Мета
Освітня: сформувати в учнів поняття про розмаїття гріха неправдомовства.
Виховна: виховувати в учнів справедливість, потребу просити у ближніх прощення за скоєну прикрість.
Розвиваюча: розвивати в учнів вміння шанувати дану Богом гідність у собі та інших людях.
Біблійна основа: Вих. 20:16; Пр. 12:22; 13:3; Пс. 14:1–5; Мт. 5:10–11; 17–20; 12:36–37; 15:1–20; Гал. 2:16–20; Рим. 1:18; Як. 3:5–6; Еф. 4:25.
Ключовий вірш: «Нехай будуть із волі Твоєї слова моїх уст, а думки мого серця — перед лицем Твоїм, Господи, Скеле моя й мій Спасителю!» (Пс. 18:15).
Попередня підготовка: прочитати вдома біблійні вірші, взяті за основу до теми уроку, виписати гріхи словом.
Обладнання: таблиці: «Десять заповідей Божих», «Ісусові заповіді любові», «Заповіді блаженств», плакат «Гріх», аудіозапис духовних піснеспівів хору братчиків Почаївської Лаври, церковного хору «Видубичі».
Словник понять і термінів: осуд, наклеп, обман, лукавство, підозріння, обмова, лицемірство, кривда, підлещування, лжесвідчення, пустослів’я, злослів`я, святотатство.
Міжпредметні зв’язки: музика, література.
Література до уроку:
1. Біблія/ Пер. проф. І. Огієнко. — К.: УБТ, 2002.
2. О грехах языка. Сборник Почаевской Лавры. — 2004. — 96 с.
3. Дяченко Г. Питання на сповіді згідно 10 заповідей Закону Божого, євангельських заповідей про блаженства. — Глибока: Благодатний вогонь, 2008. — 159 с.
4. Кемпійський Тома. Наслідування Христа. — Львів: Свічадо, 1998. — 312 с.
5. Лавриненко Н. М., Крищенко В. Д. Десять заповідей добра. — Острог: В-тво НУ «ОА», 2007. — 80 с.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Вітання
Молитва: «Милосердний Господи, пошли нам благодать Духа Твого Святого, що подає нам розум і зміцнює духовні сили наші, щоб ми, уважно переймаючи науку, виросли Тобі, Творцеві нашому, на славу, батькам нашим на радість, Церкві та Україні на користь».
Налагодження контакту з учнями
ІІ. Актуалізація опорних знань
Робота в групах: об’єднати клас у групи по 4–5 учнів, запропонувати записати на чистому аркуші гріхи словом за змістом біблійних віршів, прочитаних під час виконання домашнього завдання.
Через 3–4 хвилини групи оголошують свої записи.
На дошці, на плакаті «Гріх» (у вигляді восьминога) на кожній нозі написати найбільш вживані слова в біблійних віршах і записані на групових аркушах
(осуд, наклеп, обман, підозріння, лукавство,
лицемірство, обмова тощо.)
ІІІ. Основна частина
Пояснення нового матеріалу
Учитель: Дякую за якісне виконання домашнього завдання. Сьогодні на уроці вам буде легше і цікавіше засвоювати матеріал, присвячений дев’ятій заповіді Божій. Назвіть її, будь ласка.
Правильно, це заповідь «Не свідкуй неправдиво на свого ближнього!» (Вих. 20:16).
Що нам з Біблії відомо про спілкування? (Учні перераховують):
- спілкування Отця, Сина і Святого Духа при створенні світу і людини зокрема;
- спілкування Бога з Адамом і Євою;
- спілкування Ісуса Христа з дияволом, з учнями тощо.
Яке з Божих творінь отримало від Бога дар спілкування і для чого? (Відповіді учнів.) Уявіть на мить, що людина не отримала б цього дару. Яким би був цей світ? (Роздуми учнів.)
Роздумуючи про спілкування, ми ще більше переконуємось, як премудро Бог створив світ і людину в ньому. Завдяки дару спілкування ми підтримуємо зв’язок з Богом і ближніми, висловлюємо свої почуття любові, вдячності, обмінюємось досвідом, отримуємо знання. Але пригадаймо, як даром спілкування скористався богоборець і богоненависник диявол. До речі, слово «диявол» означає «наклепник».
Учні розповідають історію гріхопадіння перших людей.
Диявол — неправдомовець, а всі, хто говорить неправду, — виконують волю диявола, тобто грішать.
