Автор Зоя Говорунець, учитель світової літератури, етики, християнської етики Черкаської ЗОШ І–ІІІ ст. №5
Мета: ознайомити з поняттями «пробачення» та «прощення»; допомогти учням зрозуміти, що прощення є виявом любові; показати, що є спільного та відмінного у пробаченні та прощенні; формувати в характері учнів уміння прощати; розвивати навички виразного читання, спостереження за літературним та біблійним текстом; розвивати мислення учнів про велич та могутність Творця, про любов до батьків, які навчають любити Бога і ближніх своїх; виховувати інтерес до дослідження Слова Божого.
Обладнання: презентація до уроку, ілюстрації до текстів Біблії, підручник «Основи християнської етики», Біблія.
Біблійна основа: Мт. 6:15, Ів. 13:34, Лк. 15:11-32, Йон. 1-2, Вих. 19:16-21.
Словничок понять і термінів
Блудний — той, хто не тримається дому, блукає; той, що має шкідливі гріховні звички.
Марнославство — хворобливе прагнення привернути до себе увагу, будь-якою ціною викликати захоплення своєю особою.
Пробачення — добровільна відмова від образи на людину.
Прощення — добровільна відмова від особистої справедливої помсти в думках, словах, діях.
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина
Привітання, налагодження контакту з класом
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. За час навчання в школі ви вже, напевне, відчули, що життя — це не лише радісні й щасливі дні, але й дні труднощів та наполегливої праці. У кого шукати поради, як вчинити у тому чи іншому випадку, як будувати стосунки в сім’ї, колективі? Чому важливо навчитися просити пробачення в інших людей? Що таке пробачення та прощення? Де черпати мудрість, щоб жити в цьому шаленому світі? На ці запитання спробуємо дати відповідь на сьогоднішньому уроці.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу
- Робота над змістом понять «прощення» та «пробачення»
Учитель. Багато людей говорить, що мудрість приходить з роками, з досвідом.
Як ви вважаєте, чи так це? (Так)
Чи може молода людина бути мудрою? (Так, якщо любить людей, слухає батьків, робить правильний вибір між добром і злом, виконуючи Божі Заповіді, черпає мудрість у Книзі книг.)
Мудра людина намагається нікого не ображати, але життя непередбачуване, якщо все-таки образила, попросить вибачення чи ні? (Так)
А зараз, діти, пограємо в гру, яка називається: «Не біймося просити пробачення». Допишіть слова, щоб речення звучали ввічливо.
…за запізнення…
…за те, що переб’ю вас…
…залишу на якийсь час…
…надайте мені консультацію.
…як пройти за такою адресою?
Пробачте за нескромне запитання, а ви…
Учитель. Які ж висновки ми можемо зробити? (Якщо ми образили словом або вчинком близьку чи далеку людину, нас не полишає почуття вини, совість докоряє нас. Необхідно, переступивши своє марнославство, егоїзм, гордощі, спробувати попросити пробачення в тих, кого образили. Цим ми не принижуємо себе, ми очищаємо свою душу.)
Учитель. Тема нашого уроку «Уміння прощати». А чи знаєте ви, яка різниця між прощенням та пробаченням? Спробуємо разом заповнити таблицю та зробимо висновки (табл. 1).
Пробачення | Прощення |
Пробачення — це норма поведінки. | Прощення — покликання праведної душі. |
Пробачення — це добровільна відмова від образи на людину. | Прощення — добровільна відмова від особистої справедливої помсти в думках, словах, діях. |
Пробачення — це сестра покаяння. | Прощення — це найбільший дар, який ми отримуємо від Бога і, переймаючи його, теж повинні прощати. |
Діти, ми читали різні біблійні історії, скажіть, скільки разів слід прощати своїх кривдників? (Апостол Петро підійшов якось до Ісуса Христа і запитав Його: «Господи, скільки разів брат мій може згрішити проти мене, а я маю прощати йому? Чи до семи раз?» Ісус відповів: «Не кажу тобі до семи раз, але аж до сімдесяти раз по семи!»)
Діти, а ви вмієте прощати? Чи важко вам попросити пробачення?
- Виразне читання «Притчі про блудного сина» (Лк. 15:11-32) та її аналіз
Бесіда за змістом прочитаного
Чим відрізнялося життя двох братів?
Чи можна сказати, що батько по-різному ставиться до своїх синів, люблячи одного і недолюблюючи іншого?
