Конференція «CrossLinks: Християнські перспективи в освіті» для молодих педагогів-християн і студентів
«Ніхто крім християн не зможе навчити майбутні покоління добру!» Саме ці слова Юрія Чорноморця якнайкраще висвітлюють основний зміст та мету конференції «CrossLinks: Християнські перспективи в освіті», яка відбулася 28–30 березня 2013 р. у Донецьку на базі Донецького християнського університету. Організаторами заходу виступили Асоціація «Духовне відродження», Донецький християнський університет та Міжнародна асоціація християнських шкіл.
Протягом трьох днів близько 170 учасників конференції слухали доповіді, відвідували майстер-класи, брали участь у роботі секцій. Лекторами заходу були доктори та кандидати наук, засновники та директори християнських шкіл, викладачі та вчителі.
Засновник Харківської приватної загальноосвітньої християнської школи «Початок мудрості» Олександр В’ялов виступив з лекціями: «Як любити Бога усім розумом», «Взаємозв’язок між світом Біблії та викладанням», «Портрет ідеального випускника». Провідною думкою усіх його промов стала теза про те, що християни не повинні розділяти у своїй свідомості сфери «духовного» та «земного», адже вони не можуть існувати відокремлено. Саме тому вчитель-християнин, розуміючи це, повинен створювати «методологічні мости», які б з’єднували біблійне богослов’я та академічну освіту.
Сергій Головін, доктор філософії, доктор прикладного богослов’я, магістр гуманітарних наук, магістр природознавства, директор Євроазійського апологетичного центру, в доповіді «Нейтралітет в науці та освіті — це міф!» зазначив, що християнину потрібно осмислити свій світогляд та розробляти шляхи задля звільнення навчального процесу від світського гуманізму, який у наш час заполонив шкільну навчальну програму.
Юрій Решетніков, заступник керівника Громадської ради з питань співпраці з релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту України поділився інформацією щодо проблематики викладання християнської етики в державних школах України.
Юрій Чорноморець, доктор філософських наук, богослов, філософ, професор, говорив про «Визначення місця Бога в освіті без фанатизму», наголосивши та тому, що християнство в постмодерному світі отримує нові можливості, нові перспективи, проте й не менші виклики, які стоять на шляху впровадження християнства в освітньо-виховний процес сучасної школи.
Учасники конференції відвідали майстер-класи: «Формування християнського світогляду на уроках фізики», «Російська мова: проведення турніру любителів слова «Від А до Я», «Розвиток критичного мислення», «Відповідальність учителя біології за формування християнського світогляду». Координатор проекту «Перспектива 21/3: інтеграція дітей із синдромом Дауна в освітнє середовище» Наталя Ліщук представила на майстер-класі «Спеціальне навчання» методики навчання дітей з особливими освітніми потребами, які допоможуть «сонячним» дітям стати самостійними, незалежними, готовими до дорослого життя.
Члени лабораторії християнської етики, християнської педагогіки та християнської психології НУ «Острозька академія» — здобувач кафедри психології НаУ«ОА» Сергій Якушенко та магістрантка спеціальності «філософія» (релігієзнавство) Ольга Данилюк — провели майстер-клас «Методика організації та проведення уроків християнської етики». Молоді педагоги розповіли про досвід Острозької академії у сфері духовно-морального навчання та виховання: впровадження предметів духовно-морального спрямування, проведення всеукраїнських конкурсів «Юні знавці Біблії» та «Вчитель року з предметів духовно-морального спрямування», організацію конференцій та круглих столів з питань духовно-морального виховання молодого покоління, діяльність лабораторії християнської етики, християнської психології та християнської педагогіки.
Надзвичайно важливим елементом конференції була секційна робота, коли всі бажаючі могли обрати тему, що їх найбільше цікавить, та обговорити її в колі людей, які займаються вивченням цього питання. Тематика секцій була різноплановою: «Бізнес у сфері дошкільного навчання в Україні», «Взаємовідносини «вчитель – директор», «Як розвивати творчість учнів», «Досвід християнської освіти в Білорусі», «Вирішення конфліктів у шкільному колективі» та багато інших.
У назві конференції було використане слово «crosslinks», що означає взаємозв’язки, тобто надзвичайно важливо, щоб усі учасники не тільки прослухали інформацію, але й використали її у своєму практичному житті, доклали всіх зусиль для інтеграції християнського світогляду в педагогічну діяльність, водночас налагоджуючи тісні взаємозв’язки між собою, адже лише спільними зусиллями ми зможемо досягти успіху.
Ольга Данилюк