В одному з попередніх чисел часопису («Слово вчителю», № 1/2015) голова ВБФ «Сім’я», д-р філософії Адріан Буковинський розповідав про діяльність і програми Школи стосунків, зокрема, про програму навчання спеціалістів з підготовки молоді до подружнього життя, в основі якої лежить віра в Бога. Сьогодні з радістю хочу поділитися тим, як розпочалося втілення цієї програми на Сумщині.
тож, 4-6 травня 2016 р. за ініціативи та фінансового забезпечення Сумської обласної асоціації педагогів-християн у м. Суми було проведено семінар «Підготовка до сімейного життя» для вчителів предметів духовно-морального спрямування професійно-технічних навчальних закладів області. Семінар проводив д-р філософії Адріан Буковинський, експерт із питань сімейних стосунків. Мета семінару — подолання духовно-моральної кризи в суспільстві через ознайомлення з методикою підготовки юнаків та дівчат до усвідомлення власної відповідальності в налагодженні та розвитку стосунків між чоловіком і дружиною в подружжі, поглибленого вивчення питань відповідального батьківства. У цьому вбачаємо запоруку здорової родини й благополуччя держави в цілому.
Першого дня Адріан Буковинський провів практичне заняття-тренінг для учнів ДНЗ «Сумський хіміко-технологічний центр професійно-технічної освіти». Учні закладу сприймали матеріал зацікавлено, вступали в дискусію, були активними учасниками тренінгу, дякували за матеріал, який їм такий необхідний у житті. Учасники тренінгу запропонували проводити такі заняття хоча б раз у місяць, тоді, на їхню думку, молодь не припускалася б стількох помилок і не було б зроблено так багато хибних кроків.
Слухачі семінару високо оцінили методику програми підготовки до подружнього життя та цінність практичних матеріалів, уміщених до посібника, який учасники отримали в подарунок, також завдячуючи Сумській обласній асоціації педагогів-християн.
Адріан Буковинський продемонстрував результати практичного впровадження курсу із наведенням прикладів із особистого життя та життя сімейних пар, які зверталися до нього за консультацією. Час пролетів швидко, адже матеріал доносився за допомогою різних прийомів і засобів (тренінг, демонстрація відеороликів, показ уривків із художніх фільмів, залучення слухачів до полеміки, дискусії, живе спілкування, обговорення ситуацій тощо).
Слухачі семінару від’їздили з бажанням втілити в життя прослухане та з нового навчального року ввести факультативний курс «Підготовка до сімейного життя» у своїх навчальних закладах.
Відгуки учасників семінару-тренінгу:
«Ця інформація — ковток необхідного свіжого повітря для роботи з учнями. Адже основне для кожного — це сім’я. А для підлітків основним є побудова стосунків. І часто педагоги хочуть допомогти дітям у вирішенні цих питань, але не знаходять потрібних слів, методів, ресурсів. На семінарі ми отримали знання, потрібну інформацію та дієві інструменти в роботі з учнями-підлітками» (Бойко М. В., ДНЗ «Білопільське ВПУ»);
«Вельми вдячна за проведення семінару з підготовки до подружнього життя. Ці три дні змінили пріоритети в моєму житті. Такі семінари дуже корисні й необхідні. Було б дуже добре провести їх для учнівського самоврядування» (Дарицька О. В., ДПТНЗ «Сумське вище професійне училище будівництва і дизайну»);
«Ці три дні семінару перевернули мої усталені погляди на сім’ю та сімейне виховання. Я обов’язково почну доносити отриману інформацію як до учнівської молоді навчального закладу, так і до педагогічних працівників» (Русанова О. А., ДНЗ «Сумське міжрегіональне ВПУ»);
«Я дуже вдячна організаторам семінару за надану можливість поглибити власні знання з питань батьківства, прощення, любові, а також інформацію з дуже гострих питань. Цей семінар дав змогу зрозуміти, що ми, як викладачі курсу духовного спрямування, маємо великий шанс і обов’язки перед своїми учнями» (Зінчук Н. І., ДПТНЗ «Сумський центр ПТО з дизайну та сфери послуг»);
«Я дякую Богові, що була присутня на цьому семінарі. Я хочу не втратити час і учнів нашого навчального закладу. Інформація, яку я почула, мені дуже потрібна й обов’язково буде використана» (Майковска С. М., ДНЗ «Сумське вище професійне училище будівництва та автотранспорту»);
«Із великим задоволенням прослухала всі теми семінару та отримала великий багаж знань та масу позитивних емоцій. Маю надію обов’язково впровадити в нашому навчальному закладі систему занять із відповідального батьківства» (Усик Ю. П., ДПТНЗ «Хотінський професійний ліцей).
«Велика подяка організаторам семінару! Важко переоцінити ваш внесок у виховання підлітків на християнських цінностях. Продовжуйте ще довго свою благородну місію — виховання дітей і навчання викладачів служінню молоді та Богові нашому — Ісусові Христу» (Одеська А. І. ДНЗ «СЦПТОХТТРС»);
«Тема сім’ї, подружнього життя, батьківства — це найактуальніше завдання майбутнього нашої держави. Нам, педагогам, необхідно допомогти учням-підліткам розібратись у своїх поглядах, рішеннях та твердженнях.
На мою думку, такий предмет обов’язково повинен викладатися в загальноосвітній школі, щоб діти усвідомлювали пріоритетні цінності й усе те, що необхідно в сімейному житті» (Ошкодьорова Р. П., ДНЗ «Сумський хіміко-технологічний центр ПТО».
Матеріал підготувала Галина Докторович,
методист НМЦ ПТО в Сумській обл., волонтер Сумської обласної асоціації педагогів-християн