Чи правильно вчинив батько стосовно меншого сина?
Яка фраза, що повторюється двічі, є ключовою у розказаній Христом притчі?
Як розуміти її зміст?
Усне словесне малювання
Проілюструйте притчу, підбираючи до кожної ілюстрації ключові слова (табл. 2)..
Батько проводжає сина в дорогу | Син на чужині проводить гріховне життя | Розтративши гроші батька, син наймається свинопасом | Повернення сина | Батько виходить назустріч синові | Великий бенкет |
любов | вибір | жаль | каяття | прощення | любов |
Робота в групах
Завдання для 1 групи.
Що відчував молодший син, коли опинився без грошей на чужині? («Піду я до батька і покаюся», — каже він, тобто відрікається від злоби та ненависті, а це перший крок до визнання своєї провини. Він зазнав справжніх страждань і принижень, він готовий покаятися перед батьком, покоритися йому, стати його слугою…)
Завдання для 2 групи.
Чому образився старший брат? Як, окрім образи, він міг зреагувати на бенкет з нагоди повернення молодшого брата? (Старший брат вважає себе кращим за молодшого, любить себе більше за ближнього. Він не вміє і не хоче прощати, він не сповнений любові. Його можна назвати прихованим грішником, можливо, він такий тому, що не зазнав справжніх страждань і принижень…)
Завдання для 3 групи.
Як поводить себе батько щодо обох своїх синів? (В образі батька Христос показує нам самого Господа. Він не чекає, коли молодший син переступить поріг його дому, а сам біжить йому назустріч. У серці батька немає осуду. Він допомагає синові усвідомити свій гріх, знайти силу покаятися. Батько показує своє прощення поцілунком. Дарує синові новий одяг — символ нового життя. Старшого сина він також наставляє на путь істинний. А ми повинні пам’ятати, що прощені самі прощають інших. Щоденно Отець виходить на дорогу і виглядає, чи не повертається блудний син…)
- Компаративний аналіз «Притчі про блудного сина» та роману Д.Дефо «Життя і незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо»
- Діти, в цьому році ми вже зверталися до теми «блудного сина». Згадайте, де і коли? (До теми «блудного сина» ми зверталися, вивчаючи твір Д.Дефо «Життя і незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо».)
- У чому намагався переконати Робінзона його батько? (Батьківщину покидають ті, хто прагне слави або багатства, але такі люди ніколи не бувають по-справжньому щасливими.)
- Як автор передає батькові переживання? (Він нездужає, прикутий до ліжка тяжкою хворобою. Говорить переконливо, але дуже лагідно, вмовляє не кидатися назустріч бідам, яких легко можна уникнути. Пробує переконати, що непослух батькам накликає Божий гнів, тому така людина не отримує Божого благословення. Говорячи з сином, батько плаче, голос тремтить від хвилювання. Обіцяє молитися за нього, незважаючи ні на що.)
- Які обіцянки і чому дає Робінзон під час подорожі? (Коли почалася буря, він почав пригадувати мудрі поради батьків, їхні сльози і благання, совість (голос Божий) мучить його. Перед лицем небезпеки дає клятву, що після подорожі повернеться додому з покаянням, як блудний син. Однак не дотримує обіцянки.)
- Чому герой не повертається додому? (Робінзон переконаний, що батьки пробачать йому, він знову пригадує «Притчу про блудного сина», в якій милосердний батько наказує заколоти вгодоване теля, щоб відсвяткувати повернення дитини, «а коли він далеко ще був, батько вгледів його, — і переповнився жалем: і побіг він, і кинувсь на шию йому, і зачав цілувати його! І озвався до нього той син: «Прогрішився я, отче,проти неба та супроти тебе, і недостойний вже зватися сином твоїм». А батько рабам своїм каже: «Принесіть негайно одежу найкращу і його зодягніть, і персня подайте негайно на руку йому, а сандалі на ноги. Приведіть теля відгодоване та заколіть, — будемо їсти і радіти, бо цей син мій був мертвий — і ожив, був пропав — і знайшовся!» (Лк.15:20-24) Але Робінзон Крузо не усвідомлює свого гріха, не готовий до покаяння. Він не виконує обіцянки перед Богом, не повертається додому, навіть нічого про себе не сповіщає.)
