Інтерв’ю з Людмилою Москальовою
Людмила Юріївна Москальова, 1978 р. н. — доктор педагогічних наук, професор Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Богдана Хмельницького, Запорізька обл. Одружена. Наукові інтереси: морально-етичне виховання молоді.
— Відомо, що в Мелітопольському університеті вперше в Україні почали готувати вчителів християнської етики. Що спонукало до цього? Хто був ініціатором?
— Підґрунтям для відкриття кваліфікації «Вчитель християнської етики» стали напрацювання лабораторії духовно-морального виховання НДІ духовного розвитку людини Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля та Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Б. Хмельницького. Ініціатором виступив авторський колектив: Л. Москальова, І. Рябов, Г. Васянович, В. Молодиченко, Т. Троїцька.
— Яка ситуація з набором на цю спеціальність у цьому навчальному році, які тенденції спостерігаєте?
— За підсумками вступної кампанії 2012 р. (відкриття спеціалізації) кількість студентів, котрі виявили бажання й пройшли конкурсний відбір на навчання за напрямком підготовки 6.010102 «Початкова освіта» кваліфікації «Вчитель християнської етики», становила 10 студентів. Вступна кампанія 2013 р. також принесла певні досягнення — на зазначену вище спеціальність було зараховано 11 абітурієнтів. У 2014 р. — 10 студентів із різних регіонів України. У 2015 р. на цю спеціалізацію прийнято 8 студентів. У майбутньому ми прагнемо розширити кількість і контингент абітурієнтів.
— Ви пропагуєте християнський світогляд. У чому його переваги порівняно з іншими?
— На мою думку, людина, яка займається духовно-моральним вихованням підростаючого покоління, окрім теоретичної підготовки молодих фахівців обов’язково повинна мати християнський світогляд, адже, як було справедливо зазначено Святителем Григорієм Богословом, «живописець більше вчить своїми картинами, ніж міркуваннями про мистецтво». Щодо переваг, можна відзначити уміння вказувати шлях до морального вибору й гуманне ставлення до ближнього.
— Чи впливає християнство на мораль студентів, викладачів? Чи проводився такий аналіз? Чим ваш навчальний заклад вирізняється з-поміж інших?
— З відкриттям кваліфікації «Вчитель християнської етики» дійсно було констатовано зміну світоглядних орієнтирів студентства й викладачів. Щодо аналізу світоглядних змін, то такий аналіз було проведено протягом 2014-2015 н. р. аспіранткою лабораторії духовно-морального виховання НДІ духовного розвитку людини Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля Оленою Постильною й розкрито в її дисертаційному дослідженні «Формування моральних цінностей студентів педагогічних університетів засобами інформаційно-комунікаційних технологій».
Наші студенти мають можливість закріпити отримані знання на практиці завдяки співпраці із загальноосвітніми школами та школами інтернатного типу навчання Мелітополя та Мелітопольського району. Це школи інтернатного типу навчання с. Терпіння та с. Новомиколаївка, Мелітопольська спеціалізована школа І–ІІІ ст. № 25 з поглибленим вивчення іноземних мов, Мелітопольська ЗОШ І–ІІІ ст. № 4. Теоретичне забезпечення знання базових понять християнської етики учнів зазначених шкіл відбувається завдяки проведенню студентами тренінгових занять на прикладі біблійних історій і впровадженню елементів лялькового театру.
Також під час практики студенти мають можливість відвідати пам’ятки культури християнсько-етичного та національного спрямування: лікувальні джерела с. Терпіння та національний заповідник «Кам’яна Могила».
У 2012-2014 рр. наші студенти проводили виставку «Великодня майстерня», де представляли свої роботи декоративно-прикладного характеру з основ християнської етики: вишиті бісером ікони та сакральні символи, вироби з гофрованого паперу.
