Мета
Освітня: ознайомити учнів з основними етичними поняттями монотеїстичних та політеїстичних релігій світу.
Розвивальна: заохотити учнів глибше пізнавати й ви¬вчати християнство.
Виховна: виховувати пошану, любов і поклоніння до єдиного істинного живого Бога.
Ключовий вірш: «І пам’ятай в днях юнацтва свого про свого Творця…» (Екл. 12:1).
Словникова робота: релігія, язичництво, іслам, даосизм, індуїзм, буддизм, юдаїзм, християнство.
Обладнання: дидактичні картки.
Література:
1. Біблія/ Пер. проф. І. Огієнка. — К.: УБТ, 2002.
2. Кей Артур. Господь, я хочу знать Тебя. — М.: Весть, 2007. — 198 с.
3. Іти за Господом. — Рівне: «Обітниця миру», 2001. — 124 с.
ХІД УРОКУ
I. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент. Вітання
2. Бесіда з учнями
Одного разу хлопчина — син господаря невеличкої ферми, що в Альпах, вирішив піти на прогулянку в гори. Він збирався перетнути широкий альпійський луг, щоб заховатися в лісовій гущавині. У цей момент гавкіт собак перервав його думки. З лісу зненацька вибігла пара молодих ланей. Юнак зрозумів, що відбувається, і, обпершись на огорожу, зі співчутливою цікавістю почав спостерігати за тваринами. А ті щодуху мчали лугом у його бік. Хлопець стояв непорушно, щоб не налякати і без того сполоханих тварин. Самець першим перестрибнув через огорожу, самка ж зупинилась у нерішучості. Гавкіт наближався. Мокра спина самки блищала на сонці. Нашорошивши вуха, лань зробила кілька невпевнених кроків… На узліссі з’явилися собаки.
Тяжко дихаючи і загнано озираючись, лань раптом помітила юнака, що стояв неподалік. Озирнувшись, вона зміряла відстань до переслідувачів, повернулася і невпевнено попрямувала до людини. Без видимого страху вона наблизилась до хлопчини й уперлася лобом у його плече. Глибоке співчуття переповнило людське серце. На очі навернулися сльози. Тварина відчула свого захисника.
— А куди ви скеровуєте свій хід, коли вам тяжко, коли вас починає перемагати страх і невпевненість? До кого ви йдете по допомогу? (Передбачувані відповіді учнів: до батьків, до друзів, у соціальні служби захисту, в церкву тощо.)
Так, люди часто шукають відповіді на свої духовні потреби в релігії. Про різні релігії, які існують у світі, ми поговоримо на цьому уроці, але спершу пропоную в групах обговорити й виписати ваші вимоги до особистості, яка може стати вашим захисником чи заступником у будь-якій ситуації.
3. Робота в групах
Учні записують на дошці свої напрацювання, один з учасників групи зачитує написане, і за потреби відповідає на питання, що виникають у однокласників чи в учителя.
Вимоги до захисника: справжній, живий, розумний, мудрий, турботливий, люблячий, терпеливий, справедливий, дуже сильний, усе може, дуже щедрий.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми і мети уроку
ШУКАЄМО ЛЮДИНУ
Чи може людина стати нашим заступником чи захисником? Назвіть таку людину.
Учні працюють у групах і визначають особу тієї людини, яка може стати заступником чи захисником у будь-якій ситуації.
Чи відповідає ця людина нашим вимогам до ідеального захисника? (Звіряємо якості представлених людей і виставлені на початку уроку вимоги до захисника.)
ШУКАЄМО БОГА В СВІТОВИХ РЕЛІГІЯХ
Часто люди, не знайшовши підтримки й захисту в інших людях, не зупинялися у своїх пошуках. Людей завжди супроводжувала думка про Творця. Розповіді про Того, Хто створив світ від початку, передавалися з покоління в покоління. Вони намагалися свої думки та уявлення викласти у філософських системах. Такі ідеї знаходили послідовників. Виникли культи і релігії. Пропоную розглянути найпоширеніші з них (за допомогою дослідницької роботи в групах).
Пригадаймо визначення слова «релігія».
Релігія (від лат. religio — зв’язок) — віра, особлива форма усвідомлення світу, яка не потребує обґрунтування і доказів. У широкому сенсі, як суспільний інститут, сукупність вірувань і віровчень, наявних у суспільстві. Включає до свого складу сукупність звичаїв, обрядів, правил життя і поведінки людей тощо.
