Автор Зоя Говорунець, учителька світової літератури, етики, християнської етики Черкаської ЗОШ I–II ст. №5
Мета: продовжити роботу над змістом казки «Хлопчик-зірка»; простежити за трансформацією образу: духовне відродження, подолання себелюбства, жорстокості, зверхності; розвивати вміння характеризувати персонаж, узагальнювати прочитане, розв’язувати проблемні питання; виокремити авторське ставлення до краси зовнішньої і внутрішньої, розкрити значення материнської любові й Божої любові для кожної людини; працювати над формуванням комунікативної, емоційно-ціннісної, літературознавчої та загальнокультурної компетенцій; формувати довіру до Божого Слова, ціннісне ставлення до людей, а саме: доброту, співчуття, милосердя, щирість.
Обладнання: презентація, портрет О. Уайльда, червоні сердечка для побажань, запис пісні.
Тип уроку: урок формування нових знань, закріплення умінь та навичок.
Шануй батька твого і матір, щоб тобі було добре і ти був довголітнім на землі.
Еф. 6:14
Бог дивиться не так, як людина: людина дивиться на лице, а Господь дивиться на серце.
1 Сам. 16:7
Бог противиться гордим, а смиренним дає благодать.
Як. 4:6
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Люди кажуть, що коли народжується дитина, на небі з’являється нова зірка. Зірка її долі. Можливо, це пов’язано з тією особливою зорею, яка сповістила про народження Ісуса Христа й привела до Нього мудреців зі Сходу. Ми знаємо, що долею людини керує Господь. У Божому Слові записані слова псалмоспівця Давида: «Мого зародка бачили очі Твої, і до книги Твоєї записані всі мої члени та дні, що в них були вчинені, коли жодного з них не було…» (Пс. 138:16).
Із волі Божої восени 1854 року народився Оскар Уайльд, у майбутньому видатний англійський письменник, автор багатьох чудових і досі актуальних творів, один із яких ми зараз вивчаємо.
Що найголовніше в житті? Як прожити так, щоб наша зірка не згасла, щоб ми залишили після себе добрий слід на землі? Про це поговоримо на нашому уроці.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Гра «Лови помилку»
– «Оскар Уайльд народився в Лондоні, Англія» (Дубліні, Ірландія)
– «Оскар Уайльд народився 16 жовтня 1584 року» (16 жовтня 1854 року)
– «Оскар Уайльд — відомий французький композитор» (англійський письменник)
– «Повне ім’я письменника — Оскар Фінгал Уайльд» (Оскар Фінгал О’Флаерті Віллс Уайльд)
– «Ім’я О’Флаерті мав видатний ірландський церковний діяч» (О’Флаерті був колись ірландським королем)
– «Мати Оскара Уайльда була відомою художницею» (членкиня руху «Молода Ірландія», письменниця з псевдонімом Сперанца, перекладачка, збирачка ірландського фольклору)
– «Батько Оскара Уайльда був письменником» (лікарем-офтальмологом)
– «Літературному таланту та смаку він завдячував своєму учителеві» (своїм батькам)
– «Уайльд був збирачем казок для дорослих» (автором творів «для дорослих дітей від 18 до 80 років»)
– «Його не всі сприймали, бо він був нудним і грубим» (непересічним, особливим, незалежним, розумним, дотепним)
– «У своїх казках він створював світ жахіть» (світ краси)
2. Прийом «Порушена послідовність» (слайд)
– Зустріч із жінкою-жебрачкою
– Дроворуби в зимовому лісі
– На службі в злого Чаклуна
– Допомога прокаженому
– З небес упала зірка
– Дроворуб забирає до себе Хлопчика-зірку
– Хлопчик-зірка стає потворним
– Зустріч з лісовими мешканцями
– Звільнення Зайця
– Хлопчик-зірка правив недовго
– Зустріч з матір’ю і батьком
– Хлопчик-зірка знову гарний
3. Літературний диктант «Так» чи «Ні» (користуючись сигнальними картками, учні відповідають)
– Дитина, яку знайшли дроворуби, була загорнута в золотий плащ. (Так)
– Дружина дроворуба дуже зраділа дитині, бо в них не було своїх дітей. (Ні)
– Хлопчик-зірка ріс гордим, жорстоким, егоїстичним. (Так)
– Вродливий юнак прогнав брудну жебрачку зі села. (Так)
– Коли хлопчик став потворним, друзі пообіцяли йому допомогти розшукати матір. (Ні)
– Хлопчика-зірку викупив злий Чаклун. (Так)
– Хлопчик-зірка став справедливим володарем усього міста над річкою. (Так)
ІV. Повідомлення теми й мети уроку
V. Опрацювання навчального матеріалу
Людей завжди приваблювала краса світу: квітки, дерева, метелика, пташки. Бог створив світ гармонійним і досконалим. І хоча після гріхопадіння багато що змінилося на гірше, але ми продовжуємо захоплюватися творивом рук Божих. Та чи завжди те, що має гарний зовнішній вигляд, заслуговує на нашу увагу? Чи може краса згубно впливати на характер людини?
