Постійні читачі «Слово вчителю» уже знайомі зі служінням Проєкту «Суперкнига», на нашому сайті розміщені:
навчальна програма:
методичні рекомендації:
конспекти занять:
сценарії:
та історія Проєкту: https://slovovchitelyu.org/rubrik/znayomstvo/lyudmyla-ctebeneva-i-plani-proekty-superkniga/.
Однак час не стоїть на місці, тому ми попросили керівника Проєкту «Суперкнига» в країнах СНД Інну Черепову розповісти про нові напрями й плани розвитку цього перспективного християнського служіння для дітей і як його можна поєднати з викладанням у загальноосвітних навчальних закладах.
— Яка мета Проєкту «Суперкнига» і для дітей якого віку розраховані її матеріали?
— Ви пам’ятаєте першу «Суперкнигу», яку у 90‑х роках дивилися мільони глядачів — і дітей, і дорослих? Для багатьох із них цей мультфільм став першою стежкою до віри в Ісуса Христа.
Нова «Суперкнига» створюється з цією ж метою — познайомити сучасних дітей із Вічною Книгою, зі Спасителем світу, показати, як сучасні проблеми та виклики сьогодення можна подолати, беручи за приклад біблійних героїв.
З 65-ти серій, що планує створити компанія CBN, українською мовою вже дубльовані 52-і! І ми постійно працюємо над тим, щоб якомога більше дітей могли їх побачити. Нещодавна ми створили окремий You Tube канал Superbook Ukrainian, де будуть розміщені серії «Суперкниги» виключно українською мовою.
Наша цільова аудиторія — діти 6–12 років. Вони розумні й обізнані. Сучасні діти мають отримувати інформацію сучасними засобами. Тому «Суперкнига» — це не тільки мультфільм. У нас є сайт superkniga.tv українською мовою, де діти можуть дивитися мультфільм, грати, дізнаватися про героїв Біблії. Є й мобільний додаток «Суперкнига», зараз ми доопрацьовуємо його українську версію.
— Які з них рекомендовані МОН України для використання в навчальних закладах країни?
— Але це тільки частина діяльності проєкту «Суперкнига». Окрім того ми розробляємо та адаптуємо методичні матеріали для навчання дітей Біблії. Два навчально-методичні комплекти «Я пізнаю світ із Суперкнигою» і «Академія Суперкниги» рекомендовані МОН для використання в навчальних закладах України.
Навчально-методичний комплект «Я пізнаю світ із Суперкнигою», в який входять: 1) методична розробка «Зустрічі в Клубі Суперкниги», 2) посібник для творчості «Суперсаморобки», 3) методична розробка «Табір Суперкниги. Рятівники», 4) аудіовізуальні матеріали «Суперкнига». Усі зазначені методичні матеріали можуть бути використані у проведенні системи уроків духовно-морального спрямування, позакласних та позашкільних заняттях для дітей 6–12 років протягом одного навчального року.
Навчально-методичний комплект «Академія Суперкниги» складається з навчальної програми, практичних рекомендацій та методичних розробок і відеоконтенту. Кожний курс містить 40 уроків. На уроці діти в доступній і захопливій формі знайомляться з героями Біблії, дивляться одну серію мультфільму «Суперкнига» та додатково створені відеосюжети, беруть участь у творчих іграх, вивчають вірші з Біблії.
— Як і де з ними можна познайомитися, придбати? Чи є друковані видання?
—Усі навчальні матеріали можна подивитися та придбати на сайті shop.superkniga.tv. Ми розповсюджуємо їх на флешносіях та у PDF-файлах. Мультфільми можна вільно дивитися на You Tube каналах «Суперкнига». Невдовзі третьою частиною «Академії Суперкниги» можна буде користуватися на платформі Moodle. За останній рік вона увійшла майже у кожний дім! Стежте за повідомленнями в соцмережах.
— Які практичні кроки має зробити вчитель, щоб застосувати ваші напрацювання в школі?
Наші матеріали можна використовувати в початковій («Я пізнаю світ із Суперкнигою» і «Академія Суперкниги») та основній школі («Академія Суперкниги») для проведення уроків духовно-морального спрямування або гуртків, доповнювати будь-які уроки цікавими завданнями з наших посібників. Як це робити — ми розповідаємо на офлайн- і онлайн-семінарах.
