Автор Людмила Чернишук, м. Умань Черкаської обл.
Мета: ознайомити учнів із сьомою заповіддю Господньою, допомогти зрозуміти поняття «вірність» і «невірність», від яких залежить життя подружжя; виховувати усвідомлення відповідальності за свої вчинки; розвивати бажання самостійно досліджувати Святе Письмо для щоденного навчання та впровадження в життя.
Біблійна основа: Вих. 20:14, Повт. Зак. 24:1–5, Мт. 19:1–9.
Ключовий вірш: «Не чини перелюбу!» (Повт. Зак. 20:14).
Обладнання: Біблії, картки із тлумаченням слів, троянда та колючки, картонні сердечка двох кольорів, клей, крейда.
Міжпредметні зв’язки: українська література; історія; правознавство.
Література:
1. Біблія. — К.: Біблійна Ліга, 2001 — 1523 с.
2. Слободяник В. А. Кондрант. — ІБС, 2001. — 215 с.
3. Савчук П. С., Самійленко Ю. П. Основи правознавства: Посіб. для абітурієнтів. — К.: Видавництво А. С. К., 2003. — 208 с.
4. Формування безпечної поведінки у старших підлітків: / Навчально-методичний посібник/ Н. Д. Малічева, С. Я. Янкі, Н. Г. Трухан, Т. О. Франко, О. В. Козловська-Слуцька. — К.: ВКПЦ «Нове життя», 2005. — 94 с.
Три джерела має кохання:
Потяг до тіла породжує бажання,
Потяг до душі породжує дружбу,
Потяг до розуму породжує повагу.
І тільки поєднання трьох джерел породжує любов!
З давньоіндійського фольклору
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина
Привітання, налагодження контакту із учнями.
ІІ. Основна частина
1. Актуалізація знань учнів
Гра «Хто швидше»
Для гри потрібно приготувати шість сердечок розміром приблизно 30 см, склеїти їх попарно і попросити трьох учнів роз’єднати ці сердечка (клей потрібно тільки покапати на папір, а не розмащувати).
Обговорення:
— що для вас було найскладнішим?
— чому вам не вдалося без розриву роз’єднати сердечка?
— що ви можете сказати, дивлячись на ці сердечка, що вони символізують?
— яке свято нагадують вам ці сердечка? (День святого Валентина).
Ви, мабуть, неодноразово чули про це свято, але чи відомо вам, як воно виникло?
Історія виникнення Дня святого Валентина
У далекі часи римським легіонам були потрібні рекрути, тому що римський імператор Клавдій ІІ мав план — завоювати цілий світ. 269 року він наклав вето на проведення весіль та заручин, бо неодруженому солдату воювати набагато зручніше й легше. Священик Валентин знехтував наказом імператора і продовжував вінчати закоханих. Священика заарештували та засудили до страти.
Але й у казематі він учинив диво — вилікував доньку начальника в’ язниці від сліпоти. Любов прекрасної дівчини до Валентина не врятувала його від страти, яка відбулась 14 лютого.
Священик Валентин лише виконував таїнство, яке започаткував Творець ще на початку існування людства: «Покине тому чоловік свого батька та матір свою, та й пристане до жінки своєї, — і стануть вони одним тілом» (Бут. 2:24).
2. Повідомлення теми та мети уроку
3. Викладання нового матеріалу
Першими, хто були повінчані — це Адам і Єва, з того часу кожна молода пара мала свою історію кохання та мала однаковий фінал — створення сім’ї, де двоє ставали однією плоттю. Шлюб — це печатка кохання, це таїнство, про яке говориться так: «Тож, що Бог спарував, — людина нехай не розлучує!» (Мт. 19:6). Цими словами Бог забороняє розлучення, втручання у життя подружньої пари з метою спокусити одного чи іншого, бо такий вчинок називають перелюбом, а «…блудників та перелюбів судитиме Бог» (Євр. 13:4).
Не можна уявити собі любов без вірності, яка є прекрасною християнською чеснотою. Зачитайте, будь ласка, тлумачення цього слова (тлумачення записані на зелених паперових листочках).
1. Вірність — християнська чеснота, яка заслуговує на довір’я; незрадлива, постійна у служінні Господу і ближньому.
2. Вірність — це бути відданим комусь, чомусь.
