«…бо Господь дає мудрість, з Його уст знання й розум!» (Пр. 2:6)
Хоча ми живемо в християнській країні, але досі вивчаємо безбожну еволюційну теорію створення світу. Люди святкують народження Ісуса Христа, а багато обрядів, які здійснюють у цей період, стосуються поклоніння богові сонця. Тому нам потрібна була мужність для того, щоб розповідати людям про істинний зміст Різдва. Працюючи над чеснотою мужність, ми переконалися, що Бог спонукає людину до певних дій своєчасно, тоді коли вони найбільше потрібні. Дякуємо вам, що ви не втомлюючись наполегливо прищеплюєте у своє життя чесноти Ісуса Христа. Вони вас ніколи не підведуть, а у потрібний момент завжди стануть у пригоді.
Сьогодні розглянемо таку чесноту як мудрість. Мудрість — чеснота того, хто вміє бачити й сприймати події життя очима Бога, хто щоденно практикує біблійні істини, володіє навичкою жити згідно зі Словом Божим. Протилежна якість — безглуздість. Безглуздість — володіння слабким розумом, нездатність до складних міркувань і правильних висновків, нелогічність та необдуманість. Через відсутність мудрості людина робить необдумані кроки й приносить шкоду як собі, так й іншим людям.
- Мудрість Ісуса Христа
Старе прислів’я говорить, що розумна людина вчиться на своїх помилках, а мудра людина на чужих. Будьмо мудрими й учімося від Слова Божого, беручи за приклад Ісуса Христа, у якого взагалі не було помилок.
Він Сам навчався мудрості
«А Ісус зростав мудрістю, і віком та благодаттю, у Бога й людей» (Лк. 2:52)
Ми вже говорили про те, що в Ісуса було дві природи: Божественна й людська. Будучи Богом від віку й довіку, Він має повноту мудрості. Але коли Він втілився в людину, то Йому, як усім людям, потрібно було вчитися мудрості. Євангеліст Лука записав, що Ісус вчився мудрості. Наш Господь пройшов весь шлях людини, крім гріха. І все це для того, щоб Він зміг нам співчувати. Цей земний шлях неможливо було прожити правильно без мудрості. Ісус навчався її від Небесного Батька та людей.
Люди читають багато різноманітних книжок, відвідують різні семінари, витрачають великі кошти, але часто так і не можуть набути достатньо мудрості, щоб гідно прожити своє життя. Багато людей, яких уважали протягом життя мудрими, умирали в розчаруванні й безумстві. Усім людям потрібно вчитися мудрості від Слова Божого, інакше на них чекає велике розчарування. До того ж учитися мудрості потрібно в певній послідовності. Спочатку її потрібно набувати від Ісуса Христа, як Він — від Небесного Батька. Тільки пізніше її потрібно набувати від людей. (Біблія не описує, як ремонтувати автомобіль, цього можна навчитися в хорошого автомеханіка.)
Він дає її кожному, хто просить
«А якщо кому з вас не стачає мудрости, нехай просить від Бога, що всім дає просто, та не докоряє, і буде вона йому дана. Але нехай просить із вірою, без жадного сумніву. Бо хто має сумнів, той подібний до морської хвилі, яку жене й кидає вітер» (Як. 1:5-6)
«Хай потішаться їхні серця, у любові поєднані, для всякого багатства повного розуміння, для пізнання таємниці Бога, Христа, в Якому всі скарби премудрости й пізнання заховані» (Кол. 2:2-3)
Останній уривок пропонує нам вічну радість. А вона прийде в життя, якщо ми мудро чинитимемо в кожній життєвій ситуації. Мудрість цю можна отримати від Ісуса, бо Він є її джерелом. Ми можемо набувати цю мудрість протягом усього нашого земного життя.
Нам потрібна Божа мудрість у кожній ситуації. Тому її потрібно просити від Бога в кожний окремий момент життя. Коли ізраїльський цар Соломон отримав престол, він був дуже молодим і не знав, як правити таким великим народом. Він звернувся в молитві до Бога, і в результаті Господь зробив його наймудрішою людиною у світі.
