3-4 листопада 2015 р. в місті Южному, що на Одещині, відбувся науково-практичний семінар «Реалізація стратегії духовно-християнського виховання дітей в державних закладах освіти». Учасники семінару мали нагоду ознайомитись із прикладами інтеграції християнських цінностей у зміст предметів інваріантної складової, що активно впроваджується в авторській школі Миколи Гузика (АШГ), а також із досвідом духовно-морального виховання в дошкільному навчальному закладі «Казка» м. Южного.
У семінарі взяли участь представники Міністерства освіти і науки України, Національної академії педагогічних наук, Інституту менеджменту і психології ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» НАПН України, Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського, Одеського обласного інституту удосконалення вчителів, ВБФ «Східноєвропейська гуманітарна місія», а також педагоги з Одеси, Києва, Дніпропетровська, Донецької та Київської областей.
Перший день семінару проходив в авторській школі-комплексі № 3 м. Южного. Її засновник заслужений працівник освіти України, кандидат педагогічних наук, член-кореспондент НАПН України Микола Гузик зазначив: «Дитина для мене є цілеспрямованим, свідомим творінням Божим. Кожна дитина має свою місію від Бога, яку вона має виконати в своєму житті. Для того щоб дитина була спроможна виконати цю місію, Бог дає задатки таланту. Найважливіше для вчителя — вчасно розпізнати цей талант, навчити, як його розвивати та реалізовувати.
Метою школи є виховання вільної, талановитої та духовно розвиненої людини. Усі зусилля педагогічного колективу спрямовані на створення збагаченого освітнього середовища, що забезпечує особистісно-орієнтовану освіту. У нашому випадку це: загальноосвітня школа, школа мистецтв, фізкультурно-спортивна школа та коледж, що функціонують в єдиному режимі. Завдяки цьому кожен учень, залежно від нахилів та здібностей, окрім академічних знань має можливість прилучатися до музики, танців, живопису та спорту».
Особливу увагу гостей було звернено на роботу молодшої школи, бо розкриття здібностей та їх розвиток дуже важливі саме в ранньому віці.
Гості були вражені глибоким рівнем зацікавленості школярів навчальним процесом, відкритістю відповідей та творчими знахідками викладачів.
Колективна молитва «Отче наш» традиційно звучить кожного ранку на початку занять і, як камертон, настроює всіх у школі на роботу й навчання.
Дзвінків в школі не існує зовсім — це принципово. Усі знають, що і коли мають робити. Учителі та діти стежать за часом самостійно, усвідомлюючи його цінність.
Уроки складаються з трьох частин: подача матеріалу вчителем, колективне виконання завдання учнями у творчих групах згідно з обраним талантом і захист відпрацьованої теми — презентація.
Приклади й завдання до уроків з різних предметів базуються на біблійних текстах.
Після уроку на перерві всі охочі залучаються до активного відпочинку: співають пісні та проводять веселі забави в супроводі професійних музикантів.
«Ми дуже ретельно працюємо із нашими викладачами. Для того щоб працювати в нашій школі, недостатньо бути академічним викладачем. Треба бути справжнім учителем та вміти багато працювати. Не кожний до цього здатний, бувало й таке, що люди йшли від нас, але завжди дякували на набутий досвід», — сказав на завершення Микола Петрович.
Авторські школи виникають переважно як альтернативна відповідь на гострі потреби суспільства щодо вдосконалення освітньої практики. Докладніше дізнатися про АШГ можна в «Слово вчителю» № 1, 2009 або на сайті журналу: slovovchitelyu.org/journal/nom07/formula-uspihu/. В одному з наступних випусків плануємо знову зустрітися з Миколою Гузиком.
У тісній співпраці зі школою № 3 ось уже п’ятнадцять років християнську етику викладають у Южненському ДДНЗ № 4 «Казка». На базі цього дошкільного навчального закладу і проходив другий день семінару.
Колективом закладу на чолі з його завідувачкою Вірою Сучок розроблено й впроваджено в практику програму з духовно-морального виховання для всіх вікових груп з використанням доступних дітям норм і правил християнської етики. У посібнику вміщено по 36 занять для молодшого, середнього та старшого дошкільного віку. Матеріал презентовано відповідно до освітніх ліній Базового компонента дошкільної освіти — визначено тему заняття і провідні завдання. Конспекти опубліковано в розроблених навчально-методичних посібниках «Духовно-моральне виховання дітей молодшого дошкільного віку засобами християнської етики», «Основи християнської моралі та поведінки», «Духовно-моральне виховання дітей дошкільного віку на основі християнського віровчення». Вихователі можуть самостійно наповнювати змістом кожну із запропонованих тем занять завдяки матеріалам «Хрестоматії з духовно-морального виховання дошкільників». Посібники видано за редакцією та за допомогою Національного університету «Острозька академія», програма має гриф Міністерства освіти і науки України.
Духовне виховання в ДНЗ реалізується за вибором батьків. Важливо зазначити, що 99 % батьків виявляють бажання та дають згоду на навчання своєї дитини курсу християнської етики, деякі цілеспрямовано приводять дітей саме в цей заклад, вважаючи духовне здоров’я невід’ємною складовою гармонійного розвитку дитини.
Курс християнської етики для дошкільників забезпечує отримання і засвоєння дітьми знань про Бога як джерело моралі, про добро і зло у світлі Біблії, про принципи моральної поведінки у ставленні до Бога, до себе, до своїх ближніх, до своєї держави, до природи.
Чудовим підтвердженням вищесказаного стало проведення на семінарі відкритих занять з християнської етики для трьох вікових груп.
Ще одним подарунком для учасників семінару став концерт хору міського Палацу культури та Палацу творчості дітей та юнацтва під керівництвом Володимира Петровського.
Матеріал підготував Микола Плаксін