Телевізор. Спортивний канал. Реклама пива: «Чернігівське — живи на повну!». Телемоделювання свідомості глядачів.
Вулиця. На яскравому привабливому щиті реклама цигарок: «Завжди у центрі уваги». Підліток звичним порухом допалює сигарету, запиваючи пивом.
Чому так? Звідкіля це до нас прийшло? Хіба ми перестали виховувати своїх дітей? Багато речей, які без запрошення ввійшли в наше життя, не можна зрозуміти відразу, без підготовки: адже ми досі мислимо категоріями радянських часів, а живемо в епоху глобалізації. І в такому антихристиянському світі алкоголізація дітей та підлітків відіграє добре продуману і вивірену роль: вона прямим і дуже коротким шляхом веде спочатку до дебілізації, а потім і до скорочення населення країни. Так звана демо¬графічна війна. Знищення мільйонів людей без танків і гранат. Сьогодні вбиває інформація. Непомітно, поступово, але впевнено. Як сказав німецький філософ-просвітитель Лессінг Готхольд Ефраїм: «Отрута, яка не діє відразу, не стає менш небезпечною».
Отож, сьогодні ми поговоримо про етиловий спирт як про отруту. А щоб у нас не виникло плутанини в поняттях і ми говорили однозначно, звернемося спочатку до тлумачних словників.
Отрута — це хімічна сполука або суміш речовин, вплив невеликої кількості якої на живу істоту суттєво порушує її функціонування аж до повного припинення життєдіяльності. Отрути поділяються на гострі та наркотичні. «Гострі отрути — переважно викопні, руйнують тіло хімічно, з видимими слідами. Одурні отрути або наркотичні — переважно рослинні, вони вражають життєву силу, вбивчо діючи на саме життя», — пише Володимир Даль.
Етиловий спирт — саме наркотична отрута. Тоді чому він входить до складу наших харчів? Чому з доброї волі ми самі себе травимо?
– зверху — печінка здорової людини; внизу — печінка людини, яка «культурно» вживає алкоголь.
Алкоголь — харчовий наркотик
У науці щодо вживання спиртних або алкогольних напоїв існує дві абсолютно протилежні теорії: теорія тверезості і теорія культурного та помірного пиття. Перша говорить про те, що неможливо вживати алкоголь без шкоди для людини та суспільства, оскільки це наймогутніша зброя, що позбавляє людину розуму. Люди знали про це ще з давніх-давен. Читаємо в Біблії:
«Вино то насмішник, напій п’янкий галасун, і кожен, хто блудить у ньому, немудрий» (Пр. 20:1);
«Не будь поміж тими, що жлуктять вино, поміж тими, що м’ясо собі пожирають, бо п’яниця й жерун збідніють… В кого ой, в кого ай, в кого сварки, в кого клопіт, в кого рани даремні, в кого очі червоні? У тих, хто запізнюється над вином, у тих, хто приходить попробувати вина змішаного. Не дивись на вино, як воно рум’яніє, як виблискує в келиху й рівненько ллється, кінець його буде кусати, як гад, і вжалить, немов та гадюка, пантруватимуть очі твої на чужі жінки, і серце твоє говоритиме дурощі. І ти будеш, як той, хто лежить у середині моря, й як той, хто лежить на щогловім верху. І скажеш: Побили мене, та мені не боліло, мене штурхали, я ж не почув, коли я прокинусь, шукатиму далі того ж…» (Пр. 23:20-21; 29-35);
«Горе тим, що встають рано вранці і женуть за напоєм п’янким, і тривають при нім аж до вечора, щоб вином розпалятись!» (Іс. 5:11).
Друга теорія твердить інакше: пити без шкоди для здоров´я можна і навіть потрібно, адже вино корисне, воно спроможне лікувати. Проблема лише в одному — що вважати розумною нормою пиття.