У вузькому розумінні релігія — віра в існування надприродних — персоніфікованих чи ні — сил, що супроводжується переконанням у здатності цих сил або сили (Бога, богів, Абсолюту, Космосу тощо) впливати на Всесвіт та на долю людей.
Віровчення, як системи вірувань, поділяють так:
єдинобожжя (монотеїзм);
багатобожжя (політеїзм);
безбожжя (атеїзм) або матеріалізм.
Віровчення пов’язані з національними спільнотами або національні релігії:
юдаїзм (Ізраїль);
індуїзм (Індія);
конфуціанство, даосизм (Китай);
синтоїзм (Японія) тощо.
Ознайомлюючись із божеством, виділяємо його ознаки, здібності й порівнюємо з вимогами до захисника, якого ми шукаємо.
Язичництво
Язичництво — загальна назва для всіх релігій, міфологічних та світоглядних систем, які діють у межах того чи іншого народу або групи споріднених народів.
Для прикладу візьмемо Київську Русь, де язичництво було офіційною релігією до впровадження християнства. Найвідомішими руськими богами були: Сварог (бог небес), Ярило (бог сонця та весни), Дажбог (бог сонця та багатства), Велес (або Волос) (бог домашніх тварин, багатства, магії), Перун (бог грому), Род (бог народження) та інші. Це різні боги, проте, на дщумку язичників, вони є частиною єдиного Бога Творця. Так само всі всесвітні сили та енергії (вітер, вогонь, сонце, вода, земля і т. д.) є частиною Бога.
Фактично, для язичників Бог (його ще іноді називають Космос) — це і є Всесвіт. Творець (Творча сила) просто може набувати різних форм, розділятися. У язичництві божественне — іманентне, присутнє у всіх речах світу, є частиною твореного ним світу і підкоряється його законам.
Даосизм
Даосизм — одна з провідних релігійно-філософських течій Китаю. Засновником його вважають давньокитайського філософа Лао-цзи, який виклав своє вчення в трактаті «Дао де цзин».
Провідна ідея даосизму полягає в тому, що природа, суспільство, кожна людина окремо підкоряються всезагальному закону — дао, який уносить порядок у хаос речей.
Дао — не божество, а щось близьке до розуму, природи, шляху чи закону. Воно не персоніфіковане, але передує всім особам. Дао — першопочаток усього, зокрема й неба, з нього все починається і ним усе закінчується, воно регулює все існуюче. Це загальний закон природи, джерело матеріального й духовного буття, їх мета. Дао неможливо сприймати безпосередньо, воно — поза відчуттями людини. Тому все, що людина відчуває, — це не дао, а лише його вияв. Пізнання дао може бути дано тільки самим дао.
Згідно з ученням, людині надзвичайно важливо зрозуміти сутність дао. Оскільки воно спершу існувало абсолютно, але не виразно, а нині його сутність розкрита мислителями для людей, вони мусять пізнати дао й жити відповідно до його вимог. Так буде добре і для людей, і для держави.
Унаслідок пізнання дао відбувається повернення людини до світової гармонії, злиття її з природою. Всі порушення нормального існування речей у природі (посуха, повені, непогода тощо) є порушеннями її гармонії. Несправедливість, порушення суспільного порядку — теж порушення гармонії, але в суспільстві. Потрібна дія дао, щоб усунути ці порушення. Втручання людини неприпустиме. Людина повинна дотримуватися принципу «недіяння». Тому даосизм схвалює пустельництво, пасивне життя, яке віддає людину у владу стихійного розвитку подій.
Індуїзм
Індуїзм — основна релігія Індії і одна зі світових релігій. В індуїзмі не було свого засновника, чиє учення розповсюджувалося б послідовниками. Індуїзм охоплює широку різноманітність вірувань та обрядів, в основі яких лежить декілька фундаментальних положень.
За межами вічно мінливого фізичного світу існує єдиний універсальний дух, який називається Брахман (неподільний, незмінний, безособовий, який не має статі та підноситься над поняттями добра і зла). Душа (атман) всякої істоти у Всесвіті, включаючи і богів, є часткою цього духа.
