Автор Адріан Буковинський, кандидат філософських наук, експерт з питань сімейної політики та сімейних відносин, президент Всеукраїнського благодійного фонду «Сім’я»
Мета: показати типові помилки батьків у вихованні, які заважають дітям домогтися успіху.
Ключові слова: егоїзм, неоплатний борг, батьківські амбіції, батьківство як обов’язок і відповідальність.
Методи: бесіда, робота з підручником, обговорення в парах, рольова гра, узагальнення.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Учитель. На минулих заняттях ми говорили про основні передумови успішного батьківства, про факти й наслідки неефективного та безвідповідального батьківства. Також ми показали, як досвід успішного батьківства впливає на становлення дітей як майбутніх батьків. Сьогодні розглянемо, які помилки бувають у вихованні, здавалося б, правильних, адекватних, освічених і успішних людей. Проаналізуйте низку життєвих ситуацій. Використайте запитання.
НЕОПЛАТНИЙ БОРГ
Мама виростила Івана одна. Вона так і не вийшла заміж, вкладала все в сина, купила йому квартиру, оплатила навчання в університеті. Він став чудовим чоловіком, успішним. Ось тільки йому вже п’ятдесят. Він ніколи не був одружений, у нього немає дітей. Усе життя він намагався повернути матері неоплатний борг. Не склалося.
Учитель. Поміркуйте в групах і відповідайте на запитання.
- На що звертала увагу мати, виховуючи сина?
- У чому Іван став успішним?
- Як намагався віддячити матері за її турботу? Чому не склалося?
- Які життєві перспективи в Івана?
- Чи щаслива мати, спостерігаючи за життям сина?
- Як насправді Іван мав би повернути матері неоплатний борг?
- Як би ви вчинили на місці матері?
- У який спосіб ви повертали би борг матері з погляду Івана?
Поміркувавши над текстом, запишіть, як би ви вчинили з позиції Івана та його матері.
БАТЬКІВСЬКІ АМБІЦІЇ
Батько Оксани працював удень і вночі заради дітей. У нього були великі плани, особливо щодо доньки. Вона була талановитою, і він мріяв, що вона стане лікарем. Накопичив їй на навчання. А вона відмовилася, захотіла жити своїм життям, по-іншому: стати художницею. Тоді батько спробував її напоумити і виставив їй рахунок. Заніс туди все: скільки коштувало її навчання в школі, гуртки, одяг, їжа — і зажадав, щоб вона ці гроші повернула. Чи треба говорити, що Оксана більше зі своїм батьком не бачилася? Минуло вже більше тридцяти років від того дня…
Учитель. Поміркуйте в групах і відповідайте на запитання.
- Чим відрізнялися життєві плани Оксани та її батька?
- Як вирішив батько напоумити дочку?
- Чи повинні батьки реалізовувати власні амбіції через власних дітей?
- Як зберегти рівновагу між амбіціями батьків, здібностями й бажаннями дітей?
- Як би ви вчинили на місці батька?
- Що б ви зробили з погляду Оксани?
Поміркувавши над прочитаним текстом, запишіть, чому батько й Оксана вчинили саме так. На чиєму ви боці?
ВЗАЄМНА ЖЕРТВА
Мама заради Іри відмовилася від особистого життя. Після розлучення не ходила на побачення, боялася травмувати дочку. Дочка виросла й не може залишити маму. Не ходить на побачення, навіть не припускає думки про те, щоб влаштувати особисте життя. Ірі вже сорок. Не була заміжня. Дітей немає.
Учитель. Поміркуйте в групах і відповідайте на запитання.
- Чому мама та Іра відмовилися від особистого життя?
- Чи виправдана така жертва з боку мами та дочки?
- Чи погоджуєтеся ви з такою поведінкою матері й дочки?
- Як би ви вчинили з погляду матері та Ірини?
Поміркувавши над прочитаним текстом, запишіть, як би ви вчинили на місці матері та Ірини.