Користуючись методом від супротивного, припустимо, що правильною є «культурна» теорія. Тим більше, що кіно, реклама, газети, журнали (в тому числі й медичного спрямування, як, наприклад, газета «АиФ Здоровье» № 52(696) від 27.12.2007, стаття «Істина в вині?»), як правило, займають саме таку позицію. Дійсно, в нашій країні алкоголем торгують так само, як і помідорами: і на базарі, і в будь-якому магазині. Тільки чомусь від помідорів не виникає залежності, а від надмірного їх споживання не настає смерть. А от мухоморів в магазині не знайдеш. Тому що вони смертельно отруйні. І ніхто не встановлює для них «розумну» дозу, бо так робити вже нерозумно. Алкогольні напої, в яких міститься смертельна отрута, навпаки, — не тільки не поміщаються в те місце, де зберігається ціаністий калій чи арсен, але продаються в продуктових магазинах як специфічні харчові продукти. Для порівняння: в Ісландії алкоголь продається лише в 47 магазинах країни. В робочі дні тільки з 17 до 18 години, а у вихідні та святкові дні — ці заклади взагалі закриті. Ціни навмисно дуже високі, етикетки — страхітливо чорні [1]. До речі, коли я, готуючи дидактичний матеріал до уроку, стала переклеювати етикетки з подарункових пляшок із шампанським на картон, то була приголомшена: вони такі ж як в Ісландії — страхітливо чорні. Зазвичай цей колір символізує смерть. Виробники заздалегідь попереджають нас, але ми чомусь не помічаємо.
Специфіка алкогольних продуктів полягає в тому, що їх не можна вживати дітям, матерям, водіям та всім іншим громадянам у робочий час. Тобто на певну категорію людей у певний час держава накладає «сухий» закон. І це дуже розумно. Адже коли в Україні в 1985-1987 рр. було введено «сухий» закон безумовно (тобто для всіх протягом 24 годин на добу), спостерігався найнижчий рівень смертності населення нашої країни. Заборона, як єдиний ефективний метод зменшення смертності, спрацювала прекрасно. Розхоже кліше «Заборонами нічого не вдієш» виявилося брехливим. З того часу минув 21 рік, і нині ми маємо перше місце в світі з алкоголізації дітей (40 % дітей віком від 14 до 18 років уживають алкоголь); з причини пияцтва матерів 25-30 % новонароджених мають патології та каліцтва; 30 % українських чоловіків працездатного віку — алкоголіки; кожного року від алкогольного отруєння вмирає близько 8 000 наших громадян (за даними круглого столу «Національні особливості алкоголізму в Україні», який відбувся 15 січня 2008 року, в ньому брали участь провідні наркологи та психіатри нашої держави) [2]. Із 1992 по 2008 рр. чисельність населення зменшилася більш ніж на 5 млн. чоловік (без урахування міграцій) [3]. Щодо помідорів такої статистики не існує.
Ще один аргумент «проти»: якби спиртні напої не були наркотичними, то людей, які їх вживають, не направляли б ні до нарколога, ні до психіатра. Від одного із таких спеціалістів на курсах для вчителів християнської етики я почула слова зі звіту американської асоціації споживачів: «Важко говорити про обмеження наркотичних речовин, коли два найбільш небезпечні наркотики продаються легально на кожному розі». Пояснюючи їх, лектор сказав: «І нікотин, й етанол є дуже небезпечними наркотиками. Ось я бачу тут п’ять фактів про марихуану, — він показав на плакат, що висів на стіні аудиторії. — Я впевнений, що це дуже погані факти. Але марихуана, з точки зору більшості медиків, не має настільки сильних для знищення здоров’я засобів, як спиртне. Вона, наприклад, не дає фізичної залежності».
Спирт для наркозу лікарі використовували в роки війни. Пораненому натщесерце давали випити 3 склянки самогону (4-6 г спирту на 1 кг ваги людини), потім різали, зашивали. Часто такий наркоз ставав смертельним, адже 8 г і більше — смертельна доза (4 склянки самогону) [5]. Як не крути, а виходить, що спиртні напої є наркотичними за визначенням і рано чи пізно приводять до наркотичної залежності. А фраза «розумна норма пиття» — абсурдна за своїм змістом, оскільки для наркотика не існує розумної дози, а є лише зростаюча. Математик сказав би «монотонно зростаюча».
