (із коментуванням учителя)
Ціна порушення дошлюбної чистоти | |
У поемі «Катерина» (аргументи текстом) | У сучасному світі |
Бог Чи порушується заповідь «Не чини перелюбу»? | |
Так | Переважно — так. Стало нормою. |
Батьки Чи подумала про них героїня? Яка заповідь порушена? Що відчувають батьки? Як вони це переживають? | |
Зневага односельчан. Сором. Смерть. | Спокій 80 %. Сором 18 %. Зневага 2 %. |
Дитина Чи любить Катерина свою дитину? Чи подумала про її майбутнє? Яка доля такої дитини? Як ставляться люди до дитини? | |
Сирота. Байстрюк. Жебрак. | Аборт. Викинуте на смітник і т.д. Дитбудинок. Усиновлення чужими людьми |
Дівчина | |
Покритка. Ганьба. Осуд. Самогубство. | Виходить заміж. Виховує дитину сама. Рідко самогубство. |
Учитель. Удруге ми стикаємося з егоїзмом дитини, в яку батьки вклали всю душу, а їй байдуже. Пригадайте, як називається цей персонаж і з якого твору? (Андрій із повісті «Тарас Бульба» Миколи Гоголя.)
— Яку заповідь порушили Катерина та Андрій? («Шануй батька свого й неньку свою, щоб добре тобі було і довго ти прожив на землі».)
Учитель. Зверніть увагу на слова «... щоб добре тобі було і довго ти прожив на землі». Чи добре було героям? Так. Але чи надовго й чи довго вони прожили? Ні. Є над чим подумати.
Кохання — прекрасне почуття. Воно дає людині крила й наснагу жити. Гарно про це написав ваш однокласник Сергій Юзьків у своєму листі-роздумі: «Кохання — це неймовірна сила, яка може завоювати будь-кого». Так, може. Перед ним безсилі сильні. Але радість людина отримає лише тоді, коли збереже його, не порушивши Заповідей Божих. А коли воно грішне — людина платить болем, а то й життям… Як це ми бачимо в поемі.
— У творі є ще один персонаж, егоїзм якого просто вражає — офіцер Іван. Як ви вважаєте, яка доля на нього чекає? (Може з часом одружитися на дівчині із заможної сім’ї, може бути щасливий; може спитися тощо.)
— Чи осудили його в селі й чи осуджують тепер хлопців? Чому? (Ні. Бо здавна вважалося, що за свою честь відповідає дівчина.)
— Які слова почула Катерина наостанок? («Дура, отвяжися! Возьмите прочь безумную!»)
4. Робота з картиною
Учитель. А тепер погляньте на ілюстрацію картини Тараса Шевченка «Катерина», яку він створив улітку 1842 року в Петербурзі. Оця красуня, про яку поет-художник в одному з листів напише: «…Я намалював Катерину в той час, як вона попрощалася зі своїм москаликом і вертається в село, у царині під куренем дідусь сидить, ложечки собі струже й сумно дивиться на Катерину, а вона, сердешна, тільки плаче… а москаль дере собі, тільки курява ляга; собачка ще поганенькая доганя його та нібито гавкає. По однім боці могила, на могилі вітряк, а там тільки степ мріє. Отака моя картина».
Невеселий опис, а чого ж радіти? Чого дочекалась? «Дуры…безумной». Похилена голова, опущені очі говорять про почуття. Які? (Провини, сорому). Так, але нічого вже не зміниш.
Сьогодні наше суспільство потерпає від бажання більшості людей пожити у своє задоволення, забуваючи слова Писання: «Хіба не знаєте, що ваше тіло — храм Святого Духа, який живе у вас? Його ви маєте від Бога, тож уже не належите до самих себе» (1 Кор. 6:9–10), не зважаючи на Закони Божі. Які ж наслідки? (Відповіді дітей: убиті діти або сироти; смертельні хвороби; зруйновані сім’ї; самотні батьки.)
ІV. Перегляд та обговорення відеоролика «…казка про КАТЕРИНУ» https://youtu.be/kZQzZwNXGMQ
— Чи задумувалася Катерина, що її малюк захоче, щоб тато підкинув його високо до неба? Що з її сина насміхатимуться і не буде кому його пожаліти?
— Чи задумувалася Катерина, хто подасть склянку води стареньким батькам?
— Чи задумувався офіцер, що в нього може не бути дітей? А якщо й будуть, чи не спокутуватимуть його гріх?
V. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Займи позицію»
— А як ви ставитеся до цих подій і актуальності теми?
Учитель. Згідно з дослідженнями, пари, які мали дошлюбні стосунки, завжди мають тріщини в сімейному житті — це сварки, ревнощі (підозри — сьогодні зі мною, а завтра — із кимось іншим), розлучення.
Медики б’ють на сполох — запобігання вагітності призводить до бездітності. А жінці Господь дарував найбільшу ласку — дар народити дитя. Його не оцінила Катерина. Справжнє кохання — це взаємодарунок, коли ми — одне ціле. Тоді ми не можемо завдавати болю одне одному. Ми прагнемо продовжити себе у своїх дітях і внуках. Ми хочемо з’єднати храми наших душ у храмі сім’ї. Такими нас хоче бачити Господь. Цей храм не збудували головні персонажі, тому що не заклали у фундамент життя основного — справжньої любові до Бога і до ближнього.
Маю надію, що сьогоднішній урок із Божою допомогою допоможе вам уникнути помилок у майбутньому.
VІ. Домашнє завдання
1. Написати лист поету, висловивши в ньому свої міркування про те, що ви з огляду на сьогоднішню тему уроку збагнули, що переосмислили.
2. Підготувати усний (за бажанням письмовий) опис картини Т. Г. Шевченка «Катерина».