З 26 по 29 червня 2018 року на базі Національного університету «Острозька академія» проходила Літня школа з академічної доброчесності, яка зібрала директорів, завучів та вчителів середніх навчальних закладів України, проректорів та науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів, керівників та викладачів закладів професійно-технічної освіти, учителів та викладачів предметів духовно-морального спрямування, студентських лідерів та студентів вишів.
Організатори Літньої школи (а це: Василь Жуковський, доктор педагогічних наук, професор НаУ «Острозька академія», Дмитро Шевчук, доктор філософських наук, професор, проректор НаУ «Острозька академія», Ольга Балацька, аспірант НаУ «Острозька академія», Світлана Власова, науковий співробітник лабораторії християнської етики, психології та педагогіки НаУ «Острозька академія») мали на меті ознайомити слухачів з основами академічної доброчесності та сформувати передумови для впровадження принципів академічної доброчесності в системі вищої та середньої освіти України.
Що ж таке академічна доброчесність? Згідно зі Ст. 42 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII, академічна доброчесність — це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень.
Під час навчання слухачів Літньої школи було ознайомлено з богословським, філософським, психологічним, правовим та економічним підґрунтям академічної доброчесності. Особливий резонанс викликали лекції Олега Огірка, кандидата фізико-математичних наук, доцента кафедри філософії та педагогіки Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Гжицького, професора кафедри українознавства Інституту Східної Європи («Християнська етика в школі і ВНЗ як передумова академічної доброчесності»), Віталія Максимчука, кандидата філологічних наук, доцента НаУ «Острозька академія» («Мовні аспекти академічної доброчесності»), Максима Карповця, кандидата філософських наук, доцента НаУ «Острозька академія» («Теорія і практика написання есе в контексті академічної доброчесності»), Сергія Головіна, доктора філософії, доктора практичного богослов’я Інституту ґенези життя та Всесвіту, м. Київ («Роль природознавства у формуванні морального світогляду школярів як важлива засада академічної доброчесності»). Доктор богословських наук, доктор економічних наук із Швейцарії Морган Елайджа представив зарубіжний досвід упровадження принципів академічної доброчесності. Також було проведено практичні заняття, майстер-класи, дискусії, під час яких кожен присутній міг висловити свою думку, поділитися практичним досвідом вирішення проблемних ситуацій у своїх навчальних закладах.
Усі присутні були одностайні в тому, що втілення принципів академічної доброчесності в кожному класі, школі, середньому спеціальному та вищому навчальному закладі є нагальною потребою сьогодення.
Організатори Літньої школи створили теплу та приємну атмосферу навчання. Викладачі намагалися висвітлити академічну доброчесність якомога глибше та зрозуміліше, щоб заохотити, насамперед, кожного зі слухачів жити за її принципами. Як результат навчання, кожен учасник має підготувати проект Кодексу академічної доброчесності свого закладу освіти.
Останнім акордом навчання в Літній школі було вручення сертифікатів, які стануть детектором добра і чесності для кожного з нас. Нехай кожен звіряє доброчесність свого серця зі Словом Божим, яке радить: «Над усе, що лише стережеться, серце своє стережи, бо з нього походить життя» (Пр. 4:23).
Руслана Ковальчук, Мирослава Хоміцька, слухачі Літньої школи