Автор Тетяна Цибульська, учитель початкових класів і музики ЗОШ І-ІІІ ст. №3 м. Новограда-Волинського Житомирської обл.
Мета: визначити й окреслити суть категорій «добро» і «зло»; допомогти дітям усвідомити значення добра як життєвого вибору в духовному становленні особистості; показати на прикладі біблійного оповідання боротьбу між добром і злом; створити ситуацію, за якою учень може виявити доброту й відчути від цього задоволення; виховувати прагнення безкорисливо чинити добро; допомогти прислухатися до голосу власної совісті.
Біблійна основа: Бут. 1:26-27,31; 2:7; 3:17, 19; Пс. 36:27; Гал. 6:10; Рим. 12:21.
Ключовий вірш: «Ухиляйся від злого та добре чини й навіки живи!» (Пс. 36:27).
Ключові поняття
Добро — це життя людини заради інших, щире бажання допомогти, любов до батьків, близьких, Батьківщини, здатність до самопожертви.
Зло — бажання отримати від життя все можливе, не рахуючись ні з ким і ні з чим, замкненість і зосередженість на власних проблемах, інтересах, амбіціях.
Совість і сором — це регулятори людської поведінки, совість взаємопов’язана з відповідальністю людини перед собою.
Обладнання: роздатковий матеріал, робочий зошит, підручники, кольорові олівці, свічка.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Господня молитва
Отче наш, що єси на небесах! Нехай святиться Ім’я Твоє, нехай прийде царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліба нашого насущного дай нам сьогодні. І прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим. І не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого. Бо Твоє є царство, і сила, і слава навіки. Амінь.
Дитяча молитва
Милий Господи Ісусе,
На колінцях я молюся:
Всі гріхи мої прости
І від лиха захисти,
Щоб удома і у школі
Не робив я зла ніколи,
Щоб татуся шанував,
Щоб матусі помагав,
Щоб були ми всі здорові,
Жили в радості й любові.
Психологічна вправа
Учитель. Хай першими сядуть уважність і чуйність,
Другими — сердечність і щирість.
А згодом — доброта і милосердя.
Ви завагалися? Чому? Тому що ваші серця переповнені і одним, і другим, і третім. Я не випадково зупинила вас, ви на хвилинку замислилися над чистими джерелами своєї душі.
Поверніть, будь ласка, руки долонями один до одного, ви відчуєте тепло, яке посилає вам ваш товариш. Це тепло його серця та душі, ніби свічка зігріває вас своїм вогником.
II. Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда
1. Кого Бог створив схожим на Себе? (Відповіді дітей.)
«І сказав Бог: «Створімо людину за образом Нашим і за подобою Нашою. . . І Бог на Свій образ людину створив, на образ Божий її Він створив, як чоловіка та жінку створив їх. І створив Господь Бог людину з пороху земного. І дихання життя вдихнув у ніздрі її, — і стала людина живою душею» (Бут. 1:26 -27; 2:7).
2. Для чого Бог дав нам розум, серце, волю? (Відповіді дітей.)
Душа — життєва сила людини (проявляється в розумі, почуттях, волі). Людина отримала від Бога тіло, душу і дух, тому вона, згідно з Біблією, має в собі частку Божого Духу і є образом Божим і подобою Божою.
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку
Учитель. Сьогодні ми говоритимемо про добро і зло в нашій душі. Як навчитися розрізняти добро і зло та обирати в житті стежку добра.
IV. Робота над темою уроку
«Добре», — говоримо ми про те, що є приємним і корисним для нас.
«Добре», — говоримо ми про те, що радує наше око.
«Добре», — говоримо ми тоді, коли погоджуємося виконати чиєсь прохання чи корисну пораду, засвідчуємо, коли нам приємно, радісно, затишно.
«Добре», — говорять нам друзі та рідні, батьки, коли ми зробили щось корисне й хороше іншим людям.
Згадаймо слова та вислови, у яких є слово «добро» і які ніколи не зникають із мовного вжитку: «доброго дня», «добраніч», «на все добре», «добробут».
Отже, в основі всіх наших добрих учинків лежить поняття добра. А щоб добра у світі було більше, потрібно самим творити добро, бути добрим, говорити добрі слова, добре ставитися до інших, робити добрі справи. До речі, відкрию вам таємницю: людина, яка творить добро, сама стає такою ж щасливою, як і та, кому вона його зробила. Тому добро пов’язане з такими чеснотами, як: чуйність, милосердя, доброчинність, щирість, справедливість.