Майбутні вчителі християнської етики беруть активну участь у духовно-моральному житті міста. У 2013-2014 н. р. студенти взяли участь у благодійних акціях собору Олександра Невського «Собор» і «Зустріч весни», де також демонстрували свої вироби декоративно-прикладного характеру з основ християнської етики. Жителі міста Мелітополя мали можливість не лише переглянути роботи студентів, але й придбати їх. Вилучені кошти перерахували онкохворим дітям Мелітополя.
Два роки поспіль майбутні вчителі християнської етики беруть участь в олімпіаді «Юні знавці Біблії», що проводиться в Острозі на базі НаУ «Острозька академія». У 2013-2014 н. р. до участі були запрошені студенти І-ІІ курсів Навчально-наукового інституту соціально-педагогічної та мистецької освіти Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Б. Хмельницького.
— Що, на Вашу думку, втратило покоління, яке виховували на засадах атеїзму?
— Любов до ближнього, розуміння його прагнень і внутрішнього світу — найголовнішу перевагу педагога, що є носієм ідей християнської етики.
— За яких обставин, під впливом яких людей формувався Ваш світогляд? Яке Ваше життєве кредо?
— Як відомо, основи світогляду закладаються в дитячому віці. Варто відзначити, що жага до педагогічної діяльності й радість від перемог вихованців стали спадковими для мене, тому що я виховувалась у сім’ї педагогів. Життєве кредо: «Уся гордість учителя в учнях, у зростанні посіяних ним зерен». Найбільший вплив на моє зростання мали мої батьки. Вони були викладачами вищого навчального закладу.
— Тема цього випуску часопису є також програмною темою курсу «Основи християнської етики» в 11 класі. Велика кількість годин там відведена для розгляду «євангельських блаженств». Скажіть, будь ласка, яке з них найбільше імпонує Вам, а яке видається найскладнішим для сприйняття й реалізації?
— Блаженні голодні та спраглі справедливості, бо вони наситяться. На мою думку, обравши за життєвий компас саме такий орієнтир, людина здатна змінити власний спосіб життя на християнський, сповнений любові до ближнього, а також допомогти іншим спраглим серцям. Я вважаю, що досягнення цього блаженства є складним і вимагає щоденної праці саме педагога початкової школи, адже він вкладає в дитячі серця життєві орієнтири й прагнення.
— Мораль Нового Завіту — це мораль любові. Як її можна реалізувати в такому жорстокому світі? Можливо, «око за око, зуб за зуб» більше пасує до нинішньої ситуації?
— На це запитання хотілося б відповісти словами великого українського філософа Григорія Сковороди: «Головна справа людини — це її дух, думки, серце. Кожен має мету в житті, але не всі головну мету, тобто не кожен займається головною справою життя… філософія, або любов до мудрості, спрямовує все коло справ своїх на той кінець, щоб дати життя духу нашому, благородство серцю, світлість думкам, як голові всього. Коли дух в людині веселий, думки спокійні, серце мирне, то все ясно, щасливо, блаженно».
— Основою християнської моралі є виконання Божої волі. Що б Ви порадили людині, яка намагається її розпізнати? Як Ви розумієте Божу волю?
— Кожній людині від народження даровано Богом певний талант, у педагогіці його називають «здібностями» дитини. Саме тому першочерговим обов’язком кожного вихователя, педагога повинно бути розпізнання й розвиток цих здібностей, щоб кожна людина мала змогу виконати своє істинне призначення перед Богом і суспільством.
— Що б Ви побажали старшокласникам, які шукають своє місце в житті?
— У кожної людини своє призначення в цьому світі. Заглибтесь у себе, відчуйте мову вашої душі й ви зрозумієте, який напрям у розвитку для вас є найкращим. Важливо підкреслити, що ту стежинку, яку ви намітили для себе, буде тим легше й краще пройти, чим ґрунтовнішу професійну підготовку ви отримаєте.
— Ваше слово для колег.
— Виховання підростаючого покоління — справа нелегка й вимагає щоденної праці над собою й турботи про ближнього. Історія педагогіки України містить ґрунтовну базу для дослідження й застосування кращих зразків національного й природовідповідного виховання молоді. Щоденна праця принесе бажаний плід.
Розмовляла Надія Доля