- Яку пораду і чому дає Робінзону батько його приятеля? (Він застерігає від подальших мандрівок, вважає, що це Небеса попереджають Робінзона про майбутнє суворе покарання. Цей досвідчений моряк нагадує йому долю Йони, який, зневаживши волю Бога, не поплив у Ніневію (Йон. 1-2). Бог наказав Йоні йти до Ніневії і проповідувати загибель цього міста за гріхи. Керований страхом, Йона вирішує сховатися «з-перед Господнього лиця», він відпливає на кораблі у протилежному напрямку. «А Господь кинув сильного вітра на море, — і знялася на морі велика буря». «І налякалися моряки», а «Йона зійшов до споду корабля, і ліг, і заснув». Моряки вирішили кинути жеребки, щоб дізнатися, хто накликав лихо. «І впав жеребок на Йону», тоді він зізнався, що боїться Господа, Небесного Бога, котрий вчинив море і суходіл, і попросив кинути його в розбурхані хвилі. «І підняли вони Йону, і кинули його до моря, — і спінилося море від своєї лютості».)
- Які висновки ми можемо зробити? (Робінзон не послухав батьків, порушив їхню волю. Його переслідували нещастя та невдачі, але сором заважав повернутися додому. )
- Чого найбільше слід соромитися? (Потрібно соромитися не покаяння, а гріха.)
Учитель. Людина, яка грішить, яка переступає межу, перестає керуватися розумом. Один гріх тягне за собою інший, а з ними уже дуже важко боротися. Зло, яке на початку було невеликим, набуває гігантських розмірів. Людина втрачає і розум, і волю, і свободу вибору, і повільно або швидко прямує до неминучої загибелі.
- Діти, а що Робінзону нагадало про кару Господню, про відплату за скоєний гріх? (Під час хвороби він не міг згадати жодної молитви і тільки промовляв: «Господи, зжалься наді мною! Помилуй мене, Боже!» А потім йому приснився страшний сон: згори, з великої чорної хмари, весь охоплений полум’ям, до нього спускається незнайомець. Полум’я сліпучо-яскраве, на нього ледве можна дивитися. Обличчя страшне… Коли ноги його торкнулися землі, вона затряслася, наче від землетрусу, і повітря спалахнуло блискавкою. Незнайомець рушив, ніби збирався вбити Робінзона. Потім він сказав грізним і страшним голосом: «Незважаючи на всі випробування, ти не покаявся, а тому помри» (Вих. 19:16-21).)
- Що пригадує Робінзон? (У пам’яті спливають батькові поради, його пророчі слова про те, що не буде синові Божого благословення, що обов’язково настане мить, коли він пошкодує про свої вчинки, але нікому буде допомогти йому.)
- Які слова вигукує Робінзон? Про що вони свідчать? (У розпачі, відчуваючи власне безсилля, Робінзон вигукує: «Боже, будь моїм захистом, бо великою є печаль моя». Вони свідчать про те, що він усвідомив свої гріхи, тобто ладен покаятися.)
- Уранці Крузо почувався набагато краще. Чи забув він про свої думки? (Ні, він знову і знову повертається до них. Дивлячись на спокійне море, вперше замислюється над тим, звідки взялося все навколишнє, переконується в реальності Бога: «Це Бог, який створив усе».)
- Який наступний етап його духовного прозріння? (Він усвідомлює, яким грішним було його життя, якою негідною була поведінка. Він відчуває сором, критично ставиться до себе: «Негідний, ти ще питаєш, що ти зробив? Оглянься назад, на своє життя, сповнене гріха, і спитай краще, чого ти не зробив?»)
- Чи почув Бог щиросердне покаяння «блудного сина»? (Бог завжди чує тих, хто просить пробачення за свої гріхи, усвідомивши їх. У Псалмі 51 сказано: «Жертва Богові — зламаний дух; серцем зламаним та упокореним ти не погордуєш, Боже!» Благання Робінзона були почуті. Разом з ліками для тіла він знаходить Біблію, яка допоможе отримати духовне зцілення.)
- Які перші вірші читає в Біблії, навмання розгорнувши її? Як їх розуміє? («Приклич мене в час печалі, і Я визволю тебе, і ти прославиш ім’я Моє» (Псалом 50). Слова глибоко западають у душу, змушують замислитися. Хоча Робінзон продовжує сумніватися у всесильності Бога, вперше за все життя стає навколішки і починає молитися.)