Увесь світ, який створив Бог, є добрим, адже його Творець — абсолютне Добро. У Біблії сказано: «І побачив Бог усе, що вчинив. І ото, — вельми добре воно!..» (Бут. 1:31).
Добро походить від Бога. Бог — джерело добра.
V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Робота з підручником (Основи християнської етики. 5 клас: Навчальний посібник. — К.: Літера ЛТД, 2007. — 224 с., іл.) за біблійною історією «Що таке зло, походження зла…»
2. Робота в парах: «Ти — мені, я — тобі».
— Як у світ прийшло зло? (Відповіді дітей.)
— Який гріх учинили Адам і Єва? (Відповіді дітей.)
Бог створив людину з вільною волею і не примушував її бути доброю. Бог дав людині свободу в її вчинках, свободу вибору між добром і злом (іти дорогою життя чи дорогою смерті). Так, Адам і Єва через спокусу й непослух вибрали зло.
— Що сталося після того, як перші люди з’їли заборонений плід? (Відповіді дітей.)
«І до Адама сказав Він: «За те, що ти послухав голосу жінки своєї та їв з того дерева, що Я наказав тобі, говорячи: “Від нього не їж”, — проклята через тебе земля! Ти в скорботі будеш їсти від неї всі дні свого життя. У поті свого лиця ти їстимеш хліб, аж поки не вернешся в землю, бо з неї ти взятий. Бо ти порох, — і до пороху вернешся» (Бут. 3:17, 19).
— Що трапляється з людиною, яка порушує Божі заповіді? (Відповіді дітей.)
Щодня людина обирає сама — чинити їй добро чи зло, постійно опиняється перед вибором. Божі заповіді — це дороговкази, які допомагають обирати стежку добра й ухилятися від зла.
«Усім робімо добро…» (Гал. 6:10).
«Ухиляйся від злого та добре чини, та й навіки живи!» (Пс. 36:27).
«Не будь переможений злом, але перемагай зло добром!» (Рим. 12:21).
VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів
1. Виконання творчого завдання «Сонце доброти».
Намалюй сонце доброти, у якого повинно бути стільки променів, скільки добрих учинків різних людей ви згадаєте, потім кожен розповість про своє сонце доброти.
2. Навести приклади добра.
А зло круг нас — не Божа кара,
Бо Бог — любов, що є і буде.
Зло — це гріха страшна примара.
І чинимо його ми, люди.
Лише молитва нас врятує,
Заблудлим душам допоможе.
Молитву щиру Бог почує.
Молитва зло й гріх переможе.
3. Завдання-гра «Знайди пару».
Роби добро | як хочеш, щоб вони ставилися до тебе. |
На зло завжди | своїх батьків. |
Будь прикладом | відповідай добром. |
І все, що чините, робіть від душі, | немов Господеві, а не людям. |
Завжди люби й поважай | остерігайся зла! |
Стався до людей так, | для інших людей. |
Учитель. Діти, робімо лише добрі справи. Пам’ятайте народну мудрість: «Зло породжує зло», «Добро завжди перемагає зло». Бог подарував нам розум, щоб ми розуміли, як робити добро, добре серце — щоб ми любили Бога і людей, і волю — щоб ми бажали робити добро.
— А чи завжди ми добре користуємося дарами, які дав нам Бог? (Відповіді дітей.)
Буває й так, що ми втрачаємо Божий дарунок, коли не хочемо робити добра собі й іншим людям. Хтось із нас сердиться, ображається, лінується, не слухається батьків і не допомагає їм, отже, зло також знаходить місце в душі. Але наш Творець не залишає нас, Він дав нам у душі особливий голос. Цей голос підказує нам, що добре, а що погано. Він є в душі кожної людини й називається совістю. Совість спонукає соромитися лихих вчинків і перемагати зло добром. Совість у нашій душі — це неначе вогник свічки (запалюю свічку), коли совість не спить — у душі людській світло. Якщо ми не забуватимемо про неї, питатимемо її: «Чи добре те, що я роблю?», то совість наша ніколи не згасне. А якщо не берегти її — будемо злими, байдужими до людей, ледачими, і вогник погасне, у душі запанує пітьма, і ніхто не підкаже, як робити добро й не робити зла.
4. Як ви розумієте вислови?
- «Те, що в нас є два ока, не полегшує нашої долі: одне око служить, щоб бачити хороші сторони життя, а друге — щоб бачити погані» (Вольтер).
