Автор Тетяна Руденко, бібліотекар гімназії № 9 Кіровоградської міської ради
Мета: навчити дітей практикувати у своєму житті діла милосердя, бачити труднощі та проблеми своїх ближніх, бути готовими допомагати їм; пробудити в дітей бажання безкорисливо чинити добро та милосердя.
Обладнання
1. Святе Письмо.
2. Ілюстрації діл милосердя для душі і тіла, кольоровий папір, ножиці, клей, аркуш цупкого паперу.
3. Фонограма пісні «Тому, хто біля тебе».
Епіграф: «Блаженні милостиві, бо помилувані вони будуть» (Mт. 5:7).
ХІД УРОКУ
ПЕРША ЧАСТИНА
Бібліотекар. Ісус Христос знову запрошує нас до зустрічі з Ним, скріпимо нашу класну родину теплом Божої любові, яку отримуємо через Святого Духа.
Молитва «Отче наш»
Читання оповідання-притчі з подальшим обговоренням
Один святий, ідучи містом, побачив дівчинку в лахмітті; вона просила милостиню.
«Господи, чому Ти таке допускаєш? Зроби щось, прошу Тебе», — звернувся до Бога святий.
Господь відповів: «Я вже дещо зробив: Я створив тебе».
Бібліотекар. Милосердя — це любов до ближнього. Найвищим проявом милосердя є Божа милість до людей. Господь — милосердний однаково до всіх людей: грішникам дає можливість покаятися у гріхах, а праведникам дарує радість життя земного й надію на Боже Царство.
Отже, як Господь ставиться до людей, так і люди одне до одного повинні ставитися з любов’ю, виявляти милість, чинити добро, співчувати, позичати, не чекаючи нагороди від людей. Для них буде велика нагорода від Бога. «Тож любіть своїх ворогів, робіть добро, позичайте, не ждучи нічого назад, — і ваша за це нагорода великою буде, і синами Всевишнього станете ви, — добрий-бо Він до невдячних і злих! Будьте ж милосердні, як і Отець ваш милосердний!» (Лк. 6:35–36).
Потрібно любити навіть ворогів та молитися за тих, що зневажають, переслідують нас, бо тільки через любов і милосердя можна стати синами Отця Небесного. «Любіть ворогів своїх, благословляйте тих, хто вас проклинає, творіть добро тим, хто ненавидить вас, і моліться за тих, хто вас переслідує, щоб вам бути синами Отця вашого, що на небі, що наказує сходити сонцю Своєму над злими й над добрими, і дощ посилає на праведних і на неправедних… Отож, будьте досконалі, як досконалий Отець ваш Небесний!» (Мт. 5:44–45, 48).
Кожен із нас зобов’язаний допомагати тим, хто потрапив у скруту. Товит говорить: «Милостиню роби згідно з тим, що маєш, коли у тебе є достатків повно, роби з них, а коли мало маєш, то не бійся з того дати» (Тов. 4:8).
Якщо хтось із любові до ближнього подасть йому горня води, бо більше нічого не може дати, то це йому буде зараховано. Маленька жертва убогої вдови мала більшу вартість, ніж всі дари багатих (Лк. 21:1–4).
Спаситель говорить: «Ти ж, коли даєш милостиню, нехай твоя ліва рука не знає, що робить твоя права» (Мт. 6:3). Якщо людина чинить добро або дає милостиню, вона не повинна говорити слова докору тому, кому допомагає. Хто не хоче допомагати ближнім у потребі, не знайде милосердя в Бога. Святий Яків каже з цього приводу: «Суд немилосердний для того, хто не чинить милосердя» (Як. 2:13).
Бесіда з дітьми про милосердя
— Якою, на вашу думку, повинна бути милосердна людина?
— Чи знаєте ви вірші про доброту та милосердя до ближніх?
Свята правда
«Люби других, як самих себе,
І ворогу не мисли злого;
Чого не хочеш для себе,
Не побажай того другому».
Уся наука в цих словах,
Святої правди тут скрижалі;
Другої правди не бува,
Одну її я тільки знаю.