Краса зовнішня і краса душі… Роздумами про співвідношення добра й краси в житті людини просякнуті всі твори Оскара Уайльда. Письменник не раз говорив своїм дітям про те, що на кожного з них очікують різні життєві випробування, кожен може потрапити в багнюку заздрощів, жадібності, жорстокості, але справжня людина повинна вміти дивитися не тільки під ноги, а й на зірки. Зірки, які розсипав О.Уайльд у казці «Хлопчик-зірка», — це мудрі християнські істини: любов до ближнього, повага до батьків, турбота про слабших, перевага внутрішньої, духовної краси над зовнішньою, милосердя, співчуття. Тож віднайдімо їх для себе, адже вони мають стати дороговказом у нашому житті.
1. Бесіда
— Що автор каже про зовнішній вигляд хлопчика? З якими квітами порівнює? (Відповіді підтвердити текстом)
2. Індивідуальне повідомлення учня-літературознавця «Легенда про Нарциса»
— Чи можемо ми засуджувати хлопчика за те, що він красивий? (Ні, краса дана йому Богом)
— За прекрасною зовнішністю в героя ховається кам’яне серце. Як ви розумієте вислів «кам’яне серце»? (Кам’яне серце — зло, ненависть, грубість, зневага до людей)
— Як виявляється і від чого залежить духовна краса людини? (Виявляється у вчинках, у ставленні до людей і до довкілля, залежить від налаштування серця, життєвих цінностей)
3. Інтерактивний прийом «Мозковий штурм»
Учитель. Доведіть текстом, що Хлопчик-зірка справді має «кам’яне серце». Як він спілкувався з дітьми Дроворуба та сільськими дітьми, як поводився з тваринами (Кріт, Коноплянка, Білочка), нужденними, каліками. Охарактеризуйте його поведінку.
– Як, на вашу думку, бути Нарцисом — це добре чи погано?
– Чи можна вважати красивою людину, зовнішність якої прекрасна, а вчинки ганебні?
– Чого навчає хлопчика священник? («Метелик — твій брат, не чини йому шкоди. Пташки, що літають у лісі, — вільні створіння. Бог створив земляного черв’яка і крота і визначив кожному з них своє місце. Хто ти такий, що наважуєшся приносити страждання в створений Богом світ? Адже навіть худоба, що пасеться в лузі, прославляє Боже ім’я»)
– Як ви думаєте, чому діти підтримували Хлопчика-зірку, адже він був такий жорстокий? (Піддалися впливу зовнішньої краси, вона засліпила їх)
– Чи будете ви підтримувати стосунки з дуже гарною, але злою людиною?
Священник правильно повчає Хлопчика-зірку, використовуючи біблійний текст. У Псалмах Давидових (150:6, 148:10–13) сказано: «Все, що дихає, хай Господа хвалить!»
«Хваліте Господа з небес, хваліте Його в висоті! Хваліть Господа також з землі: звірина й вся худоба, все плазуюче та птаство крилате, земні царі й всі народи, князі та всі судді землі, юнаки та дівиці, старі разом із дітьми, нехай усі хвалять Господнє Ім’я».
Книга книг повчає нас, щоб ми вміли оцінювати не тільки зовнішню, але й внутрішню красу людини: «Бог дивиться не так, як людина: людина дивиться на лице, а Господь дивиться на серце» (1 Сам. 16:7).
Якщо вчасно не дослухатися до цих істин, то можна потрапити під вплив жорстокої, зарозумілої людини, а згодом стати таким, як Хлопчик-зірка.