- «Людина ніколи не буде доброю, доки не зрозуміє, яка вона погана або якою поганою вона могла б стати» (Честертон).
- «Зло протистоїть добру навіть тоді, коли добро хоче допомогти тим, хто став на шлях зла» (Ч. Айтматов).
- «Є те, що потрібно цим людям навіть більше, ніж їжа й дах над головою. Це — розуміння того, що вони комусь потрібні, хтось їх любить. Вони розуміють, що, навіть якщо їм залишилося жити всього кілька годин, їх люблять. Господи, зроби нас гідними служби людям усього світу, які живуть і помирають у злиднях і голоді» (Мати Тереза).
Народна мудрість
- Роби добро — воно дорожче золота.
- Не одяг звеличує людину, а добрі справи.
- Добро посієш — добро й пожнеш.
- Добре роби, добре й буде.
- Добре діло роби сміло.
- До доброї криниці стежка утоптана.
- Добрий чоловік — надійніший від кам’яному мосту.
- Від добра добра не шукають.
- Усе добре переймай, а зла уникай.
Фізкультхвилинка
Руки до неба я піднімаю (піднімають руки вгору)
Щиро Бога благаю:
— Дай сили й уміння (показують руками на себе)
Творити добро.
5. Робота з підручником.
1. Повчальне оповідання Бруно Ферреро «Вибір художника».
2. Евристична бесіда:
— Яку фреску малював Леонардо да Вінчі?
— Чи легко було художникові знайти натурника для малювання?
— Як трапилося, що один і той самий чоловік став натурником для зображення Ісуса та Юди?
— Яку стежку в житті — добра чи зла — обрав Агнелло?
— Від чого нас застерігає це оповідання?
— Що корисного для себе ти взяв із цього оповідання?
Добро, як сонечко, зігріває, тішить і радує людей. А погані вчинки, погана поведінка засмучують людей, роблять їм шкоду. Отже, зло — це все те, що приносить шкоду людям, засмучує, принижує гідність, робить боляче. Ми всі маємо вчитися робити добро, адже «хто людям добра бажає, той і собі має».
Людина — цілковито вільна особа, тому вона щодня здійснює самостійний вибір між добром і злом.
6. Творчі завдання:
а) Учитель роздає дітям картки «Вибір» і пояснює завдання: розфарбувати дорогу добра і зла; на місці пропусків написати слова з протилежним значенням; подумати, чи здатний ти робити правильний вибір.
б) Допиши речення:
1. Я знаю, що добро — це ________________________,
а зло — це ____________________________________.
2. Я щодня роблю свідомий вибір на користь ________.
3. Я відповідаю за ______________________________.
Учитель. Вимовте слово «зло», «добро».
Чи відчуваєте різницю у вимові?
Слово «добро» вимовляється, ніби співається, а «зло» — із сичанням, стисло. Наша мова влучно назвала погані, лихі вчинки, думки — злом, а хороші, приємні — добром.
7. Завдання для роздумів.
Учитель. У кожної людини є внутрішній потенціал добра і зла. Кожний учинок, думка є вибором того або іншого. Але, здійснюючи шляхетні й гарні вчинки, людина може керуватися негативними мотивами (бажання зарекомендувати себе, змусити гарно говорити про себе, отримати схвалення, подяку, нагороду, підвищити свій рейтинг тощо). При цьому людина не переймається високою ідеєю й щирим бажанням допомогти; внутрішньо вона залишається байдужою до проблеми того, кому допомагає. Тому в християнстві найвищу цінність має та доброчинність, яка робиться від чистого серця.
Чи завжди ви керуєтеся щирими почуттями у своїх шляхетних учинках? Наведіть приклади, коли ваша допомога була щирою.
VІI. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Яку тему ми розглянули сьогодні?
* Мені найбільше запам’яталося….
* Я згоден…
Добро — це Божа благодать, гармонія в житті людини. Воно завжди скероване на благородні дії й перемагає зло. А зло — це нечиста сила, яка завжди перешкоджає добру і вводить людей в оману, скеровуючи їх на негативні дії. Зло — це гнів, розпущеність, заздрість, ненависть. Головним злом є невір’я і непослух Богові, бо з цього випливають усі інші пороки.
VІІI. Домашнє завдання
Прочитати в підручнику урок «Добро і зло», намалювати малюнок: яким ти уявляєш добро, а яким — зло.