УТРАЧЕНА ГАРМОНІЯ
Батьки Ігоря та Жені були дуже і дуже хорошими. Вони робили для дітей усе, що могли, і навіть те, чого не могли. Сім’я завжди здавалася дружною, усі разом проводили сімейні свята, відпустки. От тільки батьки втратили сенс подружжя — крім дітей їх нічого не пов’язувало. Вони прожили разом тридцять років як тато і мама. А потім, коли діти виросли, просто розлучилися. Женя досі не може отямитися від цього найбільшого обману. Їй уже тридцять сьомий, але заміж вона не хоче. Боїться повторення такої ж сумної історії. Адже мама після розлучення дуже швидко згасла.
Учитель. Поміркуйте в групах і відповідайте на запитання.
- Доведіть, що батьки Ігоря і Жені були хорошими.
- Що сталося, коли діти виросли?
- У чому причина такої поведінки батьків?
- Чого насправді бракувало сім’ї?
- Чи була любов між батьками, що їх утримувало разом у сім’ї?
- Як поведінка батьків відобразилася на долі Жені?
Проаналізуйте поведінку батьків і дітей і дайте їм поради щодо їхнього подружнього життя.
Поміркувавши над прочитаним текстом, запишіть, чому батьки Жені вчинили саме так? Чи згодні ви з такою поведінкою батьків?
НЕРЕАЛІЗОВАНИЙ ВУНДЕРКІНД
Дем’ян — пізня дитина. Над ним завжди надмірно тремтіли, його ретельно опікали, про нього занадто піклувалися. Сказати по правді, його мама просто зневірилася чекати принца й вирішила народити дитину для себе. А потім вона подумала, що через Дем’яна збудуться всі її мрії. Вона всіляко намагалася зробити його вундеркіндом. Він вивчав кілька мов, ходив у безліч гуртків, грав на арфі… Мама пишалася ним і завжди просила зіграти що-небудь гостям. Арфа — це ж дуже екзотично! Дем’яну вже за сорок. Він розлучений. Його дітей виховує інший чоловік, і Дем’ян, зрештою, не проти. Він досі не знає, чого хоче він сам. Він не став вундеркіндом. Він не витримав і зламався. Зараз він просто пиячить. До роботи, після роботи і замість неї. Мама цього вже не бачить.
Учитель. Поміркуйте в групах і відповідайте на запитання.
- Як мати робила з Дем’яна вундеркінда?
- Чому він не реалізував себе в житті?
- Чи варто так жорстко програмувати життя дитини й завантажувати її потрібними, з погляду батьків, справами?
- Чи знадобилося в житті Дем’яну все те, чим він займався в дитинстві?
- Що мати і Дем’ян, на вашу думку, зробили не так?
Поміркувавши над прочитаним текстом, запишіть, чи варто так жорстко програмувати життя дитини і завантажувати її потрібними, з погляду батьків, справами?
Учитель. Тисячі подібних за своєю суттю історій. А на кін виставлено життя і долі дітей. Тому ще раз наголошуємо, що батьківство — це обов’язок, відповідальність і велике мистецтво, і всього цього потрібно вчитися. Тож нехай наступні заняття стануть вам у нагоді на дорозі осмислення й реалізації ефективного та відповідального батьківства.
Закріплення отриманих знань
Учитель. Підбийте підсумки заняття, відповідаючи на запитання.
- Чи повинні батьки жертвувати собою заради дітей аж до самотності й відмови від особистого життя, а діти — робити те саме заради батьків? Де межа між здоровим глуздом і непотрібною жертвою?
- Чи мають батьки через дітей реалізовувати свої власні погляди, плани й амбіції? Де межа між бажанням батьків і можливостями та потребами дітей?
- Чи мусимо грати роль хороших батьків і дружної сім’ї для дітей, якщо потім виявиться, що все було нещиро?
- Чи потрібно робити з дитини вундеркінда, енциклопедію, іграшку, яка потішає інших, а потім виявиться, що вона не готова до дорослого життя й випробувань?
Практичне завдання
Обговоріть зі своїми батьками життєві історії, про які йшлося на занятті. Дізнайтеся їхню думку щодо поведінки батьків і дітей.
Запишіть подібні історії з художньої літератури або з життя ваших знайомих чи родичів.