9-й клас, автор Надія Рихлюк, учитель християнської етики ЗОШ № 19 м. Рівне
Мета
Освітня: вказати учням на шляхи подолання конфліктів з погляду Біблії. Навчити їх уникати сварок і суперечок.
Виховна: виховувати любов до ближнього, поступливість, миролюбність.
Розвиваюча: спонукати учнів бути ініціаторами примирення.
Біблійна основа: Пр. 6:12–19.
Ключовий вірш: «А ви один до одного будьте ласкаві, милостиві, прощаючи один одному, як і Бог через Христа вам простив!» (Еф. 4:32).
Література до уроку:
1. Іти за Господом. — Б. М.: Обітниця миру, 2001. — 124 с.
2. Зерно вічності 2006. — Б. М.: Блага вістка, 2005.
3. Пятилетняя программа для обучения в воскресной школе «Ключ». — Одесса: Богомыслие, 2006.
ХІД УРОКУ
I. Вступ
Привітання та перевірка домашнього завдання
Попросіть учнів пригадати попередній урок та поділитися тим, як вивчене вплинуло на їхню поведінку чи допомогло у практичному житті.
Мотивація
Запропонуйте учням подумати над питанням: яка найбільша перешкода для хороших взаємин? Відповідь буде однозначною: сварки, конфлікти, непорозуміння.
II. Основна частина
Вступне слово вчителя
За даними Норвезької академії наук з 3600 р. до Р. Х. і по 1960 р. відбулося 14513 війн, у яких було вбито 3 млрд. людей. Лише 292 з 5600 років були без війни. З 650 р. до Р. Х. 1650 разів здійснювалися спроби зберегти мир за допомогою гонки озброєнь. У 1640 випадках це призвело до нових війн, а у решті випадків — до повного зруйнування економіки країн — учасників гонки.
Розпочинаючи воєнні дії у Другій світовій війні, Америка проголосила, що цим самим збирається покінчити з усіма війнами, але з 1945 по 1978 рр. відбулися 133 воєнні конфлікти, у яких загинуло близько 25 млн. людей.
Сумна статистика продовжується і сьогодні. Ми торкнулися ситуації у світовому масштабі, а скільки таких міні-війн ведеться у сім’ях між чоловіком і дружиною, батьками і дітьми, учнями і вчителями, колегами на підприємствах!.. Чи можна цього уникнути? На сьогоднішньому уроці пороздумуємо над цим, намітимо шляхи виходу з конфліктних ситуацій, розглянемо проблему з різних боків.
Щодня ми маємо необхідність спілкування з людьми — членами наших сімей, учителями, друзями. Саме у ставленні до інших по-справжньому виявляються наші життєві цінності. Якщо нам не вдається налагодити взаємини з людьми, значить, ми маємо проблему. Що говорить Господь про наші стосунки з іншими? Як Він хоче, щоб ми будували їх зі своїми рідними та друзями? Можливо, зараз найважливішими для вас є ваші однолітки, ваші друзі відіграють велику роль у розвитку ваших життєвих позицій та вашій поведінці. І це нормально для розвитку особистості. У вас спільні справи, спільні проблеми та радощі. З деким із них ви стаєте близькими друзями. З одними взаємини складаються рівно і легко. З іншими — безліч непорозумінь, мало спільного. Можливо, ви посперечалися з кимось зі своїх друзів і припинили з ними стосунки. У вас, напевно, є друзі, які підштовхують вас до недобрих учинків.
Важливо знати, як поводитися з кожною людиною, з якою маєте стосунки у своєму житті. Труднощі полягають у тому, що всі ми різні. І ваші взаємини з різними людьми будуть різними. Стосунки з друзями нерідко є заплутаними. У чому найчастіше полягає причина сварок, конфліктів, суперечок?
Учні відповідають, доповнюючи одне одного: заздрість, гнів, запальний характер, плітки, егоїзм, насмішки тощо. Можливо, хтось погодиться навести приклад
зі свого життя.
У деяких підліткових компаніях такі моральні категорії як доброта, милість, правда — не в пошані. Цар Соломон влучно описав такі стосунки: «Оце покоління, що у нього мечі — його зуби, а гострі ножі — його щелепи». Часто підлітки цими «ножами» і «мечами» боляче ранять одне одного, наносячи глибокі душевні рани, які можуть не загоїтися впродовж життя. Найчастіше причинами конфліктів є плітки.