Ісус хоче давати нам мудрості для кожної ситуації, яку нам потрібно прожити, але для цього необхідно визнати перед Богом свою неспроможність і попросити в Нього Його мудрості, щоб правильно поводитися. Христос ніколи не замешкається.
Він продемонстрував її у створенні світу
«Які-то численні діла Твої, Господи, Ти мудро вчинив їх усіх, Твого творива повна земля!» (Пс. 103:24)
Біблія констатує факт, що Всесвіт створив Бог: Отець, Син і Дух Святий. І якщо нам хочеться знати більше про мудрість Ісуса, потрібно навчитися спостерігати за природою. Бог мудро й досконало створив світ, і цього ніхто не може заперечити. Свого часу люди вирішили зробити меліорацію й довести Богові, що вони розумніші від Нього. У результаті — великі затрати коштів, людських ресурсів, знищена природа…
Те, що створив Бог, — досконале, бо його творив досконалий Творець. Коли спотворена гріхом людина хоче щось вдосконалити, то вона тільки засоромить себе. Усе, що потрібно людині, це уважно спостерігати й вивчати природу, яка її оточує. Так робили, наприклад, брати Монгольф’є — винахідники першого літального апарату. Люди, які уважно спостерігали за природою, як наслідок, добре орієнтувалися в просторі, уміли виживати в суворих природних умовах, перемагали хижих тварин, протистояли хворобам, які забирали з життя тисячі. Ішли тисячі кілометрів за зіркою, яка привела їх до Спасителя.
Спостережливість — це корінь мудрості. Будемо вчитися спостерігати за природою й вчитися від неї Божої мудрості, яка зможе довести нас до вічності з Богом.
- Біблійна мудрість
Слово Боже наповнене мудрістю Божою й вказує на шляхи її набування. Нам потрібно прийняти рішення читати Біблію кожного дня, щоб мати Божу мудрість. Наприклад, Приповісті Соломона можна читати по одному розділу в день згідно з датою дня.
Мудрість починається зі страху Господнього
«І сказав Він людині тоді: “Таж страх Господній це мудрість, а відступ від злого це розум!”» (Йов. 28:28)
Люди часто бояться того, чого не варто боятися, і навпаки. Дуже бояться померти, а статистика свідчить, що зі ста народжених помирають усі сто. Бояться свого майбутнього, а Біблія говорить, що воно в руках Бога. Бояться захворіти, а Святе Письмо стверджує, що все контролює Господь. Виникає запитання: чого чи, правильніше, Кого потрібно боятися?
Нам потрібно боятися Бога. Боятися робити те, що Він забороняє робити. Це і є страх Господній: ходити перед лицем Бога, а не перед людьми. Кожну хвилину усвідомлювати, що Бог усе бачить. Такий страх мав Йосип. Свого часу рідні брати продали його в рабство. Згодом дружина його господаря спокушала його. А він твердив: «Як же я вчиню це велике зло, і згрішу перед Богом?» Набуваючи страху Господнього, ми набуваємо мудрості для повсякденного земного життя.
Терпеливість і дисципліна
«Розум людини припинює гнів її, а величність її перейти над провиною» (Пр. 19:11)
«Різка й поука премудрість дають, а дитина, залишена тільки собі, засоромлює матір свою» (Пр. 29:15)
Наступними кроками для набування мудрості є терпеливість і дисципліна. Нам усім відомі прислів’я: «Сім раз відміряй, а один — відріж», «Хто спішить, той людей смішить», які люди перевірили на власному досвіді. Нам притаманно хотіти все й відразу. А Бог ніколи не спішить і ніколи не спізнюється. Люди, які вчаться терпеливості, набувають в кінцевому результаті мудрості. Намагайтеся бачити в усьому найкраще, а не підганяйте події, у яких живете.
Прийміть рішення бути людиною слова й повної дисципліни. Не порушуйте законів держави. Приміром, правил дорожнього руху. Вони писалися кров’ю людей. Порушення, які робили люди за кермом, призводили до автокатастроф, і, як наслідок, писалися правила, щоб інші могли цього уникнути.
