Що таке молитва?
Молитва — це звертання розуму й серця до Бога як до люблячого Отця, Який готовий і сильний відповісти на прохання Своїх дітей.
Яким повинне бути серце під час молитви?
Ми повинні приступати до молитви покірно, з усвідомленням наших гріхів і з подякою за надані нам милості Господні.
Які бувають види молитов?
Оскільки наше ставлення до Бога багатогранне, ми звертаємось до Нього в молитві з різних причин. Є молитви спілкування(Пс. 63:1–8),славословлення(Пс. 104),подяки(Пс. 103; 1 Сол. 5:18),покаяння(Пс. 51),прохання(Рим. 10:1).
Де ми повинні молитися?
Молитися можна в будь-якому місці, як у церкві, так і вдома, як на роботі, так і на вулиці.
Коли ми повинні молитися?
Оскільки молитва — це спілкування з Всюдисущим Богом, молитися можна в будь-який час. Ісус сказав: «…треба завжди молитись і не занепадати духом» (Лк. 18:1). А апостол Павло наказує: «Безперестанку моліться» (1 Сол. 5:7).
Яким повинне бути положення тіла під час молитви?
Положення тіла під час молитви повинне допомогти нам зосередитися на Богові. Головне не зовнішнє положення тіла, а внутрішній стан душі. У Священному Писанні молились: схиливши коліна, стоячи, сидячи, лежачи тощо.
Чому Бог не завжди відповідає на молитву?
По-перше, не красномовність та гучність, а щирість приємні Богові (Мт. 6:5–8).
По-друге, ми часто просимо те, що нам здається добре, але воно не відповідає Божій волі. (Як. 4:3).
По-третє, у нас не вистачає віри (Як. 1:6–7).
По-четверте, у нас криється нерозкаяний гріх (Пс. 66:180).
По-п’яте, іноді Бог призволяє баритися з відповіддю (Іс. 55:8).
По-шосте, Божа відповідь може звучати: «Ні».
Навіщо нам молитися, якщо Бог уже знає, у чому ми маємо потребу?
У молитві людина усвідомлює свою справжню потребу й залежність від благодаті Божої. «Молитва, — говорить Блаженний Августин, — очищає серце і робить людину більш здатною сприймати благодатні дари від Бога».
Молитва Господня
У чому особливе значення молитви «Отче наш»?
Ця молитва, названа також Молитвою Господньою, була дана нам як пряма вказівка Ісуса і стала молитвою, яка об’єднує всіх християн усіх віків. Вона має бути зразком кожної нашої молитви до Бога.
Які основні ідеї Молитви Господньої?
Вона складається з трьох частин: заклик, сім прохань і славословлення.
Заклик
Отче наш, що єcu на небесах
Як ми можемо осмілитися називати Бога нашим Отцем?
Ми стаємо дітьми Божими через віру в Ісуса Христа й відродження по благодаті. «А тим, хто прийняв Його, віруючим в ім’я Його, дав владу бути дітьми Божими» (Ін. 1:12). Ісус відкрив можливість прямого зв’язку з Отцем; тепер не потрібні ні земні, ні небесні посередники, крім Ісуса (1 Тим. 2:5).
Якого значення надавав Ісус слову Отець?
Ісус, найімовірніше, вимовив тут арамейське слово Авва (див. Мк. 14:36), тобто тато, а це значить, що наша надія на Бога повинна бути щирою і ніжною, як у дітей (Мт. 18:3).
Як Бог проявляє до нас Свою Батьківську любов?
По-перше, Бог Свою любов до нас доказує тим, що Він віддав Сина Свого Ісуса Христа, Який умер за нас, коли ми були ще грішниками, які ніяк не заслуговували Його любові (Рим. 5:8).
По-друге, серце Боже налаштоване давати нам тільки найкраще (Лк. 12:32; Як. 1:17).
По-третє, Він дає нам, Своїм дітям, «незрівнянно більше того, чого ми просимо або про що думаємо…» (Еф. 3:20).
Чому Ісус звелів нам говорити Отче наш, а не Отче мій?