Коли вмирає плоть, душа не гине, а переходить в інше тіло, де продовжує нове життя. Доля душі в кожному новому житті залежить від її поведінки в минулих втіленнях. Закон карми свідчить: ніякий гріх не залишається без покарання, ніяка доброчесність — без нагороди; якщо людина не отримала заслуженого покарання або нагороди в цьому житті, вона отримає їх в одному з подальших. Поведінка людини визначає вищий або нижчий статус подальшого втілення, від неї самої залежить, чи народиться вона знову людиною, богом або, припустимо, свинею.
Для більшості індуїстів важливим елементом релігійних вірувань є сонм богів. В індуїзмі нараховуються сотні божеств, від дрібних божків місцевого значення до великих богів. Найбільш відомі — Вішну, Рама і Крішна як дві форми Вішну, Сива (Шива) і бог-творець Брахма.
Священні книги — веди та упанішади, епічні поеми «Рамаяна» і «Махабхарата» — називають чотири мети, на досягнення яких повинне бути спрямоване життя людини: артха — багатство і влада; кама — насолода і задоволення бажань; дхарма — правильна поведінка; мокша — звільнення від циклу нескінченних перероджень.
Буддизм
Головні положення буддизму були викладені Буддою в Чотирьох істинах шляхетних:
«жити — значить страждати»;
«причина страждань — бажання»;
«для звільнення від страждань треба позбавитися бажань»;
«шлях позбавлення від бажань — дотримуватися вчення Будди», яке може привести віруючого до головної мети його буття — нірвани (заспокоєння, згасання), стану повного подолання людських почуттів, бажань, вічного блаженства в житті з божеством і абсолютного спокою.
Буддисти допускають існування багатьох божеств або богів, які є частиною світу й залежні від його законів. Ці божества, так само як люди, прагнуть стати буддами — істотами, що вийшли з кола перероджень і смертей, досягнувши пробудження.
Спільним для всіх буддійських деномінацій є заперечення існування індивідуальної душі людини. Віра в її існування вважається великим гріхом — основною перепоною на шляху до досягнення стану пробудження.
ШУКАЄМО ГОСПОДА
Іслам
Іслам — це монотеїстична релігія, яка походить від вчення Магомета (Мухаммеда), арабського релігійного і політичного діяча VII ст. Термін «іслам» означає підпорядкування або повна віддача себе Богові. Послідовників ісламу називають мусульманами.
Фундаментальне богословське поняття ісламу «таухід» — віра, що є лише один Бог. Арабський термін для Бога — Аллах: «Немає Бога, крім Аллаха та Магомета — його пророка». Священна книга мусульман — Коран.
У традиційній ісламській теології Бог вищий від усякого розуміння; ймовірно, що мусульмани поклонятимуться й обожнюватимуть його як захисника. Бог описується в Корані як «Бог, Один і тільки; Бог, Вічний, Абсолютний; Він ні роджений, Він ні породжений; І немає нічого подібно до єдиності Його»; «Нічого не трапиться в нас, окрім того, що наказав Аллах для нас: Він — наш захисник».
Хоча мусульмани й вважають, що Ісус був пророком, але вони відкидають християнську доктрину Трійці, порівнюючи це з політеїзмом.
Мусульманин повинен молитися п’ять разів на день, постити щороку протягом місяця, утримуватися від алкоголю, азартних ігор та вживання деяких продуктів харчування. Один раз у житті він повинен здійснити паломництво до Мекки.
Юдаїзм
Юдаїзм — одна зі стародавніх етнічних релігій, релігія давніх юдеїв, що проживали на території сучасної держави Ізраїль, та віруючих сучасних євреїв, заснована на заповітах Бога з праотцем Авраамом (близько 1750 р. до Р. Х.) і Мойсеєм (близько 1300 р. до Р. Х.).
Юдаїзм базується на концепції всюдисущого вічного Бога Творця, чия воля та особливе ставлення до єврейського народу відображені в Торі, тобто Законі. Тора містить у собі вчення Бога про Себе Самого, про мету творіння, про систему жертвоприношень тварин як заплату за людські гріхи, про вибраний Божий народ, з якого за тілом прийде Месія, Який установить на землі царство без ворожнечі й народних страждань, де віддані Богу знайдуть мир і щастя, а гріхи будуть покарані на страшному суді.
Основний принцип юдаїзму — віра в єдиного Бога. Поряд з ним у ставленні до людей головним принципом є фраза з Тори: «Люби ближнього свого, як самого себе».