Отже, етиловий спирт — наркотик. Алкоголік — це наркоман. Алкоголізм — це наркоманія. Нешкідливої наркотичної дози не буває. А це все означає, що теорія культурного і помірного пиття хибна. Наркоман не може бути ні культурним, ні помірним. Ці поняття взаємовиключні. Це стає зрозуміло кожному, як тільки ми починаємо називати речі своїми іменами.
Ліки від розуму
Теорія тверезості виключає вживання алкоголю як наркотика й отрути і пояснює чому, спираючись на Боже Слово та науку. Звернемось до хімії. Алкоголь — це винний або етиловий спирт, хімічна формула C2H5OH. Входить до складу горілки, вина, пива, кефіру, дріжджової випічки. Напої, в яких міститься більше 2 % спирту, вважаються спиртними. Так зване безалкогольне пиво безалкогольним не буває — там просто етилового спирту менше. Отримують спиртні напої шляхом спиртового бродіння, використовуючи дріжджові грибки. Вино, наприклад, отримують з виноградного соку з додаванням дріжджів. Цукор, якого багато в сокові, вони з задоволенням з´їдають, і на виході ми отримуємо продукти їх життєдіяльності — спирт і вуглекислий газ. Біохіміки цей процес записують сумарним рівнянням:
C6H12O6 + 2AДФ + 2Н3РО4 2С2Н5ОН + 2АТФ + 2СО2
глюкоза етиловий спирт вуглекислий газ
Коли концентрація спирту в сокові сягає 11 %, гриби від власних випорожнень гинуть. А ми смакуємо грибний коктейль, після якого гинуть клітини нашого мозку.
Як це відбувається? «Більшість людей, вживаючи пиво або вино, навіть не уявляє собі тих страшних наслідків, які відбуваються в їхніх організмах. Потрапляючи в кров, молекули етилового спирту діють на червоні кров’яні клітини (еритроцити) таким чином, що вони злипаються в грона великих розмірів, які вже не можуть пересуватись капілярами по різних частинах тіла, в тому числі головного мозку та сітківки ока. Таким чином кровопостачання, а разом з ним і передача кисню до окремих нейронів мозку, просто припиняється. При цьому організм відчуває кисневе голодування, яке сприймається нами як стан легкого сп’яніння. Занімілі нейрони відмирають, а разом з ними відмирає і наша пам’ять» [4]. У нормі еритроцити не склеюються — за рахунок невеликого від’ємного заряду (пояснюючи цей момент учням, я показую відштовхування і притягування різнополюсних магнітів, магніти для цього беру яскраві і великі). Але молекули спирту нейтралізують цей заряд — з’являються так звані грона або алкогольні склейки еритроцитів по 10, 20, …, 1000 штук [5]. На тлі гіпоксії — кисневої голоднечі окремих ділянок мозку, разом зі сп’янінням з’являється ейфорія або відчуття блаженства. Таким чином спирт руйнує клітини головного мозку. «Негативний ефект етанолу полягає в знищенні нервових клітин, і це відбувається навіть при вживанні помірних доз алкоголю», — впевнений Євгеній Беленко, завідувач лабораторії медичного скринінгу Федерального центру традиційної медицини МЗ СР РФ [4].
«А що ж таке похмілля?» Це процес видалення відмерлих клітин головного мозку, який супроводжується підвищенням внутрішньочерепного тиску за рахунок збільшення притоку рідини. В результаті такого «промиття» мозку нейрони, що загинули, виводяться з мозку з сечею… Між іншим в ЗМІ часто можна почути про те, що вчені в черговий раз довели користь пива чи вина для різних систем організму. На жаль, усе це або дослідження, профінансовані з боку виробників алкогольної продукції, або просто панове дослідники «забувають», що в рідині, яку вони вивчають, окрім якихось, можливо, корисних речовин, є ще і смертельно небезпечна отрута — етиловий спирт. Це все одно, що змішати сірчану кислоту з настоєм цілющих трав і доводити благотворну дію такої суміші на організм. А етиловий спирт є ні що інше, як отрута нер¬вово-паралітичної та нер¬вово-токсичної дії [4].