Домагайтеся від дітей дотримання встановлених правил (у сім’ї та в суспільстві). За свідоме порушення дитину слід дисциплінувати, найкращим інструментом, як радить Біблія, є різка. Дитині боляче, та через це приходить до неї мудрість, що так чинити не можна. Нас, дорослих, Бог також зупиняє через болючі уроки. Вони бувають трьох типів: безплатні, платні й дуже дорогі. Коли ми не вчимося мудрості під час безплатних уроків, то Бог допустить платні.
Добра порада
«Тільки сварка пихою зчиняється, а мудрість із тими, хто радиться» (Пр. 13:10)
Обов’язково порадьтеся перед тим, як прийняти рішення. Візьміть своє питання й подивіться, що Біблія говорить про нього. Наприклад: вас запросили на роботу, де потрібно працювати в неділю, та Біблія рекомендує бути в цей день разом із церквою й поклонятися Богові. Радьтеся також зі священнослужителями. Це духовна влада, настановлена над вами Богом. Господь допомагатиме вам вирішувати ваші питання через них. Також потрібно радитися з професіоналами, майстрами своєї справи, людьми, які мають успіх у своїй сфері життєдіяльності.
Уникайте тих, хто поводиться нерозумно. Такі люди заведуть вас у пастку. Не дозволяйте, щоб недобрі товариства мали на вас вплив, уникайте їх, а то й утікайте. «Блажен муж, що за радою несправедливих не ходить, і не стоїть на дорозі грішних, і не сидить на сидінні злоріків» (Пс. 1:1). За такими людьми можна спостерігати й учитися, як не потрібно чинити, — це теж мудрість.
Постійно навчайтесь чогось нового, корисного. Переймаючи досвід мудрих людей, ми зможемо прожити своє життя правильніше. Поділюся своїм останнім досвідом стосовно цього. Читаючи книгу Ейдена Тозера «Велич Бога», я зрозумів, наскільки важливі правильні знання про Бога для повсякденного життя, і тепер, коли я читаю Біблію, то виписую все, що стосується Бога, і користуюся цими знаннями щодня.
Дослідження і пізнання
«Звернувся я серцем своїм, щоб пізнати й розвідати, та шукати премудрість і розум, та щоб пізнати, що безбожність — глупота, а нерозум — безумство!» (Екл. 7:25)
Можна все пробувати самому, а можна спостерігати за іншими й набувати мудрості. Перш ніж робити певну справу, дослідіть і різнобічно вивчіть її. Ніколи не «кидайтеся» на неперевірену інформацію. Мудра людина спочатку спостерігає, пізніше вивчає, далі пробує й лише тоді вірить.
Як же перевірити, у що потрібно вірити? Де взяти мудрості для вирішення цього питання? Розглянемо біблійний приклад. Первосвященики, коли побачили, що апостоли наукою Христа скоро заполонять весь Єрусалим, привели їх, щоб заборонити проповідувати. Почувши відповідь Петра, що Бога потрібно слухати більше, ніж людей, фарисеї, гніваючись, міркували, як апостолам заподіяти смерть. Однак Гамалиїл, бувши поважним учителем Закону і членом синедріону, дав мудру пораду про те, що справа від людей не встоїть, а від Бога — обов’язково виконається, тому, щоб не бути богоборцями, їм варто відпустити апостолів. Прислухавшись до мудрості Гамалиїла, так і зробили (Дії 5:34-39). Віра в живого Бога приносить зміни в життя людей, і вона множиться, а не занепадає, підтвердженням чого є двотисячолітня історія християнства.
На закінчення бажаю кожному із нас не зупинятися в набуванні мудрості. Пізнаваймо Бога і людей, спостерігаймо за природою, читаймо мудрі книги, відвідуймо семінари, для того щоб ставати все мудрішими й мудрішими. Тоді, коли настане час залишати земне життя, нам не буде соромно за те, як ми прожили його. А головне — живімо із впевненістю, що ми прямуємо в небо: «Я змагався добрим змагом, свій біг закінчив, віру зберіг. Наостанку мені призначається вінок праведности, якого мені того дня дасть Господь, Суддя праведний; і не тільки мені, але й усім, хто прихід Його полюбив» (2 Тим. 4:7-8).
Любомир Турчак,
директор Рівненського біблійного інституту, пастор церкви ЄХБ «Благодать», м. Рівне