Автор Анжела Поліщук, учитель географії і основ економіки, директор
НВК «Живе Слово», м. Львів
Мета: під час обговорення розширити кругозір економічної компетентності учнів, формувати вміння самостійно працювати з різними джерелами знань; розвивати економічне мислення, пізнавальний інтерес до вивчення й дослідження Біблії; виховувати принципи християнської моралі, економічну культуру поведінки, повагу до культурних цінностей суспільства.
Боже Слово живе та діяльне… Євр. 4:12
І. Вступне слово вчителя християнської етики
Шотландський письменник Вальтер Скотт, автор багатьох книг, перед смертю якось сказав своєму слузі: «Прочитай мені щось із Книги». Слуга зосередив усю свою увагу на численних творах у бібліотеці свого пана і, трохи замислившись, запитав: «А з якої книги вам прочитати?» Великий письменник відповів: «Хіба ще потрібно запитувати? Існує лише одна книга — Біблія».
Діти, чи знаєте ви, що Біблія — одна з найдавніших книг на Землі? Та й сьогодні вона — найпоширеніша книга. Біблія перекладена більш як на тисячу мов, видається мільйонами примірників щорічно. Що ж зробило цю незвичайну Книгу такою відомою? Чому час не стер її з лиця Землі? Адже книги Старого Завіту, починаючи з Книги Буття, написані три з половиною тисячі років тому, а остання її частина, Новий Завіт — дві тисячі років тому. Скільки разів її хотіли знищити! Але вона продовжує жити, інтерес до неї лише посилюється.
Біблія складається з 66 частин (книг), які писали протягом 15 століть майже сорок авторів. Вони жили в різні часи. Це були царі й пастухи, лікарі й митники, люди знатних родів і прості селяни. Однак дивує в книгах Святого Письма цілісне й несуперечне розуміння природи й характеру Бога. Крім того, тут знаходимо відомості з різних наук, різних галузей знань, які вдосконалюють людину, роблять її всебічно розвиненою, готовою робити добрі вчинки. Написано: «Усе Писання Богом натхнене, і корисне до навчання, до докору, до направи, до виховання в праведності, щоб Божа людина була досконала, до всякого доброго діла готова» (2 Тим. 3:16-17).
Християни всього світу стверджують, що це універсальний божественний підручник, путівник життя. Сьогодні всім відомо, що головним героєм Біблії є Ісус Христос, головною думкою — спасіння людини, сценою подій — планета Земля. Утім тут можна знайти відповіді на різні запитання життя, поради до різноманітних життєвих ситуацій. Усіх багатств, що є в Слові Божім, не перелічити. Апостол Павло писав: «О глибино багатства, і премудрості, і знання Божого! Які невідомі присуди Його і недосліджені дороги Його!» (Рим. 11:33).
Сьогодні переконаємось у правдивості цих слів. Спробуємо відшукати у Святому Письмі ті закони, правила й поради, які стосуються економічного життя. Серед безлічі сторінок Біблії, які писали тисячі років тому, спробуємо знайти те, про що повідомляють найсучасніші підручники з економічної теорії.
ІІ. Хід засідання
Звучать випереджувальні повідомлення учнів. Іде обговорення із супроводом учителів християнської етики й економіки.
Перший учень. Відомо, що в основі піраміди потреб Маслоу лежать фізіологічні потреби, серед яких найбільш нагальними є потреби в їжі. За невеликих доходів частка видатків на продукти харчування досить велика. Цікаво, що про цей же економічний закон ідеться в Біблії, у Книзі Приповістей Соломонових (16:26): «Людина трудяща працює для себе, бо до того примушує рот її».
Учитель економіки. Яку ще думку економічної теорії містить цей біблійний вірш?
Другий учень. Вивчаючи економіку, ми засвоїли, що при задоволенні своїх потреб людина керується суб’єктивною оцінкою споживчих благ. Зазвичай, коли відбувається насичення ринку споживчими благами, а також їхні запаси зростають, то діє правило зменшення граничної корисності споживчого блага. У випадках, коли є дефіцит споживчих благ — діє зворотне правило: зростання граничної корисності споживчого блага. Дивно, але приклади цих економічних правил також описує Книга Приповістей Соломонових (27:7): «Сита душа топче й мед щільниковий, а голодній душі все гірке — то солодке».
Учитель економіки. Як ви можете проаналізувати ці дві ситуації?
