Автор Олена Ільєнко, учитель української мови та літератури Житомирської загальноосвітньої приватної школи I-III ст. «Сяйво»
Мета: розвивати навички виразного, осмисленого читання приказок, прислів’їв,біблійних притч; навчити дітей розуміти зміст малих форм усної народної творчості, доречно та влучно їх вживати в мовленні, розкрити поняття «мудрість», «приповість», пояснити на прикладі Соломона, що мудрість – це Божий дар; розвивати логічне та образне мислення; виховувати допитливість, уважність, дух змагальності та доброзичливості; формувати шанобливе ставлення до кмітливості й мудрості нашого народу, виховувати прагнення до пізнання Бога, який є початком мудрості.
Обладнання: ілюстрації, виставка дитячих малюнків до біблійних притч, Біблія, призи.
Тип уроку: узагальнення вивченого матеріалу.
Хід уроку
- Вступне слово
Учитель. Любі діти! Упродовж останніх уроків ми знайомилися з такими жанрами народної творчості, як загадки, приказки, прислів’я. Сьогоднішній незвичайний урок ми також присвятимо цим цікавим формам існування народного духу.
Учені вважають, що загадки, прислів’я та приказки – це один з найдавніших жанрів. Уживаючи їх у нашому повсякденному мовленні, ми, можна сказати, торкаємося найглибшої нашої історії – тих уявлень і поглядів на світ і людину, якими жили наші пращури.
Також ми знаємо, що джерелом мудрості для кожного з нас є Біблія. Саме вона розповідає нам про справжню мудрість та про те, як проявляти мудрість у щоденному житті. Вона дає нам яскраві приклади, на яких ми маємо можливість вчитися. Зразком справжньої мудрості для нас є уже відомий нам цар Соломон. Він виголосив 3000 приповістей. Істини, закладені в них, виражають Божу мудрість і є вічними.
Словникова робота. Що таке приповісті?
Приповісті – це мудрі висловлювання, у яких подається істина з певної тематики.
Слово вчителя
У біблійній книзі Приповістей Соломонових міститься чимало мудрих висловлювань щодо важливості праці, справедливості, сімейного життя та взаємин між людьми, поведінки у різних ситуаціях, а також поради щодо багатьох практичних питань.
Сьогодні ми й перевіримо один одного в тому, наскільки ми навчилися розуміти глибоку сутність, закладену в народних зразках і біблійних істинах, а відтак уявимо собі, наскільки ми самі готові тлумачити Божі істини й застосовувати їх у повсякденному житті. Успіхів вам у сьогоднішньому змаганні майстрів влучного й мудрого вислову.
Для проведення конкурсу нам потрібно утворити дві команди, щоб вибрати найкращого, наймудрішого і найвлучнішого серед вас.
Метод «Ажурна пилка»
Клас ділиться на дві команди. Учні визначають назви команд, обирають девіз (приказку або прислів’я).
I тур. Назви притчу
Учитель. Мета нашого конкурсу – перевірити, наскільки вдало команди зможуть визначити сутність приказок та прислів’їв, описаних в книзі Приповістей Соломонових. Зрозуміло, що версії (варіанти назв) можуть бути різними. Кожна команда матиме можливість запропонувати свої варіанти, однак перевірити точність і правильність відповіді команди ми зможемо, порівнявши ці варіанти з тим, як оповідання названі насправді. Отже, уважно слухайте притчі й пропонуйте свої варіанти приказок (прислів’їв).
Один учень з команди читає приповість для команди-суперниці.
1. Пр. 3:27-28: «Не стримуй добра потребуючому, коли в силі твоєї руки це вчинити, не кажи своїм ближнім: «Іди, і знову прийди, а взавтра я дам», коли маєш з собою». (Не відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні.)
Виділена кінцівка і є назвою. Учні її не читають, або ж їм дається текст без цієї кінцівки взагалі.
2. Пр. 6:6-9: «Іди до мурашки, лінюху, поглянь на дороги її – й помудрій: нема в неї володаря, ані урядника, ані правителя; вона заготовлює літом свій хліб, збирає в жнива свою їжу. Аж доки, лінюху, ти будеш вилежуватись, коли зо сну свого встанеш? (Хто не працює, той не їсть.)
Підбивають підсумки першого туру.
Метод «Відкритий мікрофон» (Відповіді учнів на проблемні запитання)
- Чи є ці притчі є актуальними у вашому житті?
- Як у повсякденному побуті вам вдається застосовувати ці біблійні істини?
- Чому лінь є такою небезпечною у житті християнина?
IІ тур. Пантоміма
Учитель. Наступний тур передбачає виявлення ваших акторських умінь. Кожній команді потрібно показати пантоміму на задане прислів’я чи приказку так, щоб інша команда змогла відгадати ваше завдання.
Завдання для першої команди
Найбільше багатство – здоров’я.
Не копай іншому ями, бо сам упадеш туди.
«Надійся на Господа всім своїм серцем, а на розум свій не покладайся» (Пр. 3:5).
Завдання для другої команди
Косо, криво, аби живо.
То не козак, що боїться собак.
«Хто любить навчання, той любить пізнання» (Пр. 12:1).
Метод «Відкритий мікрофон» (Відповіді учнів на проблемні запитання)
- Які переваги у людини, яка повністю покладається на Бога?
- Чому праця є цінною в очах Божих?
- Згадайте новозавітні притчі, у яких Ісус навчав трудитися і покладатися на Бога.
III. Збери перли мудрості в Біблії
Учитель. У цьому турі ви змагатиметесь в умінні знаходити в Біблії істини про важливість знань та мудрості, творчої праці і тих благословень, які отримувала людина тоді, коли вона покладалася на Божу волю.
На цю роботу відводиться 10 хв. Кожна істина – 1 бал. Підбивають підсумки уроку-змагання. Нагородження переможців.
Заключне слово вчителя
Наша чесна й відкрита гра показала, хто сильніший та кмітливіший, хто швидше зможе вийти з будь-якої життєвої ситуації, у яку може потрапляти людина. А ті, хто програли в нашому конкурсі, тепер мають можливість замислитися, чи добре вони вчилися? Отже, і біблійна, і народна мудрість – це не лише влучні життєво необхідні висловлювання. Це передусім глибока криниця знань, яка завжди стане у пригоді на життєвому шляху. Мудрість життєва набувається з роками, завдяки досвіду, а мудрість Божа – через сприйняття біблійних істин та дотримання їх.
У Біблії написано: «А якщо кому з вас не вистачає мудрості, нехай просить від Бога, що всім дає просто, та не докоряє, – і буде вона йому дана» (Як. 1:5).
Тож учіться: навчання – світло, а незнання – пітьма.
2. Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру, в якому розкрити своє розуміння однієї із притч.