16 вересня 2017 р. в Університеті менеджменту освіти Національної академії педагогічних наук України відбулася непересічна подія — науковці з різних університетів України та їхні зарубіжні колеги зібралися за круглим столом для молитви та роздумів над Нагірною проповіддю Ісуса Христа.
Захід відбувався за ініціативою Асоціації вчених-християн України та професора кафедри педагогіки, управління та адміністрування, академічного наставника магістратури за спеціальністю «Християнська педагогіка у вищій школі» Навчально-наукового інституту менеджменту та психології УМО НАПНУ Ірини Сіданіч. Серед присутніх були викладачі, юристи, журналісти, психологи, магістри з християнської педагогіки, економісти та представники державного управління.
Оскільки зустріч відбувалася вранці, її неофіційно назвали «молитовним сніданком».
Почесним гостем заходу був Джордж Роллер — доктор юридичних наук, засновник Центру державотворення ім. Кеннеді при Парламенті США. Він розповів, що в історії США Біблія відіграла ключову роль в успішному становленні країни, тому й досі парламентарі та державні діячі збираються разом, щоб читати та досліджувати її, приймаючи важливі рішення. Відтак Джордж Роллер відповів на запитання організаторів молитовного сніданку.
— Як саме Біблія вплинула на державотворення в США?
— Наша урядова система заснована на принципах і цінностях Реформації. Одна з восьми картин, які прикрашають будівлю нашого Конгресу, зображає пілігримів, які вивчають Біблію на кораблі перед тим, як відплисти в Новий Світ. І оскільки ця картина дуже великого розміру, ми навіть можемо побачити, яку саме Біблію вони читали і що зображено на ній. Це була реформатська Женевська навчальна Біблія.
Від самого початку засновники нашої держави знали, що серце людини грішне. Вони вважали, що вся влада не може концентруватися в одних руках, адже в такому разі корупція неминуча. Тому вони вирішили розділити владу на три гілки: законодавчу, виконавчу та судову. Окрім того, законодавча гілка мала ділитись ще на дві: сенат і палата представників. А також була створена система балансування — одна палата контролює іншу, щоб жодна з гілок не переважала в парламенті, тобто були підзвітні одна одній.
Оскільки наші засновники досліджували Біблію, вони усвідомлювали, що Бог підтримує приватних підприємців, тому потрібно надавати можливості для їхнього розвитку. Звичайно, з цього і походить ідея підприємництва.
Наші закони підтверджують ідеї Реформації про індивідуальність людини і про те, що ми створені за образом Божим. Життя кожної людини має цінність. Тому наші закони проголошують, що ми повинні поважати одне одного, і що всі ми рівні перед законом. І, як результат втілення ідей Реформації, ми маємо розвинену країну, в яку всі хочуть приїхати, усі хочуть скористатися перевагами, яких наша країна досягла.
Навіть коли в суспільстві США існувало таке зло, як рабство, саме християни, які були при владі, виступали проти цього: президенти Джон Адамс, Авраам Лінкольн — сильні християни, які докладали багато зусиль, щоб подолати це ганебне явище.
За мого життя було ще одне ганебне зло — проблема розділення людей за кольором шкіри. Але знову Бог використав Своїх людей, християн, таких, як Мартін Лютер Кінг, які на основі Писання вчили, що це неправильно.
Реформація продовжує впливати на наше суспільство кожного дня. Зараз у Вашингтоні відкривають музей Біблії. Це буде найсучасніший із технологічного погляду музей у світі. Він показуватиме вплив Біблії на всі сфери життя: освіту, мистецтво, музику, культуру, економіку, юриспруденцію, літературу тощо.
— Як, на Вашу думку, звичайні люди, наприклад, учителі, науковці, можуть впливати на політичні процеси в країні?
— Хочу зачитати вам текст із Біблії — культурний мандат від Бога: «І поблагословив їх Бог, і сказав Бог до них: Плодіться й розмножуйтеся, і наповнюйте землю, оволодійте нею, і пануйте над морськими рибами, і над птаством небесним, і над кожним плазуючим живим на землі!» (Бут. 1:28).
Бог дав нам цю землю й очікує, що ми будемо керувати нею згідно з Його принципами. І ми, християни, повинні бути задіяні в усіх сферах життя.
На жаль, у ХХ ст. багато віруючих людей вирішили зробити крок назад від державотворчих процесів і публічного життя, мовляв, «це не духовна сфера, де ми можемо впливати. І взагалі, політика — це брудна справа». І тому багато християн пішли з політики, зі сфер медіа й освіти. У результаті, звичайно, виник вакуум, який заповнили атеїсти і секуляристи. На жаль, ми ще досі оговтуємося від наслідків цього. Тому я заохочую вас заходити в усі сфери, наскільки це можливо, щоб впливати. Християни покликані бути «сіллю землі» і «світлом для світу», який просто руйнується на очах.
Згідно з Божим повелінням, ми повинні молитися про владу, незалежно від того, подобаються нам політики, чи ні. Але як ми можемо молитися про них, якщо не знаємо, хто вони і в що вони вірять? Тому ми повинні співпрацювати з владою, доносити свою думку, наприклад, через електронні листи, телефонні дзвінки чи в інший спосіб.
Надзвичайно важливо писати колективні листи-звернення: від імені вашого факультету, кількох сімей, церкви тощо. Я працюю в Конгресі. Коли члени Конгресу отримують лист від однієї особи, вони вважають, що так думає ще приблизно 5 тис. осіб, які просто не пишуть листів. Таким чином, якщо вони отримують один лист від мене, то думають: «Це не дуже важливо, напевно, лише 5 тис. осіб думають так». Але коли я прошу моїх друзів, колег, родичів чи членів церкви, і ми всі пишемо листи, виражаючи одну й ту саму думку чи прохання, то в Конгресі думають: «О, це важливо». Бо ми вже представляємо 25-30 тис. осіб.
Ще одна можливість впливу — це організація молитовних зустрічей на різних рівнях. Кожен із вас може розпочати молитовну групу на тому місці, де ви працюєте. Можна починати групи з вивчення Біблії або навіть заснувати маленьку церкву в стінах такого університету, як цей. Наприклад, на сайті tcbc.cc представлена церква, яка утворилася в стінах університету в штаті Іллінойс, університету, в якому я навчався. Це просто дивовижно: рух, який розпочався з мого університету, згодом розповсюдився по всій Америці.
— Чим Ви займаєтеся в Конгресі США?
— Останні 14 років працюю в християнському центрі державного управління, який має на меті: ділитися Доброю Новиною з лідерами, які при владі; допомагати їм зростати у вірі й ставати зрілими християнами через проведення тренінгів з вивчення Біблії, душеопікунських бесід; доносити до людей, що головне — не утриматися при владі, а жити згідно з християнськими цінностями, перебуваючи при владі.
Ми віримо, що майбутнє нашої країни залежить від чесності та моральних якостей наших лідерів. Тому ми створили нагороду, яку кожного року даємо людям, які показали у своїй роботі досвідченість, чесність і посвячення своїй справі. Ми назвали цю нагороду «Відзнака християнина і громадського діяча».
Біблія говорить: «Блаженний той народ, у якого Бог є Господом, Верховним Правителем».
Ірина Сіданіч, д-р пед. наук, професор Університету менеджменту освіти НАПНУ
Ольга Романенко