Автори: Галина Бабіцька, Анастасія Глуменко, вихователі ЗДО № 4 «Казка» м. Южне Одеської обл.
Мета: дати дітям розуміння змісту християнських понять “добро”, “милосердя” та заповіді «Возлюби ближнього свого, як самого себе»; виховувати в дітей любов та повагу до навколишніх людей та Батьківщини, доброзичливість, чуйність, викликати бажання безкорисливо робити добрі вчинки; продовжувати вчити дітей складати оповідання або історії за зразком вихователя і моделювати розповідь на полотні, використовуючи палички Кюїзенера і заготовлені заздалегідь елементи, вирізані з картону; збагатити словник прикметниками; розвивати мовлення дітей, пам’ять, увагу, мислення; виховувати почуття взаємодопомоги.
Словник: сварка, турбуватися, жертвувати, милосердя.
Біблійний текст: Лк. 10-27, Флп. 2:4, 1 Сол. 5:18.
Обладнання: набір паличок Кюїзенера, кольоровий папір блакитного та жовтого кольору формат – А4, сердечки жовтого та блакитного кольору заздалегідь підписані словами – ознаками України, готові плоскі зображення людей та долоньок діток, вирізані з кольорового паперу.
Попередня робота: бесіда «Як нас любить Бог», розмальовки на тему, «А ви один до одного будьте ласкаві, милостиві, прощаючи один одному, як і Бог через Христа вам простив» (Еф. 4:32), «Подяку складайте за все» (1 Сол. 5:18)
ПЕРЕБІГ ЗАНЯТТЯ
Вихователь. Сказав мудрець: Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Лише в Добро та Вищу Правду віра
Людину відрізняє від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара –
Людина починається з Добра! (Л. Забашта)
– Добро, милосердя… Доволі часто сьогодні ми чуємо ці слова. А що ж вони означають?
Відповіді дітей.
Вихователь. Діти, як ви знаєте, у нашій країні йде війна. Сусідня країна – росія напала на нашу країну – Україну і принесла багато горя на нашу землю. Загинуло багато людей, тварин та зруйновано безліч будинків, доріг, мостів… Але наші воїни-захисники мужньо обороняють нашу державу. І ми їм за це дуже вдячні, низький їм уклін. Звернімося разом до Бога з проханням захистити наших воїнів і нашу країну!
До Тебе, Господи, в молитві я звертаюсь,
Тебе усім серденьком я молю,
Усі свої надії на Тебе покладаю,
І миру, єдності, любові я прошу.
Нехай не гинуть діти!Нехай не плаче мати!
Нехай додому повертається солдат!
Моя Вкраїна-ненька не хоче воювати!
О Боже! Від війни врятуй всіх нас!
О милий Господи, для нас Ти є Спаситель,
Ти завжди твориш чудо та добро,
О, зглянься же над нами, Тебе благають діти,
Ми хочемо, щоб горя більше не було!
Нехай сміються діти! Нехай радіє мати!
І більше не воює вже солдат!
Моя Вкраїна-ненька ще буде розцвітати!
Я вірю, Боже! Ти врятуєш нас! (Галина Мороз)
– Дітки, Господь врятує нашу країну! Як би тяжко не було нам, ми неодмінно маємо бути з вами добрими, милосердними один до одного і любити навіть наших ворогів, так навчає нас Господь.
– Бути добрим і милосердним означає співчувати, допомагати іншим людям, дарувати їм свою любов, не вимагаючи подяки. А як ви виявляєте добро та милосердя до інших людей? Чим і як можете допомагати тим, хто цього потребує?
Діти наводять приклади зі свого життя.
Вихователь. Можна втішати словом того, хто потребує втіхи, можна допомагати ділом, тобто добрими справами. Але добро, діти, саме тоді буде справжнім, коли воно робиться від щирого серця й за нього не очікують подяки чи винагороди. І навіть якщо ніхто не помітив вашого вчинку, ніхто не похвалив, не розчаровуйтесь, бо все бачить Господь. І Він віддячить вам за все. І ви подяку складайте за все.
Дидактична гра «Що добре, а що погано»
Діти стають в коло, а вихователь з м’ячем – всередині кола. По черзі діткам кидаю м’яч і називаю добру або погану справу. Дитина повинна на добру справу впіймати м’яч, а на погану – відбити його.
Дидактична гра «Моя Батьківщина – найкраща»
Дітки, коли вмикається музика – усі кружляють, коли музика стихає – усі зупиняються й сідають на килимок. По черзі розповідайте, що ви хотіли б зробити, щоб в Україні був мир і всі були щасливі та щоб країна процвітала. (Відповіді дітей)
– Ви такі розумнички. А зараз я пропоную вам стати на деякий час письменниками і скласти коротеньке оповідання на тему «Яка моя Україна буде після війни». Оповідання будемо не тільки складати, а ще і все сказане перенесемо на нашу мапу. Тож розпочинаємо. (Діти підходять до столу, на якому розміщено вирізану по контуру з ватмана карта України. По черзі складають речення і викладають з паличок Кюїзенера та готових вирізаних фігур сказане.
Оповідання
Настане час і наша країна переможе зло, яке прийшло на нашу землю. Всі наші захисники повернуться додому живі та здорові і українці, які тимчасово покинули країну. Спочатку ми всіх зігріємо своєю любов ю, добротою і милосердям. Обіймемо всю нашу Україну-неньку. Потім усі разом почнемо відбудовувати будинки, мости та дороги. Побудуємо нові дитсадки та школи. Посадимо різні дерева і квіти. І будемо жити в мирі з усіма нашими сусідніми країнами та допомагати їм, як вони допомогали нам. І зійде сонечко над Україною яскраве з теплими промінчиками. Ми будемо її любити і захищати від будь-якого ворога.
– Я, діти, бачу, що на вашій мапі зображено мрії усіх українських діточок. Дітки, давайте заповнимо ще порожні місця на нашій мапі України сердечками. (Малюки викладають на мапу вирізані сердечка з написаними словами – ознаками України)
Тож Україна вже перемогла, бо має таких добрих людей. Завжди пам’ятайте Божу заповідь «Возлюби ближнього свого, як самого себе» і ідіть з нею по життю.
Підбиття підсумків заняття, запитання до дітей, подарунок від письменників – ручки і олівчики.