Третій учень. Адам Сміт у XVII ст. визнавав існування та взаємодію трьох чинників виробництва: землі, праці, капіталу. У ХХ ст. англійський економіст Альфред Маршалл запропонував розглядати четвертий чинник — підприємницькі здібності людей. А деякі сучасні економісти виділяють ще один фактор виробництва — знання. У Книзі Приповістей Соломонових (3:13-15) можна знайти цікаве зауваження: «Блаженна людина, що мудрість знайшла, і людина, що розум одержала, бо ліпше надбання її від надбання срібла, і від щирого золота ліпший прибуток її, дорожча за перли вона, і всіляке жадання твоє не зрівняється з нею».
Учитель економіки. Яке побажання на майбутнє можемо взяти з цього біблійного вірша? Яка роль людського капіталу в сучасній ринковій економіці? Наведіть приклади.
Четвертий учень. Економічна наука говорить, що виробничі ресурси є обмеженими відносно й абсолютно. Їхня відносна обмеженість залежить від постійно зростаючих потреб, абсолютна — від природи. Окремі види ресурсів (як от корисні копалини) є невідтворюваними. Отже, раніше чи пізніше вони вичерпаються. «Збирайте в міру їди своєї», — попереджав Бог, даючи манну небесну давньому єврейському народу, читаємо в Книзі Вихід (16:16). Нагодувавши 5 тисяч людей, Ісус сказав до учнів: «Зберіть залишені куски, щоб нічого не пропало», — записано в Євангелії від Івана (6:12). Так Біблія навчає нас, що в питаннях глобального природокористування необхідно керуватись принципом особистої поміркованості й розумної ощадливості в споживанні.
Учитель економіки. Чому запропоновані принципи є вагомими в розв’язанні цієї проблеми? Які ще заходи ви можете порекомендувати?
П’ятий учень. З уроків економіки нам відомо, що сьогодні існує три форми власності: державна, колективна, приватна. У різних країнах їх співвідношення істотно варіюється. Це пов’язано насамперед з економічною політикою тієї чи іншої держави. Тривалий час в Україні та деяких інших країнах Європи й Азії применшувалась роль і значення приватної власності. Проте економічний досвід світу засвідчив, що така позиція була помилковою.
Учитель християнської етики. Якою є думка Святого Письма? У восьмій заповіді Божого Закону: «Не кради» (Вих. 20:15) і десятій заповіді: «Не жадай дому ближнього свого ані вола його, ані осла його, ані всього, що ближнього твого!» (Вих. 20:17) захищається право й недоторканість приватної власності людини. Отже, Біблія визнає повноцінне функціонування приватної власності, оскільки саме через неї вільно проявляється свобода дій і відповідальність людини.
Учитель економіки. Чи можна сьогодні назвати зазначені заповіді Божого Закону лише моральними нормами суспільства?
Шостий учень. Про те, що заробітна плата повинна виплачуватись згідно з виконаною роботою та вчасно — усі знають. Про порядок нарахування та виплату можна читати в Законі України «Про оплату праці». Однак звернемось до Біблії, Книги Левит (19:13): «Не будеш гнобити ближнього свого, і не будеш грабувати, і не задержиш в себе через ніч аж до ранку заробітку наймита». Роботодавцям не слід нехтувати цими рекомендаціями.
Учитель економіки. Чому так важливо, щоб заробітна плата була гідною й виплачувалась вчасно?
Сьомий учень. Відомо, гроші взяті в кредит, мають бути повернуті, причому обов’язково у визначений термін і мають забезпечити кредитору дохід у вигляді позичкового процента (відсотка). Тому й не дивно, що в Ісусовій притчі про таланти чоловік, який доручив на певний час одному із своїх рабів гроші, був обурений, коли той закопав їх у землю, не набувши ніякого багатства. Тоді він сказав: «Тож тобі було треба віддати гроші мої грошомінам і, вернувшись, я взяв би з прибутком своє» (Мт. 25:27).
Учитель економіки. Який прибуток мав на увазі чоловік? Обґрунтуйте його економічну необхідність.
Восьмий учень. Сьогодні діапазон процентних ставок у сфері кредитування є досить широким. Це пов’язано з низкою різних обставин надання позик. Проте для розвитку деяких галузей економіки чи підтримки певних фізичних осіб в соціально-орієнтованій ринковій економіці діють так звані безпроцентні кредити. Неймовірно, але про існування таких кредитів говориться в Біблії: «Не будеш позичати братові своєму на відсоток срібла, на відсоток їжі та всякої речі, що позичається на відсоток. Чужому позичиш на відсоток, а братові своєму не позичиш на відсоток, щоб поблагословив тебе Господь» (Повт. Зак. 23:20-21).
