Автор Світлана Филипчук, проект «Суперкнига» МГО «Асоціація милосердя “Еммануїл”»
Мета: знати біблійну історію про Єву, розвивати в учнів поважне ставлення, вдячність до матері, виховувати вміння виявляти дієву любов до мами у вчинках та словах.
Наочність: Святе Письмо, завдання на картках для групової роботи.
Бiблiйна основа: Бут. 4:1-16.
Ключовий вірш: «Як когось його ненька втішає, так вас Я потішу…» (Іс. 66:13).
Словник понять та термiнiв: любов, повага, вдячність.
Література:
- Біблія або Книги Святого Письма Старого та Нового Заповіту. — К.: УБТ, 2002. — 1375 с.
- Клімашевський С. 10 заповідей: оповідання та притчі для катехиз і проповідей. — Львів: Свічадо, 2006. — С. 88.
ХІД УРОКУ
Вітання та налагодження контакту з дітьми
Учитель. Добридень, хлопці і дівчата! Сьогодні на уроці ми будемо говорити про жінку, про матір. Звісно, про нашу маму, а також про одну біблійну жінку, яка…
Повідомлення теми та мети уроку
Учитель. Про кого? — Спробуйте здогадатися з моїх підказок. Отож…
— Вона пила найчистішу воду, яка будь-коли була на нашій планеті.
— Вона не була народжена.
— Вона мала ім’я, яке в перекладі означає «життя».
— Це ім’я дав їй її чоловік.
— Вона — праматір усіх людей.
— Як звуть цю біблійну героїню?
Отож, запишемо в зошит тему уроку «Мамина втіха і розрада».
Актуалізація знань
Учитель. У якій біблійній книзі можна прочитати історію про Єву?
— Як і ким вона була створена? (Вона була останнім Божим творінням.)
— У чому полягала спокуса Єви?
— У чому полягала відповідальність Єви в процесі гріхопадіння? (Вона розпочала розмову зі змієм, переінакшила на свій лад Боже повеління (Порівняти Бут. 2:16-17 з Бут. 3:3), засумнівалася в словах Бога, розвинула в собі бажання незалежності та непокори, зі спокушеної стала спокусницею.)
— Якими були наслідки гріхопадіння для людей і для землі?
Мотивація теми і проблеми
Учитель. Перший чоловік і перша жінка — Адам і Єва — перша сім’я. Внаслідок гріхопадіння вони втратили рай, і були зруйновані всі зв’язки, що єднали світ із Богом. Майбутнє стає безрадісним і непевним. Оскільки на сьогоднішньому уроці ми сконцентруємо свою увагу на образі Єви, її материнських якостях, то розгорніть Біблії і прочитаємо Бут. 4:1-16.
Читати біблійний текст можна кількома способами: 1) читає учитель, 2) читають учні по черзі. Опісля за допомогою коротких запитань переказують прочитане.
Виклад нового матеріалу
Бесіда за біблійним текстом. Апеляція до життєвого досвіду учнів. Застосування біблійних істин у практичному житті.
— Ураховуючи, що Єва — перша жінка, опишіть її материнство. (Оскільки перші люди втратили зв’язок із Богом через гріхопадіння, то вони не знали, як виховувати і наставляти дітей.)
— Як ви думаєте, якими були почуття матері, коли один син убив іншого? Чи могла вона вберегти Каїна від братовбивства?
— Розкажіть про свої стосунки з братами і сестрами (якщо у вас є брати та сестри). Чи доводиться вашій мамі спостерігати між вами суперечки, образи, непоступливість, суперництво? Наведіть конкретні приклади. Як ваша мама (чи людина, яка її заміняє, якщо в класі є діти-сироти) поводиться у таких ситуаціях? Що вам радить?
— Чи може ваша мама примусити вас чинити благочестиво стосовно ваших братів і сестер? Яка роль мами у ваших стосунках?
— Як ви вважаєте, які думки і почуття наповнюють серце матері, коли вона спостерігає за зростанням її дітей?
— Зважаючи на біблійну історію про Єву, подумайте й опишіть хвилювання і турботу вашої мами стосовно своїх дітей.
— Як ви можете любити свою маму дієвою любов’ю?
Вивчення ключового вірша
Ключовий вірш роздрукований або написаний на дошці.
«Як когось його ненька втішає, так вас Я потішу…» (Іс. 66:13).
Учитель. Наші мами частенько втішають нас, коли ми розчаровані й ображені, коли стомлені й боїмося за своє майбутнє. Але є Той, хто, добре знаючи і розуміючи материнське серце, може бути близьким нам щомиті. Божа втіха досконала, Його спокій дарує впевненість у майбутньому. І недаремно пророк порівнює в цьому вірші матусину втіху і Божу.
