Автор Руслана Ковальчук, учителька християнської етики КЗ «Клеванська спеціальна школа № 1 I–III ст.» та Рівненської української гімназії
Мета: вчити учнів стримувати бажання розпочати сварку, заохочувати їх шукати миру з Богом та людьми; виховувати бажання бути миролюбними.
Ключовий вірш: «Блаженні миротворці, бо вони синами Божими стануть» (Мт. 5:9).
Біблійна основа: Ісус Христос наказує Петрові сховати меч (Ів. 18:10).
Навчальні засоби: Біблія, скарбничка мудрості, папір, ножиці, клей.
Література
- Біблія / Пер. проф. І. Огієнка. — К.: УБТ, 2002.
- Любов перемагає. Зрощуємо духовний плід. Книга для старшої групи. /укл. Уілліс Д.; пер. з анг. Степанов В. — ВБФ «Східноєвропейська гуманітарна місія», 2019. — 96 с. з іл.
Я маю в серці мрію щиру:
Хай тихо стане в нас від миру,
І буде тихе щастя скрізь
Без криків, пострілів і сліз.
Нам разом в мирі жити треба –
Одна земля й одне в нас небо!
Одна зима, одне і літо –
Нам разом в мирі треба жити!
М. Лукаш
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Вступна частина
Християнське вітання
Учитель. Мир вам!
Учні. З миром приймаємо!
ІІ. Актуалізація опорних знань
Ознайомлення з епіграфом до уроку.
Учні зачитують епіграф уроку та колективно пояснюють, про що мріє автор вірша.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. 21 вересня відзначається Міжнародний День миру.
Прикріплює на дошку емблему
до Дня миру.
На всій планеті Земля люди прагнуть миру, але, на жаль, жодна країна не має цілковитого миру. На початку Бог так створив світ, що всі жили в мирі та злагоді (учитель прикріплює на дошку картинку створення світу), але після того, як люди не послухалися Бога й скуштували плід із дерева пізнання добра і зла, у їхньому серці поселився гріх, а з ним непорозуміння, звинувачення один одного. Так мир було порушено не лише серед людей, а й серед усього Божого творіння. (Учитель на дошку прикріплює картинку гріхопадіння людини.) Розпочалися різні війни: братовбивчі, серед людей різних національностей, загарбницькі. Люди потерпали та потерпають від того, що в їхніх душах немає миру, немає спокою та злагоди в сім’ях.
Людина перебуває в постійних пошуках миру.
— Чи легко Вам зберігати мир у класі, вдома, серед друзів? (Відповіді учнів.)
— Як Ви розмовляєте один з одним під час конфлікту? Чому? (Відповіді учнів.)
Учитель розповідає оповідання Бруно Ферреро «Чому ми кричимо?»
Одного разу вчитель запитав своїх учнів:
— Чому розгнівані люди кричать?
— Кричать, бо втрачають терпіння, — відповів один з учнів.
— Але чому кричать до тих, хто поруч? — знову запитав учитель.
— Кричать, бо хочуть, щоб їх почули, — пролунала відповідь.
Учитель запитав:
— Отже, неможливо спокійно розмовляти?
Було чимало інших відповідей, але жодна не задовольнила вчителя.
Тоді він сказав:
— Знаєте, чому розгнівана людина кричить на інших? Отож, коли двоє сваряться, їхні серця дуже віддаляються одне від одного. Щоби здолати ту віддаль, треба кричати — тоді тебе почують. Що більше люди розгнівані, то голосніше змушені кричати, щоб почути одне одного. А що буває, коли двоє закохані? Вони не кричать, а шепочуть. Чому? Бо їхні серця дуже близько. Віддаль між ними така маленька, що їхні серця розмовляють пошепки. А коли любов дуже сильна, не потрібен навіть шепіт — достатньо лише погляду. Їхні серця дуже добре розуміють одне одного. Так буває, коли двоє людей закохані.
Наостанку вчитель додав:
— Якщо сперечаєтесь, не дозволяйте вашим серцям віддалятися, не кажіть слів, які б іще більше їх віддалили. Віддаль може стати такою великою, що серця вже ніколи не знайдуть зворотної дороги.
Є надійний спосіб, за допомогою якого можна припинити сварку: сваріться, міцно обіймаючись!
Евристична бесіда:
— Що радить автор оповідання робити під час конфлікту? Чому?
— Хто з вас зараз не в мирі зі своїми однокласниками?
Учитель пропонує учням попросити пробачення один в одного і примиритися.
IV. Цілепокладання
Тема нашого уроку «Вчимося бути миролюбними».
Сьогодні на уроці:
— будемо вчитися бути миролюбними;
— дізнаємося, що говорить Святе Письмо про мир;
— як знайти мир із Богом та людьми;
— як я можу виявляти миролюбність.
V. Цілереалізація
— Що таке миролюбний? (Миролюбний — який любить мир; не схильний до війни, ворожнечі, сварок.)
Інтерактивна вправа «Опиши слово»
Учні записують у зошити.
МИРОЛЮБНИЙ — добрий, спокійний, люблячий, виважений, дружний тощо.
Учитель. Мир — це Божий дар, плід Його Духа, і кожен, хто відкриє своє серце для Бога, отримає цей подарунок.
