«Нести Слово Боже — ось наша мета, щоб кожний учитель був учнем Христа!»

МАРХО — супутник християнської освіти


Які думки приходять вам у голову, коли ви чуєте словосполучення «християнська освіта»? У середньостатистичного українця ці слова асоціюються з парафіяльними, недільними школами або духовними семінаріями, чи не так? Чи помилкова ця думка? Швидше — необ’єктивна, неповноцінна. Сучасне суспільство давно звикло до того, що шкільна освіта може й повинна бути лише світською, державною. Хоча варто зазначити, що поступово в наш соціум проникають такі поняття, як приватна, домашня, дистанційна освіта і т. ін.

Понад двадцять п’ять років тому освіта в країнах нашого регіону була строго державним інструментом виховання законослухняних, ідеологічно придатних громадян Радянського Союзу. Зі шкільної лави дитину вчили бути не самостійною особистістю, а частиною, «гвинтиком» великого радянського колективу. Для того щоб зростити суспільство з потрібною ідеологією, починати потрібно було зі школи.

Що ж відбувається сьогодні? От уже третій десяток років ми намагаємося скинути із себе шлейф радянської ідеології: передрукували підручники, змінили держстандарти, потягнулися за європейським досвідом… Але так і не змогли уявити собі особистість, що вийде зі стін школи. Хто цей випускник? Хто ці індивіди? До яких цінностей вони апелюють? Що для них важливо? Чим вони можуть жертвувати, а головне — в ім’я чого? У якому суспільстві ми будемо жити через 25 років? Хіба про це розповідають мамам майбутніх першокласників? Батьків хвилюють питання: чи знатиме їхня дитина іноземні мови, чи дає школа достатній рівень знань, щоб здати ЗНО; чи зможе вона вступити до престижного вишу? Але чи піклується батько, учитель, Міністерство освіти і науки України про те, якими будуть майбутні фахівці? Чи будуть вони чесно виконувати свої функції, чи зможуть стати сильними лідерами? Чи зможуть протистати згубним системам, корупції? Чи створять повноцінні сім’ї?

Це важливі питання. Зрештою, перед Богом відповідальність за освіту й виховання компетентних, життєздатних і високоморальних громадян лежить на батьках. Але вже давно цю відповідальність частково або повністю взяли на себе навчальні заклади, які покликані передати не лише знання й культурну спадщину, а й допомагати батькам розвивати моральну особистість. Упоратися з таким завданням у сучасному світі непросто, і багато хто просто опускає руки.

Але на допомогу батькам приходять педагоги-християни, особливо ті, які працюють у християнських школах. Тому що ці школи можуть дати більше, ніж просто академічні знання й говорити про «загальнолюдські цінності». Школи, де педагога реально турбує не лише успішність учня, але його особистісні якості. Але це зовсім не означає, що християнська школа або християнин повинні просто проголошувати, що все слід робити для Божої слави, або молитися перед початком навчального дня. У статті «Справжня християнська освіта: визначити життєво важливі питання, ставити їх і відповідати на них» Даррелл Фургасон пише: «Щоб досягти цієї мети, християнські школи повинні заповнювати розум учнів істинами в кожній сфері академічних знань. Лише коли ми маємо правильне уявлення про Бога, що містить у собі розуміння Його волі та Його шляхів у кожній сфері нашого життя, ми здатні дивитися на світ так, як дивиться Бог». І ось цю архіважливу мету ставить перед собою, мабуть, лише християнська освіта.

Якщо ви вже погодилися з перевагами християнської освіти, то назріває наступне логічне запитання: то де ж навчитися послідовного інтегрованого християнського викладання, якщо ви педагог-християнин у світській школі чи керівник навчального закладу?

В Україні з 1994 по 2016 рр. цю місію виконувала Міжнародна асоціація християнських шкіл (МАХШ), сьогодні її ідеї просуває, розвиває й розширює Міжнародний альянс для розвитку християнської освіти (МАРХО). Альянс зареєстрований у Києві 2016 року і є тієї позаконфесійною платформою, де кожен педагог або цілий навчальний заклад може знайти підтримку, методичні посібники й безцінний досвід від біблійної інтеграції у весь навчальний процес до відкриття християнського навчального закладу. «Наша мета — об’єднати зусилля в досягненні первинної ролі освіти в суспільстві — просвіти молодого покоління», — розповідає директор МАРХО Тетяна Чумакова. Членами МАРХО вже є близько 40 християнських навчальних закладів України, Росії й Литви, які активно беруть участь у навчальних заходах альянсу. За попередні два роки на платформі МАРХО систематично проводили навчальні програми (семінари, курси, конференції) для педагогів і керівників навчальних закладів. Важливим завданням альянсу є лобіювання інте­ресів християнської освіти в профільному міністерстві країни. Проводяться зустрічі з ініціативними групами з питань відкриття нових шкіл у різних регіонах.