Мама — найрідніша людина на землі, яка завжди зрозуміє і втішить нас, а Бог у Своїх обітницях, що записані в Біблії, дарує нам небесну милість і надію. Запишіть ключовий вірш у зошит, вивчіть його напам’ять.
Закріплення знань, розвиток навичок
Учитель. У Біблії є надзвичайна книга, яка описує молитви, хвилювання, почуття людини до Бога, роздуми над сенсом життя, страждань. Книга надії. Книга Божої втіхи і розради. Книга обітниць. Упевнена, що ви її знаєте і багато з ваших мам черпають із неї сили і натхнення. Це Книга Псалмів. Зараз у групах ви вивчатимете уривки з псалмів і спробуєте застосувати їх до власного життя.
Робота в групах
Учні об’єднуються в групи по четверо, отримують картки і розмірковують, як Божі обітниці в псалмах можуть допомогти їм у житті, у стосунках із мамою, батьком, іншими членами родини.
«Господь — моє світло й спасіння моє, кого буду боятись? Господь — то твердиня мого життя, кого буду лякатись? Одного прошу я від Господа, буду жадати того, щоб я міг пробувати в Господньому домі по всі дні свого життя, щоб я міг оглядати Господню приємність і в храмі Його пробувати! Бо Він заховає мене дня нещастя в Своїй скинії, сховає мене потаємно в Своєму наметі, на скелю мене проведе!» (Пс. 26:1, 4-5).
«Свої очі я зводжу на гори, звідки прийде мені допомога, мені допомога від Господа, що вчинив небо й землю! Господь стерегтиме тебе від усякого зла, стерегтиме Він душу твою, Господь стерегтиме твій вихід та вхід відтепер аж навіки!» (Пс. 120:1-8).
«Чого, душе моя, ти сумуєш, і чого ти в мені непокоїшся? Май надію на Бога, бо я Йому буду ще дякувати за спасіння Його, мого Бога!» (Пс. 41:7-12).
«Господи, пристановищем нашим Ти був з роду в рід! Навчи нас лічити отак наші дні, щоб ми набули серце мудре!» (Пс. 89:1-17).
«Помилуй мене, Боже, з великої милості Твоєї, і з великого милосердя Свого загладь беззаконня мої! Обмий мене зовсім з мого беззаконня, й очисти мене від мого гріха, бо свої беззаконня я знаю, а мій гріх переді мною постійно. Серце чисте створи мені, Боже, і тривалого духа в моєму нутрі віднови» (Пс. 50:1-21).
Підбиття підсумків уроку
Учитель. Сьогодні на уроці ми пригадали біблійну історію про праматір усіх людей Єву, порозмірковували над її материнськими хвилюваннями та турботами, побачили, що подібне відчувають і наші мами. Закінчити хочу історією, яка трапилася з відомим американським письменником Марком Твеном.
Якось Марк Твен отримав листа: «Коли мені було вісім років, я захоплювався своєю мамою. Мені видавалося, що вона знає все. Тепер мені тринадцять, і мені видається, що вона зовсім мене не розуміє. Вона цілковито відстала від життя. Не розуміє молоді, не має сучасних поглядів на життя. Що мені робити?»
На це письменник відповів так: «Мій юний друже! Я чудово тебе розумію. Поки мені було менше десяти, я також захоплювався своєю мамою. Потім, коли мені було від п’ятнадцяти до сімнадцяти — усе змінилося. Я вважав, що моя мама не має багатьох знань, що вона багато чого не розуміє, що її важко витримати. Усе змінилось, коли мені було близько двадцяти. Я помітив, що мама розвивається, що з нею цікаво розмовляти, адже вона багато знає. Минуло ще кілька років, і я з подивом зауважив, що моя мама в багатьох справах орієнтується краще, ніж я, або ж настільки добре. Тепер мені тридцять сім років. І, повір мені, я щоразу більше прошу поради й утіхи в матері. Тому, мій юний друже, озброюйся терпінням. Сподіваюся, що з часом і ти подібно думатимеш про свою маму. Може, вона розвиватиметься, але в старшому віці це нелегко! Однак ти неодмінно досягнеш зрілості!»
Домашнє завдання
Виготовити власноруч листівку, або ж приготувати інший приємний сюрприз для мами.
Прочитати їй псалом, разом поміркувати над його обітницями.
Момент вдячності
Учитель із учнями спільно можуть помолитися за своїх мам, назвавши під час молитви кожен свою маму на ім’я, подякувати Небесному Отцеві за любов та доброту мами.