Автор Ірина Семків, учитель етики, християнської етики Тужилівського НВК Калуського р-ну Івано-Франківської обл.
Мета: допомогти учням зрозуміти, якою має бути молода людина, які спокуси сучасного світу її оточують; розвивати бажання робити правильний вибір на славу Божу; виховувати патріотичні почуття, зокрема, любові до рідної землі, прагнення бути її добрим сином чи донькою.
Обладнання: Святе Письмо, ікона Ісуса Христа, дві свічки, плакати, магнітофонний запис легкої музики.
Література
1. Біблія.
2. Господи, навчи нас молитися! / Ю. Катрiй. – Торонто: Видавництво ОО.В асилiян, 1981. – 167 с.
3. Вортон Поль Дж. Історії та притчі. Для катехитів та вчителів. // Пер. з польськ. М. Кивелюк. — Львів: Свічадо, 1998. — 72 с.
4. Інтернет-ресурси.
Випереджувальні завдання: виступи (повідомлення) учнів.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку
Християнське привітання
ІІ. Актуалізація опорних знань
Читання і обговорення вірша
Хто ти без Бога?
Без Бога ти ніхто, ніщо,
Без Його волі тебе б
Й на світі не було.
Живи ж лиш волею Його.
Ти лиш один такий
І ти — людина,
Тебе створив Господь,
І ти — Його дитина.
Віддав Він в жертву Свого Сина,
Щоб на путь Істини
Стала кожна людина.
То ж ти роби усе,
Щоб жертва ця не була марна,
А душа твоя щоб зросла
Чесна, а не лихварна.
Вдячним будь і прощай усе зле,
Як Христос.
І проживеш ти життя,
А не років непевності стос.
За життя ти своє, як за дар,
Принось все подяку Богу.
А тепер… Що ж, сміливо рушай
У життєву дорогу.
– До чого закликають нас ці слова?
– Чому без Бога ми ніщо?
– Як ви розумієте останні слова «А тепер… Що ж, сміливо рушай у життєву дорогу»?
ІІІ. Оголошення теми уроку
Запис теми в робочі зошити
IV. Виклад нового матеріалу
Розповідь учителя
Про соціальну верству «молода людина» як окрему вікову категорію почали говорити недавно. Однією з особливостей молодого віку є прагнення бути всебічно розвиненою, більше пізнати світ, реалізувати себе. Часто відсутність досвіду, прикладу спричиняє багато помилок. Багато з них є непоправимими. Важливо, щоб у життєвому виборі молода людина керувалася християнськими цінностями й у цьому їй повинно допомагати оточення.
Молода людина повинна насамперед зважати на оточення, у якому вона перебуває тривалий час. Тому важливо, щоб ті, хто є поруч із нею не шкодили. «Не дайте себе звести, товариство лихе псує добрі звичаї» (1 Кор. 15:33).
Зараз у вас є багато захоплень, ви хочете бути на когось схожими, тобто шукаєте той ідеал, який би допоміг вам добре жити. Біблія пропонує нам ідеал — Ісуса Христа, – який допоможе нам правильно жити й осягнути вічне життя. У житті ви зустрінетесь зовсім з іншими ідеалами, які буде пропонувати вам світ.
Розгляд та аналіз плакату
Учитель звертає увагу учнів на плакат. На цьому плакаті малюнками зображено різні спокуси від світу: мода, телебачення, розваги, пустомовство, гроші. Учні аналізують побачене на плакаті.
Підсумок учителя
Із почутих відповідей учнів і побаченого на плакаті можна зробити висновок, що хто хоче йти за Ісусом, мусить відмовитись від спокус, що заполонили світ, і дарувати себе іншим людям.
Щоб учні задумались, робимо коротку паузу, вмикаємо легку музику. Тим часом учитель ставить на стіл дві свічки — одну звичайно, а другу під накриттям паперу, до якого наклеєні зображення (уже в меншому форматі) спокус. Учитель запалює свічки.
Практична вправа зі свічками
Діти, задумайтесь, що означають ці дві свічки? (Роздуми учнів.)
Перша свічка горить, вільно віддаючи своє світло й тепло. Її видно здалеку. Людина, яка живе для Бога, для інших, віддає своє тепло, світло, тобто, любов, ласку, доброту іншим.
Свічка, яка горить під накриттям, не може давати стільки ж тепла та світла, бо їй заважає папір. Так само людина, яка переповнена ось цими спокусами (показати на плакат), не може жити для Бога й для ближніх.
Я бачу в очах деяких учнів здивування. Можливо, хтось із вас не погоджується зі мною, тож давайте подискутуємо.
V. Дискусія
– Чи може людина, яка надміру захоплена одягом, прикрасами, красою свого тіла, присвячувати час на молитву, на допомогу ближнім? Чи зможе вона почути і побачити біль та потреби інших? (Відповіді учнів)
Підтвердження: Лк. 16,19-31; Рим.13,14 (учні шукають у Біблії й зачитують).
– Чи зможе людина, для якої головною метою є тренувати своє тіло, щоб усе в житті здобути фізичною силою, погодитися з думкою, що існує ще Божа сила, Божа воля, Божий план?
Підтвердження (виступи учнів за бажанням).
– Чи можна увесь свій вільний час витрачати на перегляд телепередач? Що негативного є в телебаченні? Яку передачу найбільше любите дивитися? Чим корисний і чим шкідливий Інтернет? Чому? (Відповіді учнів.)
Підтвердження (виступ підготовленого учня).