Отож для того, кому число власних нейронів у 15 млрд. здається завеликим, існує великий вибір засобів, як їх позбутися. Назавжди!
«П’яне зачаття»
Про те, що алкоголізм батьків негативно відбивається на майбутніх дітях, ми нині, схоже, забули. Хоча Гіппократ давним-давно описав п’янство матері і батька як основну причину слабкості та хворобливості потомства. Навряд чи знав він тоді, що саме алкоголь порушує структуру ДНК, і часто ці порушення незворотні. «Ще один важливий факт, про який рідко говорять, але про який має знати кожний, — «п’яне зачаття». Навіть батьки, які не п’ють, наражаються на ризик народити, наприклад, розумово відсталу дитину, перебуваючи у момент зачаття в стані алкогольного сп’яніння» [4]. А в Древньому Римі алкоголь могли вживати тільки чоловіки, які досягли 30-літнього віку. Жінкам пити заборонялося взагалі. А от рабів, навпаки, поїли дешевим вином, щоб ті були більш згідливі та слухняні.
Ми не усвідомлюємо, але з нами і з нашими дітьми ідеологи і керівники глобалізації зараз роблять те саме. Для управління в світовому масштабі потрібні дебільні піддані, якими легко керувати і яким достатньо умов існування худоби: дешевий корм, хмільне пійло та змішані статеві акти, бажано без продовження роду (на думку світової «еліти», планета й так переповнена людським непотребом) [6].
Експерти ВООЗ вважають, що коли нація перетинає межу в 8 літрів чистого спирту на людину в рік, то вона починає вироджуватись і деградувати. А це значить, що в країні стає більше людей, які несповна розуму. М. М. Логвин пише: «Однією з головних причин усіх недуг і миршавості тілесної і духовної є алкоголізм. Він породжує недоумство, епілепсію, нервові страждання і схильність до злочинів — тобто стає причиною появи погіршеного і малоцінного потомства» [3]. «Ступінь дебілізації ні в одній країні офіційно не перевищує 3,5 %. Але багато вчених сумніваються в цій цифрі, оскільки жодна країна не зацікавлена в її точності (тільки в Східній Азії такої проблеми немає)» [7]. У Росії, за даними професора В. Г. Жданова, у результаті п’яного зачаття 17 % новонароджених — дебіли. І це тільки вспадкований відсоток, а скільки ж тоді набутий?!
Ось «цікаві» відсотки, які торкаються законів дегенерації:
1) 90 % усіх серйозних злочинів пов´язано із виродженням;
2) 90 % усіх хвороб (крім інфекційних) також пов´язано з виродженням [3].
Алкоголізм починається з пива
Пам´ятаєте фразу з дитячої пісеньки: «С голубого ручейка начинается река»? А ви задумувались, з чого починається алкоголізм? Адже і йому передує невеличкий «струмочок». «Найчастіше алкоголіки потрапляють у залежність від пива, хоча цей напій у нашому суспільстві чомусь вважається абсолютно нешкідливим», — стверджує Станіслав Костюченко, асистент кафедри психіатрії Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика (м. Київ) [4]. Вживаючи пиво, людина навіть не помічає, як поступово, раз за разом втягується в залежність. Особливо непомітним є струмочок слабоалкогольної продукції, до якої відноситься безалкогольне пиво та всілякі коктейлі, яких сьогодні в продажу стало надто багато. «Баночка в день-другий, і через місяць людина розуміє, що відмовитись від згубної звички самостійно вже не може. В даному випадку особливо потерпає молодь, якій нав’язується подібний спосіб життя з екранів телевізорів. Між іншим, всім давно відомо, що пивний алкоголізм значно небезпечніший горілчаного, тому що важче піддається лікуванню. Ну а за вмістом етилового спирту 4 літра пива — це ж пляшка горілки» [4].