Ми маємо завжди пам’ятати не тільки наші прямі стосунки з Небесним Отцем, але й нашу духовну спорідненість з дітьми Божими; любити їх як братів і сестер, молитися про них і разом з ними.
Чому ми звертаємося до Отця, що на небі?
По-перше, ці слова повинні направити нас залишити земні, минущі турботи й зосередити розум і серце на небесному, вічному й божественному (Кол. 3:1–2).
По-друге, ми звертаємося не тільки до доброго, люблячого Отця, але й до Творця всесвіту. Тому нам слід приступати до Нього побожно й не нехтувати нашим доступом до Нього.
Перше прохання
Нехай святиться ім’я Твоє
Що означає слово святиться?
Святити (по-грецьки: агіазо) означає — робити святим, освячувати, визначати на особливу, святу мету, шанувати так, як належить поважати одного Бога, прославляти.
Чому ім’я Боже повинне святитися?
Ім’я, у розумінні стародавніх, ототожнювало сутність того, що називається. Славити чи ганити чиєсь ім’я — значить так само ставитися до його особистості.
Як це прохання відрізняється від третьої заповіді Божої?
Третя заповідь говорить нам, чого ми повинні уникати. Ісус же указує, яке у нас повинне бути правильне, позитивне ставлення до всього, що носить ім’я Боже.
Яке у Бога ім’я?
Святе Письмо приписує Богові багато імен, кожне з яких виражає особливу якість або Його ставлення до людини, наприклад: Творець, Господь, Господь Саваоф (усіх сил), Вічний, Шалом (мир), Отець тощо.
Якщо Боже ім’я святе саме по собі, як же воно може ще святитися?
Відокремленням його від усіх інших імен і особливим ставленням до особистості Бога.
Як ще може прославитися ім’я Боже?
Усе, що ми робимо, повинне мати одну переважаючу мету — прославляти Бога (1 Кор. 10:31). «Так нехай і ваше світло світить перед людьми, щоб вони бачили ваші добрі діла і прославляли Отця вашого Небесного»(Мт. 5:16).
Друге прохання
Нехай прийде Царство Твоє
Про яке Царство тут говориться?
Під словами Царство Божерозуміють Боже правління над кожною людиною і народом і в цьому світі, і в майбутньому житті. А Його правління: «…праведність, і мир, і радість у Дусі Святім»(Рим. 14:17).
Як повинне прийти Царство Боже?
Для декого воно вже прийшло, в міру їхньої віри у Христа. Але для людей, які більше полюбили темряву, ніж світло (Ін. 3:19), воно ще зовсім не настало, і ми повинні молитися, щоб Христос запанував у їхніх серцях.
Як можна упізнати прихід Царства?
Царство Боже — не політичне явище, а духовне. Воно оволодіває серцями людей. Ісус сказав: «Царство Боже не прийде помітно… Царство Боже всередині вас» (Лк. 17:20–21).
Третє прохання
Нехай буде воля Твоя як на небі, так і на землі
Як розуміти прохання нехай буде воля Твоя?
Царство Боже прийде, коли люди будуть покорятися Богу й слухатися Його в усьому. Ми повинні просити Бога, щоб усе, що ми робимо і що з нами трапляється, відбулось не так, як ми бажаємо, але як угодно Богу. Ісус перед смертю молився: «Отче, якби Ти благоволив пронести чашу цю мимо Мене! Проте не Моя воля, а Твоя нехай буде!» (Лк. 22:42).
Чому ми повинні так молитися?
У наших молитвах ми схильні бути егоїстичними й короткозорими в проханнях, але Бог краще від нас знає, у чому маємо потребу ми та наші близькі.
Чому Ісус додав слова: як на небі, так і на землі?
На землі багато людей живуть за своєю волею і не прагнуть узгодити її з волею неба. Бажання віруючого, щоб усюди проявлялась Божа воля.
Четверте прохання
Хліб наш насущний дай нам сьогодні
Що таке хліб насущний?
Тут мається на увазі все необхідне для того, щоб нам існувати або жити на землі: наші фізичні потреби.
3 якими думками ми повинні просити про хліб насущний?