Не все те, що ми бачимо, приносить користь для нашої душі, а інколи, навпаки, може вплинути на нас негативно. Психологи довели, що людина звикає до нових і сильних збудників (цікаво, весело, сумно). Без нових вражень вона відчуває нудьгу, не вміє з цим боротися. Пасивне споглядання не вимагає мислення, притуплюються уява, розуміння й аналіз побаченого. Їй важче братися за заняття, які вимагають зусиль, хоч вони можуть бути більш творчі й цікаві. Але проблема — в небажанні й нехоті.
Дитина в шкільному віці 30 годин на тиждень дивиться телебачення. Ці 30 годин вона нічого корисного не робить, не приділяє більше уваги книжці, розмові з батьками, прогулянці, заняттям спортом.
– Як ви любите проводити свій вільний час?
Коли ми роздумували, то звучала музика. Чи слухаєте таку музику вдома? Що ви найбільше любите слухати? Хто вам подобається із «зірок» естради? Що вам найбільше подобається на дискотеці? (Відповіді учнів.)
Розповідь учителя. Американські лікарі, які вивчали вплив музики на людину, дійшли висновків: у людей, які дуже багато часу приділяють музиці, слабшає слух, спостерігаються зміни пульсу, дихання; в результаті дії світлових ефектів на дискотеках збільшується захворювання очей. Ритмічні зміни світла спричиняють запаморочення голови, нудоту, появу галюцинацій. В осіб, які захоплюються рок-музикою, спостерігається втома, підвищення артеріального тиску, збільшується тривожність, появляється знервованість.
Психологічні наслідки:
- втрачається контроль свідомості, розважливість, здатність концентрувати увагу;
- послаблюється воля, появляються проблеми з пам’яттю, здатність до істерії;
- людина впадає в стан депресії, в її серці народжується злість, заздрість.
– Чи залишають люди, які постійно розважаються на дискотеках і слухають популярну музику, місце для Христа?
Підтвердження (виступ підготовленого учня).
1928 р. в опінії святості померла Єва Лявалієр, світової слави французька оперна співачка. Замолоду, у час найбільших успіхів і слави, вона була далеко від Бога, бо жила своїм «богом». Одного разу вона мала відпливти з пристані Шербург кораблем до Америки в своє оперне турне. Була неділя, а корабель мв вирушити наступного дня. Щоб згаяти час, вона пішла до недалекого села. Там із цікавості зайшла до церкви, де саме правили Святу Літургію. Священик говорив проповідь про любов до Ісуса Христа. Під час проповіді до її серця глибоко запали такі слова: «Скільки місця в твоїм серці має Ісус Христос?» У її серці зовсім не було місця для Ісуса. Ті слова відкрили їй очі та змінили її життя.
Робота з Біблією: порівняти танець Давида (2 Сам. 6:1-19) і танець дочки Іродіяди (Мт.14:3-12).
– Пригадайте, які ви знаєте прислів’я про пустомовство й обґрунтуйте їх. До чого можуть привести наші пусті, необдумані розмови, осуд (обмовляння) інших?
Підтвердження: Лк. 3:5-8; Мт. 7:1-5 (учні шукають у Біблії й зачитують).
Виступ підготовленого учня.
Якось на сповіді у святого Филипа Нері одна пані зізналася, що пліткувала про інших. За покуту святий Филип сказав їй піти на базар і купити необскубану курку, а дорогою додому обскубувати її, розкидаючи пір’я вулицею. Це виглядало на доволі дивну покуту, але пані пішла на базар і зробила так, як їй було сказано. Коли вона повернулася до святого Филипа, той похвалив її за послух і сказав:
— А тепер, щоб завершити покуту, маєш повернутися і зібрати всі вискубані тобою пір’їнки.
— Отче, — перелякалася жінка — але ж це неможливо. Вітер розвіяв пір’їни, і я не зможу їх зібрати.
— Це правда, — відповів святий. — Так само ти не можеш відкликати злосливих слів про своїх сусідів. Твої слова, переходячи з уст в уста, дійшли врешті туди, куди не можеш добратися. На майбутнє будь обережнішою, зважуй кожне своє слово.
Підсумок учителя. Так само й ми повинні обдумувати кожне своє слово. Слово — не горобець, вилетить — не спіймаєш.
– Що можна придбати за гроші? А що не можна? До чого призводить грошолюбство?
Підтвердження: (1 Тим. 6:7-12; Єз. 7:19-20; Мт. 28:12-15, 26:14-16).
Учні працюють у групах: знаходять біблійні вірші, зачитують і пояснюють, як вони їх розуміють.
VI. Підсумок
Учні пригадують, які біблійні вірші звучали на уроці, і записують два (на вибір) у зошит.
Підбиваючи підсумок, учитель знімає плакат із спокусами.
Хай ці спокуси не оволодівають вами, щоб ви завжди горіли, як ця свічка (учитель показує на свічку, яка вільно горить), і щоб були світлом для світу: віддавали себе на користь своєму ближньому, церкві, державі. Цього й учить нас Ісус Христос Своїм прикладом. «Отак ваше світло нехай світить перед людьми, щоб вони бачили ваші добрі діла та прославляли Отця вашого, що на небі» (Мт. 5:16).
Щиро бажаю вам відкрити своє серце для небесного світла, вийти на вузьку, але таку благословенну Божу дорогу, що веде до життя.
VIІ. Оцінювання учнів
Домашнє завдання
Навести приклади із сучасного життя, які сприяють позитивному розвитку молоді.
Скласти розповідь про те, якою б ти хотів(-ла) бачити молодь України.