Учитель економіки. Чому, на вашу думку, такий біблійний підхід є ефективним? Чи діє безпроцентне кредитування в Україні?
Дев’ятий учень. Питання про те, що виробляти, як виробляти, для кого виробляти підприємство в ринкових умовах визначає за основним орієнтиром — прибутком, який одержується лише після циклу виробничих та фінансових операцій. Тому для успішного бізнесмена добре відомий біблійний вислів із Книги Екклезіястової (7:8): «Кінець діла ліпший від початку його». Не забувають підприємці й строге правило економічної етики, записане в Святому Письмі, у Книзі Приповістей Соломонових (16:8): «Ліпше мале справедливе, аніж великі прибутки з безправ’я».
Учитель економіки. Що спонукає людину бути чесною у веденні бізнесу? Яке значення для підприємства має репутація його очільника? Чи впливає вона на прибуток?
Десятий учень. Дедалі більшої ваги у світовій економіці набувають корпоративні форми підприємницької діяльності: партнерства, асоціації, товариства. «Краще двом, як одному, бо мають хорошу заплату за труд свій, і якби вони впали, підійме одне свого друга», — стверджує Біблія в Книзі Екклезіяcтовій (4:9-10). Стаття 36 Конституції України гарантує громадянам свободу об’єднання для здійснення і захисту своїх економічних та інших інтересів.
Учитель економіки. У чому переваги колективних форм бізнесу?
Одинадцятий учень. Засвоївши тему «Податково-бюджетна політика держави», ми зрозуміли, що можна сперечатись про доцільність тих чи інших видів податків або змінювати розміри ставок, але ні в кого сьогодні не виникає сумнівів щодо їхньої необхідності взагалі.
Учитель християнської етики. Коли запитали Ісуса Христа: «Чи годиться давати податок для кесаря, чи ні?», ще 2000 років до наших днів Він коротко й цілком однозначно відповів: «Тож віддайте кесареве кесареві, а Богові Боже!» Ця фіскальна історія записана в трьох Євангеліях (Лк. 20:25; Мк. 12:17, 17; Мт. 22:17, 21).
Учитель економіки. Чому громадяни держав зобов’язані чесно платити податки, як того вимагає й Біблія?
Дванадцятий учень. Вивчаючи тему «Підприємництво», ми засвоїли, що важливою складовою маркетингової стратегії є реклама. Вона має економічний сенс і для виробника, і для споживача.
Учитель християнської етики. Іноді довіряючи недобросовісній рекламі, люди потрапляють в оману. Щоб зберегти свій добробут, слід звернути увагу на слушні поради Біблії: «Думки пильного лиш на достаток ведуть, а всякий квапливий — на збиток» (Пр. 21:5), «Вірить безглуздий в кожнісіньке слово, а мудрий зважає на кроки свої» (Пр. 14:15).
Учитель економіки. Яким чином ці тексти допомагають нам орієнтуватися в економічних рішеннях? Чому слід виважено поводити себе на споживчому ринку?
Тринадцятий учень. В усі часи суб’єктами економічних відносин були виробники й споживачі речей та послуг. А з розвитком ринкових відносин виробники стали продавцями, споживачі — покупцям. Результатом їхньої взаємодії стала купівля-продаж товарів і послуг. I завжди важливо, щоб вона була чесною.
Учитель християнської етики. Біблія наголошує: «А коли продасте що своєму ближньому або купите з руки свого ближнього, не обманюйте один одного» (Лев. 25:14), а також: «Не будете чинити кривди в суді, у мірі, у вазі та в мірі рідини. Вага правильна, тягарці правильні, ефа правильна, гін правильний буде у вас» (Лев. 19:35-36).
Учитель економіки. До якої поведінки спонукають ці біблійні вірші? Як у нашій країні захищені права виробників, споживачів?
Чотирнадцятий учень. У світовій практиці серед переліку фінансово-кредитних посередників можна знайти безліч різного роду страхових компаній. Вони надають можливість домогосподарствам і фірмам знизити ризик через продаж контрактів особливого типу страхових полісів.
Учитель християнської етики. Очевидно, було би корисно всім прислухатись до мудрих біблійних застережень Книги Приповістей Соломонових (28:14): «Блаженна людина, що завжди обачна, а хто ожорсточує серце своє, той впадає в лихе».