Не буде їй вовік кінця,
Вона не вмре і не загине,
Із-під тернового вінця
Вона й до нас колись прилине.
О. Кониський
Милосердя
Добро твориться просто так — ні за так.
Так, як цвіте і опадає мак,
Як хмарка в’ється і сміється пташка,
Як трудиться мурашка-горопашка.
І. Драч
Розповідь притчі про доброго самарянина (Лк. 10:25–37)
Ісус багато розповідав про Божу любов до нас і запрошує нас нести іншим цю любов. Я розповім вам притчу про доброго самарянина. Вона розповідає про те, як можна зробити добрий учинок, проявивши милосердя до ближнього.
Один чоловік ішов із Єрусалима в Єрихон. Банда розбійників напала на нього, пограбувала, побила й покинула на дорозі.
Переходив тією ж дорогою священик, побачив цього нещасного й проминув. Невдовзі надійшов левит, але й він проминув. Нарешті надійшов один чоловік із Самарії. Йому стало шкода пораненого чоловіка, що лежав на дорозі. Він перев’язав йому рани, підняв його і привіз до заїзду.
«Прошу, доглянь цього чоловіка, — попросив самарянин власника заїзду. — Ось тобі гроші за це. Якщо треба буде більше, доплачу, коли повертатимусь».
Роздуми над притчею
Після обговорення бібліотекар робить підсумок.
Бібліотекар. Ми не знаємо, чому два перехожі не зупинилися. Але знаємо, що третій подорожній, самарянин, був надзвичайною людиною. Він розумів значення слів: «Люби ближнього свого як самого себе».
Робота в групах
Дітей об’єднують у групи. Кожна група отримує оповідання, читає його, аналізує, ділиться враженнями від почутого. Кожен учасник групи ставить себе на місце дійових осіб.
Знехтувана
У вашому класі з’явилась нова дівчинка Марта. Вона дуже сором’язлива, її одяг досить старий і зношений. Вашим приятелям здається, що вона трохи дивна, і тому її не запрошують гратися з ними. Що ви можете зробити?
— Які рішення можна прийняти?
— Які почуття викликає кожне з рішень?
— Які почуття вони можуть викликати в Марти?
— Яке з рішень краще відповідатиме Ісусовій заповіді «Любіть один одного, як Я вас полюбив».
Самотній
Івась має проблеми з читанням. Ваші товариші кепкують з нього і дають йому різні негарні прізвиська. Ви бачите, як під час перерви між уроками Івась стоїть осторонь. Дехто з ваших друзів починає насміхатися з Івася й надокучати йому.
— Яке рішення ви могли б прийняти?
— Як це ваше рішення вплине на вас, ваших друзів, Івася?
Справжній товариш
Тарасик не знав своїх батьків. Змалечку він жив у дитячому будинку. Дуже часто Тарасик був засмучений і почувався самотнім. Одного разу його відправили в літній відпочинковий табір. Там він познайомився з Андрійком. Хлопчики відразу ж потоваришували. У неділю до Андрійка приїхали батьки. Він познайомив їх із Тарасиком і запитав, чи можна запросити його в гості. Батьки радо погодилися. З того часу Тарасика на вихідні забирала до себе Андрійкова родина. Разом вони ходили до церкви, гуляли, їздили за місто на відпочинок. Завдяки цим людям Тарасик відчув, що таке справжнє родинне щастя.
В. Сухомлинський
Горбатенька
Другий клас розв’язував задачу. Тридцять п’ять учнів схилилися над зошитами. Коли це у двері хтось тихо постукав.
— Відчини двері й подивись, хто там стукає, — мовить учитель.
Чорноокий хлопчик, що сидів за першою партою, жвавенько відчинив двері. До класу зайшов директор школи з маленькою дівчинкою. Тридцять п’ять пар очей впилися в незнайому. Вона була горбатенька.
Учитель затамував дух і повернувся обличчям до класу. Він дивився у вічі пустотливих школярів і наполегливо благав: хай не побачить дівчинка у ваших очах ні подиву, ні насмішки.
У їхніх очах була тільки цікавість. Вони дивилися на незнайому й лагідно всміхалися.
Учитель полегшено перевів дух.
