Автор Галина Радик, учитель суспільних дисциплін Приватного навчально-виховного комплексу «Соломон» м. Чернівці
Мета
Освітня: дати учням знання про характер та служіння Ісуса; допомогти усвідомити роль вчення Ісуса Христа в становленні християнської моралі; навчити на основі Біблії робити правильний вибір основних характеристик загальнолюдських цінностей; розкрити зміст поняття «християнська мораль».
Розвиваюча: розвивати в учнів розуміння важливості ролі Ісуса Христа як Великого Вчителя в нашому житті та бажання наслідувати Його.
Виховна: виховувати в учнів любов до Бога та ближнього.
Наочність: Біблія, презентація, роздавальний матеріал, схеми.
Словник понять і термінів: мораль, релятивна мораль, християнська мораль.
Міжпредметні зв’язки: історія, література, культурологія.
Література до уроку: Біблія у перекладі І. Огієнка.
Ключові вірші:
«Люби Господа Бога свого всім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією своєю думкою. Це найбільша й найперша заповідь. А друга однакова з нею: «Люби свого ближнього, як самого себе». На двох оцих заповідях увесь Закон і Пророки стоять» (Мт. 22:37-40);
«Бог є любов, і хто пробуває в любові, пробуває той в Бозі, і в нім Бог пробуває» (1 Ів. 4:16).
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина
Налагодження контакту з класом
Учитель вітається з учнями, створює атмосферу довіри та дружелюбності.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Метод «Мікрофон»
— Що ж таке мораль?
— Чим різняться поняття «релятивна» та «християнська» мораль?
Робота з термінами та поняттями
Мораль — система поглядів, норм, цінностей, що регулюють життя людини.
Релятивна мораль — правила співжиття людей, які встановлені й визначені самими людьми, мають тимчасовий характер.
Християнська мораль — загальні правила, норми й цінності життя людини, закладені в ній Господом і записані в Біблії.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Бесіда
— Сучасне суспільство, яке воно? Що є основою відносин між людьми?
Учитель пропонує учням послухати замітку.
Парадокси сучасного світу
Парадоксом нашого часу є те, що ми маємо високі будівлі, але низьку терпимість; широкі магістралі, але вузькі погляди. Витрачаємо більше, але маємо менше; купуємо більше, але радіємо менше. Маємо великі будинки, але менші сім’ї; кращі зручності, але менше часу. Маємо кращу освіту, але менше розуму; кращі знання, але гірше оцінюємо ситуацію; маємо більше експертів, але й більше проблем; кращу медицину, але гірше здоров’я. Збільшили свої домагання, але скоротили цінності. Говоримо занадто багато, любимо занадто рідко й ненавидимо надто часто. Знаємо, як вижити, але не знаємо, як жити. Додаємо роки до людського життя, але не додаємо життя до років. Досягли Місяця, але насилу переходимо вулицю й знайомимося з новим сусідом. Підкорюємо космічні простори, але не душевні. Робимо великі, але не найкращі справи. Очищаємо повітря, але забруднюємо душу. Підпорядкували собі атом, але не свої забобони. Пишемо більше, але дізнаємося менше. Плануємо більше, але досягаємо меншого. Навчилися поспішати, але не чекати. Створюємо нові комп’ютери, які зберігають більше інформації та вивергають потоки копій, але спілкуємося все менше. Це час швидкого харчування та поганого травлення, великих людей і дрібних душ, швидкого прибутку і важких взаємин. Час зростання сімейних доходів і зростання кількості розлучень; красивих будинків і зруйнованих домашніх вогнищ. Час коротких відстаней, одноразових підгузків, разової моралі, зв’язків на одну ніч; зайвої ваги й таблеток, які роблять все: збуджують нас, заспокоюють нас, убивають нас… (kyrios.org.ua/literature/rozdumi/2429-paradoks-nashogo-chasu.html).
Обговорення за запитаннями
— Що ж є причиною низької духовності людства?
— Яке місце в сучасному світі посідають християнські цінності?
— Якою була суспільна мораль у часи Ісуса Христа?