Христос, коли жив на землі, постійно навчав Своїх учнів та народ, який був поруч із Ним, жити в мирі та злагоді. Він говорив, що потрібно любити ворогів своїх: «А вам, хто слухає, Я кажу: «Любіть своїх ворогів, добро робіть тим, хто ненавидить вас» (Лк. 6:27), та показував це в практичному житті. Тож розгорнемо нашу Книгу Життя.
Учитель зачитує, супроводжуючи ілюстрацією, біблійну історію про те, як Христос наказує Петрові сховати меч (Ів. 18:1–11).
— Перед якими подіями це сталося?
— Якою була реакція Петра?
— Про що він забув?
— Як учинив Ісус?
Христос зцілив вухо раба (Лк. 22:51), цим Він показав, як треба ставитися до ворогів, щоб не втратити миру у своєму серці.
За допомогою біблійних віршів будемо шукати відповіді на запитання «Як запобігти сваркам і непорозумінню?». На «стіні ненависті» запишемо, що розділяє людей і не дає їм жити в мирі.
Учні на «цеглинках» записують слова, що руйнують стосунки, а на «кувалді» те, за допомогою чого люди можуть зруйнувати стіну ненависті.
- «Свого язика бережи від лихого, а уста свої від говорення підступу. Відступися від злого і добре чини, миру шукай і женися за ним!» (Пс. 33:14–16);
- «Бо де заздрість та сварка, там безлад та всяка зла річ!» (Як. 3:16);
- «В серці тих, хто зло оре, омана, а радість у тих, хто дораджує мир» (Пр. 12:20);
- «Лагідна відповідь гнів відвертає, а слово вразливе гнів підіймає» (Пр. 15:1);
- «Перед загибеллю гордість буває, а перед упадком бундючність» (Пр. 16:18);
- «Ненависть побуджує сварки, а любов покриває всі вини» (Пр. 10:12);
- «Мир великий для тих, хто кохає Закона Твого, і не мають вони спотикання» (Пс. 118:165);
- «Отож, виправдавшись вірою, майте мир із Богом через Господа нашого Ісуса Христа» (Рим. 5:1);
- «Бо коли ми, бувши ворогами, примирилися з Богом через смерть Сина Його, то тим більше, примирившися, спасемося життям Його» (Рим. 5:10);
- «Коли можливо, якщо це залежить від вас, — живіть у мирі зо всіма людьми!» (Рим. 12:18).
І хоча ми не можемо відразу створити мир у всьому світі, ми можемо почати із себе і з тих, із ким конфліктуємо.
— Що можеш зробити ти, щоб помиритися зі своїм ворогом? (Відповіді учнів.)
Учитель. Христос — наш мир, який зробив із віруючих юдеїв і неюдеїв один Божий народ. Він зруйнував стіну — ворожнечу, яка розділяла нас. Коли Ісус помер на хресті, Він поклав кінець закону з усіма його правилами й приписами. Він хотів із двох різних груп людей створити один народ, у якому панував би мир.
Завдяки Своїй смерті на хресті Ісус бажав повернути їх до Бога. На тому хресті Христос убив гордість, підступ, зло, ненависть один до одного. Він прийшов на землю і проповідував мир тим, хто був далеко, і тим, хто був поруч. Лише тоді, коли людина повірить в Ісуса Христа як свого Спасителя, вона стає Його назавжди. То ж ми більше не чужі й не приходьки, а співгромадяни народу Божого й члени Його сім’ї (Еф. 2:14–19).
У Нагірній проповіді Ісуса Христа є прекрасна обітниця для людей, які примирилися з Богом.
Інтерактивна вправа «Розсипанка»
Упорядковуючи розсипанку, ви прочитаєте ключовий вірш уроку. Утворене речення запишіть.
Во Ро ми Бла
9 5 13 1
Си Жен ти ся ми
11 2 15 19 4
На Ми ні ці бо вуть
12 16 3 7 14 18
Наз Бо тво вуть Мт. 5: 9
17 8 6 18 20 21 22
«Блаженні миротворці, бо вони синами Божими стануть» (Мт. 5:9)
Учитель.
— Що обіцяє Бог миротворцям у цьому вірші? (Відповіді учнів.)
Хвилинка творчості
Символом миру є голуб. На пам’ять про сьогоднішній урок виготовимо голуба миру. На його крильцях напишіть ключовий вірш уроку.
Учитель роздає заготовки тулуба пташки. Учні обводять свої долоньки — це будуть хвіст і крила голуба.
VI. Узагальнення та систематизація набутих компетентностей
Учитель. Отже, лише той, хто живе в мирі з Богом, може навчати бути в мирі з іншими. Якщо Бог іде назустріч людині, щоб примиритися з нею, то й ми повинні робити так само, а не чекати, коли хтось прийде до нас просити пробачення.
Миротворці прагнуть вирішувати власні конфлікти, шукати миру та прославляти Бога. Вони не воліють бути першими, ціною приниження інших. «І все, що тільки робите словом чи ділом, усе робіть у Ім’я Господа Ісуса, дякуючи через Нього Богові й Отцеві» (Кол. 3:17). Нехай Бог миру завжди буде з вами!
VII. Домашнє завдання.
Написати твір на тему «Моє примирення з другом».