Не бійтеся духовності у стінах школи. Бійтеся її відсутності.
26 квітня 2017 р. в Рівненській спеціалізованій школі I–III ст. «Центр надії» відбулося засідання колегії управління освіти Рівненського міськвиконкому «Формування духовно-моральних цінностей особистості через впровадження виховних моделей нової української школи» за участю керівників загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних навчальних закладів міста Рівного.
Засідання колегії розпочали з перегляду фрагментів програми нетрадиційних форм навчання, які практикують у школі «Центр надії» у рамках реалізації програми Школи завтрашнього дня. Вихованці закладу перед початком заняття виконали гімн України, промовили присягу на вірність українському стягу та християнському прапору, прочитали молитву «Отче наш». Учні «Центру надії» Віталіна Селецька та Володимир Подгорець, переможці міського етапу Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії — 2017», продемонстрували дитячий погляд на сім’ю як духовне середовище, у якому формується маленький християнин, громадянин України.
Обговорення теми колегії розпочала заступник начальника управління освіти Катерина Сичик, яка розкрила суть управлінських підходів до формування духовно-моральних цінностей у навчальних закладах міста. «Ми живемо в дуже динамічному світі. Усе змінюється з шаленою швидкістю, однак за останні три роки для багатьох українців світ не те, що змінився, він «перевернувся». Нас «накрило» хвилею обману, насилля, жорстокості, смерті… І водночас спалахнув вогонь віри, надії, жертовної любові, героїзму.
Тому сьогодні, як ніколи, на часі рішення змінювати молодь зсередини, доносити істину до їхнього розуму й серця. З цього приводу дуже влучно сказав св. Августин: «Постав Бога на перше місце, усе інше буде на своїх місцях».
Християнська етика як етика любові є етикою українського народу, відповідає нашій ментальності та психіці й уже понад 1000 літ формує етичну культуру українців.
Формування християнських моральних цінностей передбачає визнання особистістю школяра Бога-Творця, Біблії як Слова Божого, а християнських цінностей як керівного начала в житті й поведінці. Дотримання християнських моральних цінностей веде не лише до морального життя в суспільстві, але й до вічного життя з Богом».
До обговорення долучилася вихователь-методист ДНЗ № 33 Зінаїда Скворцова: «У чинних програмах дошкільної освіти передбачено формування основ духовності з перших років життя. Педагоги дають дітям дошкільного віку уявлення про те, що Бог схвалює, а що засуджує як негативні вчинки людей, називаючи їх гріхом, навчають дітей поводитися відповідно до норм моралі, давати оцінку власним учинкам. У процесі засвоєння християнських моральних цінностей діти навчаються добра, милосердя, доброчинності, відповідальності, співчутливості. Саме на християнських моральних цінностях ґрунтується європейська цивілізація, до якої ми прагнемо».
Директор школи «Центр надії» Олена Шенкхнехт, розповідаючи про особливості свого навчального закладу, зазначила, що «учні щоденно звертаються до Біблії, схиляються в молитві до Бога за батьків, однокласників, рідну школу та державу».
Учитель християнської етики Рівненської української гімназії Руслана Ковальчук закликала присутніх зробити все можливе для того, щоб відкрити школи для Христа, не забороняти дітям приходити до Нього, бо лише Він може дати справжній мир, радість і любов людському серцю. Ця теза також була ключовою в представленні виставки картин відомих художників «Ісус Христос — Спаситель світу», яку презентувала пані Руслана.
Про співпрацю родини, школи та церкви в духовно-моральному вихованні дітей та молоді говорив клірик Свято-Троїцького храму УПЦ КП отець Григорій Горбач, а про психологічну готовність дітей до сприйняття системи духовних цінностей та їх реалізації в дорослому житті — завідувач Центру практичної психології і соціальної роботи Галина Опанасюк.
Завершив обговорення виступ учня ЗОШ № 1 Артема Закотюка, у якому він висловив щире бажання багатьох своїх однолітків вивчати в школі християнську етику з 1 по 11 клас, тому що на цих уроках прищеплюють необхідні для життя якості: здатність любити й поважати інших людей і єдність із Богом. «Якщо нація мобілізована духовно, то її неможливо перемогти. Жодна імперія не асимілює націю, яка збудувала свій Храм! Ніхто не поставить на коліна народ, у якого є віра!»
Таким чином усі виступи об’єднала думка про те, що духовно-моральні цінності мають формуватися і в сім’ї, і в церкві, і в школі — через приклад, спілкування, добрі справи, благодійність… Шляхів багато, потрібно їх просто бачити, а головне — іти ними. Лише таке цілісне системне виховання даватиме плоди — молодих людей із сформованим християнським світоглядом, відповідальних, успішних, щасливих, патріотів рідної землі.
Обговоривши питання про формування духовно-моральних цінностей особистості через впровадження виховних моделей нової української школи, колегія управління освіти прийняла ухвалу, у якій, зокрема, зазначила про необхідність активізувати роботу щодо запровадження предмета «Основи християнської етики» в 1–11 класах навчальних закладів міста Рівного й вишукати можливості з 1 вересня 2017 р. введення цього предмета в робочі навчальні плани за рахунок факультативів, курсів за вибором, індивідуально-групових занять.
Мирослава Жовтан,
завідувач КУ «Рівненський міський методичний кабінет»