За участі представників різних регіонів України 29 червня 2016 р. в Києві відбувся круглий стіл Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України, на якому були розглянуті питання духовно-морального виховання дошкільників.
Виступи учасників розпочав голова Громадської ради Володимир Марущенко, процитувавши слова зі Святого Письма, які стосуються всіх причетних до виховання: «Настав юнака на початку дороги його і він не вступиться з неї, навіть коли постаріє» (Пр. 22:6) і «Як юнаку додержати в чистоті дорогу свою? Тільки додержанням слів Божих!» (Пс. 118:9). Він зазначив, що «знайомство дітей з Божими заповідями і їх виховання на засадах духовно-моральних цінностей має починатись якомога раніше, коли лише закладаються ціннісні орієнтири молодої людини, формується її характер. Відтак ми не лише говоримо про необхідність викладання курсів духовно-морального спрямування з 1-го по 11-й клас, але й про потребу запровадження в дошкільних навчальних закладах виховних програм, сформованих на християнських цінностях. Попередній аналіз засвідчує, що такий процес відбувається, але він потребує серйозної підтримки Міністерства й обласних департаментів освіти і науки, керівників ДНЗ і, звичайно, батьківської громади».
Завідувачка ДНЗ № 4 «Казка» м. Южного Одеської обл. Віра Сучок презентувала програму «Духовно-моральне виховання дітей дошкільного віку на християнських цінностях», а також дружну команду авторів та наукових керівників, гаслом яких є слова К. Д. Ушинського: «Чим ближча людина до Бога, тим ближча вона до інших людей». Ця розробка отримала схвалення МОН і рекомендована до впровадження в дошкільних установах України.
Сестра Луїза Цюпа, директор Катехитично-педагогічного інституту УКУ представила Львівську регіональну програму виховання дітей на засадах християнських цінностей, що вже майже 12 років діє в 785 державних, церковних та приватних дошкільних навчальних закладах Львівщини.
Ірина Сіданіч, професор кафедри управління навчальними закладами та педагогіки вищої школи ІМП Університету менеджменту освіти НАПН України, розповіла про підготовку фахівців-магістрантів для викладання предметів духовно-морального спрямування у вищій школі.
Тетяна Саннікова, доцент кафедри суспільно-гуманітарної освіти Одеського обласного інституту удосконалення вчителів, поділилась десятилітнім досвідом підготовки вчителів християнської етики та впровадженням цього предмета в чотирнадцяти ДНЗ Одеської обл.
Любов Томенко, завідувачка ДНЗ № 10 «Любавонька» м. Переяслав-Хмельницький Київської обл. представила інноваційну розробку — музейну педагогіку через створення мінімузеїв у групових кімнатах («Творчий шлях ґудзика», «Від карети до ракети», «Бджілка» тощо). До проведення екскурсій в групах залучаються дітки зі старших груп, і це сприяє їхньому інтелектуальному та емоційному розвитку.
Про забезпечення дошкільних закладів різних областей України комплектами християнської літератури — Біблія для дітей і книжка-розмальовка «Розфарбуй Біблію» українською та англійською мовами — розповів представник ВБФ «Східноєвропейська гуманітарна місія» Микола Плаксін.
Ганна Зварич, заступник начальника Управління освіти і науки Тернопільської ОДА, однією з нагальних проблем вважає якість викладання предметів духовно-морального спрямування: «Я б порівняла дитячу душу з факелом, який треба запалити, а не лише посудиною, яку треба наповнити. Це потребує неабиякої педагогічної майстерності».
Підсумовуючи круглий стіл, начальник відділу дошкільної освіти Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН Тамара Панасюк зазначила, що вже з 2010 р. педагогічні колективи ДНЗ мають можливість самостійно обирати будь-яку із багатьох програм, діючих в Україні, зокрема й щодо духовно-морального виховання дітей. А одним із досягнень дошкільної освіти України вважає неперевантаженість навчальних програм і тісну співпрацю з батьками. «Якщо батьки не говорять дітям про Бога, то пізніше ці батьки говорять з Богом про дорослих дітей. Жоден закон чи наказ не може зробити дитину доброю, щасливою, духовно вихованою, це завдання вихователів і батьків, тобто, наше з вами».
Аркадій Сльоза