- Робінзон кожний день читає Новий Заповіт, до якого важливого висновку він приходить? (Головне — не звільнення від самотності, не повернення до людей, а прощення за гріхи, скоєні протягом життя. Після тривалих роздумів він стверджує: «Звільнення від гріха приносить людині більше щастя, ніж звільнення від страждань».)
Учитель. П’ята заповідь, яку дає Бог через Мойсея на горі Сінай, повчає: «Шануй батька свого і матір свою, і буде тобі добре, і будеш ти довговічним». Знехтувавши порадою батьків, Робінзон Крузо скоїв гріх, який став початком неправедного життя. Під час хвороби на безлюдному острові відбувається його духовне прозріння, щиросердне покаяння. Бог почув молитви Робінзона і послав йому Біблію. Читаючи її, роздумуючи над нею, він зрозумів, що справжнє щастя людини — не в грошах, а в душевному спокої, який може дати лише спілкування з Богом.
І ви, діти, в своєму житті повинні шанувати батьків, адже вони не порадять лихого, підтримають, приголублять, навчать любити Бога і ближніх своїх, уникати гріха, робити добро. Тому що всі ми діти, поки живі наші батьки.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Біблійне лото
Оберіть правильні відповіді та зробіть позначку у відповідній клітинці картки (табл. 3).
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | |
А | * | * | * | * | ||||||||
Б | * | * | * | * | * | |||||||
В | * | * | * |
1. Пробачення — це…
а) норма поведінки;
б) покликання праведної душі;
в) співчуття.
- Прощення — це…
а) милосердя;
б) покликання праведної душі;
в) сестра покаяння.
- Чому людям важко попросити пробачення?
а) не можуть переступити через гординю;
б) бояться відповідальності;
в) стали байдужими.
- Скільки разів ми повинні прощати своїх кривдників?
а) сім разів;
б) сімдесят раз по сім;
в) завжди.
- Прощення — це…
а) найбільший дар, який ми отримуємо від Бога, переймаючи його, ми теж повинні прощати;
б) відмова від образи на людину;
в) справедлива помста.
- Чому блудний син пішов від батька?
а) йому погано жилося у батька;
б) хотів кращого життя;
в) був упевнений у собі.
- Що блудний син знайшов у світі без милосердного батька?
а) багатство;
б) бідність;
в) щастя.
- Що примусило блудного сина повернутися до милосердного батька?
а) голод і безпритульність;
б) необхідність покаятися;
в) потреба у грошах.
- Як зустрів милосердний батько блудного сина?
а) з великою щедрістю;
б) вороже;
в) стримано.
10. До чого веде непослух?
а) до беззаконня;
б) до гріха;
в) до гордині у ставленні до Бога і до ближніх.
11.На долю якого біблійного героя схожа доля Робінзона Крузо?
а) царя Соломона;
б) пастушка Давида;
в) блудного сина.
12. Яким було життя Робінзона Крузо протягом восьми років після того, як він покинув батьківську оселю? Знайдіть неправильну відповідь.
а) забув всі настанови батька;
б) усвідомив свої гріхи, був ладен покаятися;
в) жодного разу не замислився над своєю поведінкою;
г) не мав жодної уяви про Божий страх у небезпеці, не славив творця, позбувшись її;
д) спілкувався з людьми, які були байдужі до віри;
е) ніколи не замислювався над тим, що всі нещастя в житті — це кара Божа за гріхи, за нечестивий спосіб життя;
є) не прагнув добра, не усвідомлював зла, до якого спричинився;
ж) навіть те, що пощастило врятуватися лише йому одному, не наштовхнуло його на роздуми про Бога, який подарував йому життя;
з) дбав лише про свій тілесний комфорт.
«Продовжте речення»
Сьогодні на уроці ми:
ознайомилися з…
дізналися про…
зробили висновки про…
V. Підсумок уроку. Оцінювання дітей
Учитель. Діти, ви зрозуміли із сьогоднішнього уроку, що справжнє щастя людини — не в грошах і не в славі, а в душевному спокої, який може дати лише спілкування з Богом, щира молитва до Творця.
VІ. Домашнє завдання
Читати та аналізувати притчу про блудного сина.
Написати міні-твір про те, як важко (або легко) просити в когось пробачення, усвідомивши свою провину.
ДИСК ІЗ ЗАПИСОМ ПРЕЗЕНТАЦІЇ УРОКУ можна придбати, звернувшись до редакції.