Повчальна історія
Одного разу знайомий Сократа з роздратованим виглядом прийшов до цього мудреця стародавнього світу.
— Тобі слід почути, що сказав про тебе твій друг, — сказав він.
Але Сократ перебив його запитанням:
— Чи просіяв ти те, що зараз збираєшся сказати, через три сита?
Його товариш здивовано подивився на нього, а Сократ продовжував:
— Так, через три сита. Якщо ти не зробив цього, то мені краще не чути жодного слова, яке сказав мій друг. Перше сито — це правдивість. Чи перевірив ти, що слова мого друга дійсно належать йому, або чи не перекручені вони?
Цей чоловік був настільки збитий з пантелику, що спромігся тільки сказати:
— Ну, звичайно, я тільки чув це від інших…
— Тоді, напевно, це не є навіть правдою. Сподіваюсь, ти просіяв сказане через сито доброти, бо якщо воно не відповідає правді, то, хоча б це щось хороше?
— Ні, навпаки, його не назвеш хорошим, — визнав той.
— Ну, — сказав Сократ, — те, що ти збираєшся мені сказати, не є хорошим та правдивим. Тоді давай використаємо третє сито. Чи є корисною твоя інформація? Кому яка користь від неї?
Його знайомий засоромився: йому довелось визнати, що нікому з неї ніякої користі нема.
Сократ посміхнувся і сказав:
— Отож, мій друже, якщо твоя новина є неправдивою, нехорошою і некорисною, тоді я не хочу чути її!
І знайомий пішов геть.
Чи не отримали ми з цієї історії корисний урок?
Вивчення біблійного тексту
Для виконання роботи слід об’єднати учнів
у три робочі групи, кожна з яких отримає певне завдання. Учнів при цьому необхідно забезпечити кількома
примірниками Біблії.
Завдання для першої групи— «дослідників»
Розглянути біблійний текст Пр. 6:12–19 та підготувати відповіді на запитання, складені за текстом.
1. Як Біблія називає тих, хто сіє сварки? (Людина нікчемна, чоловік злочинний).
2. Чим наповнене його серце? (Лукавством).
3. Що чекає його в майбутньому? (Погибель).
4. Які якості характеру людини ненавидить Господь? Прокоментуйте. («Оцих шість ненавидить Господь, а ці сім — то гидота душі Його: очі пишні, брехливий язик, і руки, що кров неповинну ллють, серце, що плекає злочинні думки, ноги, що сквапно біжать на лихе, свідок брехливий, що брехні роздмухує, і хто розсіває сварки між братів».)
5. Прокоментуйте біблійний текст Пр. 17:19: «Хто сварку кохає, той любить гріх, хто підвищує голос, той шукає нещастя».
6. Прокоментуйте Пр. 18:6: «Уста нерозумного тягнуть до сварки, а слова його тягнуть до бійки».
Завдання для другої групи — «порадників»
Розгляньте запропоновані біблійні тексти та прокоментуйте, що радить Бог робити Своїм дітям у конфліктних ситуаціях. Відповіді можуть бути наступними.
1. Пр. 2:20. Бог радить не робити поганих вчинків, бути добрим та справедливим. За це Він обіцяє винагороду. І навпаки, безбожні будуть покарані.
2. Пр. 3:30. Щоб користуватися повагою і визнанням, треба завжди бути правдивим та поблажливим до оточуючих.
3. Пр. 10:12. Причиною конфліктів є ненависть, а коли серце наповнене любов’ю, все прощаєш.
4. Пр. 17:14. Розпочату сварку дуже важко спинити. Вона — як прорив води, що змітає усе на своєму шляху. Тому треба вміти вчасно зупинитись.
5. Мт. 5:25. Згладжувати гострі кути слід швидко. Затягування часу лиш посилить образу.
6. Еф. 5:31. Необхідно видаляти зі свого серця злий корінь, який породжує роздратування, гнів, лютість, крик та лайку. Біблія радить один з одним поводитися ласкаво, милостиво, прощати. Адже кожному з нас Бог багато прощає.
7. Мт. 5:9. Деякі люди мають особливий дар примирення. Біблія називає їх миротворцями й обіцяє надзвичайно велику нагороду — «блаженні миротворці, бо вони синами Божими стануть». Ось чому надзвичайно великого значення Господь надає добрим стосункам між людьми.