2017 року Тетяна Чумакова вперше представила Україну й асоційованих членів МАРХО в Європейській асоціації педагогів християн EurECA в Осло. МАРХО став членом EurECA, що дає можливість брати участь у європейських конференціях, одержувати й ділитися досвідом з європейськими колегами. МАРХО співпрацює з Голландським християнським університетом із навчання викладачів і центром освітнього консультування «Drіestar educatіef», а також із Литовським християнським університетом (LCC).

Велику практичну допомогу в проведенні навчальних програм надав лектор зі світовим ім’ям у сфері християнської освіти Девід Сміт — засновник і директор Інституту Кайерса з християнського викладання й навчання і директор аспірантури з освіти Коледжу Кальвіна (Calvіn College), Гренд-Репідс, штат Мічиган. Навчальна методика Девіда Сміта «А що якщо…?» перевернула уявлення вчителя про способи подання учням матеріалу з біблійною інтеграцією. Як інформатика, математика або мови можуть говорити про Бога, Його світ, цінності? Як звичайні шкільні предмети можуть навчити школяра християнських чеснот? Педагоги, які випробували методику «А що якщо…?», переконалися в її глибині й ефективності.

Чим МАРХО може бути корисним для вас?

«Нитка потрійна не скоро порветься», — говорить нам Екклезіяст (4:12); «Один у полі — не воїн», — стверджує народна мудрість. Якщо ви педагог-християнин, то ваша місія — доносити неспотворену істину своїм учням. Міжнародний альянс для розвитку християнської освіти навчить вас фокусувати погляд учнів на найголовнішому й найціннішому.

Якщо ви християнський навчальний заклад, що бачить своєю метою виховання молодого покоління на біблійному світогляді, співробітництво з альянсом дасть вам можливість обміну досвідом, надасть спеціальну методичну літературу, розширить ваш кругозір у ракурсі біблійної інтеграції в усі аспекти навчального процесу. Ви зможете ознайомитися й випробувати нові методики донесення істини своїм учням, які вже апробовано й проаналізовано школами світу.

Ну, а якщо християнська освіта поки що залишається вашою мрією для рідного міста, ми зможемо надати консультації: від юридичних і адміністративних питань до формування академічних процесів.

У планах МАРХО — відкриття нової дистанційної програми навчання, проведення лідерських конференцій, семінарів для методистів і педагогів, поповнення інформаційно-методичного сайту новими матеріалами, видання книг і брошур для педагогів і керівників християнського навчального закладу.

Останні два роки для української освіти стали благословенням, Закон про освіту № 1447 дає можливість розвиватися саме християнським навчальним закладам. На останній лідерській зустрічі МАРХО це підтвердив директор департаменту при МОНУ з дошкільної та шкільної освіти Юрій Кононенко. Представник Міністерства освіти говорив про співробітництво, запрошував педагогів-християн включатися в роботу над реформою української освіти.

Відчинені двері для служіння через освіту не повинні залишитися непоміченими нами. Християнський педагог повинен прийняти виклик і скористатися з можливості донести молодому поколінню істину. Сьогодні в освіту проникає безліч методик, які впливають на душі дітей, але чи є там істина? Хіба наша країна не виховувала покоління протягом 70 років на «гарних» ідеях? Тому так важливо сіяти те, що обов’язково принесе добрий плід у наших дітях.

Об’єднавши зусилля, ми зможемо зробити більше!

МАРХО запрошує християнських педагогів, маленькі дошкільні клуби та великі школи кооперуватися для спільної праці, формування загальних стратегій заради досягнення нашої загальної мети — зростити покоління дітей із християнським світоглядом, цінностями й принципами для життя в суспільстві й розповісти їм про спасіння.

Тетяна Чумакова, директор МАРХО

 

Залишити коментар

Зайти з допомогою:Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

До початку