Учитель згідно зі своїми цілями та можливостями після ознайомлення з матеріалами обирає бажану форму проведення занять і діє відповідно до законодавства та розпоряджень МОН. Педрада школи має затвердити цей навчальний курс, а батьки — дати згоду, щоб діти могли його відвідувати. І в цьому є додаткова преференція: батьки дітей 6–12 років із захопленням дивилися «Суперкнигу» 20–30 років тому. І я сподіваюся, що вчителі можуть скористатися цим.
— Чи є у вас інформація про те, скільки шкіл і в яких областях у цьому навчальному році працюють за цією програмою? Які відгуки?
— У 2019–2020 навчальному році перші 25 закладів освіти почали працювати з матеріалами Суперкниги, і за перший рік ми отримали багато схвальних відгуків від учителів, дітей та батьків. Що ми вже знаємо? Вчителю легко готуватися до уроку, уроки цікаві для дітей, вони добре засвоюють матеріал, домашні завдання виконують з радістю, атмосфера в класах змінюється на краще. Деякі школи рішенням педради навіть затвердили предмет «Я пізнаю світ із Суперкнигою».
На жаль, події 2020 року в Україні не сприяли збільшенню кількості закладів освіти, що проводять уроки з духовно-морального виховання і зокрема користуються матеріалами «Суперкниги». Але я вірю в їх ефективність і своєчасність. Ми працюємо далі.
— Як директор, ви здійснюєте загальне керівництво організацією і причетні до всіх напрямів служіння. Яке зі служінь Вам особисто найбільше до душі, якщо можна так сказати?
— Моя основна функція — напрацьовувати перспективні напрями розвитку проєкту й рухатися ними. Найбільша радість для мене — бачити, що напрям і формат обрано правильно. Ідея уроків «Недільна школа у твоєму смартфоні», наприклад, у мене народилася наприкінці 2019 року. І спочатку було не дуже зрозуміло, хто ж їх буде використовувати. Але перший урок у PDF-форматі вийшов уже на першому тижні карантину й швидко знайшов своїх прихильників. Перші зум-семінари ми записали восени 2019 року — додатково до основної офлайн-діяльності. І час показав, що недаремно. Я бачу це і розумію — Бог скеровує цей проєкт якнайкраще.
— А яка серія «Суперкниги» найбільше подобається вам особисто?
— Навіть не скажу… Але моя улюблена частина серії — це початок, проблема, яка постає перед дітьми й за розв’язанням якої Суперкнига відправляє їх у біблійні часи. В «Академії Суперкниги» ця частина мультфільму називається «Дилема Кріса і Джой». Як на мене, наявність дилеми і робить мультфільм зрозумілим і актуальним для сучасних дітей.
— Як ви плануєте свій день?
— Я планую — і день, і тиждень. У мене є план для роботи й для дому. Не завжди все вдається виконати, і інколи — це добре. Добре працювати в міжнародній команді, яка має спільне бачення, цілі і ресурси. Добре бачити руку Божу на проєкті, на людях, що його розвивають. Не тому, що ми особливі, а тому що Бог використовує маленькі можливості кожного з нас, зокрема мої. І скеровує навіть плани одного дня.
— Якби у вас раптом з’явилася додаткова година часу, як би Ви її використали?
— Мабуть, спробувала б «побути в спокої», поки що часу й для справ не вистачає…
— Якими ви бачите результати й перспективи свого служіння?
— Місія CBN та пов’язаних із нею організацій полягає в підготовці народів до пришестя Ісуса Христа. Наша кінцева мета — досягти такого періоду в історії, коли «земля буде повна пізнання Господнього так, як море вода покриває» (Іс. 11:9).
Для досягнення нашої місії головним методом є стратегічне використання медіазасобів та освітніх програм.
Мене надихає і Місія, і методи. Усі ресурси проєкту «Суперкнига» сприяють пізнанню Господа дітьми. Я хочу бачити, як батьки й учителі в Україні разом забезпечують дітям можливість дивитися серії «Суперкниги» й отримувати надію, а на уроках, у гуртках і Клубах Суперкиги та й просто вдома — дізнаватись, як робити «вибір кожного дня» на прикладах біблійних героїв. Я хочу, щоб проєкт залишався сучасним і актуальним для дітей ще довгі роки. Для цього варто працювати.
Матеріал підготували
Надія Доля, Інна Черепова