Завдання для третьої групи — «практиків»
Прочитайте опис життєвої ситуації та підготуйте інсценівку.
Дев’ятикласник Василь має надто допитливого молодшого брата. Коли Василь гуляв із друзями, брат порпався у його шафі та накоїв шкоди. Назрів серйозний конфлікт між братами. Чи знаєте ви спосіб його залагодити?
Учні 8–10 хв. працюють у групах, потім відповідають. Добре, коли учні інших груп будуть доповнювати відповіді товаришів, ділитися думками.
Підсумкове слово вчителя
Результатом конфлікту зазвичай є зруйновані взаємини. Це — наслідок гріхопадіння людини. Людина, яка не має тісних стосунків з Богом, не вміє жити в мирі та любові з іншими людьми. Ісус Христос залишив для нас приклад побудови стосунків із людьми. У Своєму Слові Він учить нас, як потрібно жити та будувати ці стосунки. Ось кілька порад, які допоможуть вам у цьому.
З’ясуйте, що стало причиною розладу стосунків. Існує лише дві причини: ви образили когось, або ж скривдили вас. Усе просто. Згадайте образи, заподіяні вам. Тепер згадайте, як ви ображали. Намагайтеся бути об’єктивними та відвертими. «Тож усе, чого тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, те саме чиніть їм і ви» (Мт. 7:12).
Пробачайте людині. Єдині ліки від гіркоти — прощення. Можливо, вам важко зробити цей крок, однак необхідно усвідомити, що людина, яка образила вас, є Божим «інструментом», який Господь використав, щоб чогось вас навчити. Спробуйте зрозуміти мотиви цієї людини.
Попросіть прощення за ваші вчинки. «І прости нам довги наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим» (Мт. 6:12). Не варто при цьому дуже багато говорити. Не затягуйте це надовго. Очікування лише посилить образу й ускладнить ваше завдання.
Відшкодуйте збитки. Якщо ви вкрали якусь річ, поверніть її. Якщо забрали у когось час чи майно, відшкодуйте його. Чому це так важливо? Ісус сказав: «Тому, коли принесеш ти до жертовника свій дар, та тут згадаєш, що брат твій щось має на тебе, — залиш отут дар свій перед жертовником, і піди примирись перше з братом твоїм, — і тоді повертайся, і принось свій дар» (Мт. 5:23–24). Бог покладає відповідальність у взаєминах саме на вас. Він хоче, щоб ви були тим, хто зробить перший крок на шляху до примирення.
Тільки Бог дає нам мудрості та сили для того, щоб ми могли жити в мирі з іншими людьми. Є прості речі, які слід пам’ятати.
Майте страх Господній у своїх серцях. Поважайте одне одного, з любов’ю та розумінням ставтеся до інших.
Навчіться в кожному бачити унікальне творіння, оскільки кожна людина є образом та подобою Бога і об’єктом Божої любові.
Разом робіть корисні справи, підтримуйте одне одного у доброму, адже «віра без діл — мертва» (Як. 2:26).
Закріплення вивченого
Роздайте учням заздалегідь підготовлені аркуші паперу з написаними літерами: П, Р, О, Щ, Е, Н, Н, Я. Запропонуйте їм із книги приповісток Соломонових виписати вірші, які б підкріплювали вивчене на уроці та починалися відповідною літерою. Записи за допомогою клейкої стрічки прикріпіть на дошку — отримаєте своєрідний «акровірш» з біблійних текстів.
Наприклад:
П — «Провина викуплюється через милість і правду» (Пр. 16:6).
Р — «Розум людини зупиняє її гнів» (Пр. 19:11).
О — «Олива й кадило тішать серце, і солодкий нам друг за душевну пораду» (Пр. 27:9).
Щ — «…щоб ходив ти дорогою добрих, і стежки справедливих беріг» (Пр. 2:20).
Е — «Єдиний, хто чуда вчиняє, Господь Бог, Бог Ізраїлів» (Пс. 72:18).
Н — «Не тішся, як ворог твій падає» (Пр. 24:17).
Н — «Не заздри безбожним» (Пр. 24:19).
Я — «Язик лагідний — то дерево життя» (Пр. 15:4).
III. Домашнє завдання
Вивчити напам’ять ключовий вірш — Еф. 4:32.