— Цю дівчинку звуть Оля, — каже директор. — Вона здалеку приїхала до нас. Хто поступиться їй місцем на першій парті? Бачте, яка вона маленька?
Усі шість хлопчиків і дівчаток, що сиділи за передніми партами, піднесли руки.
Учитель був тепер спокійний: клас витримав іспит на людяність.
В. Сухомлинський
У кого радість, а в кого горе
П’ятикласники зібрались їхати на екскурсію до Канева. Діти раділи: багато побачать нового, цікавого. Побувають на могилі Т. Г. Шевченка.
Збиралася їхати і Галя. Та ось у неї тяжко захворіла мама. Приходить Галя до школи заплакана.
— Чого це ти така сумна? — питають товариші.
— Мама дуже хвора. Не поїду я на екскурсію.
Тяжко стало на душі у дітей. Як же можна радіти, веселитися, коли у товариша горе?
І вирішили діти: почекаємо, поки в Галі одужає мама, тоді й поїдемо на екскурсію.
Минуло три тижні. Галина мама одужала — і весь клас поїхав на екскурсію. Поїхала й Галя.
Коли в тебе радість, у другої людини може бути горе. Розуміти чуже горе — це велика людська краса.
В. Сухомлинський
Прийшли провідати хвору…
Марійка дуже довго хворіє. Лежить у ліжку, не може підвестися. Інколи приходять до неї подруги.
Ось і сьогодні завітали до Марійки Оксана й Валя. Принесли дві книжки. Розповіли про події класу, а потім замовкли та й сидять. І Марійка мовчить, якось ніяково стало їй.
У хвилину напруженого мовчання з-за хмари виглянуло сонце. В кімнаті стало світло. Оксана й Валя зраділи.
— Нарешті сонечко пригріє, — защебетала Оксана. — Як потепліє — в ліс підемо, до річки.
— Може, й покупаємося, — радісно мовить Валя.
— І квітів нарвемо, й у човні покатаємося, — продовжує своє веселе щебетання Оксана.
Марійка дивиться на них, мовчить, аж тут з її очей на подушку закапали сльози. Оксана й Валя бачать, що Марійка плаче, й дивуються:
— Чому це ти плачеш, Марійко? Що в тебе болить? Може, тобі ще одну книжку принести? Ось ми підемо в крамницю й купимо цукерок…
— Не треба ні книжок, ні цукерок, — прошепотіла Марійка.
В. Сухомлинський
Можливо, діти захочуть розповісти приклади зі свого життя, коли вони потребували підтримки і хтось їм допоміг, або вони самі вчинили діла милосердя ближньому. Щоб заохотити дітей та оживити обговорення, можемо використати інсценізацію. Підвести дітей до розуміння: коли робимо когось щасливим, то ми й самі щасливі.
Бібліотекар. Учинки милосердя умовно поділяються на дві групи: духовні та фізичні (тілесні).
Дітей об’єднують у сім груп, кожна група отримує по одній справі милосердя для тіла й шукає відповідні приклади у Святому Письмі (Дитячій Біблії чи Біблійних оповіданнях).
Тіло ближнього може потребувати їжі, питва, одягу, захисту волі, здоров’я. Саме тому справи милосердя щодо тіла полягають у наступному:
- нагодувати голодного (вдова із Сарепти нагодувала Іллю, Авраам — трьох подорожніх, Ісус Христос — п’ять тисяч людей);
- напоїти спраглого (самарянка біля криниці Якова напоїла Ісуса Христа, Ревекка — слугу Авраама Еліезера);
- одягнути нагого (Тавіта в Йоппії одягнула убогих удовиць);
- прийняти в дім подорожнього (Марія та Марта прийняли в дім Христа, пригостивши Його);
- викупити невільника;
- відвідати хворого;
- поховати померлого.
Пісня «Тому, хто біля тебе»
1. Того, хто є голодний, нагодуй, нагодуй. — 4 р.
Приспів: Незалежно від віри чи від кольору очей
Ти люби усіх, усім роби добро. — 2 р.
2. Тому, хто є спрагнений, пити дай, пити дай. — 4 р.
