Автор Зінаїда Скворцова, вихователь-методист ЗДО № 33 м. Рівне
Мета: ознайомити дітей із біблійним поглядом на створення людини як образу й подоби Божої та її призначення на землі; розвивати вміння працювати в парах та в підгрупах; виховувати почуття необхідності бути корисним іншим.
Матеріал:
• демонстраційний: ілюстрації природи, постаті дітей (хлопчика та дівчинки, дитина думає, ким стати в майбутньому, діти спілкуються, догляд за рослинами, дитина малює), модель створення світу; предмети побуту та картини народних умільців;
• роздавальний: шашки, пазли, будівельний конструктор, фарби та полотно для різних технік зображувальної діяльності, пензлик, серветка, лійка, фартушок.
Технічні засоби: магнітофон, записи мелодій українських композиторів.
Інтернет-ресурси: http://krasotkina.com/;
http://www.freebibleimages.org/illustrations/creation/.
ХІД ЗАНЯТТЯ
I. Вступ
Діти стоять на килимку; під музику звуків природи привітатись із дітьми.
Вітання
Озвався ранок сотнями пісень:
Співає поле, ліс, і гори, й ріки!
Так починається весняний день —
Так Бог створив. Хвала Йому навіки!
Діти сідають на стільчики.
II. Основна частина
Вихователь. Діти, то чому так співає вся природа кожного дня? Кому вона співає? (Діти висловлюють свої думки. Вихователь прикріплює до дошки ілюстрації природи: птахи, гори, квіти, ліси, зорі тощо).
— Ви правильно міркуєте: природа прославляє свого Творця, тому що таке призначення всього природного світу: зорям світити, птахам виспівувати, квітам віддавати свій аромат, і так триває кожного дня. Про все це ми дізналися, коли розглядали, як Господь створив світ. Пригадаймо, як це було?
Використовуючи модель створення світу у вигляді годинника, пригадати порядок створення.
- Усю природу Творець творив словом: «…бо сказав Він – і сталось, наказав — і з’явилось» (Пс. 32:9). (Прикріпити до дошки ілюстрацію з постаттю людини.)
- Як ви думаєте, для чого Бог сотворив людину? (Відповіді дітей: для щастя, радості, щоб працювати на землі.)
- Щоб краще зрозуміти це питання, нам потрібно з’ясувати, а чому людина особлива? Чим вона відрізняється від інших творінь? (Поряд із постаттю людини виставити зображення тварин.)
- Насамперед розглянемо, як людина зовнішньо відрізняється від тварин. (Діти називають зовнішні ознаки людини і чим вона відрізняється від тварин.)
- Ви правильно помітили, що люди інші. У Святому Письмі написано, що Бог вирішив створити людину за образом і подобою Своєю. (Вихователь розгортає Біблію й читає.)
Книга Буття, 2 розділ, 7 вірш: «І створив Господь Бог людину з пороху земного. І дихання життя вдихнув у ніздрі її, — і стала людина живою душею». Господь створив чоловіка та жінку й дав їм повеління панувати над усім живим. Тому:
1. Людина є розумною. Для чого людині потрібен розум? (Відповіді дітей.) Наш Бог володіє абсолютним розумом, мудрістю, адже завдяки цьому Він і творив увесь світ. Тому й ми маємо здатність думати, навчатись, майструвати, можемо приймати рішення, вибирати майбутню професію й цим служити людям та прославляти Бога. (Ці думки підкреслити ілюстрацією: дитина думає, ким стати).
2. Людина створена для спілкування. Перші люди вчилися спілкуватись у Бога один із одним. Як ми спілкуємося? (Мовою. Прикріпити малюнок: діти спілкуються.) З ким ми спілкуємось? (Один із одним, а також із Богом.) У світі є багато різних мов. Які вам відомі? А яка мова вам найбільше зрозуміла? (Українська). Так, правильно, адже ми з вами українці, і проживаємо в Україні.
— Припустимо, ви зустріли людину з іншої країни: ні ви, ні вона не знаєте мови, яку б ви обоє розуміли. Як ви можете порозумітися? (Відповіді дітей.)
— Так, є мова жестів, на землі є люди, які спілкуються лише мовою жестів. Які жести ви можете показати й усі зрозуміють, що ви хотіли сказати?
Інтерактивні форми роботи з дітьми
Робота в парах: «Зрозумій мене»
Об’єднати дітей у пари та запропонувати продемонструвати один одному жести любові, дружби, молитви, привітання, що все гаразд тощо.
— Гадаю, що таке спілкування принесло вам радість та задоволення, адже ви передали одне одному приємні жести. Ось так ми теж можемо прославляти Бога, коли маємо хороші стосунки один із одним.
— Є ще мова малюнка, коли людина завдяки зображенням передає свій настрій, хоче щось розказати. У давнину люди малюнками залишили повідомлення про себе. (Прикріпити до дошки малюнок на папірусі.)
Робота в підгрупах: «Меседж малюнка»
Об’єднати дітей у підгрупи, кожна підгрупа розглядає ілюстрації, автори яких різного віку, різної майстерності. Дати завдання дітям, розглядаючи малюнок, визначити, чи автор дорослий чи дитина, яку інформацію хотів передати, який у нього був настрій, чи є ця людина майстром своєї справи.
Ви знаєте, що і в давні часи, і сьогодні художники через малюнки розповідають про біблійні події і цим прославляють Бога.
— Є мова музики. Знаючи, яку музику слухає людина, можна визначити її стан.
Музично-дидактична гра «Нотки душі» (з використанням дитячих музичних п’єс українських композиторів)
Через музику люди з різних країн і ми також прославляємо Бога.
3. Людина створена для праці.
На дошку до постаті людини прикріпити ілюстрацію про працю: догляд за рослинами.
— Створивши людину, Бог дав їй завдання доглядати землю, на якій вона живе. Підійдіть до столу й підберіть ілюстрації, які б відображали, що людина виконує повеління Боже.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Діти обирають ілюстрацію, аргументуючи свій вибір.
4. Є ще одна річ, яка відрізняє людину від інших творінь. Бог подарував людині таланти. Ви вже змогли це побачити, коли розглядали картини, написані талановитими художниками, слухали музику, створену талановитими композиторами. А також кожен із вас полюбляє чимось займатись. Що ви найбільше любите робити? (Відповіді дітей.) Те, що у вас виходить найкраще, — це і є ваш талант, який слід використовувати для Божої слави.
Діти розглядають невелику виставку предметів побуту, виготовлених народними умільцями.
Дієво-практична діяльність дітей
Після того як ви розглянули гарні речі наших умільців, я думаю, ви й самі захотіли якось себе проявити. Пропоную вам продемонструвати ваші вміння та таланти, якими б ви прославили Бога.
Діти за бажанням вибирають діяльність, яка в них найкраще виходить.
- Гра у шашки;
- конструктивно-будівельна діяльність;
- нетрадиційні техніки малювання: граттаж, монотипія, малювання на мокрому папері;
- ліплення;
- викладання складних пазлів;
- догляд за рослинами в осередку природи.
III. Підсумок заняття
Вихователь. Діти, я хочу вам побажати, щоб ви завжди пам’ятали, якими вас створив Бог, для чого Він вас створив, та не забували дякувати Йому завжди. «Подяку складайте за все, бо така Божа воля про вас у Христі Ісусі» (1 Сол. 5:18).