– Який найгірший учинок скоїв Хлопчик-зірка і як він поплатився за це? (Зрікся матері, і Бог забрав те, чим найбільше пишався Хлопчик-зірка, — його красу)
Наступна істина, яку ми відкриваємо для себе, читаючи казку, — людська гордість та зарозумілість призводять до жорстокості. Таких Бог карає, тому що «Бог противиться гордим, а смиренним дає благодать» (Як. 4:6).
Зачитайте, як змінився Хлопчик-зірка? (Краса його була спотворена: «він став схожий на жабу, а тіло його вкрилось лускою, як у гадюки»)
– Як ставляться до нього товариші? (Друзі сміються над ним: «Ти мерзенний, наче жаба чи гадюка. Забирайся звідси, ми не хочемо, щоб ти грався з нами»)
– Чи усвідомив Хлопчик-зірка свій гріх? («Це, напевне, така мені кара за мій гріх. Адже я відмовився від рідної матері й прогнав її геть, я посоромився її і вчинив жорстоко з нею. Тепер я піду й шукатиму її по всьому світу і не знатиму спочинку доти, доки не знайду її. Ні, я жорстоко повівся з моєю матір’ю, і на покару за це мені послано це нещастя. Тому я мушу йти звідси і блукати по світу доти, доки знайду свою матір і виблагаю в неї пробачення»)
– Якщо людина по-справжньому кається, визнає свій гріх перед Богом, вона шукатиме примирення з людьми, проти яких завинила.
4. Словникова робота
Деградація — рух назад, поступове погіршення, втрата певних властивостей.
Еволюція — переоцінка життєвих явищ, своїх дій та вчинків. Зміна особистості на краще.
Після того як відбулося духовне прозріння головного героя, починаються трансформаційні процеси в його поведінці й ставленні до навколишніх.
– Розкажіть, як герой шукав матір? Чому він «ніде ніколи не зустрів ні любові, ні доброзичливості, ані милосердя»? («Світ повівся з ним так само, як він чинив у дні своєї гордині». Тварини не хочуть йому допомагати: Кріт нагадує, що він виколов йому очі; Коноплянка нагадує про те, що він заради забави підрізав їй крила; Білочка — про те, що він убив її матір)
Згадайте золоте правило моралі. (Стався до інших так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе. Усвідомивши свій гріх, у тварин Хлопчик-зірка також просить пробачення)
– Зовнішність хлопчика змінилася, а чи змінилася його душа? (Втративши красу, хлопчик страждає, але це дає йому можливість усвідомити свої провини перед навколишніми. Автор казки вчить нас чинити добро)
«Люби ближнього, як самого себе». Ця заповідь є у всіх чотирьох Євангеліях (Мт. 22:39, Мр. 12:33, Ів. 13:34, Лк. 6:31), що свідчить про її важливість для кожного з нас. Однак усвідомлення своєї провини, покаяння — це лише початок духовного очищення. Дуже важливо довести це своїми вчинками.
– Перелічіть, що зробив хлопчик, аби отримати прощення матері? (Пішов шукати матір, шукав довгих 3 роки, попросив пробачення у «Божих створінь», яких ображав, дорогою допоміг зайцю звільнитися з мисливської пастки, тричі віддавав монети прокаженому)
– Хто першим допоміг Хлопчикові-зірці у важкий час? Чому? (Зайченя, бо хлопчик тричі врятував його від мисливської пастки. «Як ти вчинив зі мною, так я вчинив з тобою. … ти перший зглянувся на мене…». Він змінився, його душа почала відгукуватися на чуже горе)
Хлопчик-зірка вперше починає робити добро. Саме цей учинок головного героя засвідчив про відродження його душі. – – – – Чому хлопчик віддав золоті монети прокаженому? Яких нових якостей характеру набуває герой? («Твоя біда гірша, ніж моя», — говорить хлопчик. З’явилося співчуття. Хлопчик-зірка навчився забувати про власну біду і власну небезпеку, стикаючись із стражданнями інших. Він став милосердним!)