3. Тому, хто не прощає, ти прости, ти прости. — 4 р.
4. Тому, хто біля тебе, усміхнись, усміхнись. — 4 р.
5. Тому, хто біля тебе, руку дай, руку дай. — 4 р.
Бібліотекар. Без любові милосердя — це порожній звук. Усім добре відома казка про живу та мертву воду. Мертва вода зцілює тіло царевича, але оживить його лише жива вода. Так і милосердя: без любові — це мертва вода, а коли милосердні справи супроводжує Божа любов, то милосердя стає живою водою, яка допомагає, дарує і врешті-решт рятує, вказує на дорогу до вічного життя.
Виконання композиції «Без любові немає милосердя»
Діти виготовляють квіточки, кожна з яких означає діло милосердя, яке вони вчинили. З квіточок складають велике сердечко.
Виконання композиції «Наші добрі вчинки»
Діти на кольоровому папері обмальовують свої долоньки і пишуть на них про свої добрі вчинки, коли вони проявили милосердя до ближнього.
Бібліотекар. Ми знаємо, що часом дуже важко прийняти правильне рішення. Але ми також пам’ятаємо, що маємо Помічника. Святий Дух живе в нас і додає нам мудрості та відваги приймати правильні рішення. Нам потрібно просити Святого Духа допомогти нам приймати такі рішення, які принесуть щастя та добро не лише нам, а й нашим ближнім.
Молитва до Святого Духа:
«О Святий Духу, дай мені велике серце, відкрите на Твоє тихе, міцне й надихаюче слово, закрите на всі дрібні амбіції, далеке від будь-якого жалюгідного людського змагання, насичене значенням Святої Церкви!
Велике серце, яке хоче стати схожим на Серце Господа Ісуса!
Велике й міцне серце, щоб воно могло любити кожного, служити кожному, страждати з кожним!
Велике й міцне серце, щоб подолати всі спокуси, усяку нудьгу, усяке виснаження, розчарування, усілякі образи!
Велике й міцне серце, постійне навіть у жертві, коли це необхідно!
Серце, радістю якого є битися разом із серцем Ісуса Христа й покірно, вірно та рішуче чинити волю Отця.
Амінь».
ДРУГА ЧАСТИНА
Перегляд і обговорення відеофільму «Листівки для чуда» (http://www.nsa-portal.com/dir/1/1/otkrytki_dlja_chuda/14-1-0-122)
Виділити під час перегляду відеофільму три етапи, відповідно до цього об’єднати дітей у три групи, кожна з яких отримує своє завдання.
I група. Усвідомлення хвороби. Як герої фільму переживають це? Як хворобу сприймають оточуючі?
II група. Вирішення проблемної безвихідної ситуації. Як у фільмі це відображено? Чи щось подібне переживали діти?
III група. Щасливе закінчення фільму. Якими є наслідки взаємодопомоги? До чого закликає нас цей фільм? Які рішення ми можемо прийняти?
Після обговорення в групах кожна з них представляє свої результати.
Виконання діл милосердя
До цього завдання діти повинні підготуватися заздалегідь, зайнятися пошуковою роботою: знайти за місцем проживання дітей, які потребують уваги, й допомогти їм (сироти, діти з багатодітних сімей, інваліди, хворі, самотні діти, які не мають друзів).
Кожен із учасників має придумати, як допомогти конкретній людині, як вирішити її проблеми й реалізувати свій проект того ж дня або в найближчий час.
Бібліотекар. Чесноти подібні до компаса. Варто довіритися щиросердному пориву й подати милостиню, перевести стару людину через дорогу, вчасно виконати прохання нужденного, з любов’ю вислухати стражденного, обігріти й нагодувати мандрівника, прийняти інакодумного без осуду, але з любов’ю, прийти й чесно визнати гріхи перед Богом. І чим більше й частіше чесноти будуть входити у звичку буття, тим чистішим і світлішим буде наше життя.
ДИСК ІЗ ЗАПИСОМ ПРЕЗЕНТАЦІЇ УРОКУ МОЖНА ПРИДБАТИ, ЗВЕРНУВШИСЬ У РЕДАКЦІЮ.