Ми не повинні просити їжі, одягу й житла більше, ніж це необхідно для життя. Що понад це і служить не стільки для потреби, скільки для задоволення, то необхідно повністю віддати у волю Божу. І якщо дано буде, дякувати Богові, а якщо не буде дано, то не турбуватися про це (Мт. 6:31–32; Флп. 4:6–9).
Що тут виражає слово дай?
Ми цим визнаємо свою повну залежність від Провидіння Божого. Лише Творець всесвіту може дати те, що нам потрібно.
Чому ми повинні молитися дай нам, а не дай мені?
Ми повинні просити не тільки про свої власні матеріальні потреби, але й про потреби всіх людей.
Чому Ісус додав слово сьогодні?
Бог не хоче, щоб ми були поглинуті клопотами про майбутнє, але в усьому надіялись на Нього (Мт. 6:34). Бог хоче, щоб ми щоденно до Нього приступали й висловлювали свою надію на Нього. Як щоденно тіло потребує їжі, так і жоден день не повинен минути без молитви.
П’яте прохання
І прости нам провини наші,
як і ми прощаємо винуватцям нашим
Що ми повинні розуміти під словами провини наші?
Наші провини — це все, у чому ми винні перед Богом; іншими словами — наші гріхи.
Чому гріхи називаються провинами (боргами)?
Коли ми порушуємо Божу волю, чи то злочином проти Божих законів, чи то невиконанням Божих вимог, ми стаємо боржниками перед Його правосуддям, якщо не покаємось.
Враховуючи Боже правосуддя, яким чином ми можемо надіятися на прощення наших боргів?
Ми повинні визнавати перед Богом наші гріхи й покладатися на викупну жертву Сина Божого: «… Кров Ісуса Христа, Сина Божого, очищає нас від усякого гріха. Коли ж кажемо, що не маємо гріха, то обманюємо самих себе, і правди немає в нас. Коли ж ми визнаємо гріхи наші, то Він, вірний і праведний, простить нам гріхи наші і очистить нас від усякої неправди» (1 Ін. 1:7–9).
Хто ж винуватці (боржники) наші?
Наші боржники — це ті люди, які винні перед нами, які грішать проти нас.
Що означає слово прощати?
У Священному Писанні прощати — значить звільняти від покарання за гріх, а також вважати безвинним і чистим, як ніби людина ніколи не згрішила (Іс. 1:18; Пс. 103:10–11).
Що буде, якщо ми просимо у Бога прощення наших гріхів, а самі іншим не прощаємо?
Ми не отримаємо прощення: «Бо коли будете людям прощати провини їхні, то й Отець ваш Небесний буде прощати вам. Коли ж не будете прощати людям провин їхніх, то й Отець ваш Небесний не простить провин ваших» (Мт. 6:14–15).
Якого настрою від тих, хто молиться, потребують слова: як і ми прощаємо винуватцям нашим?
Ісус сказав, що перш ніж розпочати молитися, людина повинна відкинути всяку ворожнечу чи гнів і, по можливості, зі всіма примиритися: «Тому, коли ти принесеш дар свій до жертовника і згадаєш тут, що брат твій має щось проти тебе, — залиш дар твій перед жертовником і піди примирись перше з братом твоїм, а тоді прийди і принеси дар твій» (Мт. 5:23–24).
Що робити, якщо того, хто має щось проти мене, не можна знайти відразу або якщо він виявиться не налаштованим на примирення?
У такому разі треба примиритися з ним у серці, перед очима всевидячого Бога. «Коли можливо і залежить від вас, будьте в мирі зі всіма людьми» (Рим. 12:18). Не завжди це вдається, але з нашого боку совість повинна бути чистою.
Скільки разів ми повинні прощати винуватцям нашим?
Ми повинні прощати кожного разу, коли просять у нас прощення, і бути вибачливими, як і Отець наш Небесний прощає нам наші численні прогріхи (Мт. 18:21–22).
Шосте прохання
І не введи нас у спокусу
Що означає слово спокуса?