IV. Повідомлення теми та мети уроку
Учитель. Сьогодні на уроці пороздумуємо над темою «Основи християнського світогляду. Мораль Нового Завіту — мораль любові».
Коли Христос прийшов на Землю, людство, здавалося, стрімко опускалося до найнижчих глибин. Були підірвані самі підвалини суспільства. Життя стало неправильним і неприродним. Не замислюючись про вічність, вони жили теперішнім. Оскільки люди перестали визнавати Божественне, вони не поважали й людське. Істина, честь, непорочність, довір’я, співчуття залишили Землю. Ненаситна жадібність та всепоглинаюче честолюбство породили загальне недовір’я. Поняття про обов’язок, про зобов’язання сили перед слабкістю, про людську гідність та людські права було відкинуте як фантазія і вигадка. До багатства, влади, неробства та самовдоволення прагнули як до найбільшого добра. Для тієї епохи були характерні фізичне виродження, розумове заціпеніння, духовна смерть. На цьому тлі ми можемо краще зрозуміти, чому Ісус навчав саме тих чи інших істин.
Проблемне запитання:
— Які ж моральні цінності були відновлені та піднесені життям та вченням Ісуса Христа?
Метод «Мікрофон»
Клас роздумує над запитанням:
— Чому людина в своєму житті орієнтується на моральні цінності?
Робота в парах. «Кола Вена». Клас поділений на дві частини, учні працюють у парах протягом 2 хв. Одна частина класу працює над питанням «Які цінності пропонує сучасний світ?». Інша частина класу — над питанням «Які цінності пропонує християнство?» Після виконання цього завдання учні діляться своїми напрацьованими ідеями, а вчитель записує їх у схему. Після цього клас визначає, які моральні цінності в сучасному світі та християнстві є спільними, а які — протилежними.
Учитель. Серед усіх історичних постатей, відомих людству, тільки життя Ісуса Христа є найвищим прикладом моральності. У Ньому виявилося все найкраще, що є в людських взаєминах, Його слова й учинки були особливими. Безліч текстів у Євангеліях показують безмежну любов і милість Ісуса Христа до хворих, нужденних і грішних, до тих, які посідали найвище становище в суспільстві, і до тих, які були ним відкинуті. Саме про вчення нашого Господа Ісуса Христа будемо роздумувати сьогодні на уроці. Яку ж модель щасливого суспільства пропонує нам Бог через Своє Слово?
Виклад нового матеріалу
Робота в групах
Учитель об’єднує клас у декілька груп. Кожна група отримує тексти із Нового Завіту, учні самостійно досліджують запропоновані вірші та визначають моральні цінності, правила поведінки, які є основою цього біблійного уривку.
Мт. 5:43-48; 22:37-40; Ів. 3:16; 11:5; 13:34-35; 15:12-14; 22:36-40; Рим. 12:9-21; 13:8-10; 1 Кор. 13:1-8; 1 Ів. 1:9-11; 3:18; 4:7-21; 5:2-3; 2 Ів. 5 (любов до ближнього).
Мт. 5:21-25, 44; Лк. 23:34; Еф. 4:31-32; Кол. 3:13; 1 Ів. 1:9 (прощення).
Гал. 5:19-26; 2 Тим. 3:1-5; Як. 1:19-20; 4:11-12; Юди 16 (дбайте про свій внутрішній світ).
Мт. 7:1-5; Ів. 16:23; 1 Петр. 3:5-12; 5:16; 1 Ів. 5:14-15 (сила молитви).
1 Кор. 15:33; 2 Кор. 9:6-7; Гал. 6:1-10; Еф. 4:29-30; Флп. 4:4-8; Кол. 3:12, 17; 4:6; 1 Сол. 5:12-22; Євр. 13:1-5 (будьте щедрі на добрі вчинки).
Ів. 11:38; Як. 5:19-20 (ставлення до тих, хто в горі та випробуванні).
1 Тим. 4:12; Тит. 2:1-8 (будьте хорошим прикладом для інших).
Мт. 9:36; 11:28 (милосердя).
Ів 3:16; 11:5; 22:36-40 (спасіння).