3. Вірність — повна відданість, твердість у слові й у ділі, надійність, точність, правдивість (В. Даль).
4. Вірність — стійкість і незмінність у своїх почуттях, ставленні, виконанні обов’язків, боргу (С. Ожегов).
Листочки прикріпити на дошці до паперової троянди, що символізує кохання.
А що ж тоді невірність? (Відповіді учнів: зрада, нечемність, непостійність, нечистота, підлість, величання над іншим, перелюб).
Ці слова написати на намальованих на папері колючках.
Свого часу Господь Бог, даючи ізраїльському народу заповіді, дав таке повеління: «Не чини перелюбу!» — це сьома заповідь. А вже в часи Нового Завіту Ісус Христос застерігав, що тих, хто чинить перелюб, судить Бог. Чому настільки суворо й безапеляційно забороняє ця заповідь подружню зраду?
Як ви бачили, приклеєні сердечка було дуже важко роз’єднати, неможливо без слідів і дірок, так і в подружньому житті, коли були поєднанні дві людини, дві різні долі, два серця, то розрив — це завжди страждання, біль, втрати.
Кожен шлюб будують на любові (прикріпити квітучу троянду до стовбура із листям), а розлучення — на невірності та зраді. Можливо, зрада з’явилася зовсім недавно, і в давні часи про неї не говорили? На жаль, Біблія говорить, що і в ті часи люди не тільки закохувались, одружувались, але й розлучалися. Свого часу Божий пророк Мойсей змушений був дати дозвіл на написання розвідного листа, але кому? Відкрийте Старий Завіт, Книгу Повторення Закону, 24 розділ з 1 по 5 вірші.
Учні зачитують по черзі.
Запитання:
— назвіть причину дозволеного розлучення;
— куди повинна була повернутися дружина?
— чи може перший чоловік повернути собі дружину, якій дав розвідного листа, і чому?
— скільки часу чоловік міг бути вільним від військової служби?
— а що в нашому законодавстві написано про розлучення?
Стаття 38 Кодексу про шлюб та сім’ю проголошує: «За життя подружжя шлюб може бути розірваний шляхом розлучення за заявою одного з подружжя або їх обох. Чоловік не має права без згоди дружини порушувати справу про розірвання шлюбу під час вагітності дружини і протягом одного року після народження дитини». При розгляді справи про розірвання шлюбу суд повинен установити дійсні мотиви розлучення, з’ясувати фактичні взаємини подружжя і зобов’язаний вжити заходів до їх примирення. При постанові рішення про розірвання шлюбу суд вживає в необхідних випадках заходи щодо захисту інтересів неповнолітніх дітей і одного з подружжя, який є непрацездатним.
4. Закріплення знань
Як бачимо, і сьогодні розпад сім’ї — то трагедія не тільки двох людей, але й дітей, родини і держави.
Кожна людина хоче, щоб її любили, зберігали їй вірність, не зраджували.
Що отримує людина, яка виявляє вірність або невірність?
Для цього ми об’єднаємось у дві групи, одна група називає наслідки невірності, інша — вірності.
Обговорення:
— що приємніше було писати: наслідки вірності чи невірності?
— чого на сьогодні більше: щасливих чи нещасливих сімей?
— що потрібно зробити, щоб сім’я була міцною?
— чим руйнують сім’ю?
— як ви розумієте сьому заповідь?
ІІІ. Підсумок уроку
Скільки б століть і навіть тисячоліть не жили люди, але тема кохання завжди була, є і буде актуальною. Кохання — це тема безмежна, трепетна і така, що без сумніву, зачіпає кожного з нас.
Кохання — найдорогоцінніше з почуттів, найвищий вияв духовного потенціалу особи. Людина бездуховна, аморальна любити нездатна, адже в її серці невірність, зрада, підлість і перелюб.
Кохати — значить бути готовим на безконечну самовіддачу; хто прагне лише брати, а не віддавати, не пізнає щастя кохання, та й взагалі повноцінного людського щастя.
Кохання — великий труд; почуття, яке треба плекати, творити постійно, щохвилини всіма силами душі, розуму, рук.
На сторожі родинного благополуччя стоїть Сам Господь і сьома заповідь є попередженням для всього людства на всі часи: «Не чини перелюбу!» — і збережеш своє щастя і щастя інших людей.