Хоча в розумінні людей спокуса — це потяг до гріха, у Священному Писанні вона, частіше за все, є випробуванням, пробою, перевіркою (див. Гал. 4:14; Євр. 4:15; 11:36). В українській Біблії грецьке слово пеірасмос перекладається по-різному: спокуса (Лк. 4:13), напасті (Лк. 22:28), випробування (1 Пет. 4:12) і вміщує в себе всі ці значення.
Про що ми просимо в словах молитви не введи нас у спокусу?
У п’ятому проханні ми просимо прощення за гріхи, які ми вже зробили, у шостому — щоб Бог не допустив того, щоб ми піддалися гріху в майбутньому. «…Вірний Бог, Який не допустить, щоб ви були спокушувані понад ваші сили, а при спокушуванні дасть вам і полегшення, щоб ви могли спокусу перенести» (1 Кор. 10:13).
Звідки приходять спокуси?
Людське життя сповнене труднощів і випробувань, через які ми можемо зміцнюватися у вірі, надії і любові. Однак потяг до гріха походить від нашої похоті, від світу (тобто від інших людей) і від диявола.
Що говорить Святе Письмо з цього приводу?
«Нехай ніхто не каже в спокусах: «Мене випробовує Бог!» Бо Бог не може бути спокушуваний злом, і Він нікого не спокушає, але кожний спокушається, захоплюючись і зваблюючись власною пожадливістю» (Як. 1:13–14).
Яке ще настановлення дає нам Святе Письмо?
Апостол Яків пише: «Блаженна людина, яка витримає спокусу, бо, будучи випробуваною, одержить вінець життя, який обіцяв Господь тим, які люблять Його» (Як. 1:12).
Сьоме прохання
Але визволи нас від лукавого
Як розуміти це прохання?
Сполучник але говорить, що це прохання нерозривно пов’язане з попереднім. Хоча Бог іноді й допускає те, що ми переносимо випробування, однак ми повинні молитися, щоб вони були не на зло, а на добро.
Якого визволення ми просимо в словах молитви визволи нас від лукавого?
Ми просимо визволення від усякого зла, яке може нас спіткати у світі, який з часу першого гріха весь лежить у злі (1 Ін. 5:19), особливо від зла гріха і від хитрощів духа злоби, диявола.
Славословлення
Бо Твоє є Царство, і сила, і слава навіки. Амінь.
Чому Молитва Господня завершується не проханням, а підтвердженням?
Наші молитви були б лише пустим обманом або самонавіюванням, якби ми не були переконані, що вся влада та сила в руках Божих.
Чому до Молитви Господньої приєднано славословлення?
У роздумах про Його Царство, силу та славу ми віддаємо Йому належну шану й висловлюємо своє підкорення Йому.
Чого також додається слово амінь?
Амінь означає істинно, вірно, і цим ми підтверджуємо, що наша молитва приноситься з вірою, без будь-якого сумніву, як навчає апостол Яків (Як. 1:6–7).
Що означає слово навіки?
Це слово означає назавжди, вічно. Царство, сила та слава Божі не мають ні кінця, ні межі.
Чого тут згадується Божа слава?
По-перше, усі наші думки та справи повинні прославляти Господа Бога. Якщо наша головна мета — навіки прославляти Бога, ми будемо Йому вдячні, як би Він не відповів на нашу молитву.
По-друге, Бог уже звеличений і прославлений у Небесному Царстві. Нам потрібно відкрити свої духовні очі й приєднатися до великого числа вибраних, які безперестанно славословлять Бога (Об. 7:9–12).
Що означає слово слава?
У Святому Письмі щодо Бога слава — це видимий прояв Його нескінченних якостей і вищої сили та влади (Пс. 96; Ін. 1:14) і — це честь і повага, які Йому належать при сприйнятті Його вищості (Об. 4:11; 5:11–13).
Яке завдання Церкви і кожного християнина?
Наше завдання — сприяти тому, щоб увесь світ визнав славу Божу, яка проявляється в Його ділах і особливо в Його Сині Ісусі Христі. «Все від Нього, через Нього і для Нього! Йому слава навіки. Амінь» (Рим. 11:36).