– Як ви вважаєте, яке значення у казці мають прохання прокаженого віддати йому монети? (Випробування вже відродженої душі Хлопчика-зірки. Шлях до гармонії внутрішньої і зовнішньої краси (оскільки він ще мав потворний вигляд). Душа героя повинна зміцнитись)
5. Розв’язання проблемних запитань
– Коли й чому краса повернулася до героя?
– Як ви думаєте, чи обов’язково людині пройти через страждання, щоб стати духовно і фізично красивою?
– Коли відчуття щастя переповнило серце хлопчика? (Під час зустрічі з матір’ю)
– Що робить людину по-справжньому красивою? (Духовна краса)
– Яка головна якість людини? (Любов до Бога і до ближнього, вона возвеличує людину)
– Як ви думаєте, чи покаявся головний герой казки? Чи отримав він прощення?
6. Робота з епіграфами (прочитати епіграфи й проаналізувати, чи їхнє смислове навантаження відповідає темі й меті уроку)
VІ. Підбиття підсумків уроку
1. Інтерактивний прийом «Мікрофон»
Чого навчила мене казка О.Уайльда «Хлопчик-зірка»?
1. Любити й поважати батьків. Адже батьків не вибирають.
2. Бути добрим, милосердним, і добро повернеться до тебе.
3. Злі вчинки не залишаються безкарними.
4. Людська гордість та зарозумілість призводять до жорстокості.
5. Невдячність — це великий гріх.
6. До навколишніх треба ставитися з повагою.
2. Поетична хвилинка
Учитель. Урок хочу закінчити словами українського поета Романа Кузенка
Поклін матері
Встаньте! Встаньте на коліна,
Рідну матір попросіть,
Лиш одна вона єдина
Допоможе і навчить.
Бог і матір на цім світі
Справедливий нам суддя.
Бог і матір — це суцвіття,
Бо святішого нема.
Рідна мати нас з дитинства
На добро благословить,
Рука ніжна материнська
Нагодує і приспить.
Отож, Богу помолімось,
За здоров’я матерів
І у пояс поклонімось
За сердечність їх дарів.
Прости, Боже, прости, мамо,
Коли що було не так,
Хоч покаятись — це мало,
Та усе ж це добрий знак.
Встаньте! Встаньте на коліна.
Свою гордість ви зломіть.
У більшості з вас є мами. А чи часто ви говорите матусям про свої почуття до них? Я пропоную на червоних сердечках, які лежать у вас на парті, написати свої побажання для них. Вдома ви подаруєте їх мамам і розкажете, як ви їх любите. (Звучить пісня Зоряни Рощук «Пісня про маму» (https://www.youtube.com/watch?v=KUqFQyzrIR0), діти пишуть свої побажання)
Діти, хай зігріває вас материнська ласка і любов. Бережіть своїх матерів, говоріть їм ніжні й ласкаві слова.
А зараз усі разом помолимось за наших мам (учні читають молитву).
VІІ. Домашнє завдання (за бажанням)
Напишіть творчу роботу «Зло нічого не дає, крім зла. Умій прощати, як прощає мати» (М. Луків)
Використані джерела
1. Мазур І. Є. Християнські мотиви у творах зарубіжної літератури. — Острог: Видавництво НаУ «Острозька академія», 2017.
2. Урок Оскар Уайльд «Хлопчик-зірка». Еволюція образу головного героя [Електронний ресурс] // Освітній проект «На Урок» — Режим доступу: https://naurok.com.ua/urok-oskar-uayld-hlopchik-zirka-evolyuciya-obrazu-golovnogo-geroya-konspekt-uroku-z-zarubizhno-literaturi-dlya‑5‑klasu‑8866.html
3. Оскар Уайльд «Хлопчик-зірка». Символічний зміст назви твору. Основний конфлікт [Електронний ресурс] // Шкільне життя — Режим доступу: https://www.schoollife.org.ua/tema-oskar-uajld-hlopchyk-zirka-symvolichnyj-zmist-nazvy-tvoru-osnovnyj-konflikt‑5‑klas-zarubizhna-literatura/
4. Оскар Уайльд «Хлопчик-зірка». Еволюція образу головного героя. Символічний зміст назви казки [Електронний ресурс] // Всеосвіта — Режим доступу: https://vseosvita.ua/library/oskar-uajld-hlopcik-zirka-evolucia-obrazu-golovnogo-geroa-simvolicnij-zmist-nazvi-kazki‑40401.html