Ми знаємо, що людина грішить думкою, яка є нашим внутрішнім мовленням. Такий гріх хоч і невидимий, але дуже небезпечний. І якщо людина не бореться з гріховними помислами, вони забруднюють душу людини настільки, що переростають у гріхи ділом і словом. Усі виділені вами зі Святого Письма гріхи — осуду, наклепу, обману, обмови, лжесвідчення, лицемірства, підозріння — є гріхами проти ближнього. Мабуть, дехто з вас відчував велику неприємність, коли проти нього грішили в такий спосіб. Подумайте, а чи не доводилося комусь із друзів, близьких, рідних терпіти такі ж неприємності через вас?
Божа заповідь «Не свідчи неправдиво на ближнього твого» охороняє правду, честь, гідність і добре ім’я наше і наших ближніх. Це буде і проявом любові до ближнього. З любові людина ніколи не завдасть прикрощів ближнім.
Учень читає вірш Вадима Крищенка «Лжесвідок».
Всіх просимо встати. Суд іде —
Чи суд земний, чи суд небесний,
Не обмине ніхто й ніде
Ухвал правдивості і честі.
Повір — розставить всіх життя,
Не зваживши на імідж дужий…
Без свідка — мовчазний суддя.
І свідком цим ти можеш бути.
Правди не поруш,
Клятви не поруш —
Не глумись над нею.
Не зганьби, прошу,
Честі інших душ
Власною брехнею.
Зрозуміть буття
Потаємну суть
Нам дано нерідко.
Сумнів не ховай,
Та не будь, не будь
Ти в житті лжесвідком.
Перед Творцем усі ми свідки
Своїх гріхів, чужих гріхів:
Хто крав, хто брав, по скільки й звідки,
Хто труту лив в медівку слів.
Хай прозвучить знов Слово Боже,
Дасть зрозуміти нам усім —
Брехня нікому не поможе
З’явитись в образі святім.
Учитель: Подумайте і скажіть, чи можна згрішити словом проти Бога? Чи відомі вам такі гріхи? (Можливі відповіді учнів: заперечення існування Бога, невизнання Ісуса Христа однією з іпостасей Триєдиного Бога тощо).
— Крім старозавітних заповідей Закону Божого, даних Мойсеєві, є дві заповіді любові Ісуса Христа і заповіді блаженства. Як ви розумієте слово «блаженні»? (Щасливі.)
— Зверніть увагу на восьму й дев’яту заповіді блаженств:
«Блаженні вигнані за праведність, бо їхнє Царство Небесне.
Блаженні ви, як ганьбити та гнати вас будуть, і будуть облудно на вас наговорювати всяке слово лихе ради Мене. Радійте та веселіться, — нагорода бо ваша велика на небесах!» (Мт. 5:10–12). Як ви розумієте зміст цих двох заповідей? (Пояснення учнів.)
— Подивіться на четверту заповідь блаженства («Блаженні голодні та спрагнені праведності»), пригадайте слова Ісуса Христа: «Я — Дорога, Правда і Життя». Надіюсь, ви зрозуміли, як важливо шукати Правди й жити по правді. Бо всі прагнуть перебувати в Царстві Небесному. Не прагнуть цього божевільні, богохульники, боговідступники. А всяка богозневага називається церквою святотатством і вважається найвищим ступенем лжесвідчення, неправди.
— А чи можливо людині, яка згрішила перед Богом, ближніми, виправитися, позбутися своїх гріхів? (Пояснити учням Євангеліє — спасіння через віру в Ісуса Христа.)
IV. Заключна частина
1. Осмислення знань
Учитель: Покаяння перед Богом, відречення від своїх гріхів, обіцянка ніколи їх не повторювати, вибачення перед тими, кому завдали біль і прикрість неправдивим словом, — це й буде «визволення від лукавого», якого ми просимо щоденно в Бога-Отця. Пропоную послухати духовні пісні про покаяння у виконані церковних хорів Почаївської Лаври та церковного хору «Видубичі»
Звучать ірмоси покаянного канону Андрія Критського №1, 6, 7 «Розбійник благорозумний». Читання глави 28 «Проти обмовних язиків» з «Наслідування Христа» Томи Кемпійського.
2. Домашнє завдання
1. Зробити письмове повідомлення на одну із тем:
- «Право та обов’язок людини дбати про добре ім’я і честь (своє і ближнього)»;
- «Слово честі, клятва та їх порушення»;
- «Обмова і осуд»;
- «Несправедлива критика і подання неправдивої інформації»;
- «Брехня, наклеп, облуда, лицемірство, підлабузництво»;
- «Обов’язок відшкодувати заподіяну кривду ближньому».
2. Вивчити напам’ять ключовий вірш.