Як звільнитися?
Невже українці приречені? Слава Богу, ні! Вихід є. Адже ми живемо в світі, який створений Богом і Йому ж підпорядкований. Бог є Дух, і людина, яка створена за Його образом і подобою, також є духовною істотою. Все починається з духовного, а матеріальне лише відображає його, як проекція просторової фігури на площину. Тому і вихід слід шукати в сфері духовного.
Дякувати Богу, в моїй сім’ї немає наркоманів: ні нікотинових, ні етилових. А задумуватись про алкоголізацію нашого населення я почала тому, що перш ніж говорити про це дітям у школі, мені слід було розібратися самій. Крім біблійних текстів мені дуже допоміг фільм «Алкогольний та наркотичний терор» за участю Володимира Жданова, російського вченого-фізика, та низка газетних і журнальних публікацій, перелік яких подано в кінці статті.
Щодо виходу, то я хочу запропонувати фрагмент з розробки уроку Ольги Гузик, учителя християнської етики та психолога нашої школи.
Алкоголізм, як один із видів наркоманії, набагато сильніший людини, і вона не в змозі звільнитись від нього сама: «Нещасна я людина! Хто мене визволить від тіла цієї смерти? Дякую Богові через Ісуса Христа, Господа нашого» (Рим. 7:24-25). Тільки Бог може надійно захистити людину від небезпеки і визволити від залежності: «Коли Син, отже, зробить вас вільними, то, справді, ви будете вільні» (Ів. 8:36).
Чому в Біблії так ясно засуджується пияцтво? — Тому що воно є ворогом людського життя. Бог проти всього того, що проти людини і її благополуччя: «Тож нехай не панує гріх у смертельному вашому тілі, щоб вам слухатись його пожадливостей, і не віддавайте членів своїх гріхові за знаряддя неправедності, але віддавайте себе Богові, як ожилих із мертвих, а члени ваші — Богові за знаряддя праведності» (Рим. 6:12-13).
Як захистити себе від розумової деградації та алкоголізму?
1. Визнати дію етилового спирту отруйною та наркотичною.
2. Знаючи про всі можливі наслідки отруєння алкоголем, ніколи, ні під яким приводом не пробувати і не вживати ні міцні, ні так звані «безалкогольні» напої: «Але кожен спокушується, як надиться й зводиться пожадливістю власною» (Як. 1:14).
3. Ніколи не дружити з людьми, які вживають алкоголь, уникати їх компанії: «Не дайте себе звести, — товариство лихе псує добрі звичаї!» (1 Кор. 15:33).
4. Якщо ви все ж таки якимось чином зазнали дії алкоголю, то признайтесь у скоєному і зупиніться: «Хто ховає провини свої, тому не ведеться, а хто признається та кидає їх, той буде помилуваний» (Пр. 28:13).
5. Довірте своє життя Богові і керуйтеся Його принципами: «Думку, оперту на Тебе, збережеш Ти у повнім спокої, бо на Тебе надію вона покладає» (Іс. 26:3).
Використана література:
1. Сага об исландцах // Geo. — 2008. — № 1 (січень). — С.65.
2. Мы нужны властям пьяными // Вечерние вести. — 2008. — № 009.
3. Логвин М. М. Духовні засади збереження фізичного здоров’я та генофонду суспільства // Безпека життєдіяльності. — 2008. — №5-6.
4. Вредная привычка или смертельная болезнь? // АиФ / Здоровье. — 2008. — № 11.
5. Жданов В. Г. Алкогольный и наркотический террор/ DVD-фільм.
6. Медведєва М., Шишова Т. Наследники царя Ирода. — Клин: Христианская жизнь, 2005.
7. Козловский О. В. Открой в себе гения. — Донецк, БАО, 2005. — С.732-733.