1 Петр. 4:9-11 (будьте гостинними).
Еф. 5:22-33; 6:1-4; Кол. 3:18-25; 1 Петр. 3:1-7 (сімейні відносини).
1 Тим. 6:10; Євр. 13:5; Як. 5:1-5 (дбайте про свої фінансові справи).
Еф. 4:28; 2 Сол. 3:6-15 (ставлення до праці).
Рим. 13:1-7; Тит. 3:1-2 (ставлення до влади).
Після завершення роботи в групах учні доповідають про результати своєї роботи.
Учитель. Саме тому Ісус за Своєю сутністю в усі часи був прикладом для всіх людей. І Його найбільше бажання — щоб у нас було прагнення проявляти такі ж самі якості характеру в нашому житті. Черпаючи мудрість із Біблії, живучи принципами й стандартами моралі справжнього християнства, ми не тільки самі будемо щасливими, але й зможемо зробити світ, який оточує нас, щасливішим. Адже моральний ідеал Христа — це жертовна любов, яка не чекає подяки у відповідь!
Клас вивчає ключові вірші уроку:
«Люби Господа Бога свого всім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією своєю думкою. Це найбільша й найперша заповідь. А друга однакова з нею: «Люби свого ближнього, як самого себе». На двох оцих заповідях увесь Закон і Пророки стоять» (Мт. 22:37-40).
«Бог є любов, і хто пробуває в любові, пробуває той в Бозі, і в нім Бог пробуває» (1 Ів. 4:16).
V. Закріплення вивченого матеріалу
«Продовжити речення». Учитель зачитує першу частину вислову, а учні його продовжують.
Стався до людей так …як хочеш, щоб вони ставилися до тебе!
Роби добро …остерігайся зла!
На зло завжди… відповідай добром!
Будь прикладом… для інших людей!
І все, що чините, робіть від душі, …немов Господеві, а не людям!
Завжди слухайся і поважай… своїх батьків!
Прийдіть до Мене всі струджені і обтяжені… і Я заспокою вас!
Учитель підсумовує виконане завдання.
VІ. Підсумкова частина
Підбиття підсумків уроку
Бесіда
1. Чи можливо реалізувати християнський моральний ідеал у сучасному світі?
2. Чи існує альтернатива християнській моралі?
3. Якими своїми діями я можу наблизитися до Христа?
VII. Домашнє завдання
Протягом тижня проявляти любов до ближнього; наступного уроку поділитися цим досвідом.
VIII. Заключне слово вчителя. Момент вдячності
Наше оточення й культура значною мірою формують наші цінності, переконання й позицію. На жаль, принципи сучасного суспільства діють проти принципів Божого Царства. Зрештою, ми живемо в грішному світі, і його цінності, мораль, звичаї часто відображають цей грішний стан. Ми не завжди можемо побачити це, оскільки занадто занурені у свою культуру й оточення.
Дух Святий, який діє на землі, указує на моральні принципи й стандарти Божого Царства. Як ми побачили сьогодні на уроці, божественні цінності дуже часто відрізняються від тих, у яких ми народилися й виросли, які сьогодні є популярними. Ось чому ми повинні вивчати Боже Слово, черпаючи з нього мораль, цінності та принципи, щоб керуватися ними в житті. Жодне інше джерело ненадійне.
Добрих людей у цьому світі так багато,
Готових своїм ближнім помогти,
Навіть життя своє за них віддати
Й любити всіх, хто потребує доброти.
Але чи в змозі інших ти любити,
Коли не полюбив ти ще Христа?
І чи полюбиш Того, Хто так любить,
Якщо не стрівся з Ним біля хреста?
Ісус є істина — це все, що треба знати.
Він є любов, дорога, правда, доброта.
Ісус — це сила, щоб перемагати,
Жива вода і джерело життя.
Учитель. І тепер перед кожним, хто зустрічається з цим Іменем, постає запитання: «А ким для мене є Ісус Христос?!» Життя людини набуває істинного змісту, а душа отримує спасіння лише тоді, коли вона визнає Ісуса Христа своїм Господом і Спасителем, а також гідним взірцем для наслідування!