Юдаїзм прагне до визнання свого Бога всім людством. Водночас він завжди засуджував асиміляцію євреїв. Згідно з ученням юдаїзму, зв’язок з Богом віруючі підтримують через молитву.
Юдеї вірять, що Бог пообіцяв бути покровителем їхнього народу. Ті народи, які благословлятимуть євреїв, теж будуть благословенними. А ті, хто проклинатиме їх, — самі будуть прокляті.
Християнство
Християнство — віровчення про Єдиного Всезнаючого, Всюдисущого та Вічного Бога, Творця неба і землі у трьох його найважливіших проявах (іпостасях) — Господа Вседержителя (Бога-Отця), єдинородного несотворенного Сина — Господа Ісуса Христа (Бога-Сина, святу Істину, святе Боже Слово), та Бога-Духа Святого, що говорив через пророків. Базується на відкритті Самого Бога через Його Слово — Біблію.
Усі три Особи Святої Трійці однакові за природою, мають єдину волю та сутність. Центральне місце в християнстві займає втілення та прихід на землю Сина Божого з метою спасіння людства від гріха жертовним розп’яттям на Голгофі, Його воскресіння, вознесіння на небо та другий прихід судити всіх живих та мертвих людей. Християнство визнає існування світу видимого і невидимого (духовного), безсмертної людської душі та ангелів, визначає природу людини — її створення, гріхопадіння (перворідний гріх) та викуплення Христом, її майбутню долю — воскресіння мертвих і страшний суд, її вічне блаженство (рай) або вічне прокляття (пекло). Віруючі послідовники цих догматів звуться християнами, беруть участь у видимому поклонінні Христу в церквах.
Священною Книгою християн є Біблія (інші назви — Книги Старого і Нового Завітів, Писання, Святе Письмо, Слово Боже тощо). У Біблії Бог відкриває Себе за допомогою різних імен.
Елохім (Творець, Сильний, Всемогутній), Бут. 1:1; Пов. Зак. 10:17; Кол. 1:16.
Ель Еліон (Всевишній, Володар всесвіту), Пс. 19:2–3; Дан. 4:31–32.
Ель Рої (Всевидячий, Всюдиприсутній), Бут. 16; Пс. 138:7–12.
Ель Шаддай (Всемогутній), Бут. 17:1–3.
Адонай (Господь, Владика), Пс. 8:2, 140:8–10.
Яхве (Єгова, Той, що Є, Сущий), Вих. 3:14; Євр. 13:8.
Яхве-Іре (Господь нагледить), Бут. 22:1–19.
Яхве-Рафа (Цілитель), Пс. 102:1–3, 146:3; Іс. 19:22, 53:5; Мт. 8:16–17.
Яхве-Ніссі (Господь — Прапор мій), Вих. 17:15.
Яхве-Мекаддишкем (Господь, що освячує), Вих. 31:13; Ів. 17:15–19.
Яхве-Шалом (Господь Миру), Лев. 26:2–6; Суд. 6:22–24; Пс. 118:165.
Яхве-Саваоф (Господь Сил), 1 Сам. 1:3–11, 4:3–4, 17:42–47; Пс. 45:8.
Яхве-Раах (Господь — Пастир мій), Пс. 22:1; Єз. 34:11; Ів. 10:14.
Яхве-Цидкейну (Господь — Виправдання наше), Єр. 23:6, 31:33–34.
Яхве-Шамма (Господь там), Єз. 48:35.
III. ПІДСУМОК УРОКУ
Вивчення ключового вірша
«І пам’ятай в днях юнацтва свого про свого Творця…» (Екл. 12:1).
Висновок
Заповнивши таблицю, отримуємо яскраву картину, на кого ми можемо покластися у будь-якій ситуації.
Вимоги до особи захисника | Людина-супергерой | Язичництво
| Даосизм | Індуїзм | Буддизм
| Іслам
| Юдаїзм
| Християнство
|
Запропонувати учням записати свої висновки і зберегти записи, щоб продовжити розглядати цю тему на наступних уроках.
Зверніть увагу на Того, Хто зажди дає вихід із ситуації, яка складається у нашому житті. Коли комусь здається, що він у глухому куті, то насправді – у Бога є вихід, а випробування – це сходинка до нового, досконалого, наповненого Істиною.