Учитель економіки. Чому для сучасної людини, щоб бути обачливою, важливо мати кілька страхових полісів?
П’ятнадцятий учень. Сьогодні в усіх розвинутих країнах світу діють програми соціальної підтримки малозабезпечених. За безпосередньої участі державних організацій ефективно функціонують розгалужені системи соціального страхування: пенсійного, медичного й на випадок безробіття.
Учитель християнської етики. Але в давні часи бідні люди не мали жодного захисту, безробітні тижнями чи місяцями чекали біля брам багатих нагоди попрацювати. Гарантом захисту від завищених цін на товари та мізерного заробітку тоді виступав моральний Закон Біблії. Він є вектором у соціально-економічній політиці держав і сьогодні. «Не грабуй незаможного, бо він незаможний, і не тисни убогого в брамі», — записано в Книзі Приповістей Соломонових (22:22), а також: «А вдови й сироти, чужинця та вбогого не гнобіть, і не думайте зла один одному в серці своєму» (Зах. 7:10).
Учитель економіки. Чи знаходять дієву реалізацію згадані біблійні вірші в нашій країні? Наведіть конкретні приклади. Чому в багатьох державах світу існує законодавство про мінімальну заробітну плату?
Учитель християнської етики. Продовжуючи виховну тематику біблійних текстів у площині економічної сфери хотілося б зачитати ще деякі настанови:
«Хто землю свою обробляє, той насититься хлібом…» (Пр. 28:19);
«Ледача рука до убозтва веде, рука ж роботяща збагачує» (Пр. 10:4);
«Хто дає немаючому, той недостатку не знатиме, хто ж свої очі ховає від нього, той зазнає багато проклять» (Пр. 28:27);
«Горе тому, хто для себе розмножує те, що не його» (Ав. 2:6);
«Хто крав, нехай більше не краде, а краще нехай працює та чинить руками своїми добро, щоб мати подати нужденному» (Еф. 4:28);
«Будьте життям негрошолюбні, задовольняйтеся тим, що маєте» (Євр. 13:5);
«Хочеш не боятися влади? Роби добро, і матимеш похвалу від неї» (Рим. 13:3);
«Тож віддайте належне усім: кому податок — податок, кому мито — мито, кому страх — страх, кому честь — честь» (Рим. 13:7);
«Не будь серед тих, хто поруку дає, серед тих, хто поручується за борги» (Пр. 22:26);
«Своє серце зверни до навчання, а вуха свої — до розумних речей» (Пр. 23:12);
«Просіть — і буде вам дано, шукайте — і знайдете, стукайте — і відчинять вам; бо кожен, хто просить — одержує, хто шукає — знаходить, а хто стукає — відчинять йому» (Мт. 7:7-8).
III. Підсумки засідання круглого столу
Учитель економіки. Які повчальні уроки економіки сьогодні дає нам Біблія?
ІV. Завершальні слова вчителів
Учитель економіки. Завдяки сьогоднішньому засіданню, ми переконались у тому, що Священна Книга всіх християн може стати настільною книгою й економістів. Звичайно, основний сюжет Біблії незмінний — він говорить про духовні речі, які розуміються лише духовно. Утім, гортаючи сторінки Біблії, несподівано для себе ми відкрили й економіку. Перед нами постали різноманітні теми навчального курсу: «Фактори виробництва», «Доходи в ринковій економіці», «Ринкова інфраструктура», «Основи підприємництва», «Потреби споживача й закономірності його економічної поведінки», «Обмеженість виробничих ресурсів» тощо. Отож, ми остаточно пересвідчились, що в Слові Божім крім цінних духовних істин ясно й доступно викладені ази економічної теорії. I це лише одна грань, якої торкається всеосяжна Біблія.
Учитель християнської етики. Джордж Вашингтон часто повторював: «Неможливо правильно керувати світом без Бога й Біблії». Діти, ким би ви не мріяли бути: економістом чи продавцем, лікарем чи агрономом, психологом чи політиком, ми вам бажаємо дотримуватися чудової настанови, яку проголошує сама Біблія: «Нехай книга цього Закону не відійде від твоїх уст, але будеш роздумувати про неї вдень та вночі, щоб додержувати чинити все, що написано в ній, бо тоді зробиш щасливими дороги свої, і тоді буде щастити тобі» (Іс. Нав. 1:8).